Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 61

Thread: PSN RO

  1. #21 SP
    Member cobain's Avatar
    Flamingo oricum nu isi va mai manifesta interesul pentru ca, din cate stiu eu, sunt in faliment.

  2. #22 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Salutare,

    Eu pana acum am trimis mailuri despre situatia de mai sus cam la toti reprezentantii europeni din lista asta Sony Computer Entertainment Europe - Virtual Press Office , plus la gametrailers, ign, gamespot, 1up, playstationlifestyle, engadget, wired magazine si inca vreo cateva site-uri.

    Singurul raspuns l-am primit de la Shane Satterfield, editor sef la Gametrailers.com, care mi-a zis sa ma bucur totusi ca pot folosi cont fake si ca e contient de cat de putin interes au cei de la Sony pentru tarile mai mici. Atat. Nici unul din site-urile care fac podcasturi saptamanale nu a mentionat ceva despre problema asta.

    Eu am sa mai tot dau mailuri, v-as sfatui sa trimiteti si voi, poate se trezeste cineva. Asta e singura noastra solutie, mailuri peste mailuri, cu atat mai mult cu cat REPET, pe site-ul PlayStation Romania scrie clar ca romanii au acces full la PlayStation Network si PlayStation Store cu conturi romanesti PlayStation Romania - An introduction to Network on PLAYSTATION 3

    Ce ziceti, ne unim si noi oleaca? E destul de important sa ne auda cineva, mai ales ca noi suntem cunoscuti acum pentru talentele noastre intr-ale pirateriei. Incercam si noi acum sa trecem 100% in legalitate, trebuie sa rezolvam situatia cumva!

    Eu in mailuri am dat link si catre petitia gamerilor romani, care am vazut ca se apropie repejor de 7000 de semnaturi. Mi se pare un numar destul de important. Mai trebuie acum sa afle destui oameni despre asta.

    Mailuri, mailuri peste mailuri!
    Iulian

    ---------- Post added at 04:18 PM ---------- Previous post was at 02:12 PM ----------

    Quote Originally Posted by Ken View Post
    da , se pare ca a facut , s a vorbit cu cineva de la SONY ro , cei care aduc console jocuri etc , ca sa vorbeasca la randul lor la producator ?
    Sony RO nu exista Pagina lor de contact de pe ro.playstation.com e goala. Singurul reprezentant Sony PlayStation pt Romania e un anume [email protected] gasit in lista reprezentantilor pt Europa pe care am dat-o mai sus in link.

    Tot ce mi-a zis a fost ca "Romania is one of the territories which will have PS Store in a near future", adica intr-o zi...poate la anu', poate undeva prin 2013, ca nu e nici o graba, nu?

  3. #23 SP
    Member Geonebun's Avatar
    In primul rand trebuie sa rezolvam problema din interior.Nu trebuie sa mai cumparam jocuri de console de la importatorii romani , care au preturi nervoase si sincer sa fiu , cred ca daca intrebi pe cineva de la altex sau mediagalaxy sau etc care lucreaza pe acolo daca au idee de serviciile LIVE o sa se uite la tine ca la mapetz show.


    Trebuie sa scriem un text , pe care sa il postam/sa il trimitem mail la importatorii nostrii romani si o sa le spunem ca , comunitatea de gameri romani , daca este cazul dam si niste adrese de forum pe unde discutam noi , nu o sa mai cumpere jocuri de la dumenavoastra deoarece , etc etc si le explicam de ce.Poate cu ocazia asta , im primul rand o sa se puna si ei in tema si cu siguranta o sa descopere ca nu exista servicii live pentru RO si poate o sa faca ceva cand o sa constate ca le a scazut vanzarea la jocuri de consola (totusi ma indoiesc ca o sa se intample asta) si o sa dea si ei un telefon/mail la producator de unde isi procura ei marfa si uite asa poate avem noroc.


    Daca vreti sa va cumparati jocuri , luati de la baietii de pe forums care le aduc de afara + la preturi mult mai mici.


    O sa incerc eu sa scriu un mail de genu , dar nu prea cunosc detalii , daca se ofera altcineva mai priceput care sa cunoasca si alte cazuri si sa dea si niste referinte bune , ar fi excelent.

  4. #24 SP
    Member MSlv's Avatar
    Sbhbg.com - Sbhbg site info

    sbhbg.com IP:
    91.196.124.36

    sbhbg.com server location:
    Sofia in Bulgaria

    sbhbg.com ISP:
    SuperHosting.BG

    deci sa inteleg ca playstation este reprezentat in romania de bulgari?

  5. #25 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Mare grija cu "baietii" care aduc din afara la preturi mult mai mici pentru ca mi se pare ca e considerata ilegala aceasta activitate. De asta se ocupa importatorii oficiali.

    Nu mi-o luati in nume de rau, ii respect pe cei care ne ajuta sa facem rost de jocurile care la noi is de doua-trei ori mai scumpe decat la altii, am apelat la serviciile lor, dar nu cred ca e ok sa mentionam asta in textul vreunei petitii.

  6. #26 SP
    Member Geonebun's Avatar
    Am scris eu un text pentru inceput , nu cred ca e 100% complet , in primul rand ne trebuie un reprezentant si daca cineva are ideii mai bune sa mai adauge/modifice din text.
    Vreau sa il trimitem pe toate forumurile/mail de la importatorii romani si aceasta ar fi lista(completai daca mi a scapat ceva ) :
    Altex , MediaGalaxy , iFlanco , Domo , pcgarage , emag , e-cumpara , gamestore , softcom , cam atatea stiu eu , astept sa mai completati si voi , evident toate adresele merg cu .ro.


    Stimati importatori ,


    Subsemnatul xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx , reprezentant al comunitatii de gameri din Romania , cu parere de rau , trebuie sa va aducem la cunostinta ca aceasta scrisoare este una de protest adusa serviciilor voastre si aici ma refer la toate produsele care sunt aduse prin Sony(produsele play station) , Microsoft xbox si Nintendo.
    Prima problema ar fi ca Romania nu dispune de serviciile LIVE de care toata Europa are acces si nu pare corect , atat timp cat noi platim pentru jocuri si console si beneficiam doar de o parte de serviciile oficial oferite de producatori atat timp cat dumneavoastra incasati suma totala de bani.
    A doua problema este ca preturile pe care le anunta producatorul sunt mult mai mici fata de preturile la care sunt expuse produsele pe raft importate de dumneavoastra , acestea fiind spuse , mai trebuie sa mentionez ca mai niciodata nu sunteti la zi , aveti intarzieri mari cand se anunta oficial lansarea unui produs , la noi ajunge mult mai tarziu , sunt produse care nici macar nu ajung la noi in tara , ex : accesorii , gamepads etc ,
    Cu toate ca s a mai incercat un protest direct la producatori acum ceva timp , YouTube - Gamerii rom�ni, �n r?zboi cu produc?torii de jocuri pentru c , Give Romanian Gaming Comunity The Same Rights Petition , se pare ca nu a a rezolvat nimic.Suntem nevoiti sa apelam la dumneavoastra pentru a ne ajuta sa ne primim drepturile si acestea ar fi accesul la serviciile LIVE pentru Romania.Nu vrem decat sa va contactati producatorii si sa le explicati situatia ca sa ne dea si nou acces.
    Ca protest , am decis sa numai cumparam produse din Romania gen console si jocuri pentru console pana cand nu se vor rezolva problemele.Va multimim , asteptam cu nerabdare raspuns de la dumneavoastra , spor la vanzari.

  7. #27 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    In primul rand partea cu preturile e falsa. Un joc afara costa 60eu, iar la noi costa 200-250ron. Exista si jocuri cu preturi nesimtite, dar sunt destul de putine

  8. #28 SP
    Member MSlv's Avatar
    in al doilea rand, cei pe care i-ai enumerat nu sunt importatori, si importatorii(ul) nu prea are legatura cu Sony.

    Apropo, stiu ca de obicei pe ambalajul produselor e pusa o eticheta cu denumirea in romana, date despre importator, si alte informatii... Oare exista asa ceva pe cutiile consolelor? de ex, la unele jocuri stiu ca am vazut best distribution trecut ca importator.

  9. #29 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Am vorbit aseara cu un vanzator de la Diverta si i-am explicat de petitie si de problemele cu Live, PSN si Wii market. L-am intrebat daca ei au contact cu Playstation Romania si daca au, sa-mi dea si mie datele. Mi-a zis ca toate lanturile romanesti de magazine au legatura doar cu importatorii, nu cu PlayStation in vreun fel.

    Mi-a zis ca-i constient de problema, mi-a si aratat la raft ce jocuri stia ca sunt afectate direct de lipsa de acces online (.."uite, la asta jocul are alt final daca downloadezi DLC-ul de pe PSN"..) dar ca ei nu au ce face si ca ar trebui sa vorbim direct cu Sony sau sa vedem daca rezolvam ceva contactand importatorii, dar nici acolo nu e sigura treaba.

    Eu va mai tin la curent cu ce mai aflu. Azi o sa sun la Sony Romania (cei cu camerele video si playerele, nu cu consolele), poate ei stiu de ce trag chiulu colegii de la PS Romania.

  10. #30 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    la Wii e TNTgames.ro parca ...

  11. #31 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by superman90 View Post
    Am vorbit aseara cu un vanzator de la Diverta
    epic

  12. #32 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    In lipsa de reprezentanti oficiali, numere de telefon, adrese de mail etc., vorbescu cu cine pot. Epic.

  13. #33 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Cu superputerile tale si cu mintea noastra...o sa reusim ...sa fim realisti,slabe sanse sa rezolvam ceva,si daca reusim majoritatea vor ramane pe contul de US din cauza trofeelor,cel putin eu.

  14. #34 SP
    Member psycho-07's Avatar
    eu joc pe contu de romania

  15. #35 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Ca sa nu mai aiba ce comenta h0stile , nu am mai vorbit cu vanzatori de la raft (care oricum is mai in tema decat cei din departamentul lor de marketing), am sunat la Sony Romania si le-am zis oful.

    Pe scurt, nu avem PSN si PS Store pentru ca Playstation 3 cica nu e lansat oficial in Romania. Asta mi-a zis nenea de la Sony RO. Faptul ca exista la vanzare la toate lanturile de magazine e un fel de... ceva pe care el nu a putut sa-mi explice.

    I-am zis si de site-ul ro.playstation.com care afiseaza informatii false, la care el mi-a zis ca asta-i din cauza ca textele de acolo is luate de pe alte site-ri si traduse in romana. I-am explicat ca de oriunde ar fi textele, ramane problema ca ele mint consumatorul roman. El a zis ca-i pare rau, ca stie ca-s o gramada de romani care au conturi false de UK si US si, ca sa fie totul mai comic/stupid, a zis ca nu ar sfatui sa ne facem cont de US, ca au primit o groaza de plangeri la telefon din cauza DLC-urilor luate cu cont US si care nu functionau pentru jocurile cumparate din Europa.

    In incheiere, mi-a zis ca SonyPlaystation e total separat de Sony si ca ar trebui sa caut in continuare sa vorbesc cu reprezentatii europeni. A zis ca nu stie cand ar urma sa se lanseze PS Store si PSN pentru Romania, dar intr-o zi tot o sa fie

    No, eu voi continua cu mailurile catre baietii veseli de la SCEE.

  16. #36 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    PSN exista in Romania, nu exista PS Store.
    La X360 nu poti selecta ca tara Romania

  17. #37 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    @ superman90 : Ce informatii false sunt pe site-ul ro.playstation.com?

    Eu vad ca scrie clar: Romania are acces la PS Network nu si la PS Store.

    PlayStation Romania - PLAYSTATION�Network Service Availability

  18. #38 SP
    Member Painkiller's Avatar
    daca nu a aparut pana acum nu cred ca il vedem pana la ps4

  19. #39 SP
    Member MSlv's Avatar
    poate asteapta sa se introduca euro si la noi...

  20. #40 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Problema de care discutati afecteaza toate consolele, PSN e doar o veriga din lant. Sincer si eu am convins o gramada de oameni sa semneze petitia pt. a trece Romania pe harta Playstation sau Xbox LIVE . Dar m-am consolat cu ideea ca asa ceva nu vedem prea curand, din pacate... Intr-un fel ( aprox. 5% ) au si ei dreptate. La ce salarii de *** avem in tara de unde sa avem si bani de console sau jocuri ? Multi de aici fac sacrificii sa-si cumpere un joc, eu unul am salariu, familie , copil si sunt nevoit sa strang putin cate putin ca sa iau cate ceva si sa nu afectez bugetul familiei. Asta in ideea ca oricum lumea din jur se uita ciudat ca dau bani ( nu conteaza ca dau cateva lire sau cativa euro ) pe un joc. Deci cu asa mentalitate in tara nu ne putem astepta la ceva bun din partea MS sau SONY. Ei stiu ce situatie este in tara cutare sau cutare, au studii de piata, marketing si asa mai departe. Daca vor fac, ideea e ca probabil considera ca nu are rost sa faca efortul. Asta e viata, ce poti zice. Daca doreste cineva sa ma contrazica este liber sa o faca, eu mi-am exprimat parerea !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. PSN ? By Quasivasi in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 22 Last Post: 14-12-2010, 09:06
  2. PSN US By MadridGalaxy in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 23-10-2009, 19:40
  3. C-zone si PSN By shadow_stalker in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 12-02-2009, 20:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts