Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Hot Pixel!

  1. #1 SP
    Member krOOm's Avatar

    Question Hot Pixel!

    Buna seara tuturor am si eu o mica mare problema care se desfasoara in felul urmator am un TV LCD cumparat nou de acum cateva zile si am un HOT pixel (alb) aprins incontinuu si nu stiu ce as putea sa ii fac am incercat cu programu ala care schimba culorile in cateva ms dar fara rezultat ce as putea face?
    daca ati avut asemenea probleme si ati remediat problema dati-mi si mie un sfat ..o seara buna !

  2. #2 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Pai daca e tranzistoru pixelului ala defect nu ai ce sa ii face . Oricum , e bine ca e numai unu .
    Si daca sta asa are multe sanse sa se arda ( sa moara ) pixelul .
    Tranzistorul nu se poate repara , nici schimba ca nu exista separat .

  3. #3 SP
    Member krOOm's Avatar

  4. #4 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Dar se observa asa bine ? Ce marime e TV-ul ?

  5. #5 SP
    Member krOOm's Avatar
    are 81 cm diagonala 32 inch da se cam observa de la o posta pentru ca majoritatea jocurilor care le joc pe ps3 sau filmele la care ma uit au cadre intunecate...

  6. #6 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Aprinde lumina in camera ( joke )

    on topic : How to Fix a Stuck Pixel on an LCD Monitor (with video) - wikiHow hope it helps

  7. #7 SP
    Member krOOm's Avatar

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ai grija la metodele cu "presiune" si alte "distractii". Nu de alta, dar ai sanse sa-l strici pe o arie mai mare, in care sa ramana "amprenta" degetului. Am avut un laptop cu problema asta si nu l-au acceptat in garantie. Eu in locul tau as incerca cu ceva progremele care sa treaca zona respectiva prin tot spectrul de culori, luminozitate, etc... dupa care daca nu se rezolva m-as duce direct cu el acum... Nu concep ideea de TV nou cu pixel mort. Nici la monitoare nu inteleg de ce acceptam chestii gen "Nu vi-l schimbam decat daca sunt minim x% pixeli morti"... S-a dus vremea in care era foarte greu sa scoti un panel flawless. Acum pana si nenea Gigel din colt daca vrea isi face firma de produs panel-uri. Important e ca dupa ce termina sa verifice si el ce a realizat

    Bafta !

  9. #9 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Cand mi-am luat monitorul mie mi-au zis ca il schimba la garantie numai daca are 4 pixeli morti unul langa altul.De la DC-shop l-am luat, din fericire nu am nicio problema cu el.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asta se cheama "cumparare la risc". Nu sunt ei fraieri, ci noi cei care acceptam astfel de conditii. Eu orice monitor/televizor am achizitionat, am spus clar "orice defect are, il returnez". Au fost 2-3 vanzatori care nu au acceptat (normal ca nu au vrut, ca doar s-au intalnit cu n cazuri). Asta este, nu vor sa vanda ei, al 4-lea o sa vrea, ma lasa sa-l testez cu ei de fata. Ei isi castiga un client multumit, ceilalti 2-3 nu ma vor mai vedea probabil niciodata

  11. #11 SP
    Member krOOm's Avatar
    ms monky de sfat..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 01-05-2012, 12:20
  2. Once Upon A Pixel Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 8 Last Post: 06-07-2010, 21:04
  3. Pixel Force: Left 4 Dead By RonanN1 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 1 Last Post: 30-01-2010, 01:47
  4. Replies: 0 Last Post: 02-12-2009, 22:04
  5. Axel & Pixel Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 15-10-2009, 09:38

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts