Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Diferenta dintre 50-100hz la un LCD ?

  1. #1 SP
    Junior Member Reze's Avatar

    Diferenta dintre 50-100hz la un LCD ?

    Vreau sa imi cumpar un LCD cat mai repede pentru PS3 si m-ar ajuta foarte mult daca as putea sa clarific problema cu flikerul/plpaitul imaginii la un tv de 50 hz pe 1080p...
    Acum am un buget de 3600 lei si vreau neaparat ca tv-ul sa fie FullHD, diagonala de minim 94 cm preferabil 102-107 si tipm de raspuns sub 8ms, aici apare problema: din cat am umblat prin magazine si comparat oferte nu am gasit un tv la 100hz si cu specificatiile de mai sus care sa se incadreze in buget. As vrea sa stiu daca foloseste cineva un lcd cu 50hz si are probleme cu imaginea la jocurile rulate in 1080p (ex cod , dead space ) sau ruleaza perfect. In functie de asta trebuie sa iau o decizie: ori cumpar acuma un tv la 50hz daca nu intampin probleme cu flikeritul ( LCD TV Philips FullHD 42PFL5603 la Domo.ro, LCD TV ) sau astept pana mai imi maresc bugetul (februarie - martie ..) si cumpar ceva scump la 100hz ( LCD TV Philips Ambilight FullHD 42PFL7603 la Domo.ro, LCD TV ) . Multumesc

  2. #2 SP
    Junior Member dacblood's Avatar
    din cate stiu eu exista decat 1 joc care ruleaza in 1080p, iar acela este Lair. Asa ca, nu cred ca are sens sa astepti(tin sa mentionez ca nu am TV fullHD, deci doar imi dau cu presupusu')

  3. #3 SP
    Member DraZziW's Avatar
    Am un sony full hd de 82 cm la 50 hz si nu am avut probleme de loc la trecerea de la pc la consola, adica nu imi dau seama de refresh rate. Sg joc 1080p care il am e gran turismo 5 care ruleaza perfect.

  4. #4 SP
    Member psycho-07's Avatar
    samsung seria 6 are 100 hz si are timp de raspuns 4ms

  5. #5 SP
    Junior Member snapisrl's Avatar
    am un bravia 32e4000 full hd dar nu stiu cat are cred ca tot 50hz dar nuti dai seama deloc cat are 50 sau 100

  6. #6 SP
    Banned Chifteluta's Avatar
    Quote Originally Posted by dacblood View Post
    din cate stiu eu exista decat 1 joc care ruleaza in 1080p, iar acela este Lair. Asa ca, nu cred ca are sens sa astepti(tin sa mentionez ca nu am TV fullHD, deci doar imi dau cu presupusu')
    Ce vorbesti dom'le? Ia uite aici:

    Retrieved from http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_full_HD_1080P_PS3_games

    Toate astea au 1080p

  7. #7 SP
    Member Nightfly's Avatar
    Am un seria 6 de la Samsung cel cu 100hz si pot sa iti spun ca sunt foarte multumit de el, tot ce inseamna filme, jocuri, imagini hd se vad perfect. Il au la emag la 3999 de ron deci cu doar 399 peste bugetul tau... Televizor LCD Samsung LE40A656, 102cm LE40A656

  8. #8 SP
    Junior Member snapisrl's Avatar
    bun televizor seria 6 ala cu rama rosiatica

  9. #9 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    is multe jocuri ce suporta 1080p, doar ca majoritatea fac upscale lista cu cele 1080p ,,pure'' este pusa de chifteluta
    P.S dacblood informeazate inainte sa scrii.

  10. #10 SP
    Junior Member Reze's Avatar
    Quote Originally Posted by Nightfly View Post
    Am un seria 6 de la Samsung cel cu 100hz si pot sa iti spun ca sunt foarte multumit de el, tot ce inseamna filme, jocuri, imagini hd se vad perfect. Il au la emag la 3999 de ron deci cu doar 399 peste bugetul tau... Televizor LCD Samsung LE40A656, 102cm LE40A656
    Exact la ala ma uitam si eu acuma . Ma gandeam sa il cumpar doar ca am citit pe niste forumuri cum ca ar avea probleme cu sincronizarea sunetului la filme, multi se plangeau si m-a pus pe ganduri , dar daca zici ca esti foarte multumit de el banuiesc ca nu ai nici o problema. Maine sau poimaine cred ca ii fac comanda . Multumesc pentru sfaturi

  11. #11 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Tavitzu, nu toate jocurile din lista aia sunt 1080p. Intra pe link si citeste primul rand:
    This is a list of games which have 1080p output (includes Native 1080p and Upscaled 1080p)

  12. #12 SP
    Member psycho-07's Avatar
    e am si eu seria samsung seria6 din iunie 2008 si nu am probleme cu sunetu etc recomand

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 28-04-2011, 09:13
  2. Diferenta intre LED si LCD By alex_94 in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 24-03-2011, 22:32
  3. Care e diferenta dintre controller Dual Shock 3 si Sixaxis? By batista23 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 26-10-2010, 18:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts