Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Jocurile: la vanzare sau la pastrare?

  1. #1 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar

    Jocurile: la vanzare sau la pastrare?

    Probabil intrebarea asta a mai fost pusa, dar vreau sa vad si eu voi ce parere aveti: merita sa pastrez jocurile de PS3? Sau mai bine le vand? Ma tem ca o sa imi para rau mai tarziu ca nu le-am vandut cand au avut pret mai mare. Am zis sa joc pana fac plantinum si dupa sa le vand dar asa ma tem ca dupa aia o sa imi vina iar pofta de un Uncharted, de un Killzone sau altul. Voi ce faceti cu ele?

  2. #2 SP
    Senior Member axton's Avatar
    Depinde foarte mult daca esti un collector sau doar un casual player ... sau daca ai nevoie de niste bani . Personal jocurile care nu mi s-au parut " THE BEST EVER" le-am vandut , cele care cu adevarat mi-au placut le-am pastrat( Ex: God of war series , Dead Space series , Darksiders ) . Totul depinde de tine . Dar daca pe unele le vei vinde si dupa aceea le vei dori inapoi ( poate peste un an chiar) le vei gasi in continuare + vor avea un pret mult mai mic . Good luck !

  3. #3 SP
    Member adicodlea's Avatar
    si eu am vandut jocurile care nu le-am mai jucat sau care s-au invechit , nu imi place sa stea banii bagati in ceva ce nu folosesc ! dar pe de alta parte sunt si multi colectionari care pastreaza jocurile , lucru care mi se pare frumos !

  4. #4 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Pana acum am pastrat toate jocurile pe care le-am cumparat, desi cateodata vreau sa ma apuc sa vand jocurile care nu mi-au placut cu adevarat. Dar cand incerc sa le sortez imi dau seama ca fiecare joc a avut macar o componenta care mi-a placut (unul storyline-ul, altul soundtrack-ul) si mereu ma razgandesc si nu le mai vand.
    Btw, eu zic sa pastrezi neaparat jocurile din seria Killzone, Uncharted pt. ca acestea sunt memorabile. Daca ai si vrei vinde jocurile multiplatform care nu iti plac atat de mult sau jocurile fara MP daca nu te-ai atasat de personaje, soundtrack, s.a.m.d

  5. #5 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Eu pastrez doar steelbookurile si rareori CE-urile,restul dupa ce le termin le vand .

  6. #6 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Le vand pe cele care nu au multiplayer. Celelalte le pastrez pana cand nu mai exista lume online sau pana cand se trage cortina la servere, ca sa zic asa. Nu sunt colectionar si nici nu am fizic unde sa depozitez jocurile.

  7. #7 SP
    Junior Member t0t3nk0pf's Avatar
    Factorul decisiv este gradul de probabilitate a re-jucarii titlului respectiv.

    Daca exista cel putin 1 sansa sa il rejoc, il pastrez. Daca nu, nu.

    In esenta, nu cred ca exista un criteriu obiectiv, general valabil, care sa poata raspunde intrebarii puse.

    Am colectionat ani de-a randul si pana la urma am dat majoritatea jocurilor din lipsa de spatiu.

  8. #8 SP
    Member Ares's Avatar
    eu le pastrez ptr colectie chiar daca/poate nu le mai joc,dar cine stie,asa ca le pastrez ptr colectie si + ca-mi place sa fac multe multe multe.....

  9. #9 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Pana acum am cumparat doar titlurile care mi s-au parut cele mai bune asa ca nu le-am vandut pentru ca din cand in cand mai le joc. Am vandut doar un joc care era Greatest Hits. Cele Platinum, Greatest Hits poti sa le vinzi pentru ca daca vrei sa le vinzi mai tarziu nu o sa iei prea mult, dar cele mai bune ( Uncharted, MGS, God of War etc..) merita pastrate pentru ca probabil o sa ti se faca pofta sa le joci dupa ceva timp.

  10. #10 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Fiind colectionar pastrez cam toate jocurile. Zic "cam" pt ca sunt si unele jocuri care ma enerveaza foarte tare sau nu-mi plac deloc si alea le vand. Si mai e o situatie cand vand jocuri: daca am un joc si fac rost de acelasi joc in versiune mai "buna". De exemplu am jocul normal si fac rost de versiunea collector's. Sau am un platinum (sau classics) si fac rost de editia normala. Ah, nu tin nici jocurile care au carcasa/manual in alte limbi, doar le joc si apoi le vand.

  11. #11 SP
    Member LeicaBogdan's Avatar
    idem raverx. oricum totul depinde de tine de ce parte esti , casual player sau colectionar.

  12. #12 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    mda, nu ma pot hotari nicicum. Nu am prea multe jocuri acum. Am doar Uncharted 1 si 2, Killzone 3, GoW3 si InFamous. U2 nu l-as da pt ca mi-a placut ff mult SP si imi place si MP, iar daca nu dau U2 atunci trebuie sa tin si U1 sa fie colectia intreaga pe cand voi lua U3. Killzone iar nu l-as da ca are MP (chiar daca paleta de culori din joc mi se pare o alegere foarte proasta). In schimb GoW3, desi mi-a placut f mult si el, parca e genul de joc pe care il joci o data si aia e, nu e destul de divers (e mai mult button mashing decat un joc la care sa mai si gandesti). Mai ramane sa termin InFamous sa vad daca imi place.
    O sa incerc sa fac platinum la toate si poate ma satur de ele si ma hotarasc sa le dau.

  13. #13 SP
    Junior Member TheArsonist's Avatar
    Jocurile care au valoare mare de replay sau care mi-au placut foarte foarte mult le pastrez si dupa ce le termin (poate ma apuca iar pofta de ele peste ceva timp si vreau sa le am la indemana). Jocurile pe care nu le-am gustat cine stie ce sau care sunt ok dar doar atat, le vand sau fac schimb.

  14. #14 SP
    Member Swift's Avatar
    Si totusi de ce sa le vinzi?Iti trebuie bani urgent? Daca nu eu nu inteleg de ce te-ar deranja daca stau pe raft.
    Eu pastrez toate jocurile pe care le cumpar.

  15. #15 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by Swift View Post
    Si totusi de ce sa le vinzi?Iti trebuie bani urgent? Daca nu eu nu inteleg de ce te-ar deranja daca stau pe raft.
    Eu pastrez toate jocurile pe care le cumpar.
    Nu e vorba ca trebuie bani, dar nici nu cred ca merita sa investesc in ceva pe care o sa se puna praful stand pe un raft. Pt ca in momentul asta nu sunt chiar asa de sigur ca le voi rejuca in viitor, mai ales ca am atatea jocuri pe PC pe care nu le-am terminat si plus cele care o sa mai apara. Si probabil cu timpul voi avea si din ce in ce mai putin timp liber.

  16. #16 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Cand eram pustan (acum 12-13 ani) jocuri gaseam doar la cativa draci mai mari care aveau cd writer si vindeau jocuri la prostime. Am si acum cd-uri de atunci. In decursul timpului am jucat jocuri precum Desperados sau seria Commandos, Quake 1,2,3 Mafia 1 etc de mai multe ori pentru ca imi placeau cu adevarat.

    Asa fac si cu jocurile originale de PS3 (nu ca as avea altfel de jocuri, am crescut si imi permit sa le cumpar fara sa intreb parintii ) ce imi place pastrez pentru ca sigur voi mai juca: seria Uncharted, LA NOIR, The Saboteur. Am si vandut cateva gen Driver San Francisco sau Need For Speed The Run, jocuri pe care eu le consider o jignire la adresa publicului. Am mai vandut AC 1 si 2 pentru ca nu am avut timp de ele si nici nu preau erau genul meu sau RDR care desi are o grafica superba, plimbarea cu calu ma ucide

  17. #17 SP
    Junior Member croco89's Avatar
    Exact ce au spus majoritate, sunt unele jocuri care le termin si nu ma prea atrag si le vand, dar sunt jocuri pentru uncharted, god of war de multe ori serii complete pe care le pastrez

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vanzare autoturism intreg sau pe bucati? By nops66 in forum Auto & Moto
    Replies: 10 Last Post: 25-07-2011, 22:58
  2. Problema PS2 se blocheaza jocurile sau nu se vede tot scrisul By leonard in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 3 Last Post: 25-07-2010, 04:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts