Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: PS2 MCBoot

  1. #1 SP
    Junior Member w1sT's Avatar

    PS2 MCBoot

    Foarte ciudat, pe tot goagalul niciun tutorial explicit si in limba romana despre asa ceva ?
    Ar fi ok daca ar incepe cineva aici.
    ( Intrucat aceasta operatiune e un homebrew enambler e totul ok. )
    Asteptam.

  2. #2 SP
    Member zempty's Avatar
    Pai depinde pentru ce il folosesti ? Games , Music , Movies ?
    Eu am un ps2 cu McBoot dar nam nici o idee cum se foloseste programul acela ptr. vizionat filme DivX S.M.S.
    Pentru jocuri mi-a zis un tip de pe forum ca trebuiesc patchuite cu un program numit ESR disc patcher GUI v0.24a ptr. a functiona si se ruleaza programul ESR inaintea introducerii discului .


    Edit : Am uitat sa specific ca am versiunea 1.8 a programului .

    Si nu merge pe toate modele de ps2 instalat

  3. #3 SP
    Junior Member w1sT's Avatar
    sa spunem ca ptr jocuri, cum se instaleaza, etc

  4. #4 SP
    Member zempty's Avatar
    Scz. nu avem voie sa vb despre jocuri piratate pe forum daca vrei mai multe detalii lasa-mi un pm cu id. tau de yahoo .

  5. #5 SP
    Member BloodSamurai's Avatar
    Quote Originally Posted by zempty View Post
    Pai depinde pentru ce il folosesti ? Games , Music , Movies ?
    Eu am un ps2 cu McBoot dar nam nici o idee cum se foloseste programul acela ptr. vizionat filme DivX S.M.S.
    Pentru jocuri mi-a zis un tip de pe forum ca trebuiesc patchuite cu un program numit ESR disc patcher GUI v0.24a ptr. a functiona si se ruleaza programul ESR inaintea introducerii discului .


    Edit : Am uitat sa specific ca am versiunea 1.8 a programului .

    Si nu merge pe toate modele de ps2 instalat
    Pt. SMS e usor:
    Intri in SMS apoi introduci un USB stick cu niste filme pe el , il recunoaste si afiseaza filmele si poti intra in ele si le ruleaza automat.
    Sfat subtitrarea srt. sau sub care sa aiba denumirea exact ca fisierul filmului (altfel nu o ia, SMS ia automat subul , nu poti sa selectezi tu manual).
    Apoi in timpul filmului poti opri(pauza etc vezi tu la butoane X, triunghi ,O etc) si sa setezi cum vrei videoul , subtitrarea la culoare , dimensiuni etc.

  6. #6 SP
    Junior Member iLLuSSiON's Avatar
    Quote Originally Posted by BloodSamurai View Post
    Sfat subtitrarea srt. sau sub care sa aiba denumirea exact ca fisierul filmului (altfel nu o ia, SMS ia automat subul , nu poti sa selectezi tu manual).
    De fapt merge, doar ca in loc sa apesi X pentru a rula filmul respectiv, apesi O si mai intai iti apare o fereastra cu fisierele existente in aceeasi cale ca filmul respectiv, si selectezi subtitrarea care iti convine in caz ca exista mai multe sau in caz ca denumirile celor doua fisiere (filmul respectiv subtitrarea) nu sunt identice.

    Quote Originally Posted by zempty View Post
    Scz. nu avem voie sa vb despre jocuri piratate pe forum.
    Intr-o oarecare masura ai dreptate, dar cum nu vorbim despre comercializarea de produse piratate, cred ca intr-o oarecare masura e OK. De fapt chiar si pe site-ul celor de la Free MC Boot se stipuleaza clar ca FreeMCBoot / ESR este doar pentru rularea de aplicatii homebrew, respectiv backup-uri facute dupa discuri cu jocuri originale care sunt detinute in mod legal.
    Sunt destul de multi cei care detin jocuri originale, dar pentru a le pastra in stare impecabila (colectionari, etc.) joaca jocurile respective de pe discuri-copii.
    Oricum, asta e parerea mea, daca nu convine, atunci sper sa nu fi suparat pe nimeni si oprim discutia la nivel de ESR aici.

    Iata mai joc politica privitoare la piraterie a celor de la Free MC Boot:

    Our Policy on piracy:
    Free McBoot was not designed for you to pirate games. It was designed to allow homebrew applications to run from a standard PS2 Memory Card or connected USB device.
    We dont encourage, support or even allow discussions of backups if you do not own the originals. We will BAN you in any of the supporting forums if you ask for help with such activities. Its ONLY legal as long as you own the original retail software. Just to let you know, most of us who provide support on backups KNOW if your using a pirated backup or have the original, as we have been doing this for a long time and know why most things arent working right. 80% of the pirated games arent going to work at all due to how the pirate made a backup. So i hope that will discourage you from asking for any help with your pirated copies!
    Support the Game developers and GO BUY YOUR GAMES!!

    Piracy is not just downloading from the internet. Its the copying and redistributing of the copy/copies in any form. Someone selling you or giving you a "copy" is piracy, since you did not have a right to posess one.

    Then there is also "self piracy", the making of a copy of software you purchased, then sold, trashed it or was stolen from you, but kept the copy. It doesnt matter HOW the original was removed from your ownership, but the fact you no longer have rights to hold a copy of that software does matter.

    Having the original in ANY shape, broken, scratched, water damages, heat damaged, etc., makes posessing a backup legal. Its for this reason we make backups, ONLY to preserve our original discs and the console equipment since they do not last forever. By making backups, we can enjoy our games far beyond the original discs lifespan permits.

  7. #7 SP
    Member BloodSamurai's Avatar
    Quote Originally Posted by iLLuSSiON View Post
    De fapt merge, doar ca in loc sa apesi X pentru a rula filmul respectiv, apesi O si mai intai iti apare o fereastra cu fisierele existente in aceeasi cale ca filmul respectiv, si selectezi subtitrarea care iti convine in caz ca exista mai multe sau in caz ca denumirile celor doua fisiere (filmul respectiv subtitrarea) nu sunt identice.
    Hmmm daca era chiar asa atunci trebuia sa imi dau seama pana acum ( o sa incerc cand voi avea okazia ) , poate nu am fost atent .
    Mersi de info man !

  8. #8 SP
    Member zempty's Avatar
    @ BloodSamurai

    Eu am incercat de pe CD filme si nu a mers , trebuie neaparat de pe stick ?

    @ iLLuSSioN

    Da stiu care e politica celor care au facut Free McBoot am citit si eu pe siteul lor , dar nu cred ca w1sT vrea sa faca backupuri de pe originale .

    Oricum baietii cu Free McBoot au facut treaba buna , tot respectul

  9. #9 SP
    Junior Member iLLuSSiON's Avatar
    Quote Originally Posted by zempty View Post
    Eu am incercat de pe CD filme si nu a mers , trebuie neaparat de pe stick ?
    Probabil te referi la eroarea "Illegal Disk Press X to continue". Da, este o problema cunoscuta in randul utilizatorilor de SMS Player. Se incearca inca aflarea cauzei acestei erori dar pana acum nu prea a avut succes cautarea. Poti incerca sa scoti discul respectiv si sa-l reintroduci in consola, sa vezi daca-l citeste, sau sa dai restart la consola si sa reincerci. Se poate sa mearga sau sa nu.
    Sau poate ca ai incercat vreun film care folosea vreun codec ce nu este suportat de SMS. Trebuie sa stii ca SMS nu stie de extensii .mkv sau codecuri gen H264, Real Media si altele asemenea. Daca te rezumi la DivX respectiv XviD, totul e OK. Deasemea pista audio trebuie sa fie mp3, aac sau AC3, altceva nu stie. Asa ca daca vrei HD-uri, nu prea e programul care sa-ti satisfaca nevoile.

    Cat despre intrebarea referitoare daca vrea doar de pe stick, din fericire nu e asa: stie sa ruleze de pe disc (CD / DVD), stick USB (de fapt orice Device extern pe USB, fie el stick, hard extern, cititor de carduri cu card atasat, etc.), hard disk intern conectat prin Network Adapter, si deasemenea prin streaming prin intermediul unei retele create cu PC-ul cu ajutorul Network Adapter-ului. Asa ca stie, nici-o problema.

  10. #10 SP
    Member zempty's Avatar
    Am incercat cateva filme vechi care le-am gasit prin casa nu erau mkv-uri sau alte chestii HD , oricum nu prea folosesc PS2-ul pentru filme/muzica/poze doar eram curios de ce nu mergeau filmele , eu mi-am luat ps2-ul pentru 2 jocuri GOW 1 , GOW 2.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema modare PS2 slim [Free McBoot] By SticKyWoX in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 2 Last Post: 21-07-2013, 12:48
  2. Free Mcboot pe 64 Mb! By Galaxer in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 0 Last Post: 27-09-2011, 15:05
  3. Intrebare free mcboot By mosene80 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 7 Last Post: 02-12-2010, 15:07

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts