Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Achizitie PS2 Phat

  1. #1 SP
    Junior Member cib3k's Avatar

    Achizitie PS2 Phat

    Vreau sa cumpar o consola PS2. Trebuie sa aiba HDD intern, deci va fi varianta Phat. Din ce am citit inclin spre V5 sau V7, originala sau modata. Problema e ca nu reusesc sa imi dau seama care ar fi cea mai buna alegere.

    Am citit aici urmatoarele:
    PS2 a fost proiectata inca de la inceput pe baza unei singure idei: ca folosirea de discuri inscriptibile CDR/DVDR sa duca in timp la stricarea consolei. Controller-ul unitatii de disc (numit Controller de Mecanica sau MECHACON) este cel care manevreaza unitatea DVD si identifica ce tip de disc a fost introdus. El a fost realizat cu bug-uri intentionate care sa genereze blocaje daca nu sunt folosite discuri originale (de exemplu la discuri CDR sau DVDR ieftine cu control al erorii deficitar) si in timp sa duca la arderea unor componente (tracking coils) si la uzarea diodei laser.
    In versiunile V5 si V6:
    Bug-urile de firmware au fost marite. Sindromul bobinelor arse/al arderii BA5815 a inceput sa devina destul de comun.
    In versiunile V7 si V8:
    Persista problema cu arderea componentelor unitatii de disc ca si la V5/V6.
    In versiunile V9 si V10:
    Aici lucrurile s-au inrautatit. Au fost extinse bug-urile Mechacon-ului si au fost adaugate siruri de rezistori fragili pe magistrala de adresare IOP, ducand la ceea ce va fi numit mai tarziu "sindromul discului aurit".
    Intrebarea este: softmod-urile si modchip-urile existente ocolesc cumva bug-urile astea? Daca Mechacon-ul determina tipul de disc si regiunea, iar un modchip face consola region-free, nu inseamna ca totusi ocoleste intr-un fel Mechacon-ul si eventualele bug-uri?

    Si mai pe scurt: daca ar trebui sa cumparati azi o consola Phat care sa suporte discuri backup si ati vrea sa fie cat mai fiabila si sa va tina cat mai mult - ce ati cumpara? Ce versiune, originala sau nu, daca modata atunci cu ce? Multumesc.

    (P.S. traducerea e aproximativa, daca vi se pare ceva in neregula vedeti textul original in engleza)

    ---------- Post added 25-10-2010 at 03:24 PM ----------

    Chiar nici-o parere, nici-un sfat de la cei care se pricep?

  2. #2 SP
    Member zempty's Avatar
    Personal imi place consola Phat nu prea am inteles ce ai scris mai sus despre modare ... consola mea are pe card instalat MC Free Boot dar nu prea este folosita decat cand mai am chef de omorat niste zei cu Kratos

  3. #3 SP
    Member haimi708's Avatar
    Quote Originally Posted by cib3k View Post
    Vreau sa cumpar o consola PS2. Trebuie sa aiba HDD intern, deci va fi varianta Phat. Din ce am citit inclin spre V5 sau V7, originala sau modata. Problema e ca nu reusesc sa imi dau seama care ar fi cea mai buna alegere.

    Am citit aici urmatoarele:
    In versiunile V5 si V6:
    In versiunile V7 si V8:
    In versiunile V9 si V10:
    Intrebarea este: softmod-urile si modchip-urile existente ocolesc cumva bug-urile astea? Daca Mechacon-ul determina tipul de disc si regiunea, iar un modchip face consola region-free, nu inseamna ca totusi ocoleste intr-un fel Mechacon-ul si eventualele bug-uri?

    Si mai pe scurt: daca ar trebui sa cumparati azi o consola Phat care sa suporte discuri backup si ati vrea sa fie cat mai fiabila si sa va tina cat mai mult - ce ati cumpara? Ce versiune, originala sau nu, daca modata atunci cu ce? Multumesc.

    (P.S. traducerea e aproximativa, daca vi se pare ceva in neregula vedeti textul original in engleza)

    ---------- Post added 25-10-2010 at 03:24 PM ----------

    Chiar nici-o parere, nici-un sfat de la cei care se pricep?

    Cauta ultimul model de consola PS2 FAT, 50004 (V9 si V10) si daca o modezi cu modchip intern spune sa-ti faca si FIX-ul pt lentila (Romeo Fix ii spune, cel ce o modeaza stie despre ce e vb - practic se modifica alimentarea driver-ului de lentila, cele ce se arde, la 5V). Daca o modezi cu MC (software cu FreeMC Boot), oricum e bine sa o duci la cineva sa-ti faca Romeo Fix (la asta se refera in ceea ce ai citat tu). Daca nu o vei moda, vei putea juca doar jocuri originale dar problema cu FIX-ul ramane.

  4. #4 SP
    Junior Member xxlflorin1's Avatar

    Cool salut

    am eu o consola slim far 30004 in stare buna si o dau ieftin dami add la [email protected]

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. PS2 Slim vs PS 2 phat By huiduh in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 4 Last Post: 16-03-2011, 23:16
  2. Achizitie joc HORROR ( PS2 ) By klausn in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 16 Last Post: 05-09-2009, 11:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts