Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 142

Thread: Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola)

  1. #1 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    Thumbs up Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola)

    Dragii mei - sa incepem aici sa depanam povesti cu felul in care am devenit jucatori pe consola (si nu numai - nu putem sterge cu buretele anii cand ne-am jucat pe PC, pentru ca acestia exista pentru majoritatea dintre noi)

    Evident o sa incep eu -

    Prin anul 1989 (sau cam asa ceva) - la varsta de 12-13 ani - am primit cadou de la taica'meu un Nintendo Gameboy ( cunoscut in zilele noastre si sub numele de BRICK) - insotit de 2 jocuri - TETRIS si ceva cu Mikey Mouse (sau asa ceva - nu-mi mai aduc aminte). Aceasta a fost prima mea consola serioasa, desi la vremea aceea se tranzactionau jocurile electronice (din acelea cu sprite uri) si erau niste clone Rusesti cu Iepurele si Lupul - (dupa seria Nintendo Game & Watch). Eu primeam, de fiecare data cand venea taica'meu din delegatie in strainatate, cate un joc electronic - pentru ca eram disperat dupa asemenea gadgeturi.

    Cand am intrat insa la liceu (la 2-3 ani dupa ce am primit consola) am renuntat la ea si am oferit'o cadou unui copil din bloc impreuna cu celelalte jocuri electronice. (am gasit printr'o cutie din debara vreo 3-4 care erau defecte si nu le-am dat - dar ele inca sunt defecte )

    Ulterior (eram cam in era HC85, HC 90, Cip 03, Cip 04) am fost la un prieten (fiu de ministru, sau ma rog de adjunct de ministru) care primise de la taica'su un PC - pe vremea aia era ceva magic, jocuri ca Prince of Persia, Lost Vikings si evident Solitare si Minesweper - erau un deliciu pentru niste pusti de 14-15 ani.

    Cand am intrat la liceu (deci cam in aceeasi perioada) aparusera la magazinul Bucuresti Berlin (langa magazinul Cocorul) niste console (Clone evident) 99 in 1 - pentru televizor - acestea (dupa cum am aflat ulterior) erau clone dupa Atari 2600 Junior si jocurile sunt aceeleasi cu acesta si erau incluse in ROM - adica aveam pe consola cam 20 - 30 jocuri (nu mai tin minte) gen Tanks, PacMan etc.

    Intre timp au aparut mai multe modele din aceelasi tip - si ulterior au aparut faimoasele Terminator - acelea cu casete galbene de care stie toata lumea .

    Pe vremea aceea eu faceam schimburi - dadeam clona mea de atari si primeam la schimb un HC 85 - si am jucat cam tot ce era "hip" de ex Saboteur Ninja, Dizzy etc.

    Desi nu pot puncta EXACT pe timeline pot spune ca la maica'mea la servici aveau un "super PC" care era cat un dulap asa si continea 2 jocuri - 1 Tetris (faimos nu) - si al 2 lea ceva cu "nave" - de fapt nu erau nave era o harta dreptunghiulara cu niste stelute si trebuia sa introduci niste coordonate unde sa cuceresti planete etc (grafica era inexistenta si imaginatia juca un rol EXTREM de important)

    De asemeni cam in aceeasi perioada la taica'meu la servici (cred totusi ca prin 95) un sistem informatic (cu alte cuvinte o retea de calculatoare si niste servere) - si am descoperit Windows 3.0x etc.

    Oricum a fost o avalansa de jocuri tip TETRIS - (portabile - cred ca le mai tineti minte)

    Apoi in 96 cand am intrat la facultate am primit si eu primul PC - initial a fost 386 la 25 MHz care s-a defectat si cand l-am dus la service nu mai aveau versiunea la 25 si mi-au dat ver la 20 MHz insa care avea 8 MB ram - (2 MB pe placa de baza - lipiti, 4 MB in sistem si mi-au dat voie sa iau 2 MB de ram din fostul sistem ca "bonus") - de aici incepe aventura mea in lumea PC urilor - cand nu m-a mai interesat nimic altceva decat PC ul si am rejucat toate jocurile vechi pe care le jucasem in urma cu ani la prietenul cu computer (prince of persia, lost vikings, jocurile de aventuri de la Lucas Arts si evident Doom, Wolfenstein etc).

    Perioada de PC a durat pana in anul 2005 - deci aproape 9 ani - timp in care m-am jucat de vreo 2-3 ori pe N64, pe PSX, pe PS2 pe la prieteni. Si am cochetat mereu cu ideea sa imi iau ba PSX ba PS2 ... insa nu s-au materializat din motive evidente (lipsa banilor, jocuri scumpe, upgradurile la PC imi dizolvau instantaneu toate fondurile)

    In anul 2005 am gasit la un amic un Gameboy cu 4 casete si o gentuta - lucru care mi-a trezit simturile si m-a cutremurat, gustul retro s-a trezit si am inceput sa caut cu disperare casete de gameboy - iar in scurt timp adunasem o mica colectie. De aici inainte am inceput sa cumpar cam tot ce se gaseste in materie de console handheld pentru ca acestea sunt dragostea mea si le apreciez cel mai mult, evident am inceput sa caut informatii pe internet, sa ma documentez etc

    In ziua de azi am o colectie destul de buna (zic eu) de console portabile (si nu numai) si inca nu m-am oprit din strans jocuri - evident timpul nu-mi oferta posibilitatea sa le joc pe toate (unii ar putea sa ma blameze pentru acest lucru - cumpar jocuri fara sa ma joc - insa incerc sa le spun ca eu adun din placerea de a avea, adica din spirit de colectionar)

    Ma rog - am incercat sa povestesc cat mai pe scurt cam cum am ajuns eu colectionar/jucator de jocuri pe consola (aproape exclusiv) - poate unele aspecte le-am uitat, poate le-am omis - eu sper sa o sa va placa ideea de a ne depana amintiri (ca doar suntem pe o sectiune retro) si sper ca GOLUL lasat de mine intre 96 -> 05 va fi umplut de cineva, pentru ca eu sunt chiar curios cum se descurcau pasionatii de console in perioada aceea (sa nu uitam ca este o perioada de glorie pentru console de la SNES -> Playstation 2 au aparut o gramada de console, a fost practic explozia in toata lumea, mai putin in Romania, unde consolele au fost aproape inexistente - sau ma rog, erau invizibile comparativ cu PCul)

    Va astept cu depanatul de amintiri -
    Attached Images Attached Images space_invaders.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Primea mea incursie intr-o lume virtuala a fost pe la varsta de 4-5 ani cand am primit cadou de la tata un SNES. Pe vremea aia putine stiam si nici nu ma interesa. Era o cutie in care bagam niste chestii dreptunghiulare si aparea o chestie ciudata pe ecran, cu care saream pe niste ciuperci (da, Mario). Nici nu ma interesa mai mult. Deja in bloc eram popular, aveam 2 controllere si toata lumea vroia sa vina la mine sa ne jucam Mario sau Tennis sau un joculet cu bilute unde trebuie sa ajungi la capatul unui traseu fara sa cazi ( un fel de Ballance antic).

    Dupa ceva ani petrecuti cu aceasta cutiuta gri, cu niste negru si rosu am facut pasul la primul calculator. Imi amintesc cum ii spuneam atunci. Cutie cu disc. Ca aveam un cd-rom pe acea vreme, si de la SNES la PC era o mare trecere. Imi amintesc ca ma duceam la Unirea si cumparam DISCHETE cu jocuri. Da, dischete, si acum ne plangem ca nu ne ajung blu-ray-urile pentru spatiu de stocare. Stiu si acum unul dintre jocuri. 2D, cu un omulet ( primele misiuni aveau ca fundal o cladire din caramizi ) si mearga in stanga si in dreapta si omoram tot ce misca. Da, cu astea am copilarit. Si cu miuta in spatele blocului.

    Multi ani au trecut de atunci. Inca eram pe vremea cand placa video nu depasea 6mb si era si on-board. Apoi a aparut GTA 3 mi se pare. Eram clasa a5a sau a6a nici nu imi amintesc. Si mi-am luat GTA 3 de la baietii veseli. Ajung acasa, bag cd-urile (erau 2), instalez. Yuppy, fericit ca nu a dat CD eroare. Dublu click pe iconita, PAC PAC. Ai nevoie de placa video de cel putin 16mega. Sau dracu mai stie cat. Toate cat de suparat am fost acele zile. Nu ma puteam juca GTA 3. Dupa cateva luni mi s-a stricat PC si am primit unul nou care avea acea placa video noua si am putut sa ma joc GTA. Asta e un lucru care, mi-a ramas in minte, desi nu inteleg de ce. Who knows?

    Ca sa nu mai zic de vacantele la mare in Neptun unde cel mai important lucru era sa merg cu prietenii de familie la console sa ne jucam. Mai stiti voi cand erau vreo 30 de PS2 aliniate frumos una langa cealalta, pe televizoare mai mult alb negru decat color si stateam cu orele sa ne jucam masinute sau bataieeeee a.k.a Tekken. Ce vremuri. Acum stam sa ne uitam ca nu se incarca cum trebuie grafica, ca arma nu lasa umbra corect, ca masinile nu au AA. La asta s-a ajuns? Cam naspa, sincer.

    Apoi consolele au luat o pauza pentru mine. Nu am mai avut contact cu ele. Toti prietenii aveau PS2 dar eu cand vroiam sa "il primesc cadou" eram refuzat spunand ca deja am trecut de varsta jocurilor. Yeah right pana cand mi s-a pus pata pe Cutia de 360 grade si mi-am cumparat-o singur. Si apoi am descoperit o rubrica obscura pe un forum de calculatoare, cu unul Monky care posta non stop pe acolo tot felul de ghiduri si indicatii, si unul dark_one parca il chema care non stop isi cumpara cate ceva si ne posta pozele cu colectia lui care ocupa mai mult spatiu decat ocup eu in casa alor mei. Si uite asa ... am ajuns aici, azi, pe ConsoleGames.ro, cu noi prieteni.

    ps: Nu pot sa spun ca am o istorie precum a lui Darkie dat fiind si diferenta mare de varsta el apucand vremuri cand eu nu eram nici in planuri.

  3. #3 SP
    SAY
    Member SAY's Avatar
    Istoria mea este cam scurta:
    Prima mea consola a fost un atari 2600.Eram extrem de nervos deoarece joystick-ul nu functiona corespunzator.Va dati seama,la varsa de 3,4 ani sa ma nervi.Oricum,asta fusese adus din USA de matusa lui fratimiu.

    In anul 1999 ,la varsta de 5,6 ani am primit cadou de la tata un Terminator.Ce sa spun..a ost unul dintre cele mai fericite momente ale vietii mele de consolist.O lunga perioada de timp,cutreieram pietele si targurile in cautarea acelor casete galbene.Dupa un timp ,imi aduc eu aminte stransesem aproximativ 35 de bucati.Eram in culmea fericirii.
    Singura problema a acestei clone de consola era faptul ca gamepadul se strica extraordinar de repede.In ce ritm butonam eu,in doua ,trei saptamani acestea se stricau.Noroc ca targurile si pietele erau pline de asa ceva.

    Dupa aceea am avut si un tetris.Foarte interesant..Ma omoram la jocul acela cu masinuta si la "rama".Insa acesta nu putea fi egalat de Terminator.

    Parca in anul 2001,matusa-mea si-a cumparat un Pc.Si acum ii mai tin vag minte configuratia.
    Pentium MMXaici cred ca gresesc)
    procesor de 233 MHZ
    8 mega ram
    hard 5 GB
    placa video-habar nam

    Jucam in nebunie mortal Kombat 3 si Red Alert.RA fiind primul meu joc de strategie jucat vreodata.Era un PC bun,dar odata cu trecerea timpului,devenea o epava.

    In anul 2003 mi-au cumparat parintii si mie un Pc.Cel care il am si acum.
    AMD Athlon 1700x
    256 RAM
    40 gb hard
    o placa video,care,anul trecut am schimbat-o cu un FX 5500.
    O perioda acest PC a fost "zeul" meu.Eram convins ca nimeni nu mai are un PC atat de performant.
    In perioada asta ma jucat:Return to Castle Wolfestein,Medal of honor:Alied Assasult,Serious Sam,Soul Reaver.GTA VIce City etc.

    In anul 2005 ,vazand ca pe Pc nu mai mergeau noile jocuri ce apareau m-am decis sa -mi cumpar un PS2.Il luasem de la Carrefour cu 5 milioane juma.
    Am fost foarte multumit.O gama larga de jocuri printre care si arcade-urile pe care inca nu le mai vazusem pe PC pana acum:Tekken 4,5,Soul Calibur,Dragoon Ball Z etc.
    Seria,care cred eu ca a prelungit viata PS2-ului a fost seria:GOD OF WAR.O serie l care pierdeam notiunea timpului cand o jucam.

    In 2006 m-am decis sa-l dau la schimb pt un PSP.Alta alegere de care si azi sunt foarte multumit.
    In 2008 odata cu intrarea la liceu,parintii mi-au facut cadou un XBOX 360 arcade cumparat de la MediaGalaxi.
    Cu frica in san de RROD,(desi detineam garantie) am vandut-o dupa aproximativ 4 luni cu tot ce ii trebuia unui XBOX 360.In timpul acesta i-am facut niste upgrade-uri componentiale,daca pot spune asa.

    In timpul acesta m-am bucurat de:GTA IV,Bad Company,Soul Calibur 4,Fifa 2008,icon etc.Toate jocurile jucandu-le la rezolutii de 1920x1080 pe un CRT de 21 ".
    Cam asta ar fi istoria de consolist.Astept Craciunul,ca ,odata cu venirea cestuia o sa-mi pot lua si eu un PS3.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe darkie... ai avut ceva istorie. La mine nu a fost chiar atat de bogata. As putea spune ca prima mea consola a fost un Pong (la un TV alb negru care avea niste manetute - asta prin '85). Iar pe vremea cand imi luasem HC85 ("upgradat" la CIP03) mai cochetam cu NES-ul (Nintendo Entertainment System) unui vecin. Asta cred ca era prin 86' - '87. Dupa care prin '89-'90 am "rupt" Sega Mega Drive-ul unui unchi care gasise minunatia pe undeva prin Germania. Cu greu am reusit dupa aceea sa-mi cumpar un SNES, pe cand mai toata lumea era disperata dupa clona aceea... Terminator sau cum Dzeu se numea. Iar din '95 am devenit fan Sony, cu PlayStation. A urmat PlayStation 2 prin 2000 si Xbox prin 2003... si in sfarsit am trecut la nextgen cu Xbox 360 la lansare, PS3 la lansare...

    Cred ca se poate observa ca daca initial exista un delay (si datorita vremurilor, si a banilor sau a faptului ca probabil nu prea stiam eu pe ce lume ma aflam) si jucam mai mult pe console "prin vecini", am ajuns atat de maniac incat sa le iau la lansare, indiferent de pret. Acum cred ca m-am mai calmat un pic... desi daca maine se anunta PS4 sau Xbox720 s-ar putea sa nu rezist.

    Eu unul trebuie sa recunosc ca perioada cu CIP03, Commodore, etc... mi-a aprins "flama" pentru jocuri. Atat de mult incat ma duceam la Palatul Pionierilor la diverse sectii unde aveau si PC-uri (pe care din cand in cand mai cochetam cu Saboteur, seria Dizzy, etc). Hehe, din cauza asta ajunsesem sa ma duc pana si la mineralogie

    O alta influenta puternica asuprea mea au avut-o arcade-urile. De la mare in mod special, unde imi mancau zilele Donkey Kong, R-type, Double Dragon, Street Fighter sau mai stiu eu ce nebunie. Si cum astfel de jocuri nu prea existau pe PC, eu zic ca au avut rol important in a ma atrage mai mult consolele decat PC-ul.

    In materie de handheld, probabil ca apetitul a fost deschis cu porcariile acelea mici care aveau 5-6 pozitii (de miscai masina doar stanga dreapta ca sa te poti feri), sau cele in care trebuia sa aduni oua. De tetris nu mai zic. Vorba lui darkie, a fost o perioada in care invadasera piata tot felul de tetris clones... si uite ca am ajuns la PSP

  5. #5 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    La mine a inceput prin 93 cand un var de-al meu a facut rost,evident, de o clona de Atari. Cutia aia neagra cu 2 betigase de care trageai in stanga si in dreapta m-a fascinat pe loc, a fost dragoste la prima vedere... Punctele colorate care apareau pe un TV obosit m-au atras din prima, nu stiu..a fost foarte ciudat...

    Tin minte foarte bine si acum, primul joc pe care l-am jucat a fost River Raid. OMG, what a game that was..si acum il mai joc, emulat pe diverse gadget-uri. Ma duceam la var-miu numai ca sa ma pun in fata TV-ului si sa trag de betzigas... Uitam de tot ce ma inconjoara, nu mai auzeam ce barfeste mama cu matushmea & ****...ma cufundam...

    Peste vreo 2 ani sa fie, daca nu ma insel, un unchi, marinar de meserie, avea sa plece peste mari si tari. Mi-a promis cand a plecat ca imi va cauta si imi va cumpara si mie o consola, "un joc pe televizor" Vreo 3 luni am asteptat...fara nici un raspuns. Intr-o zi in timp ce veneam de la scoala, gasesc in posta o vedere. Era de la unki-meo. Pe fata o imagine cu niste skyscrapers din Singapore si pe spate scria: "Multe salutari..bla bla mi-e dor de voi... PS: LUAT JOC CU PISTOL!!" Omege am simtit cum mi se umfla o vena la cap, am fugit repede in casa si am dat vestea. Mama mi-a zis ca sunt nebun, ce am de fac asa. Nu ma intelegea. Dupa care am mai asteptat inca vreo 4 luni pana a venit omul acasa. Am primit prima mea consola, o clona de NES, super smechera pe numele ei "Ending-Man" Si din acel moment a inceput nebunia, ala a fost startul...the very first Prieteni noi, combinatii cu casete galbene, troc in piata la rusi. Una din cele mai frumoase perioade.

    Mai tarziu, peste inca vreo 2 ani, imi da un prieten bun (care acum nu mai este printre noi, miss ya man...) de veste cum ca unul de la bloc din el a venit din Turkyie si are o consola noua! WTF? Ce-i aia?? Hai sa vedem si noi... Ne-am dus la om acasa...si am ramas prosti. Omul isi adusese un MegaDrive. Senzatie frate m-am indragostit pe loc.x Voia sa-l dea, sa-l vanda.. M-am certat cu pretenu meu care sa il cumpere. Eram in stare sa imi vand si pielea de pe mine pentru jucaria aia. El a castigat pentru ca era prieten bun cu omul si i l-a vandut. O alta perioada a urmat in care nu prea mai stiam ce e aia scoala, toata ziua eram la pretenar ne jucam pe MegaDrive. OMG ce jocuri --> Shinobi, Mickey Mouse The Castle Of Illusion, Landstalker The Treasures Of King Nole, toata seria Sonic The Hedgehog, Streets Of Rage, Golden Axe, Ecco The Dolphin, Power Drive ... Si astea sunt doar cateva din zecile de titluri pe care le-am jucat. Megadrive-ul a fost preferatul meu, o super consola, peste SNES din punctul meu de vedere.

    Anyways, am facut rost de bani sa cumpar SNES-ul unui prieten. Eram disperat, consola era ca si noua omul nu era pasionat dar voia ceva bani pe ea. Stransesem un milion, 100 de lei. Ii aveam pusi deoparte. Il contactez imi spune ca nu il mai da, s-a razgandit din cauza ca va avea probleme cu ta-su. Me sad... Ce dreq fac...nu reusesc sa imi iau consola... Aflu peste putin timp ca un tip vinde un MegaDrive 2. Intr-o seara planific o intalnire cu el sa vad jucaria, hotarat sa o cumpar. De mentionat ca intre timp aflasem si ce inseamna PLAYSTATION, dar era departe de puterea mea "mentala" si financiara, inca....eu voiam Megadrive sau SNES. In fine ma gasesc cu omul, la care el imi spune: "omu de ce esti fraier, eu iti dau megadrive dar uite am un PLAYSTATION si vreau sa il vand! Ce zici o punem de un targ??" OH my freakin' GOD zic "scoate-l frate de unde il ai ca vreau sa il simt, sa il miros!!!" Scoate omu cutia gri o pune pe TV si ma innebuneste ma paralizeaza ma lasa MASCA. Am innebunit m-am indragostit pe loc, imi arata omu Resident Evil 3 si Soul Reaver... Zic " cat tre sa dau frate pentru minunea asta?" Omu fara sa se gandeasca prea mult imi arunca pret: "2 mil 700..." Lacrimi, strofocari interioare, ganduri peste ganduri... Eu aveam un baston stransi cu greu... de unde fac rost de restu de bani?? Plec acasa gandidu-ma cu ce prosteala ma duc la tata sa il vrajesc. A urmat munca de lamurire vreo 3 ore, inchinaciuni isi plecaciuni, promisiuni cum ca voi fi cel mai bun baiat din lume numa sa scoata cascavalu ca eo mi-am gsit noua dragoste Dupa ce m-a injurat omu vreo doua ore, vazand ca nu are scapare si ca a turbat baiatu...se indupleca si scoate de la soseta ultimile economii: "ia tutzi Dumnezeii *** si ultimii bani ca mi-ai scos peri albi nu am scapare!!" Pup pe tata de 50 de ori si plec din nou cale de cateva statii la om acasa sa iau jucaria....

    PLAYSTATION ONE - incepe o noua era. Primele jocuri Quake 2, Soul Reaver si Resident Evil 3.... si deja restul ce a urmat sunt numai amintiri frumoase...istorie...

    Here ya go guys, hope you enjoyed my lil story! Am incercat sa recreez in cateva paragrafe amintiri de demult si vremuri de care imi va fi dor mereu. Cel putin am ce le povesti la copilasii mei and I'm soooo freakin' proud of it... as putea spune povestea asta la nesfarsit, I never get tired of it....

  6. #6 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Eu am inceput prin '98 cand fratele meu a primit de craciun un terminator, eu rar ma jucam pe el, pana un an mai tarziu cand el a primit un amd k6 si mi-a lasat mie terminatorul. Dupa aceea a urmat o perioada in care frecam intr-una casete cu mario, tanks si un joc care mi-a ramas intiparit in memorie: Teenage Mutant Ninja Turtles Tournament, un joc de fighting care imi placea la nebunie. Acum cateva luni am incercat sa il rejoc si mi s-a parut groaznic, dar la vremea aceea abia asteptam sa vin de la gradinita sa ma joc "batai cu testoase".

    Pe terminatoare si alte clone m-am jucat pana prin 2001-2002, cand am primit un Playstation cadou de la un prieten de-al tatalui meu care locuia in Anglia. Tin minte ca odata cu consola am primit 4 jocuri si anume: Fantastic 4, Alien Trilogy, Tekken 3 si un Bloody Roar. Pe ea s-au perindat multe jocuri, iar cele care mi-au placut cel mai mult si le joc si acum cu placere sunt jocurile Disney: Disney's Tarzan, Disney's Atlantis, Disney's Hercule etc.

    Mania Playstation a durat putin, un an cred, pana in vara lui 2003 cand, dupa multe insistente parinti mi-au cumparat un Playstation 2 care a costat pe la 17 milioane, tin minte ca mi se parea o suma astronomica, pe vremea aceea credeam ca acea consola e mai scumpa ca o masina. Odata cu ea am primit 2 jocuri, Ratchet & Clank si War of the Monsters. Nu pot exprima in cuvinte ce am simtit cand am pus prima oara Ratchet & Clank in consola, mi se parea ceva din alta lume, parca eram in paradis, iubeam sa lovesc inamicii cu cheia, sa ii vad cum se dezmembreaza si cum cad suruburi din ei. Pe langa Ratchet & Clank imi placea foarte mult Dragon Ball Z Budokai 1, care il jucasem la o sala de jocuri si l-am innebunit pe tata cand a plecat in delegatie in Austria sa mi-l gaseasca. Prin 2005 ma plictisisem de ps2, mai ales ca pe vremea aceea nu jucam foarte multe originale si aveam un modchip care putea citi doar CD-uri, libraria de jocuri care intra pe CD-uri s-a rarit din ce in ce mai mult si am pus consola de-o parte. Pe atunci visam la un psp, era de-abia aparut si mi se parea cea mai frumoasa jucarie din lume.

    Anii 2005-2007 i-am petrecut mai mult in fata PC-ului, jucand MMORPG-uri: MU, WoW(de care m-am lasat vara trecuta, cautati pe armory Semos, Night Elf Druid, daca vreti), Lineage si tot felul de joculete.

    In toamna tarzie a anului 2007 simteam nevoia de un update la calculator, ma tot uitam pe site-uri de specialitate si atunci m-a lovit, senzatia aceea care o avusesem cand jucasem pentru prima oara Ratchet & Clank, mi-am luat inima in dinti si le-am cerut parintilor bani pentru un modchip. Dupa ce s-a rezolvat treaba m-a apucat nebunia. Era inainte de tezele nationale, toata lumea invata, eu ma jucam Bully, God of War, Destroy all Humans! si toate Tony Hawkurile de la Underground incoace 15/24 7 zile din sapte.

    Prin ianuarie-februarie m-a apucat din nou o nevoie de update si am mers pe mana PSP-ului, imi doream unul de mult timp, iar acum, preturile erau scazute si erau aparute deja o multime de titluri bune. Zis si facut, in februarie aveam un psp care timp de 2-3 luni a fost oprit foarte putin timp, am jucat si terminat pe el multe titluri: GTA-urile, Daxter, Dungeon Siege, God of war, WRC si altele, precum si multe titluri de pe venerabila consola PS1 si de pe primele console nintendo.

    In aprilie mi-am luat inima-n dinti si am cerut un ps3, eram 80% sigur ca o sa ma lovesc de un refuz deoarece parinti cred ca sunt cam mare pentru jocuri, aveam pregatite argumente solide, mai ales ca ei vroiau sa imi cumpere un calculator nou. Am inceput sa le povestesc cat e de frumos, ca e mai ieftin ca si un calculator si degeaba imi iau calculator performant, oricum ma voi juca pe el la fel ca pe consola si daca nu ma joc pot scrie in word si sta pe internet si pe calculatorul care il am. In 2 mai aveam deja o copie a faimosului GTA IV, chiar daca nu aveam inca un Playstation 3. La aproape o saptamana de uitat la cat de frumos e artowork-ul de pe carcasa GTA si invatat aproape pe de rost harta, mi-am luat si un ps3. A urmat un maraton cam de 10-12 ore de gta (cu o saptamana inainte de teza nationala la romana ). De aici cred ca majoritatea intuiti ce s-a intamplat, mai ales ca din acea perioada am devenit un membru destul de activ in cealalta comunitate pe sectiunea de console.


    Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si daca v-am plictisit, iertati-ma, de mult vroiam sa scriu o mica istorie a mea cu jocurile video si pur si simplu m-am descarcat fara sa vad cum bara de scroll se face din ce in ce mai mica.

    P.S. Daca se poate as ruga sa nu stergeti fragmentele care pomenesc de modchipuri, la vremea aceea nu prea stiam eu cu ce se mananca jocurile originale. Mai ales ca depindeam si inca depind de parinti, carora nu le prea place cand dau cate 2-3-4 milioane pe luna pe jocuri.

  7. #7 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    nice story Uziwood si ai doar 14 ani (?!) Una peste alta nu conteaza varsta cat de mult conteaza faptul ca suntem legati de aceeasi chestie: gaming-ul. Ne place sa ne jucam. Jocul e o arta, neinteleasa de multi. Eu am aproape 25 de ani si deja sunt pe cont propriu sa zic asa insa in ceea ce priveste gaming-ul si consolele.. parintii mei nici acum nu au reusit sa ma inteleaga, nu am reusit sa ii conving de ce gaming-ul inseamna atat de mult pentru mine...si sa stii ca am renuntat in timp...si ei la fel. Ei acum accepta doar pentru ca mie imi place si vad ca este una din chestiile care ma fac sa fiu multmumit si fericit si s-au impacat cu ideea, dar de inteles nu au inteles niciodata. Nu stiu si nu am sa imi dau vreodata seama probabil de ce este atat de greu sa intelegi ca este un hobby ca oricare altul.... A trebuit sa dau explicatii cand mi-am cumparat PS3-ul (din banii mei), a trebuit sa dau explicatii cand mi-am cumparat LCD-ul, de asemenea din banii mei (de ce iti trebuie alt televizor cand deja ai 3(!!) in casa!) and so on... Si am renuntat sa mai dau explicatii...ma inteleg, bine...nu ma inteleg, iarasi bine...eu imi duc pasiunea pana la capat! Asta ca o paranteza ca veni vorba de "mama si tata care ma cearta si nu ma inteleg"

    Happy gaming my friends!

  8. #8 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    @Junnkie
    Noi Gameri suntem un pic mai speciali putini ne inteleg ...

  9. #9 SP
    vLd
    Junior Member vLd's Avatar
    Cu ocazia primului meu post pe acest forum m-am gandit sa-mi scriu si eu propria istorie in materie de gaming.

    Cred ca totul a inceput prin `99 cam cu un an inainte sa incep clasa 1. Varul meu si-a cumparat un calculator(va dati seama ca atunci nu stiam mai nimic despre jocuri,poate doar din ce vazusem pe la TV). Si a inceput nebunia...parca ma mutasem la el: Mortal kombat, Fifa 98/99, Doom 1&2, Starcraft, Heretic...etc. In scurt timp mi-am rugat parintii, evident, sa-mi cumpere si mie de ziua mea unul. In ziua de 31.03.2000 aveam calculator.Fericire maxima. Mi se pare ca era pentium 1 sau 2, nu-mi pot aminti exact. In acelasi timp am facut rost si de un Terminator si aveam,deci, 2 surse de gaming.Am tinut-o asa pana prin 2002/2003 cand mi-am cumparat Pc-u pe care il am azi: Intel(nu mai stiu cum)-2,6 GHz;256 Ram;NVidia 5200FX 128 Mb/Ram. Si m-am jucat cam tot ce am putut pe el...

    In 2005,la 11-12 ani, a aparut prima consola in viata mea(dupa ce ma mai jucasem pe la amici pe diferite console), un GBA SP si cateva casete.
    Va spun, in jur de 30 de ore nu m-am dezlipit de el...ma jucam cu el in priza, la incarcat .In fine,asta se intampla in vara lui 2005.In iarna aceluiasi an, de craciun, mai exact, am primit un PS2 cu vreo 4 jocuri de care drept sa va spun, m-am plictisit destul de repede.Urmatorii 3 ani mi i-am petrecut tot in fata PC-ului jucand tot felul de jocuri.

    Din februarie anul asta mi s-a deschis apetitul pt console si am reusit sa strang ceva console si mai multe jocuri, dar , dat fiind faptul ca am inceput cu o portabila,sau poate si din alte motive, handhelds= my love. Colectia mea actuala consta in: 1 N64, 1 PS2, 1 PS1, 1 Sega Mega Drive, 1 GBA SP, 1 GBA simplu, 1 GBC, 1 PSP+ jocuri ceva jocuri pt fiecare. Si trebuie sa va spun ca singurul motiv pentru care am inceput sa colectionez jocuri/console e un anume forum pe care unii de aici il stiu, chiar au user acolo de mult timp . Cand am vazut colectia lui rodarkone,aici de fata m-a inspirat.Si eu la fel ca si Uziwood am tot 14 ani. Sper sa continui ca gamer toata viata...

  10. #10 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Man, cum ai inceput clasa I in '99, eu am inceput in 2001, la 7 ani, tu ai inceput la 5 ani scoala ?

  11. #11 SP
    vLd
    Junior Member vLd's Avatar
    Nu..am inceput la 6. Dar am si spus ca inainte sa incep cls 1 cam cu 1 an (Am editat acum, uitasem sa mentionez).
    Am inceput scoala in sezonul 2000/2001

  12. #12 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    La mine e destul de simplu datorita varstei:

    Am inceput pe la vreo 5 ani cred, asta fiind in '97. Aveam un Sega Mega Drive original, care pe atunci era o raritate, sau cel putin nimeni din tot cartierul nu mai avea (si nu era chiar un cartier de la periferie). Fiind un mare fan Batman, am jucat toate jocurilor cu el posibile. In fiecare zi venea un prieten la mine si jucam co-op, eu fiind Robin si el Batman (ce vremuri ). Dat fiind ca nu se gaseau deloc casete de cumparat, toate casetele trebuia sa le inchiriez si cum nu aveam habar ce si cum ma orientam dupa coperta . Astfel ca mi-am cumparat si eu un Terminator din piata, dar cum schimbam o "maneta" pe saptamana am renuntat la el si m-am intors la

    Dupa, a venit PC-ul. De fapt, la inceput ma duceam la seriviciu la taica-meu si ma jucam Delta Force. Am insistat asa mult incat mi-a luat si mie un PC, un Pentium 3 (care atunci era top-notch ). Asta se intampla dupa ce mergeam la informatica odata pe saptamana si jucam Duke Nukem 3D in 3 oameni. Nu l-am terminat niciodata (de aceea astept cu nerabdare jocul pe XBLA). Astfel ca am rugat pe un prieten care lucreaza la un magazin de calculatoare sa imi faca un cd cu jocuri si pe acela nu mi-a pus numai Duke Nukem ci si Red Alert 2, de care pur si simplu m-am indragostit. Astfel, am descoperit un magazin cu jocuri la 7 ron bucata (le punea in carcasa, le puna si coperta, tot tacamul). Pana la urma am strans vreo 30 de astfel de jocuri.
    Intr-o zi am fost la o sala de net si am jucat Spiderman. Era demential jocul. Am ajuns acasa si m-am dus sa il cumpar. L-am luat dar placa mea nu era destul de buna asa ca mi-am luat un FX 5200, care l-am tinut mult si bine. La un moment dat am schimbat calculatorul pe un laptop, care peste un an l-am schimbat pe alt PC.

    Insa, in 2006, am dat de un forum magnific, in cautarea unui pad (eram "mare" jucator de CS atunci). Toate cautarile pe Google ma duceau spre CG, astfel ca mi-am facut un cont la un moment dat. Am stat aproape un an pe aria de Hardware si altele. La un moment dat, am avut inspiratia sa ma uit pe aria de Console. Tot uitandu-ma pe acolo m-am hotarat sa strang bani sa imi iau un PS3. Intre timp, m-am razgandit si m-am hotarat sa imi iau un Xbox 360, asta fiind in vara '07. Pana in noiembrie (ziua mea) am strans bani si mi-am luat un Xbox 360 Premium. La inceput mi-am luat doar Gears of War si aveam Fantastic Four bundle. Sincer, eram decis la inceput sa imi iau numai jocuri piratate, dar pana la urma urmarind colectii inregi de jocuri (in special cea a lui Dj Mo) m-au decis sa ma apuc de colectionat jocuri originale. In prezent ma pot mandri cu 21 de jocuri originale de Xbox 360. In prezent am "prins" un singur RRoD, azi, cu 2 luni inainte sa implineasca consola un an.

    Ca o paranteza, am avut si inca am un PlayStation 2, care sta intr-un raft prafuit deoarece l-am luat SH, si merg doar unele jocuri si altele nu. Donely a zis ca e lentila de vina si cum e model fat, nu se mai produc. Astfel am ramas cu o caramida mare care aduna praf.

    So, that's my humble history.

    PS: Cred ca am facut cel mai lung post din my forumistic experience

  13. #13 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    primul joc pe tv a fost "rambo " asa ii ziceam , era ceva cu manete ca cele ptr avioane , a urmat un hc2000 , un ps2 anu trecut , si acuma un xbox 360 .

    cu calc ma cunosc de mult timp

  14. #14 SP
    vLd
    Junior Member vLd's Avatar
    Hmm...Mika,same here. Si eu am inceput sa apreciez foarte,foarte mult consolele dupa ce am dat de CG
    Nice story,man!

    Doar ca mie imi plac mai mult portabilele si cele mai vechi.

  15. #15 SP
    Junior Member dolaru's Avatar
    povestea mea incepe undeva prin 1994... 5 ani aveam...

    La tata la servici erau cateva PC-uri. La varsta aia nu stiam la ce folosesc... dar intr-o buna zi , un bun coleg de-al lui tata mi-a aratat ce stie sa faca minunatia. Primul joc pe care am pus mana a fost Supaplex. Am jucat jocul ala cu atata sete , totate cele 111 nivele . Apoi , de ziua mea in 1995 am primit de la un vecin Nintendo Entertainment System (NES) adus din Germania si 3 jocuri: Tecmo World Wrestling , Soccer si Faxanadu (pe care l-am rejucat de multe ori pe emulatoare) . Din pacate nu se gaseau jocuri pentru NES sau cel putin la concluzia asta am ajuns eu atunci.

    A urmat apoi prin 1997 nebunia cu Terminator si alte clone de genu (casete galbeneeee). Aveam la casete de ma ingropam in ele. Ma duceam la Puzdrea with my dad (la 2 statii dupa Piata Presei libere era candva acest en-gros numit Puzdrea... n-am nici o idee daca mai exista) si gaseam muuuulte multe multe jocuri. Ne strangeam in fiecare seara cate 5-6 si ne jucam Goal 3. Chiar daca nu intelegeam nimic din ce scria acolo ca era totul scris in caractere chinezesti sau japoneze sau ce erau (they all look the same to me ) era prea misto. Adica mergeai pe minge, faceai braziliana , te traznea fulgeru daca te prindea in balta si erai pe jos , cand dadeai foarfeca mingea se transforma in foarfeca si taia plasa , altii dadeau sut special si se facea mingea piranha si rupea tot ... era ... de nedescris.

    Apoi a venit 1998... care mi-a adus un 486 DX66 cu 4MB Ram si-un monitor Olivetti de 13 inch Aveam Windows 95 pe el Atunci m-am indragostit de Prince of Persia. Jocul de care nu ma voi plictisi niciodata. Luni de zile m-am chinuit sa termin jocul in 60 minute!

    In 1999 , 486-le a fost schimbat intr-un AMD K6-2 350 Mhz care avea un hard de 15 gb , 256 ram si o placa video Voodoo2 la 16 MB. La un asa salt... nu mai puteam de fericire! Sincer nu mai stiu exact ce ma jucam pe-atunci... dar stiu ca jucam Carmageddon , Project IGI , si Heroes. Erau la moda "baietii veseli" (cum zicea cineva mai sus) pe vremea aia.

    In 2000 am primit si o consola... PSX . Grand Turismo si MediEvil erau la ordinea zilei. Am mai tras cat am putut si eu. Nu l-am modat. Jucam si eu ce primeam de la ai mei , sau ce mai faceam schimb cu colegii.

    Din pacate... PSX a fost ultima mea consola. De atunci si pana acum , nu am mai detinut alta consola , dar nu am rupt legatura cu ele , prietenii mei saturandu-se de mine la cat de des ii vizitam.

    Si asa am ajuns in anul 2008. Anul in care undeva prin august eram in training pentru noul post ocupat: QA Tester. In noul colectiv , dorinta de a detine o consola a devenit si mai puternica. Apoi am aflat si de comunitatea ConsoleGames.


    This is my story... The story that barely begun.

  16. #16 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    bravo man, very nice story! Si da multumesc pentru ca mi-ai amintit de Supaplex, absolut genial jocu la vremea l-am rupt in 2 cu un prieten pe un 486, la el acasa! FF tare

  17. #17 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Ne strangeam in fiecare seara cate 5-6 si ne jucam Goal 3. Chiar daca nu intelegeam nimic din ce scria acolo ca era totul scris in caractere chinezesti sau japoneze sau ce erau (they all look the same to me ) era prea misto.
    Kunio-Kun no Nekketsu Soccer League?

    Asa se cheama jocul in original daca vrei sa-l rejoci pe emulator.

    hai sa-mi insir si eu mica mea poveste epica legata de cum am inceput sa am contact cu jocurile si in special consolele. Pe alocuri e mai tragica, alteori mai vesela, depindea totul de varsta sau moment.
    Cred ca aveam 5 ani cand a venit taicamio cu un rus in casa si ala avea o mare minunatie la el, si anume un Rambo. N-a stat prea mult timp in posesia mea, tot ce-mi amintesc e ca jucam un box thailandez pe el. Ulterior ma jucam pe HC la un unchi de-al meu. Eram super incantat de ideea de a avea jocuri pe casete de muzica... si ma amuza la culme cum se "pirata" cu casetofonul

    Dupa aia a aparut in cartier o sala unde puteai sa inchiriezi console cu ora. Stiu ca au avut multe multe SNES-uri (Mortal Kombat, Goof N Troop, Killer Instinct, Donkey Kong Country, Asterix - erau jocurile mele preferate). Ulterior au adus si un PSX dar imi aduc aminte ca nu imi placea deloc sa ma joc pe el. La vremea si varsta respectiva apreciam mult mai mult grafica cartoonish si nu-mi placea deloc faptul ca PSX incerca sa semene cu realitatea. Inafara de Street Fighter nu-mi amintesc sa fi jucat altceva pe el.
    Deja aparuse si o sala concurenta care avea Mega Drive unde rupeam gamepad-urile cu Duck Tales si Golden Axe.

    Cand deja intra in febra perioada Terminator, si-a facut aparitia la sala si Nintendo 64 pe care stiu ca jucam doar si doar Mario Kart. Non stop gen.

    Perioada Terminator a fost probabil cea mai marcanta si cea care m-a facut intr-un fel sa-mi aleg viitoarea cariera. Nu stiu, poate din cauza ca la un moment dat o consola (din multele pe care le-am avut) a sfarsit aruncata pe geam (de la etajul 4) de catre maicamea pentru ca ma jucasem prea mult. A trebuit sa particip la nush ce concurs de la snacks-uri sa adun toate abtipildele ca sa-mi trimita aia o consola noua. (teoretic trebuia sa fie SEGA dar deh, suntem in Romania). Am jucat foarte multe jocuri in perioada respectiva printre care si mai sus mentionatul joc de fotbal. Unele dintre jocuri chiar ma amuza in ziua de azi cand il vad pe Angry Video Game Nerd cum le critica si le face in toate felurile, dar cateodata parca ma si doare in acelasi timp. Adica, eram destul de skilled la TMNT (NES version) si multe alte jocuri care in ziua de azi le-as refuza pentru design prost si n-as petrece mai mult de 5 minute cu ele. Ajunsesem sa ne ducem la magazinu din colt cu casete galbene si sa schimbam in timp ce vanzatoarea ne proba un joc, partea interioara cu cea a altui joc in cateva miscari si fara zgomot. Mda, eram un mic infractor dar faceam orice pentru a ma juca.

    Apoi a venit perioada coin-op. Si nu vorbesc aici neaparat de salile arcade cu simulatoare de motociclete, pistoale din Terminator si altele. (by the way, daca are cineva o poza sau un nume la simulatorul de elicopter cu tot cu carena as fi super multumitor)
    Ma refer la Neo Geo intrucat aveam o astfel de sala chiar langa scara blocului si jucam jocurile cat de mult puteam pentru ca la 2 luni aduceau altele.
    Am mai zis deja intr-un post pe aici. Eram maestru la World Heroes Perfect fiind jocul care m-a marcat pe Neo Geo si poate si Top Hunters (il puteti juca pe SNK Arcade Vol.1 pe PSP si PS2). Eram atat de disperat sa joc incat spalam bine 2 sticle de ulei sa le vand la un depozit drept sticle de bere. Primeam in schimbul lor fix 300 lei cat era creditul la Neo Geo.

    Dupa aceea a venit perioada cu PC-ul. N-am avut initial PC acasa, decat din 2001 (si ala vai de capul lui, cu placa video on-board). Jucam tot la unchiul meu cu HC-ul mai toate jocurile care apareau (initial aduse prin patronul de la Flanco de la bulgari - intram la el in depozit in spate de unde scotea borsetele cu jocuri) apoi a facut unchiul meu un imprumut in banca pentru un CD-RW la 2x si a inceput distractia intrucat aveam un prieten cu magazin de calculatoare si am copiat mai tot de la el.
    In acea perioada - spre sfarsit totusi - am atins recordul meu personal de a sta pe scaun la calculator 7 ore fara sa ma ridic/sa beau apa/sa ma duc la toaleta. M-am jucat in continuu Red Alert 2.

    Dupa ce mi-am luat PC jocurile, cel putin FPS-urile erau un chin. Imi amintesc cum am terminat Return To Castle Wolfenstein cu vreo 5 frame-uri pe secunda si cum stateam rabdator sa pun tinta pe cap soldatilor inamici ca sa le dau headshot.
    Incet incet m-am mai upgradat si imi aduc aminte ca la prima mea placa video GeForce (un 5200) la 2 zile dupa ce mi-am cumparat-o eram atat de agitat ca nu stiu ce sa joc incat stateam toata ziua si jucam Solitaire intrebandu-ma oare ce sa joc

    Acum 3 ani, din primele mele salarii mi-am cumparat un super sistem (la vremea aia) care m-a tinut pana la inceputul lui 2008. Asta pentru ca atunci l-am vandut si de atunci practic am rupt orice legatura cu gaming-ul pe PC.
    Intre timp, considerand ca sunt un om mobil, mi s-a parut foarte utila ideea de a-mi lua un PSP. Si totusi, ma jucam mai des stand acasa in pat decat oriunde in alta parte.
    PSP-ul mi-a redeschis practic apetitul pentru console. Imediat dupa PSP a urmat si un Nintendo DS, fiindu-mi foarte greu sa ma impart intre ele mai ales ca-mi alegeam jocurile pe spranceana si ma prindeau rau de tot.
    In ianuarie m-am hotarat sa fac pasul spre o consola din noua generatie initial pentru asteptarea lui Fable 2 dar intre timp am descoperit ca sunt mult mai multe jocuri care sa ma prinda si am decis si sa-mi vand PC-ul pentru ca din punct de vedere al calitatii jocurilor e clar depasit.

    Ar trebui sa-mi vedeti camera: pat, masa, dulap, acvariu, Xbox 360, TV si masa TV. Atat. Mi-am luat televizor HD inainte sa-mi iau dulap. A fost o luna de haos

  18. #18 SP
    Junior Member dolaru's Avatar
    Mersi Junnkie ... si mersi Khan. Intre timp am aflat si eu cum ii zicea. Chestia nasoala e ca am uitat cum se juca si varianta in engleza ori nu exista ori nu am gasit-o eu.

    Ca fapt divers... se facea misto de mine ca imi cumparasem o consola d-aia cu casete galbene si se numea Soccer Station (era in forma de minge de fotbal). Toti prietenii mei ii ziceau Sucker Station

    Nu in ultimul rand... tre sa multumesc tuturor celor care si-au spus povestea in acest thread

  19. #19 SP
    Member SiCK's Avatar
    1.Arcades (the real shiznit nu XBLA)
    2.ZX-Spectrum
    3.Atari Knock-Off/8-Bit Knock-Off
    4.Sega Mega Drive/Super Nintendo/NES
    5.PSX
    6.Dreamcast
    7.PS2
    8.XBOX 360

    Lameness: PC,N64,DC,Saturn,XBOX1,GC,PS3.

    Cea mai tare perioada: Arcades + SNES/MegaDrive.

  20. #20 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    In ianuarie m-am hotarat sa fac pasul spre o consola din noua generatie initial pentru asteptarea lui Fable 2 dar intre timp am descoperit ca sunt mult mai multe jocuri care sa ma prinda si am decis si sa-mi vand PC-ul pentru ca din punct de vedere al calitatii jocurilor e clar depasit.

    Ar trebui sa-mi vedeti camera: pat, masa, dulap, acvariu, Xbox 360, TV si masa TV. Atat. Mi-am luat televizor HD inainte sa-mi iau dulap. A fost o luna de haos
    Deci acum acasa nu ai PC?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12 Last Post: 03-02-2020, 17:09
  2. Replies: 23 Last Post: 03-08-2019, 08:32
  3. Replies: 29 Last Post: 18-01-2016, 20:28
  4. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  5. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts