Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Help?!

  1. #1 SP
    Member yoyokid's Avatar

    Help?!

    Deci de o luna si ceva ma chinui sa imi fac un PC nu foarte scump , dar bun ( PT. GAMING - pe langa consola , imi doresc si un pc pe care sa imi ruleze jocurile de acum si poate si peste 1 an - poate 2 dar slabe sanse- la HIGH) si intr-un final m-am gandit la aceasta configuaratie * "My PC 2" - Wishlist la PC Garage * . M-am mai gandit si la aceastra configuratie * "My Pc" - Wishlist la PC Garage * , dar tot mi se zice ca nu am nevoie de i7 pt. gaming( + ca e si cam scump).

    Deci scopul acestui topic este acela de a va scrie parerea despre PRIMA configuaratie.Si daca credeti ca pot rula la high ..... ati inteles voi. - PRIMA INSEMNAND http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/150310/ -

  2. #2 SP
    Member dogdan's Avatar
    la prima configuratiie schimba mobo-ul cu una care suporta procesoare intel si este compatibila cu celelalte parti. procesoare recomandate intel core2 quad 9550 la 850 lei sau core2 quad 9650 la 1200 lei.renunta la hardul ala cumpara unu de 500 gb cu 7200 rpm si iti vor ramane banii sa investetsti intro placa video, mai buna, adica 295 gtx .
    o modificare a primei tale configuratii ar veni asta (nu fac wishlist ca nu am cont si nici nu prea am chef sa caut)
    -placa video: video EVGA GeForce GTX 295 CO OP 1.79GB DDR3 896-bit Placa video - PC Garage = 1860 lei
    -hard disk: Western Digital 500GB SATA-II 7200 rpm 32MB Caviar Black Hard disk - PC Garage

    banii dati pe hdd-ul de 2tera se aloca placii video iesi la acelasi pret perfromanta in gaming net superioara .

    sfaturile mele

  3. #3 SP
    Member yoyokid's Avatar
    Am schimbat placa video,dar HDD-ul vreau sa ramana asa.Procesoarele alea sunt putin mai slabe decat ce am eu acum.De ce ar fi mai bune? * http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/150390/ * (mai m-am gandit si am pus un HDD de 1 terra - dar zimi daca e bun si (te rog frumos) spune-mi daca sunt compatibile.Sunt cam || cu Pc-urile.Si mai zimi ce e in neregula cu procesorul acesta AMD x4 3.02.)
    P.S: Nu tre. sa ai cont ca sa faci wishlist

  4. #4 SP
    Banned doctor.shakalu's Avatar
    Ce sa iti spun eu de i7... costa f mult. De simtit se simte, dar nu in toate jocurile. Se simte in FarCry2, in COD5, in Prototype dar nu se simte in Crysis, Wolfenstein, etc. Se simte inseamna spor de performanta de 30-80% fata de un E8400@3Ghz.

    Daca vrei sa iti construiesti ultimate gaming machine, i7 si 4890/gtx 285. Dar costa mult si overall, la jumate de pret faci o configuratie care e foarte apropiata ca performanta.

    Recomandarea mea pentru i7 [am vazut ca vrei sa mergi pe i7 si esti dispus sa investesti mult]:

    Mobo: Asus P6T [fara SE & Deluxe & stuff ]

    Proc: i920 2.67 Ghz [ se OC automat la 2.8Ghz daca nu sunt folosite toate core-urile]. Nu merita diferenta de bani la i950 ptr 233 de Mhz care nu se vor simti. La i7 sporul de performanta e dat de arhitectura. Un OC masiv de la 2.8 la 4 Ghz aduce un spor de maxim 20-30% in jocuri.

    Memorii: daca nu intentionezi sa pui Vista/Seven pe 64 de biti iti recomand in loc de 6GB la 1600Mhz sa iei [in aceeasi bani] 3 GB la 2000 Mhz. Esti mai castigat.

    GPU: GTX 285 e f ok, dar mergi spre un BFG/eVGA daca gasesti. Nu fa greseala sa iei GTX 295. Are probleme de scalare pe SLI in multe jocuri, mai ales cele noi. Mergi pe o solutie single GPU, esti mai castigat.

    HDD: in loc de 1 HDD de 2 TB mergi spre 3 HDD-uri de 640 GB. Sporul de performanta este mai mare pentru ca pe 1 hdd lasi OS-ul si ce mai doresti tu, pe alt HDD jocurile si pe alt HDD downloadurile. Este mult mai eficient asa decat un singur HDD de 2 TB pe care sa faci multitasking. Asi merge pana intr-acolo incat sa iti recomand ca de diferenta de bani de la i920 la i950 care il vrei tu sa cumperi un SSD de 64GB bun. Un SSD de 64GB + 1 HDD de 640GB ptr jocuri + 1 HDD de 1 TB ptr download / filme cu 32 MB Cache iti ofera o performanta net superioara decat un singur HDD de 2 TB.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Help !!! By coceanu in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 1 Last Post: 04-05-2014, 19:44
  2. Help me :( By paul_tautzan in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 1 Last Post: 29-08-2009, 17:14
  3. Help! By vali in forum HiFi
    Replies: 7 Last Post: 06-03-2009, 14:20
  4. HELP !! By sony94 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 27-02-2009, 18:57
  5. Help By Danny14 in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 20-01-2009, 20:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts