Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Mini Review Western Digital HD Media Player

  1. #1 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar

    Mini Review Western Digital HD Media Player

    In cautarile mele pentru o solutie multimedia mai putin costisitoare, fara a achizitiona din nou un Xbox Original pentru vestitul XBMC si pentru a ma bucura si de HD, am descoperit o jucarie relativ noua de la Western Digital (lansare noiembrie 2008). Nu este ceva foarte sofisticat, el oferindu-ne cateva conectari de baza (HDMI, Optic pentru sunet digital, Composit pentru TV-urile mai vechi si doua USB pentru Hard Disk, Stick). Ce m-a atras, a fost pretul destul de scazut pentru un aparat ca acesta (400 lei), dar si suportul pentru mai toate formatele de pana acum.

    Formate suportate:

    Muzica - MP3, WMA, OGG, WAV/PCM/LPCM, AAC, FLAC, Dolby Digital, AIF/AIFF, MKA, PLS, M3U, WPL
    Foto - JPEG, GIF, TIF/TIFF, BMP, PNG
    Video -MPEG1/2/4, WMV9, AVI (MPEG4, Xvid, AVC), H.264, MKV, MOV (MPEG4, H.264), MTS, TP, TS (1920x1080p 24fps, 1920x1080i 30fps, 1280x720p 60fps)
    Subtitrari -SRT (UTF-8), SMI, SUB, ASS, SSA

    Playerul ne ofera Full HD 1080p navigare, aceasta fiind simpla in genul Windows Media Center, iar in momentul conectarii unui Hard Disk sau Usb Stick, nu trebuie sa cautam unde avem filmele, pozele sau muzica; playerul scaneaza automat device-ul atasat si imparte media pe categorii. Ce m-a surprins placut este faptul ca din momentul alegerii unui film, redarea incepe aproape instant, fara buffer sau timp de asteptare, iar delurarea inainte sau inapoi se face foarte rapid la 2x, 4x sau 8x.

    Minusuri pe care le consider eu:

    - lipsa unui HDD intern, fiind obligat sa achizitionezi unul din start
    - lipsa LAN pentru a transfera datele pe hardul atasat

    Cam atat pot sa va spun despre aceasta jucarie, de aceea am si pus la titlu, mini review. Daca aveti intrebari, le puteti posta in acest thread
    Attached Images Attached Images wdhdmp.png wdhdmp_back.png wdhdmp_hdd.png screen-myplay_home.jpg screen-video.jpg screen-musicphotoviewer.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ce tare e bike-ul din poza cinci - �mi și imaginez cum se vede 9

  3. #3 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    thx de informare + mini-review, la pretul asta pe cineva care are deja un HDD este must-buy, eu sunt la munte acum in vacanta si m-am carat cu PC-ul dupa mine, jucaria asta ar fi fost salvatoare

  4. #4 SP
    Junior Member !nsomn!A's Avatar
    Salut. As dorii sa-mi cumpar si eu jucaria asta. Stii pe unde il pot gasi pe stoc (MOnline & MDot nu-l au).

  5. #5 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    din pacate sunt singurii care aduc in Romania (cel putin din cate am vazut eu cand am cautat)

  6. #6 SP
    Junior Member !nsomn!A's Avatar
    E atunci am sa fac totusi o comanda la ei cu timp de livrare 1-4 sap
    Macar ma aleg cu garantie

  7. #7 SP
    Junior Member ceac's Avatar

    subtitluri

    Merci de review!

    3 intrebari legate de subtitrare:

    1. subtitlurile sunt OK? Suficient de mari si vizibile?
    2. se poate schimba marimea fontului sau culoarea?
    3. stie diacritice romanesti?

  8. #8 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    1. se vede foarte bine
    2. se poate schimba marimea, culoarea nu
    3. deocamdata stie doar de � si �

  9. #9 SP
    Junior Member Paradox's Avatar
    Si-a luat astazi un amic jucarioara asta de la pcfactory. Din cate am inteles mai au pe stoc.

  10. #10 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Cumparat si eu vineri , putin dezamagit initial de o problema cu Family Guy ( orice varianta de rip ) imaginea se blocheaza si sunetul o ia inainte..cred ca are legatura cu formatul clipului care e 4:3 ... nu mi-e prea clar..

    In rest foarte multumit , imaginea redata e excelenta , are cam toate facilitatile posibile pt. redat movies & music.

    PS: Pt. cei care nu au un sistem cu decodor DTS ( ca mine ) , pe hdmi nu veti avea sunet la fisierele mkv , eu m-am apucat sa imi convertesc track-ul audio din dts in ac3 si merge perfect asa cu : Tutorial for converting audio tracks with HeartWare MKV Audio Converter

  11. #11 SP
    Junior Member Paradox's Avatar
    Incearca sa-i pui cea mai recenta versiune de firmware, poate iti rezolva micile probleme.

  12. #12 SP
    Member maniac360's Avatar
    Este mai ieftin decat Popcorn Hour sau TVIX, insa nu stiu daca este la fel de functional. Si eu sunt in cautarea unei astfel de jucarii si am cateva intrebari pentru posesorii acesteia.
    Player-ul asta suporta pe usb un NAS (care are si iesire de usb evident) sau o unitate externa pusa in RAID? Este limitat pe extern la fat sau fat32?

  13. #13 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Nu are cum sa fie limitat la fat 32 atata timp cat pui pe el format mkv care depaseste 4GB.

  14. #14 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Quote Originally Posted by Paradox View Post
    Incearca sa-i pui cea mai recenta versiune de firmware, poate iti rezolva micile probleme.

    Din pacate vine deja cu ultima versiune preinstalata , am incercat si update dar isi da seama de versiunea de pe stick si nu face nimic daca e aceeasi.

    Cum se pot vedea acele frumoase thumbnails la filme ? ca mie imi arata un icon generic , si nu gen "preview" cum apare prin pozele de prezenare.

  15. #15 SP
    Member maniac360's Avatar
    Acum 1 ora l-am cumparat de la Intend. Il au pe stoc la sediul central pt. 420ron. L-am cumparat numai ca sa-l testez si dupa vreo cateva zile o sa-l returnez. Dupa ce m-am jucat cam 45min cu el pot sa spun ca logo-ul cu HD l-au pus degeaba pe el. Calitatea imaginii la un mkv 1080p e destul de jalnica. Culorile sunt prea saturate si in anumite filme apare granulatie pe fundal si efectul de macroblocking (scuze, dar n-am stiut cum sa-l traduc). Comparat mkv-ul pseudo-hd cu un dvd (cu acelasi film) rulat printr-un player cu upscaling (oppo 981hd) pot sa spun ca dvd-ul are culori mult mai naturale si diferenta intre rezolutie e relativ insesizabila. Are probleme cu stream-urile DTS, unele merg, altele nu. L-am testat printr-un avr care suporta toate variatiile de DTS, deci nu stiu care ar fi problema. Aceleasi filme care au avut probleme cu sunetul merg fara probleme de pe PC, prin avr (conexiune toslink).
    Suporta NTFS si HFS+ si NAS-ul il vede fara probleme, prin usb, ceea ce e cam singurul plus care l-am descoperit pana acum.
    Poate ca sunt prea critic cu unitatea asta, dar ma asteptam la mai mult si acum sunt pur si simplu frustrat.

  16. #16 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Il am din decembrie 2008. A rulat peste 30 mkv-uri 720p, 1080p DTS si nici unul nu a avut problemele de streaming pe care le descrii mai sus. Nu am observat nici acea granulare sau revarsare de culori. Am folosit jucaria pe un TV HD-Ready, apoi am trecut pe un FullHD, iar diferentele sunt considerabile.

    Legat de problema lui muggs. Am testat ce nu merge la el si se pare ca la mine nu exista nici cea mai mica problema.

  17. #17 SP
    Junior Member randymos's Avatar

    subtitrare

    care ma ajuta si pe mine si mi spune cum bag subtitrarea la filme ?am cumparat unu de pe ebay de vreo 2 luni si de atunci tot ma chinui cu subtitrarea,la unele filme imi merge la altele nu si toate subtitrarile sunt format .srt. ma poate ajuta careva cu un sfat?

  18. #18 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Fa ultimul update (1.02.07) si nu o sa mai ai probleme.

  19. #19 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Vezi subtitrarea si filmul sa aiba acelasi nume. E simplu daca dai rename la subtitrare dupa numele filmului.

    ---------- Post added at 11:05 AM ---------- Previous post was at 10:33 AM ----------

    Am cumparat si eu respectivul player. Sincer, nu credeam ca poate sa faca o asemenea diferenta. Inainte vedeam filmele pe un laptop intr-un format 720p cu sunetul din difuzorul laptopului. Era ok. Dar acum am trecut la 1080P si sunet DTS. Imaginea este foarte buna, �cristalina�, si chiar si la un bluray de 30+ giga, cutiuta nu pare sa oboseasca. Sunetul este impecabil daca aveti un sistem de boxe compatibil DTS.
    Per total merita din plin toti banutii cheltuiti pe ea. Recomand in special pentru cei care inca nu au o solutie de a rula filme HD.

  20. #20 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    A aparut un nou player, WD Live HD Media Player. Ce are in plus fata de prima varianta:

    - HDMI 1.3.
    - Component.
    - LAN.
    - Internet streaming.
    - Interfata imbunatatita.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Western Digital anunta My Cloud By MonkY in forum Tech News
    Replies: 1 Last Post: 06-10-2013, 14:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts