Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 28 of 28

Thread: Baterii portabile - Power banks

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    djleo, presupun ca iti dai seama de faptul ca s-a mai incercat treaba cu fuel cells... si ca din start e o tehnologie moarta. In special datorita faptului ca nu ai voie cu asa ceva pe avion (de exp.)... e ca si cand ti-ar da voie sa urci cu butelia dupa tine

  2. #22 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Sunt foarte constient de asta. Dar....asa cum am spus sa ai un mini generator pe baza de gaz de bricheta cat palma...e dovada clara a unei inginerii geniale. Dar fara o reala utilitate din cauza restrictiilor (pe avion asa cum ai spus sau pur si simplu de natura ecologica deoarece emana gaze arse).

  3. #23 SP
    Junior Member Hawkeye1103's Avatar
    Asta in cazul fericit, dar si mai simplu exista oala cu peltier in fundul oalei, in timp ce iti fierbi apa, la foc de tabara iti incarci telefonul

    Pentru cei mai putin experimentati un element peltier este un "device" termo electric, in urma schimbului de caldura genereaza electricitate sau invers, daca se aplica curent face schimb de caldura intre cele doua fete ale elementului (o fata se va raci in timp ce cealalata sa va incalzi) este folosit f des in dozatoarele de apa compacte pentru a raci apa.

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehehe... inca imi aduc aminte de perioada in care experimentam racirea cu peltier... Crazy times

  5. #25 SP
    Junior Member Hawkeye1103's Avatar
    ohh the good old time... mi-am luat si eu unul recent... sta intr-un sertar, ma gandesc ce sa fac cu el. La racit pc/consola e partial inutil pentru ca, creaza condens. Ar merge izolata placa cu silicon dar meh... prea complicat.

  6. #26 SP
    Junior Member Hawkeye1103's Avatar
    A venit jucărica... Lg-uri de 3000mah cu protecție pe celula.
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1424766019095.jpg

  7. #27 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Eu folosesc asa ceva: Promate STORM - baterie externa de 15600 mAh
    Nu este de la o firma renumita, nici nu face exact ce promite dar imi incarca de 4.5 ori HTC One M8 cu baterie de 2600 mA, per total e OK si il folosesc in continuu, chiar daca sunt acasa.

  8. #28 SP
    Junior Member Hawkeye1103's Avatar
    Bun, nu e rău la banii din articol eu cred ca am dat undeva la 160lei/ total pe treaba asta. Avantajul ar fi ca pot folosi acumulatorii și la o lanterna de exemplu în caz de nevoie.
    Ps: eu n-am apucat să-i fac o proba dar aștept sa dea sa moara telefonul si ii fac o proba de încărcare sa vedem cum merge. Am și un device care măsoară cat încarcă pe usb asa ca o sa las și ala sa vedem ce zice.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts