Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: D-Wave - The Quantum Computing

  1. #1 SP
    Junior Member Xpl000d's Avatar

    D-Wave - The Quantum Computing

    Hello,

    Nu stiu cati dintre voi ati auzit de noul trend ..

    The Quantum Computer

    http://www.dwavesys....wave-two-system


    Cred ca in maxim 20 de ani, fiecare dintre noi o sa avem la scara ceva de genu` si ne conectam la el prin simplu cablu de retea daca nu alta tehnologie Wi-fi.

    Ce parere aveti ?

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut. Linkul pus de tine nu e functional...

  3. #3 SP
    Junior Member Xpl000d's Avatar
    Thanks MonkY, link`ul asta trebuie sa fie ok, Quantum Computing | D-Wave Systems .

    Ceea ce pe mine ma sperie, se spune si au recunoscut ca un astfel de pc poate `sparge` codul RSA ..ceea ce nu este deloc funny..motiv pentru care am cautat daca acel RSA se sparge care ar fi urmatorul nivel de securitate in domeniul IT si nu numai..
    Asa am dat peste un exemplu interesant, care din cate se pare este deja folosit de anumite guverne si personae ce isi permit luxul sa plateasca pentru un asemea serviuciu si anume criptare telefonica cuantica da suna SF ..dar exista..
    Aceasta criptare cuantica telefonica, se rezuma la unul din principiile de baza ale fizicii cuantice, anume, daca 1 persoana priveste un obiect...si o a 2a il priveste si ea ..acel obiect isi schimba starea.
    Cam asa ceva este si in telefonie, unde 2 persoane isi aleg o cheie pentru a se identifica si a incepe discutia, iar daca o a3a intervine (asculta discutia) acele persoane isi vor da seama ca cineva ii asculta pentru ca discutia va fi `distorsionata` de a 3a persoana care schimba `starea` cuvintelor ca sa zic asa ...

    Mai jos sunt un site cu niste explicatii si puneri in practica

    Have fun si sper sa aveti rabdare sa cititi ...

    http://gva.noekeon.o...troduction.html

    http://www.mitsubish...ns/quantum.html

  4. #4 SP
    Junior Member Xpl000d's Avatar
    90 views si nici o parere ? c`mon .. vreau sa va aud :d

  5. #5 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Poate ne explici si noua, asa mai ca la prosti, ce inseamna quantum computing, fara termeni sofisticati si notiuni lilsite de concretețe. Am inteles ca e un computer mai puternic care in loc sa foloseasca un cod binar foloseste 3 dimensiuni, dar concluzia acestui fapt nu pare la indemana oricui.

    Oricum, la cat de putin a evoluat puterea de calcul in ultimii 5 ani comparativ cu evolutia din anii 2000-2010, un upgrade considerabil ar fi chiar binevenit.

  6. #6 SP
    Junior Member Xpl000d's Avatar
    EspiritusSanctus, nu am vrut sa jignesc pe nimeni cu postul asta. Da, este un subiect mai delicat si suna SF si frumos doar cand spui fizica cuantica, ce este un quantum computing ? pai asa cum ai spus si tu foloseste 3 dimensiuni ( 1 - 0 si 1&0 ), cu alte cuvinte puterea de calcul este infinit mai puternica decat un calculator care gandeste in 111001 pentru ca asta foloseste 1si0 in acel timp/loc. La ce poate sa fie folosit ? pai in primul rand predictiile meteo ( de cate ori nu ai injurat ca au anuntat soare si te`a prins un potop ? ), industria spatiala: de curand am vazut un documentar in care era specificat ca orbita Pamantului in curand va fi plina de sateliti si ca acestia sunt foarte greu de programat pentru a evita deseurile ce se aduna pe orbita, iar programarea unui satelit ca sa evite o coliziune cu un astfel de obiect ( 1-2 cm) dureaza minim 2 zile ... De ce google, microsoft au datacentere de marimea a 10 terenuri de fotbal/datacenter ( consum de energie, poluare, spatiu, resurse) cand un simplu Qubit poate sa inlocuiasca un astfel de datacenter si automat consum infinit mai mic de energie, poluare samd. Sunt N intrebuintari ...

    Repet...poate nu este un topic usor de digerat pe un forum de jocuri samd, dar poate sunt utilizatorii care sunt interesati de asa ceva si nu stiau ca exista un astfel de computer/'CPU'.

    In ceea ce priveste disponibilitatea lui pentru un enduser... nu cred ca o sa fie prea curand, este prea puternic si periculos in mainile unuia cu alte ganduri decat bune.

  7. #7 SP
    Member ymess's Avatar
    Sa incerc sa explic cum vad eu lucrurile, s-ar putea sa gresesc, daca da, sa ma corecteze cineva.

    Sa decriptezi RSA prin forta bruta e un algorim de complexitate ceva mult peste 2^N, adica ar lua inclusiv cativa ani sa calculezi asa ceva. Pentru un calculator cuantic, un algoritm 2^N devine undeva gen de complexitate N.

    Un mic grafic https://qph.is.quoracdn.net/main-qim...t_to_webp=true

    Deja pentru numere mici se vede cum e diferenta, dar pentru 2^10000000 va dati seama ca e ridicol de mult. Eu cred ca pana apare si quantum computing gasim noi o metoda despteata de criptare quantum computing proof.

  8. #8 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Xpl000d View Post
    EspiritusSanctus, nu am vrut sa jignesc pe nimeni cu postul asta.
    Nici nu am insinuat ca ai vrut, a fost doar putina autoironie.
    Multumesc pentru lamurire. De fizica cuantica m-am mai lovit numai in teoriile despre calatoria in timp, la John Titor mai exact, care desi prea putin plauzibile, fac o lectura interesanta. O astfel de tehnologie ar putea aduce mari inovatii in astronomie, domeniul cel mai neexplorat al stiintei, care a progresat cel mai putin de-a lungul anilor, sau si mai bine, ne-ar putea aduce jocuri in 4K la 60fps.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Google Wave By BogdanN1 in forum Offtopic
    Replies: 8 Last Post: 27-04-2010, 17:07
  2. Xbox live new ban wave ! Cine ? By sekhemet in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 34 Last Post: 21-07-2009, 14:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts