Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Ajutor configurare/cumparare PC

  1. #1 SP
    Junior Member mihdum's Avatar

    Ajutor configurare/cumparare PC

    Hei, as vrea si eu ajutor in alegerea unui PC.

    Bugetul e undeva la 2500, hai 3000 in cazuri exceptionale.

    Eu pusesem ochii pe ceva pre-made, acest sistem:

    Sistem IT LENOVO H50-50, Intel Core i3-4160 3.6GHz, 4GB, 1TB, AMD Radeon R5 235 2GB, Free Dos | ALTEX

    In asa fel imi ramaneau bani si pentru acest monitor:

    Monitor LED LENOVO ThinkVision E2223s, 21.5", Full HD, negru | ALTEX

    Si nici nu depaseam bugetul, ba dimpotriva.

    Intrebarea este, pot sa upgradez orice vreau, cand vreau, din acel setup?

    Sau sa ma apuc sa imi configurez singur un sistem?

    PS: Le nevoie pot renunta la monitor, si il pot lega direct la TV, il pun langa PS4, tastatura si mouse wireless si aia e.

    Sfaturi, idei, sugestii?

    Multumesc anticipat.

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Sub nicio forma sa nu iti iei un sistem premade, iesi mult mai scump decat sa faci pe piese.

  3. #3 SP
    Junior Member mihdum's Avatar
    Ok, atunci mergem pe config.

    Ia sa vedem, ce propuneri aveti, unde mai taiem din buget, unde luam ceva bun si de durata...

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce vrei sa faci cu PC-ul? La ce/pentru ce il vei folosi?

  5. #5 SP
    Junior Member mihdum's Avatar
    De jucat ma joc StarCraft 2, ocazional LoL, am cateva CoD-uri mai vechi pe Steam si probabil CS:GO. As vrea insa placa grafica sa tina un joc mai nou daca imi face ceva cu ochiul si nu il gasesc pt. PS4. Filme, seriale, ocazional proiecte pt. munca, mail, net, chestii uzuale. Si as prefera o carcasa mica, e una la Altex dar nu stiu daca e buna. Chestia e ca vreau sa pot face upgrade la orice, sa imi dea posibilitatea asta, sa nu ma constranga in vreun fel sa il schimb cu totul vreodata.

  6. #6 SP
    Member styng's Avatar
    uite un sistem ce zic eu perfect in suma de 2000 lei ... iti mai raman si bani de un monitor

    Procesor
    Placa baza
    Placa video
    Rami
    Hard Disk
    SSD
    Sursa
    Carcasa


    De ce am pus acel procesor+placa baza+placa video? Foarte usor de overclockat procesorul la minim 4.2GHz




    What motherboards have Non-Z overclocking enabled for Pentium 3258?

  7. #7 SP
    Junior Member mihdum's Avatar
    Incepe sa prinda contur. Problema e ca trebuie sa fie de la Altex
    De asemenea, placa audio, placa retea, cooler, 16 Gb? Putem sa le inghesuim?

  8. #8 SP
    Member styng's Avatar
    poi placa audio si retea sunt integrate in placa de baza....pentru ce 16GB ram? 8GB sunt deajuns si pentru ultimele jocuri aparute

  9. #9 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Configuratia lui Styng e okay, eu as pune totusi un i3 in loc de Pentium.

  10. #10 SP
    Junior Member mihdum's Avatar
    Deci caut ce ai pus tu acolo, doar ca la Altex, da?

  11. #11 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    La Altex e si mai scump si nici nu prea gasesti piese. PC Garage isi bate joc de garantie. Recomand mediadot.

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu zic, daca vrei sa te tina mai mult timp, sa investesti in ceva cat mai ok de la inceput si sa vezi pe urma daca mai iei si monitor si alte cele. Initial ai zis pana in 3000RON chiar si fara monitor, caz in care eu recomand ce e mai jos, poti schimba carcasa cu ceva mai mic daca doresti si mai raman bani si de un monitor daca e cazul.
    Attached Images Attached Images 1.jpg

  13. #13 SP
    Junior Member mihdum's Avatar
    Nu pot, decat de la Altex

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Vezi si configuratia de mai sus la ce pret iese, daca vrei mATX, vezi ce e pe stoc la Altex si cautam o placa de baza mai mica.

  15. #15 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Configuratie facuta pe Altex. La unele componente stau cam slab ca diversitate din pacate.
    Attached Images Attached Images screenshot294.jpg

  16. #16 SP
    Junior Member mihdum's Avatar
    Multumesc frumos, o mai ajustez la carcasa si la hdd (cred).

  17. #17 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Foarte bune ambele configuratii de mai sus. Singurul lucru pe care l-as schimba ar fi placa video, iti recomand un R9 380 de 4GB VRAM pentru performanta putin mai buna in jocuri. Iti las si un video de la Digital Foundry unde sa vezi comparatia intre 960-ul de 2GB VRAM, respectiv 4GB si placa de la AMD.

    Placa video MSI AMD Radeon R9 380 Gaming, R9 380 GAMING 4G, 4GB GDDR5, 256bit | ALTEX


  18. #18 SP
    Junior Member mihdum's Avatar
    Multumesc frumos tuturor, mai astept idei sau sugestii, daca mai sunt doritori. Il iau peste vreo saptamana (weekend-ul viitor).

  19. #19 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Uite ca iti ofer si eu doua configuratii hardware, bazate pe Intel i5, generatia a 6-a, Skylake, DDR4 2133 Mhz, iar placile video sunt ori Nvidia Geforce 960 GTX cu 4 Gb vram, ori Amd Radeon R9 380, tot cu 4 Gb vram. Ambele configuratii sunt facute la Altex, cum ai dorit tu. Avantajul la Altex este ca iti poti cumpara acele componente in 24 de rate fara dobanda, daca ai card de cumparaturi.

    Parere personala : ar fi meritat sa iti cumperi un Nvidia GTX 970 iar sistemul era beton. Asta inseamna inca 4-6 milioane in plus. E aiurea cand bugetul iti este limitat.

    Eu mi-am comandat online, la inceputul lunii februarie, tot de la Altex, componentele pentru un sistem asemanator (procesor Intel i5 6600 si placa video Asus Strix Nvidia GTX 960 cu 4 Gb vram, in rest aceleasi componente ca cele recomandate tie), iar comanda mi-a venit cam in 8 zile. In rest n-am ce sa reprosez celor de la Altex.

    Iti mai recomand ca memoria sa fie dintr-o singura bareta, minim 8 gb pentru vremurile actuale, sa nu faci prostia sa bagi banii intr-un dual-core de genul Intel Pentium G 3258, arhitectura acestuia cat si performanta sunt net inferioare oricarui i5 ori i7, indiferent de ce vezi tu pe youtube.
    Placa de baza recomandata o am si eu , este stabila, solid construita, avand condensatori de calitate. Suporta maxim 32 Gb DDR4, la frecventa de 2133 Mhz, are doar doua sloturi pentru ram, asa ca iti recomand ca sa cumperi acum 8 gb DDR4, iar peste 1-2 ani mai poti cumpara o bareta de 16 Gb DDR4. Asta, bine-nteles daca va fi nevoie.
    Nu-ti recomand cumpararea unui cooler aftermarket, daca vrei doar sa te joci. Daca nu te mananca sa umbli la frecvente si voltaje, coolerul procesorului este suficient si silentios. Chiar si daca il reglezi la turatia maxima, abia se aude. Daca, pe langa gaming faci si procesare ori editare video, temperatura celor 4 core-uri urca la 85-90 grade Celsius cu acel cooler stock, caz in care recomand achizitia unui cooler aftermarket.
    Legat de placa video, eu am ales Nvidia GTX 960, fiindca o consider tot atat de performanta ca si varianta de la Amd R9 380, in plus fiind mai rece si consumand mai putin (110 watts Nvidia versus 170 watts Amd). De exemplu, desi Nvidia GTX 960 foloseste un bus al memoriei de 128 bits, se afla in urma variantei Amd Radeon R9 380 (al carei bus al memoriei este de 256 bits) cu doar 3-4 frame pe secunda, iar asta uneori, fiindca sunt unele jocuri in care Nvidia se afla peste Amd.
    Indiferent ce placa video vei alege, PC-ul tau va rezista fara probleme 2 ani, la urmatorul update schimband doar placa video si eventual cumparand o bareta de memorie suplimentara de 8-16 Gb DDR4. Bafta !
    Attached Images Attached Images clip.jpg clip_2.jpg

  20. #20 SP
    Junior Member mihdum's Avatar
    Multumesc frumos.

    Ce fac pentru munca se rezuma la Chrome, Excel si PowerPoint, deci nimic fancy.

    De asemenea, recomandati monitor sau sa il leg la TV?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Configurare optima router tenda w308r By kkkotto07 in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 21-01-2013, 22:56
  2. Configurare router wireless By boga in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 09-07-2011, 10:44
  3. Sfat Cumparare By Bobby in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 19 Last Post: 20-10-2008, 21:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts