Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Probleme de licentiere in Romania ?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Probleme de licentiere in Romania ?

    Hello. Speram sa primesc si eu o mana de ajutor de la cunoscatori, legat de licentiere si valabilitatea lor in Romania (mai ales in cazul unui control). Acum ceva multi anisori, era necesar sa le arati frumusel disk-ul cu softul original. Dupa aceea, a aparut metoda si cu sticker. Ulterior, pe langa disk original, sticker... s-a impus ca la un control, sa fie prezentata si factura (din Romania). Altfel licenta nu este valabila aici.

    Well, de cand am intrat in UE insa, nu mai stiu care sunt conditiile pentru ca o licenta sa fie acceptata. Also, nu stiu daca la o versiune Retail exista si posibilitatea (ca firma) de a revinde acea licenta (chiar daca nu esti distribuitor autorizat Microsoft).

    Intreb pentru ca as vrea sa-mi iau din UE licenta pt. un Windows 7 Retail. Care la noi, din motive care imi scapa cu desavarsire, costa cel putin DUBLU ! Iar OEM nu mai vreau (nu de cand am fost nevoit sa sun la Microsoft dupa aproape fiecare noua placa de baza, sau hdd, etc...).

    Thx in advance, si daca aveti ceva linkuri la legislatia referitoare la licenta... ar fi super.

  2. #2 SP
    Member cloud's Avatar
    retail windows 7 x64 professional a costat aproximativ 100e fara tva. din cate stiu eu pretul e cam batut in cuie in toata europa, nu poti sa cumperi mai ieftin. stiu ca pe corporate la licente intr-adevar e mai ieftin (nu la jumatate de pret, dar aproape).

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cloud View Post
    retail windows 7 x64 professional a costat aproximativ 100e fara tva. din cate stiu eu pretul e cam batut in cuie in toata europa, nu poti sa cumperi mai ieftin. stiu ca pe corporate la licente intr-adevar e mai ieftin (nu la jumatate de pret, dar aproape).
    Deci, cred ca vorbim de altceva. Eu vorbesc de Windows 7 Retail, care nu are cum sa fie 100 EUR f. TVA.
    Mai exact la noi este in jur de 1200 RON: Microsoft Windows 7 Ultimate - 32/64bit (EN) - Retail (GLC-00181) Lista de preturi - cel mai mic pret
    Iar pe amazon.co.uk este 165 Lire (deci cam 800 RON). Microsoft Windows 7 Ultimate, Full Version (PC DVD): Amazon.co.uk: Software
    Pe amazon.com il poti lua si cu 200 USD (deci cam 560 RON). Amazon.com: Used and New: Microsoft Windows 7 Ultimate

    Astept un link cu Windows 7 Retail la 100EUR
    Si un raspuns la intrebarea "is it legal in .ro ?"

  4. #4 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Poti cumpara de afara cu factura sau bon pe numele tau sau al firmei tale. Nu poti revinde o licenta daca nu ai patalama de la MS.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Poti cumpara de afara cu factura sau bon pe numele tau sau al firmei tale. Nu poti revinde o licenta daca nu ai patalama de la MS.
    Si-acum zici, dupa ce am vandut mai bine de 500 de licente ?
    Cum Dzeu sa nu poti revinde o licenta ? Toate sistemele care ne vin gata facute vin cu licenta de Windows. Ce sa le fac clientilor, sa le dau Windows-ul moka ? Eu stiam ca n-are nici-o treaba cu revanzarea la persoane juridice, atata timp cat vine pe canalul oficial (adica poti face dovada ca ai luat de la un OEM builder sau reseller). Daca nu ma insel, odata instalate nu se mai pot vinde in cazul OEM-urilor. De retail-uri nu stiu... oricum, vorba lui Grey, cred ca o sa pun mana sa sun la ORDA sau Protectia Consumatoruli... sa intreb.

  6. #6 SP
    Member cloud's Avatar
    da. greseala mea. era oem.

  7. #7 SP
    Member Snake's Avatar
    Daca poti face dovada ca ai cumparat de la un distribuitor autorizat Microsoft si il vinzi OEM cu calculatorul sau componentele aferente, sau Retail sigilat, nu ar trebui sa ai nicio problema. Eu cel putin asa stiu. La urma urmei, toti astia care vand in magazine de 2 lei, crezi ca toti sunt cu patalama de la MS ? Eu zic ca nu. Si da si eu stiam ca la persoane fizice licenta nu este transferabila. Acum insa nu bag mana in foc. Ar trebui intrebat, si eu sunt interesat de care mai este legislatia aferenta.

  8. #8 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    cred ca poti intreba aici. din cite vad se raspunde prompt.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Probleme pc By PumaS in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 19-09-2011, 03:55
  2. Problema licentiere windows By Daniel in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 02-06-2011, 15:11
  3. Probleme By paunstefan in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 20-09-2010, 21:13
  4. Probleme ps3 By marius_84 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 05-08-2010, 14:50
  5. Probleme By bubu32 in forum Help Desk
    Replies: 4 Last Post: 04-03-2010, 22:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts