Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: "Critica" foto

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    "Critica" foto

    Cel mai mult imi place sa evoluez. Cel mai bine evoluez dupa o critica, chit ca este constructiva chit ca nu. Pe acest topic putem sa ne prezentam cu totii lucrarile zilnic, saptamanal, lunar, oricand. Sper, totusi, sa fie folosit un spirit critic dar constructiv.

    Toata lumea poate sa isi spuna parerea despre o poza/ fotografie, in fiecare om poate zace un maestru critic .

    Un exemplu este poza mea, postata pe Spambox si comentata de Grey. Thx again. Nu prea am inteles partea colorata de mine, cred ca te referi la ce am facut acum, respectiv un topic dedicat pe sectiunea foto. Daca vrei originalul sa te joci cu el, cu mare placere


    P.s. nenea' Grey, pls, pareri despre poza asta

    Quote Originally Posted by GreyhounD

    Ma flatezi ca-mi ceri sfatul, asa ca o sa-ti spun ce vad eu:
    E bine ca ai acces la surse de lumina portabile, pot iesi niste lucruri interesante. Daca aveai un pic de lumina jos, in spatele masinii si nu roteai cadrul era si mai frumos. Ai stat cam mult pe loc in anumite locuri (vezi partea stanga) si ai lasat "o umbra". Per total e un cadru frumos, incearca sa citeste despre regulile de compozitie ca e prea centrata masian, in rest keep it up

    Hai pe foto daca vrei sa ne jucam un pic cu prelucrarea

  2. #2 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Nu prea am inteles partea colorata de mine, cred ca te referi la ce am facut acum, respectiv un topic dedicat pe sectiunea foto. Daca vrei originalul sa te joci cu el, cu mare placere
    Yup, la asta ma referea, sa ne putem "desfasura" in voie pe foto.
    Pune aici originalul sa vedem daca avem cu ce sa ne jucam

    Din punctul meu de vedere, in ceea ce priveste fotografia, critica e mereu bine-venita, atata timp cat are ceva de spus, de stricat nu are cum sa strice.

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Have fun Nu ma lasa sa pun atasamente mari si momentan nu am cum sa urc Full Rez altundeva acum (onthego).
    Attached Images Attached Images dsc_8549x.jpg

  4. #4 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Nu-i nevoie s-o pui fullsize.

    Uite asa as fi vazut eu o prelucrare un pic mai "vignetata". Puteai sa incerci si un cadru cu masina dreapta, fara sa fie inclinata si eventual cu mai mult spatiu in partea de jos sau sus a cadrului.
    Dar, tine mult de gusturi, personal nu imi plac cadrele statice inclinate, daca masina era in miscare si aveai un pan ceva, mai mergea.
    Attached Images Attached Images dsc_8549x_test.jpg

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Thx, Grey!

    One more from me

    Ce nu imi place mie la ea:
    - umbra.
    - luminozitatea fundalului.
    - anumite zone arse.
    Attached Images Attached Images _dsc7231a-copy.jpg

  6. #6 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Mie imi place cum a iesit, din nou compozitia te tradeaza un pic. Daca lasai masina incadrata in stanga jos si lasai mai mult spatiu sus si la dreapta, era mai bine
    Poti sa mai inchizi fundalul un pic in Photoshop daca tii neaparat si sa te mai joci cu dodge si burn pe anumite zone, dar mie mi se pare ca e expusa bine si dof-ul nu face fundalul sa iasa in evidenta. Poate doar prin faptul ca e rampa aia deasupra masinii. Dar nu cred ca aveai posibilitatea sa muti masina in alt loc ca sa fie fundalul mai curat.

    Imi place per total, dar cauta sa citesti un pic despre regulile de compozitie. O sa vezi ca te ajuta.

    P.S.: Ia sa-mi zici si mie cand mai ai deplasari prin preajma Bucurestiului, sa vin si eu la distractie. Asta evident daca este permis si nu te incurc

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Tare mandru sunt de poza asta
    Attached Images Attached Images dsc_0077.jpg

  8. #8 SP
    Member Snoopz's Avatar
    motivul=e Honda! lol

  9. #9 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Voia sa fuga si n-o lasau baietii ?
    Daca puteai sa tragi cu un shutter speed mai mic cred ca era de si mai mare efect.

  10. #10 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Poate fugea de spate si ii matura pe toti.

  11. #11 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    eu asa vad o incadrare mai avantajoasa.
    putin motion blur pe background si putin sharpness pe masina.
    si cel mai important, am scapat de bradulet si de vigneta de pe masina si de "umbra ta" din stanga, chiar ma deranjau .
    Attached Images Attached Images bmw_retusat.jpg

  12. #12 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Trickz ..asta nu e 530-ul de pe 4t ?

  13. #13 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu am nici cea mai vaga idee, nu mai urmaresc acel forum de mai bine de un an.

  14. #14 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Bing bing
    Attached Images Attached Images dsc_0092cg.jpg

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Bing bing
    Cred ca totusi sunt prea puternice culorile din jurul masinii si background. Ar fi super daca ai mai estompa din culori, sau da o nuanta de noir. Just my 50 cents. Cel putin mie imi fura privirea diverse chestii din poza...

  16. #16 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Thanks. Eu am mers special pe un contrast atat de puternic pentru a evidentia masina. Daca lasam toate canalele de culoare stock era stearsa si seaca poza, plus ca masina nu avea dinamism. Daca urcam doar canalele de albastru, masina se evidentia in poza dar ramaneam cu un background sec, care isi pierdea din valoare... Asa cum e ea, mie chiar imi place mult (chestie rara sa mi se intample)

  17. #17 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Eu tot nu pricep care-i treaba cu cadrele strambe, in special cand subiectul e static. Dar ... poate-s eu de vina

  18. #18 SP
    Member mariuck's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Eu tot nu pricep care-i treaba cu cadrele strambe, in special cand subiectul e static. Dar ... poate-s eu de vina
    tocmai ca ii da o dinamica aparte
    cel putin asta e senzatia care o am eu

  19. #19 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Bing bing

    In ce fel poate sa arate masinuta asta in momentul de fata.
    E grava rau!!!

  20. #20 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Bam.
    Attached Images Attached Images test_cg.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 18-06-2011, 16:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts