Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Decodarea telefonului si interpretarea garantiei

  1. #1 SP
    Member Snoopz's Avatar

    Decodarea telefonului si interpretarea garantiei

    Deci se da un telefon luat de la Vodafone cu un abonament minim de 5euro.
    Telefonul este folosit pentru messenger,e-mailuri,mesaje,dar pentru toate chestiile astea am deja un abonament la Orange de 15euro pe care il pot folosi doar dupa decodarea telefonului
    Treaba sta cam asa:
    Telefonul este achizitionat de compania Vodafone de la producator, nebranduit si decodat,apoi Vodafone ii modifica softul si il face sa mearga doar in reteaua Vodafone(deci au loc niste modificari la soft)

    Eu de ce pierd garantia daca il aduc la normal(cum a iesit din fabrica)?

    Nu exista service-uri autorizate care fac treaba asta?

    Stie cineva care este treaba cu TurboSim?



    *Telefonul nu este inca achizitionat
    **Telefonul respectiv poate fi gasit doar la Vodafone


    Multumesc pentru eventualele raspunsuri si sper sa nu va plictisesc cu subiectul acesta

  2. #2 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Eu stiu ca exista o lege care interzice vanzarea telefoanelor codate, dar in Romania fiecare intelege ce vrea.
    Ai nostri au inteles legea asa: Le codeaza si daca vrei, cand cumperi un telefon le dai banii si il lasi 3-5 zile la ei sa-l decodeze.
    La un telefon cumparat de la Orange acum 3 saptamani asta au spus.
    Ideea ii sa le zici lor sa-l decodeze .

  3. #3 SP
    Member blondutzu's Avatar
    TurboSim-ul e un fel de cartela universala citita de telefon indiferent de reteaua pe care e blocat. La multe modele de telefon acest turbosim este necesar pentru a-l decoda sa fie liber de retea.

    Majoritatea telefoanelor le poti debloca si tu acasa mai ales daca ruleaza pe IphoneOS sau Windows Mobile.

    La android din cate stiu eu nu se poate daca e blocat pe o retea din Romania deoarece "magnificele noastre retele" inlocuiesc codurile de blocare oferite de producator cu codurile proprii asa ca nu poti face rost de ele.

    Zi-ne ce telefon ai poate te putem ajuta mai mult, sau cauta un forum specific tipului tau de telefon si acolo poti afla sigur daca se poate debloca sau nu.

  4. #4 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Decodarea telefonului si interpretarea garantiei
    Rog un un moderator sa-mi modifice titlul thread-ului .



    Referitor la telefon:
    Telefonul este Samsung b3210 corby text.
    L-am vazut doar in magazinele de la Vodafone,de unde il pot lua cu 130lei +abonament de 5 euro pe 2ani.
    Mi s-a pus pata pe acest telefon deoarece e singurul din categoria asta de pret care are tastatura qwerty(care imi este de folos deoarece tocmai mi s-a stricat cookie-ul pe care era un chin sa scrii mesaje,deci....no touchscreen la telefoanele ieftine. )

    Mai astept si alte pareri.
    Multumesc!

  5. #5 SP
    Member blondutzu's Avatar
    how to unlock samsung B 3210 whit ust - GSM-Forum

    aparent se poate unlock destul de simplu folosind cablul de date si UST-Pro2

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 21 Last Post: 02-07-2014, 13:59
  2. Modare = pierderea garantiei? By N1ghtM@r3 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 15 Last Post: 04-02-2010, 15:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts