Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 64 of 158 FirstFirst ... 14 54 62 63 64 65 66 74 114 ... LastLast
Results 1,261 to 1,280 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1261 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    @tudyniuz
    Hai sa iti spun eu cum sta treaba. Aici in thread-ul asta nu este loc de basisim si de propaganda basista. Am sters toate mizeriile si injuriile postate de tine pe pagina asta. Daca mai pui un singur post cu propaganda basista, ai zburat definitiv de pe forumul asta. Sunt satul de basisti, nu vreau sa ii mai vad si pe forumul asta. Retine, un singur post sa mai vad pus de tine, in care faci propaganda basista si ai zburat. Sper ca pe 29 sa nu inchid thread-ul asta, nu de altceva dar vreau sa ii vad pe basisti cum se tavalesc pe jos si vreau sa vad niste oameni normali la cap, care pot posta in continuare aici.

  2. #1262 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Fara suparare, dar ti-ar fi mai bun un blog in care sa-ti scrii parerile. Evit cat pot threadul asta da' chestia asta cu sterg posturile cu care nu-s de acord...
    Astia mici((tineri) ca mine), faceti bani sa puteti schimba ceva in tara sau daca sunteti pasionati de politica faceti politica.
    Hai PPDD.

  3. #1263 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca tu asta ai inteles, imi pare rau pentru tine. Nu iti voi mai deranja thread-ul. Bafta!

  4. #1264 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Donely imi poti sterge si mie posturiile de pe ultimele 2 pagini ?

    iar cu cei ca tudyniuz..traim intr-o tara libera(sper ca si forumul e la fel)..fiecare poate trai in minciuniile pe care le vrea..nu cred ca asta e motiv pentru a fi banat..

  5. #1265 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Becali la putere!

  6. #1266 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by icebird View Post
    Becali la putere!
    mai bine
    Attached Images Attached Images dan-diaconescu.jpg

  7. #1267 SP
    Member iUser's Avatar
    Corect?

  8. #1268 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Donely imi poti sterge si mie posturiile de pe ultimele 2 pagini ?

    iar cu cei ca tudyniuz..traim intr-o tara libera(sper ca si forumul e la fel)..fiecare poate trai in minciuniile pe care le vrea..nu cred ca asta e motiv pentru a fi banat..
    Ok le-am sters.
    PS. Sper sa fie libera intr-o zi, fara basisti.

  9. #1269 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    ultimul meu post pe acest thread:

    tudyniuz..daca Antonescu e derbedeu..Base,in campania electorala trecuta(ca tot adusesei vorba de campanie), cand il ataca pe Crin ca nu a avut grija de sotia lui si de aia s-a sinucis(prima lui sotie a fost bolnava de cancer si s-a sinucis) ce e ?

    apropo..nu asa ies cersetorii la cersit ?


    233181-base-resize.jpg

  10. #1270 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Daca castiga iarasi basescu alegerile , ar fi frumos macar ca cei ce o sa voteze opozitia sa primeasca transport gratuit catre o alta tara

  11. #1271 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Antonescu către preşedintele suspendat: "Domnule Traian Băsescu, daţi ordin oamenilor dumneavoastră să �nceteze defăimarea Rom�niei"

    Preşedintele interimar, Crin Antonescu, a vorbit, azi, de la Cotroceni, despre "ghemul de dezinformări" care a apărut �n spaţiul public �n ultima vreme.

    Antonescu a vorbit despre acuzaţiile de "lovitură de stat", despre organizarea referendumului şi i-a lansat un mesaj public preşedintelui suspendat, Traian Băsescu.

    Iată mai jos principalele declaraţii din discursul preşedintelui Antonescu:

    * Există �n ultimele zile un ghem de dezinformări, manipulări, care afectează statutul ţării noastre ca membru UE, NATO, ca stat de drept cu deplină egalitate cu restul ţărilor din aceste structuri. Din fericire, �n Rom�nia, drepturile pentru presă, politicieni sunt at�t de mari şi largi �nc�t fac loc, uneori, şi minciunilor. Există, tot din fericire, dreptul meu de a face clarificări.

    * �n Rom�nia Constituţia nu a fost �ncălcată dec�t de preşedintele Traian Băsescu, lucru confirmat de Curtea Constituţională. S-a vorbit de lovituri de stat, dacă mai este Rom�nia un stat de drept, vorbe care s-au răsp�ndit şi �n presa internaţională. Toate procedurile despre care s-a discutat, care au fost acuzate a �ncălca statul de drept şi Constituţia au fost perfect legale, constituţionale, iar dacă unele hotăr�ri au fost considerate de Curtea Constituţională că exced prevederile Constituţiei, Guvernul a luat act şi a soluţionat sau va soluţiona problemele.

    * Revocarea avocatului poporului nu a fost un act neconstituţional. S-a vorbit despre proiectul restr�ngerii unor atribuţii ale Curţii Constituţionale. Curtea a socotit neconstituţională aceasă restr�ngere. Guvernul a luat act, iar această hotăr�re va fi anulată.

    * S-a vorbit despre �nlocuirea preşedinţilor camerelor, iar CC a dat un verdict foarte clar - suntem legitimaţi oficial să face asta.

    * S-a vorbit de suspendarea preşedintelui, un fapt grav, neuzual, dar prevăzut �n Constituţia Rom�niei, săv�rşită după toate procedurile democratice şi aprobată de o hotăr�re a Curţii Constituţionale.

    * Toate aceste exemple sunt c�t se poate de clare pentru a afirma un adevăr care nu poate fi contestat de nimeni: �n Rom�nia, Constituţia şi ordinea de drept nu au fost �ncălcate şi sunt şi vor răm�ne intacte.

    * Legile Rom�niei se fac �n Rom�nia, �n conformitate cu Constituţia, supuse controlului de constituţionalitate ale Curţii Constituţionale, dar se fac de Parlament şi, �n cazuri speciale, de Guvern. Legile care respectă toate angajamentele internaţionale se fac �n Rom�nia şi nu �n altă parte. Aceste este un principiu legat de suveranitate.
    �n materia Referendumului se face o confuzie. Legiuitorul nu e CC. Legiuitorul este Parlamentul, bine�nţeles, sub controlul de constituţionalitate al Curţii. Parlamentul şi Guvernul Rom�niei nu au fost suspendate, pentru că asta ar fi �nsemnat o lovitură de stat. Ele nu au fost substituite de Curtea Constituţională. Acest lucru trebuie să fie foarte clar pentru noi toţi din Rom�nia şi pentru cei din afara Rom�niei.

    * Foarte multe confuzii circulă şi sunt alimente şi este de datoria mea să le risipesc. Premierul a avut �nt�lniri cu conducători ale celor mai importate instituţii europene, Parlamentul European şi Comisia Europeană. Premierul a avut discuţii la v�rf cu reprezentanţii acestor intituţii �n care Rom�nia este parte egală pentru a continua o colaborare normală, care are deja o istorie.

    * De acolo am auzit �nsă lucruri greu de imaginat. S-a vorbit �n presa rom�nă despre un moderator care să fie ales pentru Rom�nia. Este o confuzie de traducere, cred. Discuţiile se refereau la avocatul poporului şi nicidecum de un moderator. Nici n-ar trebui să ne treacă prin cap aşa ceva. Nimeni la nivelul UE nu s-a g�ndit la aşa ceva. Dacă �nţeleg interesul iresponsabil al unor politicieni şi al propagandiştilor lor, acest lucru ar trebui să fie evitat de presa corectă.

    * Rom�nia şi-a c�ştigat definitiv credibilitatea că poate organiza alegeri. Nimeni nu mai pune la �ndoială de 20 de ani capacitatea statului de a organiza alegeri �n ţară. Alegerile locale organizate de acest Guvern nu au avut nicio problemă. Rom�nia este parte a UE, este o ţară cu democraţie consolidată şi recunoscută.

    * Se vorbeşte despre cele 10 - 11 porunci pe care Barosso le-ar fi dat domnului Victor Ponta. Nu există aşa ceva. Nu avem un document �n sensul acesta. Ar fi �nsemnat o depăşire de atribuţii de neacceptat din partea Comisiei Europene, pe care cineva cu experienţa şi prestigiul domnului Barosso nu ar putea să o facă.

    * A existat şi la Bruxelles o derută �n cadrul discuţiilor. Legat de Legea referendumului au existat confuzii. Situaţia este simplă şi clară. Suntem �ntr-un stat de drept. Dacă este vorba de legislaţia privitoare la referendum, avem o Ordonanţă de Guvern şi un proiect de lege de modificare a referendumului pe care Curtea Constituţională l-a declarat constituţional şi care a venit la preşedinţie spre promulgare.

    Nu avem ce discuta despre ce să facă sau să nu facă Parlamentul şi Curtea Constituţională. Suntem �n faza promulgării. Am primit această documentaţie şi �n timpul cel mai scurt o voi examina şi o voi promulga sau trimite spre reorganizare.

    Dacă voi promulga legea, reuniunea Parlamentului nu mai are obiect. Cei care se ocupă cu informarea cetăţenilor, este o rugăminte, ar trebui să ştie aceste lucruri.

    * S-a vorbit despre faptul că preşedintele Comisiei Europene i-ar fi spus domnului Ponta să spună preşedintelui Rom�niei ce are şi ce nu are voie să facă, să nu schimbe şefii de la Parchet sau DNA. Preşedintele Rom�niei, deplin sau interimar, nu primeşte ordine şi dispoziţii de la nimeni. Cu excepţia Parlamentului, �n unele cazuri şi a poporului rom�n, la alegeri. Aceste lucruri le ştie cu certitudine şi domnul Barosso, de aceea, această presupunere este jignitoare şi pentru mine şi pentru domnul Barosso.

    * Am spus �n prima mea declaraţie de la Cotroceni că nu vor fi schimbaţi şefii Parchetului General şi DNA. Am hotăr�t acest lucru din motivele pe care vi le-am prezentat, nu pentru că cineva din afara Rom�niei mi-ar fi cerut-o. Am spus, de asemenea, că nu voi acorda �n această perioadă de interimat, nicio graţiere. Dar am spus motivul pentru care nu o fac, nu pentru că cineva i-ar putea interzice preşedintelui Rom�niei să facă aşa ceva.

    * Avem nevoie de claritate pentru că ne aflăm �n faţa unui moment politic important, care se rezolvă democratic. Cetăţenii rom�ni trebuie să fie interesaţi de acest moment pentru că depinde viaţa noastră socială, economică de el. �i salut pe toţi oamenii care se preocupă şi �şi exprimă părerea. �i salut pe cei care fac demonstraţii publice, pentru că sunt cetăţeni deplini, care �şi hotăresc soarta.

    * �n fine, am primit o scrisoare de la domnul preşedinte suspendat al Rom�niei, Traian Băsescu. Răspunsul la scrisoare se găseşte �n legea Rom�niei. Dar am un mesaj pe care i-l adresez public. Domnule Traian Băsescu, daţi ordin oamenilor dumneavoastră să �nceteze defăimarea Rom�niei.
    Acceptaţi că cetăţenii Rom�niei şi numai ei vor hotăr� soarta dumneavoastră politică
    .


    SURSA: Crin Antonescu, declara?ie de pres? la Cotroceni - LIVE text de la ora 19:00 | Jurnalul National

  12. #1272 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    "Nu ştiu cum �nt�mpină noaptea Traian Băsescu şi Monica Macovei. La uşa conştiinţei mele, �n fiecare noapte apar ei, cei care au căzut atunci şi ne �ntreabă acum �ce aţi făcut cu s�ngele nostru?�, �ce aţi făcut cu jertfa noastră, �ntreagă şi curată?�", a spus Crin Antonescu, la mitingul anti-Băsescu care s-a desfăşurat la Timişoara.
    PS a uitat sa il amintească si pe Iliescu
    PPS sa nu va ia cu greturi de la at�ta ipocrizie

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1342425088594.jpg

  13. #1273 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Prietene, miza nu e Iliescu. Asta-i din repertoriul "Batman, Batman". Unii dintre voi o tin langa cu Iliescu...alooo Base conduce statu asta de 8 ani, ce nu s-a inteles? Pe ce lume traiti?
    Nu stiu ce varsta ai tu dar pe acea vreme sau pus si astfel de intrebari, motiv pt care au venit niste neni cu lampite si niscai bate la purtator.
    Ghici ce functii aveau Basescu si Macovei atunci ?
    Tupeistul de Basescu a fost Ministrul Transporturilor si a facilitat drumul catre Bucuresti a minerilor.
    Iar feciorelnica Macovei a fost unul dintre procurorii care s-au ocupat de anchetarea victimelor mineriadei din 1990 și care a negat orice act de violența la adresa tinerilor bătuți și arestați ilegal. Adicalea nici cur n-a pupat, nici gura nu-i pute a rahat !

    Trist este ca o asemenea intrebare mai e inca de actualitate pt. ca nici azi nu s-a facut dreptate si nu au platit cei care au ordonat adevarate macele.

  14. #1274 SP
    Member ionutsb85's Avatar
    Economia din tara asta ca sa functioneze bine trebuie distrusa absolut toata clasa politica si refacuta din nou cu o generatie tanara care isi iubeste tara .Daca asta inseamna capitalismul dupa 20 de ani,prefer sa ma duc in comunism unde de bine,de rau,cand terminai scoala aveai servici,apartament dupa inca 5 ani si masina dupa vreo 10 dar macar aveai siguranta zilei de maine.Se spune ca murea lumea de foame,pai mureau care nu munceau,dar nu erau din astia multi ca-i prindea si-i trimitea la canal, acum muncesti si tot mori de foame,ca ai rate....la casa,la mobila,etc...Am multe de spus dar n-am chef de scris atat,as vrea sa plagiez si eu pe cineva sa ma faca si pe mine DOTTORE sau sa vand FLOTAAA ca sa traiesc fericit pana la adanci batraneti cu banii aia...asa mai pot zice "SA TRAITI BINE"

  15. #1275 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Prietene, miza nu e Iliescu. Asta-i din repertoriul "Batman, Batman". Unii dintre voi o tin langa cu Iliescu...alooo Base conduce statu asta de 8 ani, ce nu s-a inteles? Pe ce lume traiti?
    Nu stiu ce varsta ai tu dar pe acea vreme sau pus si astfel de intrebari, motiv pt care au venit niste neni cu lampite si niscai bate la purtator.
    Ghici ce functii aveau Basescu si Macovei atunci ?
    Tupeistul de Basescu a fost Ministrul Transporturilor si a facilitat drumul catre Bucuresti a minerilor.
    Iar feciorelnica Macovei a fost unul dintre procurorii care s-au ocupat de anchetarea victimelor mineriadei din 1990 și care a negat orice act de violența la adresa tinerilor bătuți și arestați ilegal. Adicalea nici cur n-a pupat, nici gura nu-i pute a rahat !

    Trist este ca o asemenea intrebare mai e inca de actualitate pt. ca nici azi nu s-a facut dreptate si nu au platit cei care au ordonat adevarate macele.
    Prietene nu ai �nţeles nimic...si probabil nu vei �nţelege vreodata, sunt născut in '81, vad ca orice postare care nu are legătură cu ura pt basescu nu e privita cu ochi buni, citeste si mai in spate. Asta e ultimul meu post pe acest thread. Nu il suport pe Basescu dar hai sa fim serioşi, ai uitat cine a condus tara �nainte de marinar?

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

  16. #1276 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Tara a fost condusa inainte de marinar...tot de marinar. Sub Iliescu, adevarat. Deci "jos Iliescu", corect.
    Vad ca tu ai inteles bine crezand ca in acel speech Antonescu trebuia sa pomeneasca si de Iliescu.

  17. #1277 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Tara a fost condusa inainte de marinar...tot de marinar. Sub Iliescu, adevarat. Deci "jos Iliescu", corect.
    Vad ca tu ai inteles bine crezand ca in acel speech Antonescu trebuia sa pomeneasca si de Iliescu.
    Cu ceva timp in urma aveai parca probleme cu engleza, erai necăjit ca nu traduc oamenii esenţialul...eu cred ca vb destul de bine limba rom�nă.
    PS nu are legătură cu tine, asa ca te rog sa nu o dai in paranoia; unele discuţii pur si simplu m-au facut sa imi aduc aminte de un citat celebru:
    "Două lucruri sunt infinite: universul și prostia omenească, dar �ncă nu sunt sigur de primul."

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

  18. #1278 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Crin Antonescu nu cred ca trebuia sa participe la mitingul ala din TM.
    In rest DanTe23 sa fii iubit si la cat mai multe stiri.

  19. #1279 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    mai dar vad ca mi-ati preluat decizia de a nu mai posta pe acest thread...eu mi-o re-evaluez

    inca o minciuna marca Basescu in plina campanie

    acum 2-3 zile zicea ca nu vrea sa castige la masa verde si chiar daca nu vor fi prezenti cei 50%+1 insa majoritatea va vota impotriva sa se va retrage..acum surpriza zice "ca sa ajungem acolo" si "ca el are obligatia de a respecta legea"....


    iar apoi a vorbit de faptul ca Ponta minte tot timpul..ca si-a plagiat si data de nastere...cat tupeu...dar exista destui clienti in tara asta..

    nu..deci ii dau dreptate lui Donely...democratie, democratie dar sa stearga toate posturiile pro Basescu de pe acest thread..se poate cataloga ca si trolling...trebuie sa fi extrem dar extrem de prost sa mai votez ca Basescu sa ramana dupa asa ceva(nu ca asta ar fi nici pe departe prima minciuna)

    aici aveti dovada :min 55.07 http://www.privesc.eu/Arhiva/11576/intalnirea-lui-Traian-Basescu-cu-bloggeri-si-jurnalisti-din-Republica-Moldova

    declaratia initiala cu "masa verde" se gaseste usor pe google

  20. #1280 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, am citit si eu (sau cel putin am incercat pentru ca pur si simplu multe pareri sunt mult prea "grele" pentru a le putea urmari din unghiul mizer in care se scalda politica romaneasca in ultima perioada)... si sunt un pic deranjat de ce se intampla. Probabil l-ati "calcat pe coada" pe Donely, pentru ca altfel nu inteleg. Pe CG este si va ramane (cel putin cat mai stau eu pe-aici) "Freedom of Speech"! Atata timp cat nu contravine legilor in vigoare, nu se aduc jigniri membrilor CG si nu va afisati apartenenta la cine stie ce factiune extremista... eu sunt de parere ca puteti sa fiti pro sau contra oricui din tara aceasta. Ultima oara cand am verificat, Romania inca era o tara democratica. Indiferent de cine e condusa, noi, romanii, cred ca avem dreptul de a ne exprima o opinie in mod liber. Pro Basescu, Iliescu, Constantinescu, Antonescu, -escu, -escu (vai ce de escu) sau Contra... it's upto you! Eu nu pot sa spun decat ca lucrurile merg prost, indiferent cine conduce tarisoara asta.

    Pe de alta parte, ma uit si prin ograda altora si trebuie sa recunosc ca nu am ajuns atat de rau ca altii... Insa, vorba romanului "nu e timpul pierdut!". Pana acum toti au furat si au vandut tot ce s-a putut vinde bun din tara asta. Si PDL, si USL, si FSN, si UDMR, si PNL... Noroc ca avem o tara bogata, si mai e inca loc de furat, ca altfel... n-am mai fi vazut pe nimeni sa se bata pentru putere

    Anyway, am dat undelete la multe din posturile anterioare... sunteti liberi sa va exprimati parerile... doar va rog sa nu depasiti limita. Nu are rost sa ne certam intre noi pentru cei care se "ingrasa" la putere. Ei devin milionari in EURO peste noapte... in timp ce noua ne cresc taxele si impozitele, ne sunt umflate artificial preturile... Macar cu linistea online sa ramanem. So... friends? Forever?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 64 of 158 FirstFirst ... 14 54 62 63 64 65 66 74 114 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts