Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 29 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast
Results 301 to 320 of 565

Thread: Religii, ateism, argumente si contra-argumente

  1. #301 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Ares View Post
    se vede....

  2. #302 SP
    Member Ares's Avatar
    sa inteleg ca sunt singurul credincios de aici?

  3. #303 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Nu,doar ca tu ai fost singurul care a considerat ca fiind justificat sa te angajezi in discutii in contradictoriu,desi nu ai putut veni cu nici un argument solid.

  4. #304 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Nu,doar ca tu esti fost singurul care a considerat ca fiind justificat sa te angajezi in discutii in contradictoriu,desi nu ai putut veni cu nici un argument solid.
    tu sau altcineva de aici a adus un argument solid contra?

    si inca ceva,acest gen de discutii ar trebui sa se rezume la : bah eu cred ptr ca.....bla bla bla ...parerea mea sau bah ,eu nu cred blba bla bla .,..parerea mea

    nu se ne luam la mishto cu caligula cu sulita`n cur

    ---------- Post added 23-06-2013 at 20:21 ----------

    eu consider ca am adus un argument f solid prin Parintele Arsenie Boca,dar se pare ca asta este doar ptr. "cunoscatori",atata timp cat habar nu ai/aveti cine este si ce a facut nu are rost se mai discutam

    cele bune...

  5. #305 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Nu am cum sa-ti dovedesc un negativ.Atat timp cat susti existenta unui lucru,cu precadere daca acel lucru este de natura supranaturala,trebuie sa vii cu dovezi,lucru pe care nu l-ai facut.

  6. #306 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Nu crezi ca poate asta chiar e problema voastra?
    Sunteţi prea creduli/naivi şi credeţi orice delir pe care îl auziţi.
    Crezi cu aşa tărie faptele făcute de AB încât ai fi dispus sa îţi pui viaţa pe masă?

  7. #307 SP
    Member Ares's Avatar


    probabil crezi ca este un efect

  8. #308 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Poate ne ajuti tu. Fa te rog un rezumat al "minunilor," imi e lene sa caut.

    Pe langa asta, sa ma anunti cand unui credincios i-a crescut o mana, deget sau orice alt membru dupa ce s-a rugat la doamne doamne.

  9. #309 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Nu crezi ca poate asta chiar e problema voastra?
    Sunteţi prea creduli/naivi şi credeţi orice delir pe care îl auziţi.
    Crezi cu aşa tărie faptele făcute de AB încât ai fi dispus sa îţi pui viaţa pe masă?
    DA,clar ,sa-ti spun si dc,doar un sfant poate face si spune ce a facut si a spus el

    un rezumat al minunilor nu pot sa-ti fac,dar cel mai bine citeste ce spun oamenii despre el,oamenii normali sa spunem,nu preoti sau calugari care "chipurile ar fi in aceasi gashca"...si totusi citeste cartile,macar una,ai sa te luminezi

  10. #310 SP
    Member Wagram's Avatar
    Quote Originally Posted by Ares View Post
    [/COLOR]eu consider ca am adus un argument f solid prin Parintele Arsenie Boca,dar se pare ca asta este doar ptr. "cunoscatori",atata timp cat habar nu ai/aveti cine este si ce a facut nu are rost se mai discutam
    Dacă tu consideri că ăsta e argument solid, îmi pare rău, dar nu eşti echipat să porţi o asemenea discuţie. Nu mi-o lua în nume de rău, dar oricine are o minimă cultură a dezbaterii ţi-ar spune exact acelaşi lucru.

  11. #311 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by Wagram View Post
    Dacă tu consideri că ăsta e argument solid, îmi pare rău, dar nu eşti echipat să porţi o asemenea discuţie. Nu mi-o lua în nume de rău, dar oricine are o minimă cultură a dezbaterii ţi-ar spune exact acelaşi lucru.
    adica daca am dat exemplu un preot contemporan( a decedat in 89) si minunile lui nu este un argument?

  12. #312 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Oamenii de la tara mai spun foarte des si chestii de genul: "Gheorghe a lu'... a murit acuma 10 ani, si acuma e strigoi. De aia e asa urat si nu vorbeste cu nimeni!"

    Ares, daca ar aparea azi unul cu o lista actualizata de porunci, sa zicem 100 de noi porunci, l-ai crede? I-au fost dictate ieri noapte, in somn, de catre sfanta treime.


    Quote Originally Posted by Ares View Post
    DA,clar ,sa-ti spun si dc,doar un sfant poate face si spune ce a facut si a spus el

    un rezumat al minunilor nu pot sa-ti fac,dar cel mai bine citeste ce spun oamenii despre el,oamenii normali sa spunem,nu preoti sau calugari care "chipurile ar fi in aceasi gashca"...si totusi citeste cartile,macar una,ai sa te luminezi

  13. #313 SP
    Member Wagram's Avatar
    Nu, nici pe departe. Uită-te la orice dezbatere serioasă şi o să vezi că nici un teolog/credincios nu aduce astfel de "argumente" în discuţie, pentru că sunt rizibile şi uşor demontabile.

    Îmi place că în clipul tău nu se sesisează nimeni la lumina aia. În loc să se arate credincioşilor, Arsenie s-a păstrat exclusiv pentru cameră şi YouTube.

    Uite alt miracol, de data asta al Maicăi Tereza.

    Hell's Angel: Mother Teresa by Christopher Hitchens (1 of 3) - YouTube

  14. #314 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Ares, probabil te depaseste, dar ceea ce vezi in clipul ala se numeste "lens flare" .

  15. #315 SP
    Member Wagram's Avatar
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    Ares, daca ar aparea azi unul cu o lista actualizata de porunci, sa zicem 100 de noi porunci, l-ai crede? I-au fost dictate ieri noapte, in somn, de catre sfanta treime.
    Nu e aşa improbabil pe cât pare, Joseph Smith cam asta a făcut. Cu vreo doi ani înainte fusese condamnat pentru escrocherie, dar n-a mai contat când a dat-o pe religie.

  16. #316 SP
    Member Ares's Avatar
    garsoni,pana una alta nu am aflat parerea personala a niciunuia dintre voi,parere geva de genul dupa cum am spus mai sus,bah fratelo eu nu cred ptr ca ...1....2....3....4....... ,voi tot ce ati spus a fost sa ma contrati strict pe cele spuse de mine,puneti putin pe pauza la ce am spus eu si spuneti o parere personala

    astept

  17. #317 SP
    Member enemigo's Avatar
    Toata lumea crede in ceva: in tine insuti, in Dumnezeu, intr-o forma de viata superioara...lista poate fi lunga. Nu vad de ce incercati sa va convingeti unii pe altii care e sau ar trebui sa fie "credinta/necredinta aia pe bune". Important e ca la sfarsitul zilei tu sa fii impacat si multumit de deciziile tale. Eu unul sunt ortodox si cred atat in religie cat si in biserica..in mare parte. Pacat e ca se profita maxim de pe credinta multora.

  18. #318 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Quote Originally Posted by Ares View Post
    garsoni,pana una alta nu am aflat parerea personala a niciunuia dintre voi,parere geva de genul dupa cum am spus mai sus,bah fratelo eu nu cred ptr ca ...1....2....3....4....... ,voi tot ce ati spus a fost sa ma contrati strict pe cele spuse de mine,puneti putin pe pauza la ce am spus eu si spuneti o parere personala

    astept
    parerea mea e ca ar trebuii sa te duci sa te culci

  19. #319 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Ce-mi place mie aici e ca toti blameaza religia ca iti impune un punct de vedere (cu toate ca fiecare e liber sa aleaga sa nu urmeze o anumita religie), dar cum vine un "credincios" toti fac exact ceea ce blameaza cel mai mult, incearca sa-si impuna punctul de vedere fara o argumentare.

    A fi religios e un lucru, a fi credincios e altceva, a doua nu implica neaparat pe prima. In momentul in care o sa realizati ca, la fel cum voi ati ales sa nu credeti in vreo forma superioara de existenta, altii aleg sa creada in asa ceva, atunci veti putea avea un numitor comun.

    Somn usor si-o carte de romana.

  20. #320 SP
    Member Ares's Avatar
    in afara de analfabetul Anderul nu-si mai da nimeni cu parerea?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 29 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast

Similar Threads

  1. Contra - NES (1988) By Adrian Patrascu in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 4 Last Post: 24-10-2011, 14:15
  2. Contra: Hard Corps Uprising By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 13-03-2011, 12:54
  3. WiiWare: Contra ReBirth By Leni in forum Nintendo Wii
    Replies: 0 Last Post: 25-09-2009, 14:19
  4. Contra ReBirth Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 1 Last Post: 23-09-2009, 08:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts