Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 29 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast
Results 141 to 160 of 565

Thread: Religii, ateism, argumente si contra-argumente

  1. #141 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Daca nu avem si un sustinator infocat de partea religie discutia e inutila...

  2. #142 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    <pro-religie>Doamne Doamne ii bun!!! NOT </pro-religie> lol.
    Am auzit ca primele forme ale religiei moderne au aparut la romani pt. a opri soldatii din violuri si crime. Nu prea cred ca-i adevarat. Stiti ceva in legatura cu asta ?

  3. #143 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Sunt botezat crestin ortodox...nu e vina mea. In sinea mea sunt inca sceptic / indecis.
    De-alungul a celor 19 ani de viata am observat foarte multe aspecte negative la religia ortodoxa
    -femeile nu au aceleasi drepturi ca barbati

    -superstitiile nu sunt acceptate dar sunt peste tot...pana si in "traditii" (sa nu speli cand e zi de sarbatoare ca ai sa ai necaz/sa faci pomana mortului ca daca nu vine inapoi , etc)

    -fanatismul este lucrul cel mai urat care se poate observa la ortodocsi.Insa acestia nu sunt preotii batrani care au mintea deschisa catre orice si plini de pilde...ci din contra oameni de rand indoctrinati si cu conceptie stricte de incuiati...

    *Mie nu imi place sa stau la slujbe , parastase si mai stiu eu ce fel de chestii bisericesti se mai fac...Insa cand ma simt trist , imi place sa ma refugiez cate 5 min intr-o bisericuta catolica din centrul orasului (mi se pare mult mai frumos si luminat inauntru decat intr-una ortodoxa)si stau pe bancuta , ma uit pe pereti ,inchid ochii putin , ma ridic si plec si ma simt de parca mi-ar fi luat cineva o piatra de pe suflet.

    In clasa a 5-a am avut diriginta pe o domnisoara de religie care facuse si facultatea de litere astfel incat avea si titlu de "profa de romana" . Asa si domnisoara asta era de un fanatism religios cum nu am mai vazut , de sarbatori primeam cate-o carte cu tot felul de chestii bisericesti gen "Parintele X in conversatie cu tinerii" ...care mie unu imi venea greata cand le vedeam.Anyways...
    Intr-o ora de Dirigentie se gandeste mandra sa aduca niste foi trase la xerox in care explica cum ca Pokemon este defapt creatia diavolului si ca manipuleaza mintile copiilor. Eu eram fan Pokemon din clasa a 3-a si normal ca m-am simtit atacat , insa fiind mai emotiv pe vremea aia am inceput sa plang .
    Cand am ajuns acasa am povestit alor mei printre plansete si a 2-a zi a urmat un scandal monstru!!! Mai mai sa fie data afara profesoara...
    Ca sa nu imi mai plateasca ai mei consiliere psihologica mi-au cumparat ai mei un joc Tamagotchi cu Pokemon ... **
    **Probabil de-aia inca imi mai place pokemon si astazi

  4. #144 SP
    Member playgame's Avatar
    Quote Originally Posted by Deathstrike View Post
    Daca nu avem si un sustinator infocat de partea religie discutia e inutila...
    Ca sa argumenteze cu ce? "Teoria berzei"?


    De 21 ani �ncoace
    Statu' rom�n şi cu B.O.R.-u
    Spală creiere din greu
    Folosind televizoru'



    ---------- Post added 31-08-2010 at 10:50 PM ----------

    "�n imperiul minciunilor adevărul e trădare"
    - Ron Paul

    Aduceţi-vă aminte de acest citat c�nd cineva spune că a fi Rom�n �nseamnă a fi Creştin Ortodox.

  5. #145 SP
    Member playgame's Avatar
    Dicţionar de expresii creştine

    "E o minune!"
    Traducere: "Creierul meu nu poate �nţelege cum s-a putut �nt�mpla aşa ceva fără intervenţia Zeului, deci trebuie să fie vorba de un miracol."
    "Cristos a �nviat!"
    Traducere: "Hai să m�ncăm!"
    "Mulţumescu-ţi, Doamne!"
    Traducere: "E mai uşor să-i mulţumesc Domnului dec�t oamenilor care chiar merită"
    "Păstraţi sexul p�nă după căsătorie!
    Traducere: "Dacă eu nu pot să am sex liber, lipsit de consecinţe, atunci nici tu să nu poţi!"
    "E �n m�inile Domnului"
    Traducere: "Cred asta doar �n situaţii care mă depăşesc. Restul timpului cred că lucrurile sunt �n m�inile noastre şi mă comport ca atare"
    "Cred asta fiindcă aşa spune �n Biblie"

    Traducere: "Sunt habarnist cu privire la istoria acelei cărţi de care sunt �ndrăgostit, şi nici nu �mi pasă, fiindcă preotul spune că-i cuv�ntul Domnului şi deci trebuie să fie adevărată"


    Solidaritatea pe YouTube


    Prin 2004 ortodocşii bravau că �şi vor construi Catedrala B�ntuirii doar din donaţiile credincioşilor? Hopa! Brusc din anul electoral 2008 se prevăd cheltuieli de sute de milioane de Euro din banii statului, la care se adaugă costul terenului donat tot de la stat.

    Un mic "remember" mai jos:




    La fel ca toată politica făcută �n Rom�nia, politica BOR e cu două feţe.




  6. #146 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    E trist sa vezi cat de ipocriti pot fi oamenii cand vine vorba de religie...si aici nu sunt doar romanii

    "Nu e bine sa ii ceri lui Dzeu o bicicleta noua. Daca o fur si ii cer lui Dzeu sa ma ierte?"
    Se bazeaza pe Dzeu de parca ar fi un meci intre noroc si ghinion "sa dea Domnu' ...sa fereasca Domnu' ...Doamne-ajuta!"
    Se gandesc ca Dzeu va schimba traiectoria vietii unui individ daca este credincios "ca la carte".

  7. #147 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by playgame View Post

    Doar asa ca ideie adevarata semnificatie la poza aceea este despre Postul TV Fox News, care este defapt un post Republican propagandist, avand ca scop imprastierea de dezinformatie, propaganda si manipulare, oaia find reprezentata de americanul de rand care crede tot ce zboara. Fie ca credeti sau nu, postul acesta TV este mult mai propangadist, manipulator si periculos decat tot circul TV de la noi la un loc.

  8. #148 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Doar asa ca ideie adevarata semnificatie la poza aceea este despre Postul TV Fox News, care este defapt un post Republican propagandist, avand ca scop imprastierea de dezinformatie, propaganda si manipulare, oaia find reprezentata de americanul de rand care crede tot ce zboara. Fie ca credeti sau nu, postul acesta TV este mult mai propangadist, manipulator si periculos decat tot circul TV de la noi la un loc.
    Este și normal să fie așa și nu altfel:

    SUA

    - suprafață 9.826.630 km�
    - populație 303.290.000 loc.

    Rom�nia

    - suprafață 238.391 km�
    - populație 21.498.616 loc.

    Lucrurile capătă o altă importanță la nivel �nalt, propaganda este regină �n jocul "sahcalilor" - fără ea le-ar cădea �ntregul sistem �ntr-un timp relativ scurt.

  9. #149 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Din pacate treaba sta umpic diferit cu Fox ei incearca sa-i extinda influenta si in exteriorul tarii lor, ca noroc ca nu le iese chiar peste tot cum vor de exemplu tari ca Anglia daca tin bine minte au refuzat sa-l difuzeze (desi numai tin minte exact chiar care sunt tariile ce au refuzat, deci informatia in parte ar putea fii eronata, dar in fine, ideea in sine sa inteles ). Asta ar fii un lucru, al doilea la noi chiar daca se dezinformeaza (ca ii clar ca se intampla asta si la noi), totusi un singur canal TV nu reprezinta asa o mare problema pentru intreaga tara, pana la urma nici toate la un loc nu fac atata rau precum FOX, ce incerc sa zic este ca nu la numarul de populatie ma refeream, ci priveam problema oarecum raporturi.

  10. #150 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar













  11. #151 SP
    Member playgame's Avatar






    Cum se comporta un roman crestin ortodox de 24 de ani la vizionarea celui de-al 2-lea clip?

    "...sa va iau toti morti`n p... de copii retardati la aia care au facut clipul si cei cu commenturi cum ca e adevarat....in p... mea sa muriti in chinuri fara lumanare la cap dava`as p...

    ai sa vezi u dupa ce ai sa mori mancami`ai p... cine o sa`si bata joc de tn....sper sa mori cat mai rpd ca sa`ti dai seama.....acolo unde vei ajunge u chiar nu exista Dumnezeu ....REST IN PEACE

    Multa M...E Sa Va Dau....SA ARDETI IN IAD. SA`MI MANCATI P..."


    Viitorul patriei

  12. #152 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Sa mori fara lumanare la cap...hmm...care e faza cu lumanarea?

  13. #153 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Era un comic cu: Prayer is like masturbation, l-am vazut pe un site si nu mai dau nici cum de el, il are cineva, sau macar stie sa unde il gasesc? Stiu ca am ras de nebun la el.

  14. #154 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Putea fi si mai rau, puteam fi catolici...

  15. #155 SP
    Member playgame's Avatar



    „Suntem, ca atare, ortodocşi pentru că suntem rom�ni şi suntem rom�ni pentru că suntem ortodocşi."
    - Nae Ionescu.

    "Nae Ionescu este un maestru �n ale ilogicii pentru că ilogica este o măiestrie a lui Nae Ionescu."
    TLP


    Trăiască Adevăratul Rom�n Creştin-Ortodox, at�t de iubit de acest filozof al satului:



  16. #156 SP
    Member playgame's Avatar


    Buni credincioşi

    La ştirile de la ora 5 (Pro TV) un individ care-şi ţinea copiii �nchişi �n casă, murdari şi �i bătea "p�nă obosea". C�nd au dat imagini din casă erau 2 icoane maaari deasupra patului jegos.

    De ce nu au menţionat c�t de "bun credincios" era făptaşul?.. fiindcă cu siguranţă era unul din aceia care ar face accident �n trafic ca să-şi facă cruce c�nd trece �n viteză pe l�ngă vreo biserică.

    N-aţi observat şi voi că cu c�t un om e mai simplu, "din topor" adică "de la ţară", cu at�t e mai legat de cele sfinte?
    Crucioaie la g�t, acţibilduri cu Cristos şi Maica Domnului lipite pe Dacie, icoane pe pereţi.

    ****, dacă �n r�ndul doctoranzilor credincioşii numără 90% (sursa), atunci �n r�ndul celor care apar la ora 5 proporţia ar trebui să se apropie de 99.99%. Sincer mă �ndoiesc că Tolea ar putea să-mi citeze Hitchens.

    Revenind ontopic: era absolut necesar ca ProsTeVe să ne informeze că Costel Busuioc era un "bun credincios", sau că �ntr-o casă ce a luat foc, Dumnezo a binevoit să păstreze icoanele pe pereţi, �nsă de ce tac m�lc c�nd vine vorba de criminali?
    Poate pentru că se presupune din start că ei sunt "buni credincioşi" deci asta nu-i ceva demn de raportat?

    Ciudat, dublul standard ăsta.



    Minuni

    Orice e acceptat ca minune zilele astea, de exemplu:

    (1) iRealitatea TV a prezentat un clip cu ocazia inundaţiilor intitulat SPERANŢĂ DOAR �N DUMNEZEU, �n care o bătr�nă căruia �i fusese luată casa zicea rugăciunea "tatăl nostru".
    Minunea:
    - Cum de au găsit tembeliziunile şi �n tragedia oamenilor un motiv ca să ne bage religia pe g�t? Serios, dacă trebuia invocată divinitatea �n acest context, motivul trebuia să fie chestionarea existenţei sale sau măcar a caracterului. Orice zeu care permite ca oamenii să-şi piardă tot ce au e ori sadic ori nu există pur şi simplu.

    (2) Zeci de oameni orbiţi �n India după ce s-au uitat la Soare aştept�nd s-o vadă pe Maica Domnului.
    Minunea:




    Scor final Rationalism - Superstitii: 2-0.

  17. #157 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Putea fi si mai rau, puteam fi catolici...
    cam asta spun si unii catolici despre ortodoxism si alte religii. you know what you did there?

    here's a quote from the great Bill Hicks:
    I don't know what you all believe, and I don't really care... But you have to admit that beliefs are odd. Lots of Christians wear crosses around their necks... you really think when Jesus comes back he ever wants to see a f***ing cross?

  18. #158 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Nu confundati comportamentul unora cu religia, Dumnezeu.
    In demersul nostru spiritual nu ar trebui sa ne raportam la un dement sau altul.
    Vina nu este a lui Dumnezeu, plecand de la premiza ca el exista. El a dat omenirii un inceput perfect, dar uamenii au preferat sa ignore normele lui si sa decida singuri ce este bine si ce este rau.

  19. #159 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Daca ajung in iad...care e faza? ca se zice ca te chinuie draci si mai stiu eu ce fiinte . Odata ce sunt mort...pinch me!

  20. #160 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Nu cumva ultimul joc care l-ai terminat a fost Dante's Inferno ?!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 29 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast

Similar Threads

  1. Contra - NES (1988) By Adrian Patrascu in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 4 Last Post: 24-10-2011, 14:15
  2. Contra: Hard Corps Uprising By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 13-03-2011, 12:54
  3. WiiWare: Contra ReBirth By Leni in forum Nintendo Wii
    Replies: 0 Last Post: 25-09-2009, 14:19
  4. Contra ReBirth Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 1 Last Post: 23-09-2009, 08:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts