Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 29 of 29

Thread: R.I.P. Adrian Păunescu

  1. #21 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Mi se pare cam aiurea cand oameni care nu au trait acele vremuri isi dau cu parerea despre cum era...
    ai dreptate...e aiurea sa comenteze pusti care nici macar nu stiu ce si cum. si daca nu stiu ce si cum nu isi pot face nici o parere proprie asupra a celor care au trait atunci sau a celor intamplate atunci.
    e usor sa te uiti repede pe net sau sa ii asculti pe unii care au prins si ei o idee din zbor si sa o repeti ca papagalul, fara ca macar sa gandesti.

  2. #22 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    hai sa bag si eu un clip, ca vad ca e cu d-astea...
    YouTube - Adrian Paunescu 1
    cine stie...poate te va considera si pe tine cineva un mare roman...probabil ca nu...
    Ai dreptate. Trebuie sa-l consideram un mare om si un patriot pe cel care scria poezii si scrisori "eroului sublim". In legatura cu video-ul tau sunt de acord ca Cenaclul insemna singura distractie daca poate fi nu mita asa a celor de atunci, dar crezi ca daca nu era un apropiat al sistemului era lasat sa conduca asa ceva?
    De ce in '89 acei oameni il injurau si il urau atat de mult? Ma gandesc ca nu erau "niste pusti care nu stiu ce si cum".


    Quote Originally Posted by tray View Post
    Mi se pare cam aiurea cand oameni care nu au trait acele vremuri isi dau cu parerea despre cum era...
    Din fericire nu am trait atunci si nu-mi dau cu parerea despre cum era ci doar observ cateva lucruri evidente.

  3. #23 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by Razvan View Post
    Ai dreptate. Trebuie sa-l consideram un mare om si un patriot pe cel care scria poezii si scrisori "eroului sublim". In legatura cu video-ul tau sunt de acord ca Cenaclul insemna singura distractie daca poate fi nu mita asa a celor de atunci, dar crezi ca daca nu era un apropiat al sistemului era lasat sa conduca asa ceva?
    De ce in '89 acei oameni il injurau si il urau atat de mult? Ma gandesc ca nu erau "niste pusti care nu stiu ce si cum".



    Din fericire nu am trait atunci si nu-mi dau cu parerea despre cum era ci doar observ cateva lucruri evidente.

    De ce crezi ca a vrut sa para un apropiat al sistemului? Nu cumva ca sa isi indeplineasca acest scop, de a-si manifesta dragostea de patrie si de popor?
    Si nu cred ca Cenaclul poate fi considerata o fosta singura metoda de "distractie" a romanilor in perioada aia.
    A, am uitat...mult rau a mai facut Paunescu...foarte mult. Adevarata activitate comunista, ce sa zic.

    Nu mai am de gand sa ma contrazic cu altii, asa ca si daca imi vei raspunde, nu voi mai continua...n-are rost.
    Discutia in contradictoriu va exista mereu si atata timp cat eu am o parere si altcineva are o alta parere, amandoi tinand la a sa, nu ajungem nicaieri, asa ca mai bine o lasam balta.

  4. #24 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Compromis nu e sinonim cu inchinat sau aservit puterii.
    In viata unui om lucririle nici pe depate nu se impart in alb si negru. Sunt o multime de nuante de gri.
    Si pe urma, e important de vazut in ce au constat compromisurile, in ce scop sunt facute.
    Si nu in ultimul rand, un intelectual, dupa logica mea, nu are cum sa deserveasca cu adevarat un regim asupritor, dictatorial. Ar fi nefiresc, nu ar cadra de nici o culoare cu dimensiunea in care ar percepe un intelectual, un intelectual adevarat, lumea inconjuratoare si ce se peterece in ea.

  5. #25 SP
    Member GuCOZA's Avatar
    Un mare, roman si patriot pacat ca a plecat dintre noi.

  6. #26 SP
    Senior Member Razvan's Avatar

  7. #27 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Quote Originally Posted by Razvan View Post
    Quote Originally Posted by Razvan View Post
    Pai si ce vrei sa demonstrezi? Sunt doua poezii total opuse.

  8. #28 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    @Razvan
    Un singur post al tau tendentios daca mai vad in thread-ul asta si ai zburat de pe forum cateva zile. Aici pui un gand pios nu murdarii mai ales ca nu ai trait acele vremuri si o iei dupa ureche ca manelistii. NU facem aici analiza ce a facut bun Paunescu si ce nu. Vrei sa spui un cuvant de adio atunci pune daca nu abtinete. Multumesc !

  9. #29 SP
    Member Alexander S77's Avatar
    Exact.
    Pacat ca a murit,
    pentru un patriot si un poet asa de mare ca Adrian Paunescu: Respect!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 13-10-2009, 20:52
  2. Replies: 6 Last Post: 10-02-2009, 15:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts