Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 229 of 251 FirstFirst ... 129 179 219 227 228 229 230 231 239 ... LastLast
Results 4,561 to 4,580 of 5003

Thread: Ce ma enerveaza (acum)

  1. #4561 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Du-te sau cheama pe cineva sa-ti dea o gaura mica deasupra fisurii (sau 2, dupa caz) ca sa nu se mai extinda. Si asa o sa-ti mearga in continuare si caldura/senzorii. Am un prieten care sta asa de cateva luni si n-are problema. Dar macar scapi de o cheltuiaa de sarbatori.

  2. #4562 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Du-te sau cheama pe cineva sa-ti dea o gaura mica deasupra fisurii (sau 2, dupa caz) ca sa nu se mai extinda. Si asa o sa-ti mearga in continuare si caldura/senzorii. Am un prieten care sta asa de cateva luni si n-are problema. Dar macar scapi de o cheltuiaa de sarbatori.
    inițial a avut cam 2-3 cm, însă în doar 2 zile a depăşit 10. am dat deja comandă de parbriz, deci nu ma are rost. mulțumesc pentru sfat!

  3. #4563 SP
    Member iUser's Avatar
    Pe DN1 intre Otopeni si Baneasa am fisurat 2 parbrize la 2 masini diferite in aceeasi saptamana, primavara aceasta. La masina parintilor am "reparat" parbrizul la un service, era lovit ceva mai tare, piatra care a sarit avea vreo 3cm in diametru, cand am vazut-o cu ce viteza vine m-am speriat si eu, am zis ca trece prin parbriz. La masina mea a fost mai ok, am lasat parbrizul asa...

  4. #4564 SP
    Member thomas's Avatar
    Buna ziua,

    Stimate domn!

    Va multumim frumos pentru comanda.
    Din pacate sa terminat stocul la produsul cautat de dvs.
    Stoc nou nu vom mai avea din pacate.
    Ne cerem scuze de problema aparuta.

    Va multumim anticipat pentru intelgere!

    Cu stima,
    Gamerland.ro

    Comanda facuta la: Dead Island Riptide PS3 Collector's Edition

  5. #4565 SP
    Banned Templier's Avatar
    ma enerveaza ca s-a pus statul roman pe fumatori!!!! in Mai o sa elimine si tigarile Slim ca de e mai bine sa fumezi tigari mai tari decat unele mai usoare

  6. #4566 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Oh... De le-ar elimina de tot!

  7. #4567 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Sa elimine tutunul si alcoolul si sa legalizeze marijuana!

  8. #4568 SP
    Member andreiaka's Avatar

    Ce ma enerveaza (acum)

    Mai bine............. Nu


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #4569 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Nu mai fumez de un an si jumatate, dar si in perioada in care fumam, mi se parea absolut stupid faptul ca nu existau delimitari in practic niciunul din locurile pe care le frecventam. In restaurante, da, exista in marea majoritate de cand lumea, la fel si in cofetarii, dar daca esti nefumator si vrei sa bei o cafea/suc/apa plata/bere, n-ai nicio sansa, ceea ce nu e normal. La fel, nu am vazut un singur club in Cluj unde sa existe zone pentru nefumatori. Ma enerveaza la culme, simt ca ma inec in fumul produs de tigarile a 200 de oameni sau cati Dumnezeu sunt inauntru.

    Am fost de mai multe ori anul trecut in Italia cu niste studenti Erasmus, unde e interzis fumatul in localuri de cativa ani. Interiorul cluburilor e gol, fiindca toti stau afara ca sa poata fuma. Isi aduc si sticla si socializeaza cu altii, ceea ce mi s-a parut amuzant. Cineva care locuieste acolo mi-a spus ca inainte sa se dea legea asta, asa era si la ei. Era permis fumatul, practic, peste tot. S-a dat legea (1 ianuarie 20**, nu mai stiu anul), iar in prima instanta, nu tinea nimeni cont de ea. Astfel, au inceput sa curga amenzi, sa se inchida localuri si cam in sase luni, deja nu se mai fuma nicaieri. Consider ca si la noi, lucrurile se vor desfasura intr-un mod similar, fiindca nici fumatorii si nici proprietarii de localuri nu pot sa renunte dintr-odata la asta.

    In alta ordine de idei, ii inteleg si pe fumatori. Cum as putea sa nu ii inteleg? E foarte neplacut sa fii nevoit sa te ridici de la masa si sa iesi din local ori de cate ori vrei o tigara. Daca nu exista, insa, spatiu pentru nefumatori in localul respectiv, mi se pare un pret mic de platit pentru sanatatea si linistea nefumatorilor care se intampla sa nimereasca in aceeasi cafenea cu tine in momentul ala.

    E de urmarit ce se va intampla intr-un final cu asta. Nu rezonez nici cu ideea : "Lasa, ca o sa fumeze si aia mai putin". Asta e o idiotenie uriasa. In fond, fiecare alege pentru sine si nu vad de ce as incerca sa conving pe cineva ca e OK sa nu fumeze daca el vrea sa o faca. Mai mult decat atat, sa o fac si printr-o afirmatie imbecila de genu' asta. WTF??

  10. #4570 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Stii cum e aia, fiecare alege pentru sine atat timp cat nu alege acelasi lucru si pentru altii.

  11. #4571 SP
    Banned Templier's Avatar
    sunt fumator din pacate de mult timp dar pe mine ma deranjeaza principiul in sine de a interzice o anumita categorie de oameni. nu promovez fumatul si sunt perfect constient de aspectul daunator al fumatului insa nu mi se pare corect de a da o asemenea lege. de multe ori la restaurant aleg sa stau sa mananc la nefumatori pentru ca ma deranjeaza fumul de tigara. sunt perfect de acord in a fi separat spatiul unui local in Fumatori si Nefumatori printr-un perete de sticla si sa nu se mai zgarceasca patronii la aerisirea locatiei.
    daca tot protejeaza statul roman populatia pai atunci fa ilegale tigarile dar atata timp cat tu permiti comercializarea lor nu inteleg de ce imi impune unde pot sa fumez!!!
    nu sunt de acord cu a interzice dreptul unui om de a fuma in locurile publice la fel cum nu as fi de acord sa se vanda doar pepsi in tara asta sau doar o anumita apa minerala in detrimentul altor marci. avem dreptul de a alege. nu sustin teorii de genul ca toti care nu fumeaza ar trebuii sa imi suporte fumul de tigara dar as vrea si eu sa am un loc amenajat special intr-o cafenea sau alta.

  12. #4572 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Da, solutia e undeva la mijloc. Din pacate, exista multe cafenele unde daca mergi, se simte ca nu e un local ingrijit - miroase a fum imbacsit (dovada unei aerisiri proaste sau inexistente), peretii prind incet-incet culoarea neagra, mesele sunt doar sterse (nu curatate), praf peste tot, iar daca ai noroc sa iti iei o Lavazza, pe ceasca o sa vezi si urmele de la rujul de buze al domnisoarei care a baut cafea inaintea ta. Ei bine, cu ajutorul unor factori de genu' asta, e foarte usor sa iti dai seama ce fel de oameni conduc localurile alea. Astia sunt cei care nu o sa traga in viata lor un perete de sticla, dupa cum spui si tu, ca sa delimiteze nefumatorii de fumatori. La dracu', cum sa faca un demers atat de dificil (/s) cand ei nu pot crea o aerisire corespunzatoare? Din motivele astea, lucrurile sunt putin mai complicate.

    Stiu ca in apropierea liceului meu, era o cafenea pe care o frecventam. Pana in ziua de azi nu stiu cine se ocupa de locul ala, dar odata la 6 luni era inchis pentru cateva zile pentru zugravire, redecorare, aducerea de mobilier nou etc. Si-a schimbat si numele de vreo patru ori, dar acolo pana si modul in care mirosea fumul de tigara era placut. Hainele iti miroseau mult mai slab a fum. Conditiile astea serioase de intretinere lipsesc cu desavarsire in foarte multe locuri. Sunt niste medii toxice, in cea mai mare parte a lor, iar asta se simte de la damful din incapere pana la mucegaiul de pe pereti.

    Masuri trebuie luate, asta e clar, dar intr-o asa maniera incat fumatorii si nefumatorii sa poata coexista intr-un loc fara a interactiona unii cu ceilalti (sau cu obiceiurile celorlalti)- spatii pentru ambele categorii, bine delimitate, ca sa fie toata lumea multumita.

  13. #4573 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Eu am incetat sa mai ma duc la cafenele, urasc modul in care ma umplea cu fum de tigara, cum ajungeam acasa eram scarbit si de cum miroseam eu si hainele... Ma spalam ca nebunul pe urma... Mirosul este unul din principalele motive pentru care m-am lasat dupa 8 ani de fumat... (Fumam 2 pachete de Marlboro rosu pe zi) .

    PS: nu mai fumez de 7 ani .

  14. #4574 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu cred ca interzicerea fumatului in localuri e buna, pentru ca nu exista infrastructura la noi pentru a separa cele doua grupuri, iar daca va uitati putin prin vest, doar in 5-10% din localuri se poate fuma. Ce nu mi se pare cinstit, desi nu sunt fumator, este cresterea de preturi. Nu e o masura pentru a face oamenii sa fumeze mai putin. Fumatul pasiv insa mi se pare cel mai deranjant, hainele imputite pe care le-am avut si eu mereu cand ieseam cu prietenii in oras erau o problema. Desi nu ei erau cei care fumau, in localuri se permitea mereu, iar hainele, parul prindeau repede un miros infect de tigara. Daca fumezi esti probabil obisnuit cu asta, nici nu mai sesizezi, dar e urat si borderline scarbos sa mergi in localuri si sa iesi imputit de fumul altora de acolo.

    Nu sunt de acord nici cu ideea de a nu fuma, daca omul vrea si ii place e dreptul lui. La fel ca si cu bautura, dar doar in conditiile in care ceilalti nefumatori sau nebautori nu sunt afectati, iar chestiile din ultima vreme cred ca au venit putin si in apararea nefumatorilor. De cand s-a dat legea n-am mai fost in Romania, dar sunt curios la prima vizita ce experienta voi avea in localurile din care ieseam duhnind a fum.

  15. #4575 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mi se pare ca se incalca liberul arbitru al omului sub pretextul protejarii cetateanului nevinovat. Eu nu fumez si nu suport sa stau in fum, iar solutia e simpla: nu merg in localuri in care se fumeaza. E vorba de o afacere privata, iar daca proprietarul alege sa isi pastreze clientii fumatori in defavoarea celor nefumatori care vor evita localul, ce drept are statul sa intervina in afacerea lui? Problema nu e aici intre cetatenii fumatori si cei nefumatori, ci interventia statului intr-o economie privata, dezvoltata de individ. Cat timp tu, ca nefumator, poti evita astfel de locuri, libertatea ta la a respira un aer relativ curat nu este incalcata, pe cand libertatea antreprenorului care si-a deschis o afacere de a o conduce asa cum considera el profitabil este ignorata; eu as interzice fumatul pe strada, mai degraba.

  16. #4576 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Nu ca as lua apararea vreunei tabere, dar cum sa eviti locurile respective daca peste tot aproape se fuma? Sau propuneai sa se faca localuri exclusive fumătorilor? Pentru ca au pus mai multi problema asa si s-au lovit de legislatie.

    Sent from my HTC One M8s using Tapatalk

  17. #4577 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Proprietarul localului poate alege daca aproba sau nu fumatul in incinta sa. Daca peste tot aproape se fuma, inseamna ca toti au ales sa se fumeze, iar tu poti sa iesi in parc sau sa stai in casa. Evolutia economica a afacerilor private, intr-o tara democrata, NU e treaba statului.

  18. #4578 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    No nici eu nu suport fumatul sau fumul altora dar cat timp exista un sistem de ventilatie decent si ala de langa masa ta nu iti sufla fumul in fata eu zic ca e ok.

    Ar da faliement dupa parerea mea daca ar deschide cineva un bar exclusiv nefumatorilor. ( In Romania cel putin )

    O intrebare random : Fumatorii isi mai simt mirosul de tutun dupa ei sau au devenit imuni ? no offense

  19. #4579 SP
    Banned Templier's Avatar
    @ Trefla da il simt si ma deranjeaza. sunt un fumator destul de self aware in ceea ce priveste nefumatorii. in casa eu fumez doar pe geamul de la balcon ( adica afara ), cand ma intalnesc cu diverse persoane suflu fumul in sus si tin mana cu tigarea in sus astfel incat sa nu ii afum pe cei care nu fumeaza , nu am o problema sa ma ridic de la masa si sa merg 3 pasi ca sa fumez o tigara , in masina mea nu fumez deloc iar in masina altora ii rog destul de rar sa opreasca pt a fuma.
    faptul ca statul imi interzice sa fumez in cafenele mi se pare stupid in loc sa impuna patronilor crearea conditiilor pt toti.

  20. #4580 SP
    Member marv's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    OMFG !!! Fratilor, scoate-va mizeria aia de semnatura din Tapatalk, ca e absolut hidoasa si ocupa o tona de spatiu la fiecare postare. Daca adaugi, cum ai facut tu acum, la ultima postare, deja 3 semnaturi insemana juma' de pagina !!!
    subscriu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 229 of 251 FirstFirst ... 129 179 219 227 228 229 230 231 239 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ce te joci -> Acum! By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 10783 Last Post: 22-03-2024, 00:02
  2. Ce te joci acum - PC By RonanN1 in forum Jocuri PC
    Replies: 176 Last Post: 04-04-2023, 11:34
  3. Ce ma bucura (acum) By HoTSaucE in forum Offtopic
    Replies: 1190 Last Post: 08-02-2019, 15:58
  4. Ce te joci acum (iOS) By Trefla in forum Apple
    Replies: 8 Last Post: 13-12-2016, 20:44
  5. Ce iti place (acum) ! By mariuck in forum Offtopic
    Replies: 55 Last Post: 29-01-2010, 14:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts