Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: A murit marele chirurg pediatru Alexandru Pesamosca. R.I.P

  1. #1 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    A murit marele chirurg pediatru Alexandru Pesamosca. R.I.P

    Unul dintre cei mai reputaţi medici chirurgi pediatri, Alexandru Pesamosca, s-a stins din viaţă, joi dimineaţă. Cel supranumit "�ngerul copiilor" avea 81 de ani şi suferea de insuficienţă respiratorie şi renală.
    Chirurgul Alexandru Pesamosca a operat �n cariera sa mii de copii. Era alintat de cei mici Tata Pesi.

    Medicul pediatru, Alexandru Pesamosca suferea de insuficienţă cardiacă şi renală şi a fost internat, la sf�rşitul lunii iulie, la Spitalul Floreasca din Capitală. �n urmă cu puţin timp el a fost adus la Spitalul Budimex, acolo unde a operat mii de copii şi locuit at�ţia ani.
    A muncit 60 de ani �n Spitalul Budimex. A operat zeci de mii de copii. Ultima dată c�nd l-am vizitat, profesorul z�mbea. Pierduse şirul prichindeilor cărora le-a dat şansa să devină oameni mari.
    "Ohoo, e imposibil, păi g�nditi-va caă mi-am petrecut toată viaţa �n spital. Şi acum observaţi, �n loc să stau acasă, să mă joc cu nepoţi sau cu ce mai ştiu eu altceva, dar eu stau aici", povestea profesorul Alexandru Pesamosca.
    A avut peste 50.000 de pacienţi. Deşi a fost cel mai valoros medic chirurg, valorile materiale sunt ultimul lucru la care s-a g�ndit.
    "Nu am nimic, dec�t casa asta e bogăţia mea. Eu am o casă �n care au locuit nevasta-mea şi copiii. Dispariţia tuturor a făcut ca eu să nici nu pot să intru �n casă", a mai spus profesorul.
    A primit saci de scrisori de la foşti pacienţi. Mulţi �l invitau să meargă să locuiască cu ei. �ncet, �ncet �nsă starea sa de sănătate s-a deteriorat. Problemele locomotorii nu i-au mai permis să părăsească micul spaţiu tapetat cu amintiri. Apoi profesorul a ajuns la un alt spital, pacient de această dată.


    Alexandru Pesamosca - Wikipedia

    Alexandru Pesamosca (n. 14 martie 1930, Constanța, d. 1 septembrie 2011 ) a fost un chirurg pediatru din Rom�nia. Timp de jumătate de secol, el a făcut circa 45 000 de operații, salv�nd de la infirmitate pe viață sau de la moarte mii de copii, inclusiv pe cei considerați fără speranță și inoperabili de către ceilalți medici.

    Alexandru Pesamosca s-a născut la Constanța, unde a urmat școala primară și Liceul �Mircea cel Bătr�n�. A absolvit Facultatea de Medicină Generală la București �n anul 1954 și a fost repartizat la Niculești-Jianu, un sat de l�ngă Fetești, unde a profesat timp de 3 ani (1954-157). Este apoi transferat ca si chirurg pediatru la Spitalul de Copii �Grigore Alexandrescu� (1957-1984) și Budimex (actualmente Marie s. Curie) (1984), unde face un număr mare de operații (circa 45 000 după propriile declarații). Operează și �n străinătate (China, Franța, Italia, Republica Moldova, etc), dob�ndind prestigiu internațional �n domeniul chirurgiei pediatrice �ncă dinainte de 1989. A avut doi fii legitimi care au murit (unul din ei, doctor, �n 1993, a murit din pricina unei tumori cerebrale) și �ncă două fete și doi nepoți. A locuit din 1999, de c�nd a rămas văduv, �ntr-o cămăruță din Spitalul �Marie Sklodovska Curie� (fostul Budimex) din București. �n ultimii ani nu a mai operat, ci doar a dat instrucțiuni medicilor chirurgi care veneau să-i ceară ajutorul.

    Doctorul Alexandru Pesamosca este ctitor al Bisericii Cuviosul Stelian și Sf�ntul Nicolae-Br�ncoveanu , aflată �n curtea spitalului Marie S. Curie (fostul Budimex) și președinte al Asociației ,,Așezăm�ntul social sfinții Martiri Br�ncoveni". Patriahul Rom�niei a fost de acord ca să fie �ngropat acolo, fiind ctitor de biserică.

    PS. D-zeu sa il odihneasca !!!
    Attached Images Attached Images 186228-alexandru-pesamosca-eduard-andrei.jpg

  2. #2 SP
    Banned asperas's Avatar
    Rest in peace!!

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    R.I.P. un mare chirurg. Si de "piciorusul" meu rupt a avut grija cand eram mic

    MARE OM !!!

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    R.I.P. - mare pierdere dar parcă...�și dorea asta.

    Recunosc, nu știu multe despre el doar ce-am urmărit, acum un an (parcă), un reportaj amplu despre cine a fost și ce-a ajuns. Am rămas șocat și chiar indignat...chiar așa? Din păcate da, chiar așa.

    ...ăsta-i sistemul �n care trăim și gata. Totul e cu fundul �n sus.

    Dumnezeu să-l odihnească.

  5. #5 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    R.I.P.
    De cand am fost operat am ajuns sa respect foarte mult chirurgii ortopezi pentru ca mi-au putut da o a doua sansa la viata sportiva...

  6. #6 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    R.I.P. - mare pierdere dar parcă...�și dorea asta.

    Recunosc, nu știu multe despre el doar ce-am urmărit, acum un an (parcă), un reportaj amplu despre cine a fost și ce-a ajuns. Am rămas șocat și chiar indignat...chiar așa? Din păcate da, chiar așa.

    ...ăsta-i sistemul �n care trăim și gata. Totul e cu fundul �n sus.

    Dumnezeu să-l odihnească.


    Despre acest material vorbeam.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Flip-phone-ul nu a murit! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 19-05-2014, 17:18
  2. Nintendo Wii U a primit marele update 3.0 By MonkY in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 26-04-2013, 07:21
  3. A murit marele actor Jean Constantin. RIP By Donely in forum Offtopic
    Replies: 28 Last Post: 26-05-2012, 15:22
  4. Replies: 8 Last Post: 15-11-2009, 00:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts