Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Scurt-metraje, sketch-uri, etc

  1. #1 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

    Scurt-metraje, sketch-uri, etc

    Cineva care face scurt-metraje pe aici?
    Am destul de multe idei insa pana acum am stat cu timpul cam prost. Postati ce ati facut, poate suntem mai multi pe aceiasi lungime de unda si cream ceva.

    Asta ar fi un prim clip de inceput:


  2. #2 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    destul de interesant.
    ce inteleg eu: preocupat de tine ai ratat totusi ocazia sa vezi ce este dupa usa?
    sau e o lectie de viata: tu esti singurul care te poate trage inapoi?

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mi-a placut, bravos!

  4. #4 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    trebuie sa stiu, cum se interpreteaza filmuletul?

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte interesant, dar fi mai atent la unghiurile de filmare si la micile detalii.

    In primul cadru cu personajul, se vede cameramanul in geamul putin deschis (banuiesc ca tocmai din acest motiv a fost deschis). Dupa mutarea scaunului, in primul cadru cu personajul, se vad in stanga toate hainele si ghiozdanele. Trebuia sa folosesti un close up si nu un wide shot.

    Totodata, la final, cand se duce scaunu, geamul e inchis

    Oricum, foarte tare ce vrei sa faci. M-a batut si pe mine gandu si am cateva idei, dar parca nu am mereu chef sa fac si cand am chef sa fac, nu mai am idei

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    M-a batut si pe mine gandu si am cateva idei, dar parca nu am mereu chef sa fac si cand am chef sa fac, nu mai am idei
    +1

    Cred ca asta e o chestie valabila pentru atat de multa lume, indiferent de domeniu.

  7. #7 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Legat de idee
    Sunt multe. Si cele scrise de voi, si o mica remarca la chestiunea lui Einstein, cea cu definitia nebuniei, insa cea mai buna idee pe care am vrut sa o subliniez dar, pana acum, doar 2 persoane au observat-o, este cea cu usa. Dupa ce ies si imi mut scaunul in pozitia initiala, las usa deschisa, iar versiunea mea din prezent, in loc sa se duca la destinatie, ci anume in interiorul acelei camere, se duce tot pe scaun. Am luat si o pozitie de nebun asemanatoare Jokerului din inchisoare cand bate din palme, nu stiu cat de bine mi-a iesit. Este o chestiune abstracta care lasa loc de interpretari. Intervine si obisnuinta celui care nu crede in el insusi si nu are curajul sa ajunga la destinatie, pierde mult prea mult timp pe drum, cam tot una cu acea stare de confort in care ne afundam.

    Legat de partea tehnica
    Intra-adevar, mi-as fi dorit sa arate mai bine insa persoana care statea cu trepiedul, este destul de neindemanatica. Initial scena aceea cand las usa deschisa, as fi vrut sa fie ultima insa cand a miscat camera, a pus degetul in fata obiectivului si nici macar nu a facut o miscare fluenta. Din aceasta cauza, destul de putini au observat ca am lasat usa deschisa intentionat. Alta problema a fost si cu acel sunet de la minutul 1:45 pe care multi nu l-au perceput cum trebuie, este sunetul unei brichete. Am gresit si eu aici, trebuia sa-l inserez la un volum mai mic. Ma intorceam mult prea brusc si imi era dificil sa sincronizez asta cu iesirea, asa ca am adaugat acel sunet ca sa justifice reactia mea. Plus chestiunea cu hainele. Am filmat intr-o facultate si rar gaseam un moment in care sa fie liniste sau neaglomerat. Plus alte greseli pe care le-am facut, cu incadrarea, imaginea, fluiditatea...

    Legat de mesaj, la modul general
    Nu sunt un adept al mesajului in general. El functioneaza cu majoritatea oamenilor, prin fotografii, muzica, filme, etc. , eu nu caut asta si nici nu doresc sa ma axez pe asa ceva. Si ideea cu scaunul, initial a fost cu un personaj care doar statea pe un scaun si era filmat din mai multe unghiuri, asa se termina, era ceva sec, de aici am ajuns la 7 finaluri diferite dintre care am fost nevoit sa aleg unul. Ideea mi-a venit brusc, aveam camera la mine si am asezat acel scaun in mijlocul holului, prima data a iesit asa ceva http://lnk.nu/youtube.com/1cwdr si am simtit c-ar fi cazul sa-l refac. In locul mesajelor, prefer ideile, desi in unele situatii se pot asemana. Imi place extraordinar ce a creat Specii (2008-2011), sunt acolo multe chestiuni care mi se par mult mai frumoase decat mesajele arhifolosite (antiguvern, antisistem, pro-religie) din hip-hop-ul actual, de exemplu ''degete de evantai'', toate remarcile la ''transmisii de pe nava mama'', '' ruta preferata: direct in necunoscut'', etc. Sunt chestiuni care in contextele acelea, lasa loc de interpretari si chiar suna bine, pentru mine, aceste chestiuni rezoneaza mult mai bine decat un mesaj clar si concis. Sa vad cum stau cu gasirea unor locatii adecvate, am cateva idei bune, vreau in viitor sa fac cateva clipuri bazate pe unele idei din melodii, doresc sa recreez si cateva scene din unele filme, ''portocala mecanica'' de exemplu. Cu timpul stau cam prost...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 11-12-2020, 23:25
  2. Replies: 0 Last Post: 17-06-2011, 22:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts