Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Vanzare autoturism intreg sau pe bucati?

  1. #1 SP
    Senior Member nops66's Avatar

    Vanzare autoturism intreg sau pe bucati?

    Am un ford mondeo mk3 facelift de care vreau sa scap.
    Pretul cu care am cumparat masina a fost de 4500 euro si am investit ulterior in ea inca ~2000euro si azi mi'a picat caseta de directie, inca o distractie de 400-500euro. Masina are un nr mare de km, multe defecte estetice, deprecierea e mare la modelul asta, nu cred ca as putea sa recuperez nici macar suma cu care am cumparat'o daca o vand intreaga.

    Intrebarea mea e urmatoarea: daca o dezmembrez si o vand bucata cu bucata am sanse sa obtin o suma mai mare decat daca as vinde'o intreaga si sa'mi recuperez si o parte din investitie? Mentionez ca multe piese sunt noi, nu au nici jumatate de an de uzura si dezmembrarea nu m'ar costa nimic.

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Castigi mai mult daca o dezmembrezi. Dar, si e un dar foarte mare, masina o vinzi intr-o luna sa zicem. La piese dureaza luni sau poate chiar ani pana vinzi tot. Daca nu ai un service unde sa poti tine masina si sa folosesti piesele pentru alte masini nu are rost sa faci asta. Plus ca dezmembrand masina, nu vei primi toti banii deodata ci pe bucati mici, astfel nu o sa ai posibilitatea sa investesti banii din masina asta in viitoarea masina.
    Eu nu iti recomand asta. Sunt sigur ca defectele estetice nu te costa mult daca gasesti un meserias bun si o poti vinde pe toata apoi. In felul asta esti sigur ca scapi definitiv de ea, nu ai bataie de cap, si nici nu umbli toata ziua sa mai vinzi un surub sau un bec.
    Bafta!

  3. #3 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Cam tot ce a zis tudyniuz e adevarat, asa ca final conteaza un singur lucru : ai nevoie de o suma mai mare de bani ca sa-ti iei alta masina sau nu ai nevoie urgenta de bani. In principiu vanzarea pe componente o sa-ti aduca o suma mai mare de bani la orice - de la un laptop (mai ales defect) sau o consola pana la o masina.

    Singura problema o sa fie ca o sa dai la inceput cateva piese (care se cauta) foarte rapid, apoi o sa dai din ce in ce mai greu din piese. Dar (cum spuneam) daca nu esti presat de lipsa banilor o sa scoti mai multi bani pe bucati (poate si mai mult de dublu in final, daca ai rabdare).

  4. #4 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Thx for advice guys!

    Am luat si eu in calcul posibilitatea ca o sa raman mult timp cu ea daca o dezmembrez. Daca nimeresc culoarea o sa fac o colantare cu folie lucioasa in zonele unde are defecte si sper sa nu se observe diferente. Apoi vad eu cum recoditionez interiorul, o sa incerc sa acopar zgarieturile cu silicon pt bord.

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu te baga la dezmembrat inca. Cauta in primul rand pe cineva care sa cumpere masina dupa ce ai scapat de piesele cele mai usoare...

    Airbaguri, bord, trimuri, scaune, aripi, jante, de astea scapi destul de repede. Mai departe o sa tot stai... si iti ocupa locul de parcare degeaba. Daca ai pe cineva sa cumpere dupa "epava", e mult mai simplu.

    Eu as da o tura prin autovit. Azi am trecut pe acolo si am ramas surprins ca erau NUMAI epave si oamenii erau foarte interesati de ele. Poti da si tu un polish la vopsea si faruri si sa incerci sa o vinzi in targ. Cine stie de unde sare iepurele...

    Succes!

  6. #6 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Asta e o varianta demna de luat in considerare, nu m'am gandit sa vand elementele foarte cautate si apoi "epava" care ramane, suna chiar bine. Degeaba fac un polish la vopsea cand e julita, ciobita pe capota de la pietre etc si nici nu'mi sta in fire sa dau tepe, nu ma pricep. Plus ca se vede pe sasiu uleiul pe care il pierde caseta de directie...

    M'am mai si atasat sentimental de masina, iau in considerare si varianta ca o repar si o fac sa arate bine si o pastrez in continuare, dar ma gandesc ca peste 6 luni poate se mai strica inca ceva si in ritmul asta ajung la o investitie egala cu valoarea masinii cand era noua. Oricum, caseta de directie era pe devizul de service de la revizia de anul trecut, a rezistat eroic.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    M'am mai si atasat sentimental de masina, iau in considerare si varianta ca o repar si o fac sa arate bine si o pastrez in continuare, dar ma gandesc ca peste 6 luni poate se mai strica inca ceva si in ritmul asta ajung la o investitie egala cu valoarea masinii cand era noua.
    Exact asa simt si eu fata de masina mea. Desi am incercat sa o vand, in cele din urma, nu m-a lasat inima sa o dau. Sunt constient ca in curand se mai strica ceva dar e vorba de pasiune aici, mai mult decat de bani sau de valoarea reala a masinii. Daca iti place masina si nu te uiti dupa altele care ti-ar placea si sunt in bugetul tau, atunci o poti pastra linistit, macar in felul asta stii ce a fost facut la ea si stii cat va tine.

  8. #8 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Cu banii pe care ii am acum as putea sa o repar si sa o fac sa arate decent, nu bine, dar daca as vinde'o si as adauga la banii pe care ii am acum nu as putea sa'mi iau ceva care sa'mi placa si sa fie mai fiabil. Poate tot un mondeo mai nou si cu km mai putini

    LE: Si cand am cumparat'o, mecanicul cu care am fost sa o vada mi'a garantat ca masina are nevoie doar de lichid de ambreiaj si un amortizor spate. Peste o luna am fost la revizie si cand am vazut devizul de service am zis ca fac atac de cord, masina avea nevoie de toate amortizoarele si tot chitul de ambreiaj, inclusiv volanta, plus alte "maruntisuri".

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Fa un rezumat, sa vezi daca amintirile placute si atasamentul primeaza in fata ratiunii. Nici eu nu as putea sa imi vand masina, mai ales daca nu e pe bucati. Asa si eu, cand am fost cu masina la Serus sa o verific, mi-au dat trei lucruri pe lista de rezolvat. Cu timpul, am aflat ca "mesterii" nu aveau habar de masina mea si sunt alte lucruri de rezolvat... si le iau pe rand. Nu ma las, ca suntem prea compatibili.

    Dar desigur, la un moment anume, reparatiile devin reconditionare, cu preturi pe masura. Pentru care ai nevoie de bani grei... dar poti transforma un Ford Model T intr-o masina noua, cu banii potriviti.

  10. #10 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Cunosc sentimentul.Asa si eu sunt tare atasat de masina mea.Chiar daca cateodata imi vine sa torn benzina pe ea si sa ii dau foc cand apare un nou zgomot sau o simt eu ca nu merge cum ar trebui.

    Dar,ma calmez,si incerc sa o readuc la glorie.Nici eu nu stiu daca as putea sa o vand.

  11. #11 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Desi nu aveam programare, am fost azi la Ford si am reusit sa fac o constatare. Racordul flexibil este fisurat si sunt ceva pierderi la intrarea in distribuitorul hidraulic rotativ. Sunt sanse 90% sa se poata repara doar schimband niste garnituri si racordul flexibil. Plus ca zgomotul suspect pe care mi l'au mentionat anul trecut era de la pompa de servo nu de la caseta. Desi e al 2lea service si a 3a diagnoza merg pe mana lor, schimb doar ce mi'au indicat si vad dupa cum se comporta masina.
    Attached Images Attached Images 14016-everything_went_better_than_expected_super.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Jocurile: la vanzare sau la pastrare? By GabiCutlac in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 16 Last Post: 02-02-2012, 21:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts