Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: User Review: F.E.A.R. 2: Project Origin

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    User Review: F.E.A.R. 2: Project Origin

    Daca filmele si jocurile de tip horror ne-au invatat ceva acesta este faptul ca orice ai face, oriunde te-ai ascunde, pe oricine te-ai baza, intotdeauna exista cineva dupa perdea, in spatele tuturor actiunilor, cineva la care nu te asteptai. Desigur, de la F.E.A.R. 2 nu ai de la ce altceva sa te astepti, fiind mai mult decat un reprezentant de seama al genului. F.E.A.R. 2: Project Origin este un first person shooter de tip horror, lansat pe Xbox360, PS3 si PC in anul 2009, de catre Monolith Productions. Este o continuare a jocului F.E.A.R. lansat in 2006/2007 pe consolele mult iubite.

    Prima oara cand am jucat acest joc, nu am avut o impresie foarte buna. Dupa ceva timp, dupa ce am trecut prin diverse jocuri care mai de care mai cretine, am revenit la F.E.A.R. 2. Pot spune ca a fost o experienta total noua. Daca cineva doreste sa savureze un joc la adevarata lui valoare, va recomand sa jucati inaintea lui ceva ieftin si inutil. Va face orice joc sa devina godlike.

    Story
    Cateva detalii pentru a ii pune in tema pe cei ce nu au jucat primul joc. O companie numita Armacham Technology isi construieste o armata de clone controlate telepatic. Pe parcursul jocului aflii ca personajul principal este odrasla unei fetite cu puteri paranormale numita Alma, care iti apare in viziuni pe tot parcursul jocului. Alma este eliberata din camera unde a fost abandonata mai multi ani si nici chiar distrugerea bazei Origin nu ii satura setea de razbunare.

    F.E.A.R. 2 continua actiunea cu cateva minute inainte de momentul in care se termina primul joc. De data asta nu mai esti Point Man ci un membru al echipei Delta, sergentul Becket. Inca din primele minute ai parte de o viziune, lucru cu care o sa te mai intalnesti pe parcursul jocului. Prima misiune este clasica, de tip FPS. Nimic extraordinar momentan. Trebuie sa mergi, sa securizezi un VIP si sa te intorci. Easy, nu? Din pacate, intervine conflictul, respectiv distrugerea bazei Origin si prima intalnire apropiata cu Alma.

    Nu trece mult timp si ai ocazia sa iti descoperi puterile, de care pe parcursul jocului ar cam trebui sa abuzezi. Ma refer la incetinirea timpului. Aceste este principalul gizmo de gameplay al jocului si cel mai interesant in acelasi timp.

    Actiunea se desfasoara intr-un ritm alert pana cand, finalul vine si te prinde total nepregatit, asteptand total altceva. Mai multe nu zic, nu vreau sa stric surpriza.

    Gameplay
    Avem de-a face cu un FPS clasic dar cu elemente noi precum slow-motion combat. Actiunea se desfasoara fluent, la fiecare pas aparand cateva schimbari de situatie. Armele disponibile variaza de la pistoale pana la snipere. De la grenade clasice pana la grenade paralizante. AI-ul a fost imbunatatit fata de primul F.E.A.R. in acelasi timp devenind si mai agresiv. In acest joc sunt folosite si vehicule, respectiv Mechs, armuri mecanizate.

    Grafica

    Nu am de ce sa ma plang. Grafica este foarte bine realizata si efectele de fundal sunt extrem de bine detaliate. Personajele sunt modelate foarte bine si texturile sunt de rezolutie inalta. Armele sunt detaliate si au modele interesante, foarte moderne. Jocul are momente foarte cinematice.

    Critica
    Jocul are o medie de 77 din 100 pe Metacritic. Majoritatea notelor sunt mai mari de 8, doar Gamespot considera ca jocul merita un 7/10 din cauza lipsei de mister a story-ului, cliseelor din designul levelurilor si multiplayerului slab.

    Desi nu am fost deschis acestui joc, am ajuns sa il pretuiesc a doua oara cand l-am jucat. Chiar este un joc foarte bun si merita atentie. Va recomand sa il jucati cu lumina stinsa si volumul dat la maxim. Atmosfera este de nota 10!


    Grafica: 9
    Gameplay: 9
    Sunet: 9
    Atmosfera: 9

    Nota finala: 9

    Attached Images Attached Images fear_2_projectorigin_scr041.jpg fear_2_projectorigin_scr038.jpg 24vmrdk.jpg 17220_medium.jpg project-origin-19.jpg project-origin-15.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. F.E.A.R 2 Project Origin Videos By Bobby in forum Videos
    Replies: 24 Last Post: 09-09-2009, 11:05
  2. FEAR 2:Project Origin By erik95 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 48 Last Post: 28-05-2009, 18:36
  3. F.E.A.R. 2: Project Origin By Sanjuro in forum Jocuri PC
    Replies: 19 Last Post: 07-04-2009, 00:07
  4. Replies: 3 Last Post: 10-09-2008, 00:37
  5. Project Origin Hands-On By Donely in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 10-08-2008, 15:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts