Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Review: Street Fighter IV

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    User Review: Street Fighter IV

    Street Fighter IV a fost lansat la inceputul anului. Jocul s-a bucurat de succes, fiind apreciat de critici si de fani. Capcom va lansa anul viitor Super Street Fighter IV, o versiune imbunatatita a Street Fighter IV. Desi nu a fost initial in planurile mele pentru anul 2009 am reusit sa pun mana pe acest joc datorita ConsoleGames. Experienta mea cu seria nu este una foarte vasta, singurul joc pe care l-am mai jucat fiind Street Fighter II. Voi incerca sa va prezint fiecare mod de joc pe care il are Street Fighter IV.

    Arcade Mode

    Sa incepem cu inceputul. Arcade Mode este practica singleplayerul jocului. Aici veti face cunostinta cu personajele si veti debloca altele. Fiecare personaj are o poveste, cei drept cam scurta si lipsita de substanta, dar vorbim despre un Street Fighter. Dupa cutsceneul de inceput veti incepe luptele, iar la sfarsit va fi afisat un nou cutscene care va confirma rezolvarea acelei probleme. Sistemul e simplu, orice caracter veti alege va veti lupta doar de cateva ori. 4-5 meciuri cu alte personaje, un meci impotriva rivalului tau si bossul final. Ca tot vorbeam de Boss. Seth este foarte greu de invins, mai ales pe dificultatile mai ridicate. Arcade Mode are destule optiuni de dificultate. Astfel jocul poate fi placut si pentru un incepator, dar si pentru un maestru in Street Fighter.

    Versus Mode

    Cred ca denumirea spune totul. Este modul la care am apelat de cate ori voiam un meci rapid sau de cate vroiam sa ma distrez impreuna cu un prieten. Si aici avem insa mai multe optiuni. In primul rand putem lupta impotriva AIului, dar putem juca si impotriva unui prieten. Exista si optiunea CPU vs CPU, dar n-am avut niciodata curiozitatea sa o incerc.

    Network Battle

    OK, aici lucrurile devin mai interesante. Este modul principal din Street Fighter IV, modul in care veti petrece cel mai mult timp. Optiunea pe care o veti folosi de cele mai multe ori este Ranked Match. Aici primiti puncte in functie de performantele voastre in arenele de lupta. Exista mai multe clasificari ale luptatorilor, avansarea facandu-se pe baza BP ( Battle Points). Inaintea inceperii unui meci putem vedea cat de stabila este conectiunea unui adversar, pentru a nu avea lag este recomandat un adversar cu o conectiune cat mai buna.

    Exista si meciuri Unranked, unde nu veti primi BP dupa castigarea luptei. Personal cred ca acest mod nu este foarte util decat in meciurile impotriva prietenilor. Modul Championship a fost introdus ceva mai tarziu. In cadrul acestuia trebuie sa invingeti o serie de oponenti pentru a ajunge cat mai departe in cadrul turneului.

    Jocul nu este insa perfect. Multiplayerului ii lipsesc Lobbyurile, o problema destul de mare pentru un joc de gen. Astfel se pot confrunta doar 2 jucatori, spectatorii fiind si ei absenti.

    Challenge Mode

    Arhicunoscute Challenges, prezente in destule jocuri de fighting. In Street Fighter IV exista 3 tipuri de challenge: Time Trial, Survival si Trial. Primul va va pune in fata unor oponenti pe care trebuie sa-i invingeti intr-un anumit timp. La sfarsitul meciului primiti secunde in plus pentru victorie sau pentru combourile realizate. Survival va pune in fata unor oponenti carora trebuie sa le supravietuiti, cu aceeasi bara de viata ( daca intr-un meci mai ai 25% viata, vei incepe meciul urmator cu aceeasi cantitate). Primiti bonusuri de viata pentru victorie si combouri. In cadrul Trial veti fi nevoiti sa executati anumite miscari ale personajului ales.

    Training Mode

    Denumirea spune totul. Este modul in care va antrenati si invatati miscarile personajelor preferate.

    Gameplay si personaje

    Street Fighter IV are un roster de 25 de personaje, dintre care doar 16 sunt disponibile la inceputul jocului. Celelalte sunt deblocate daca terminati Arcade Mode cu un anumit personaj. Cea mai mare problema a jocurilor de fighting este dezechilibrul dintre personaje. Unele personaje sunt mai puternice, iar jucatorii tind sa le foloseasca excesiv. Din fericire Street Fighter IV nu este unul dintre aceste jocuri. Da, Akuma si Seth sunt mai puternici decat restul luptatorilor, dar diferenta nu este extraordinar de mare.

    Producatorii jocului se laudau inaintea lansarii ca Street Fighter IV va fi usor de invatat, dar greu de stapanit. Pot spune ca aveau dreptate. Loviturile de baza sunt usor de executat, dar daca vreti sa admiteti ca sunteti un cunoscator al jocului veti avea nevoie de foarte mult timp la dispozitie pentru a invata toate loviturile.

    In Street Fighter IV exista doua bare care se vor umple in timpul unei lupte. Bara Super se va umple cand executati lovituri asupra adversarului. Ea va permite executarea unei Super Move sau a nuie Ex-Move, cea din urma consumand doar 25% din aceasta. Focus Attack este o tehnica total noua, care va va consuma jumatate din bara de Super. OK, dar am spus ca sunt 2 bare. Cea de-a doua este numita Revenge Meter si , asa cum ne sugereaza si numele, se umple de cate ori sunteti loviti de adversar. Aceasta permite executarea unui Ultra Move, o lovitura devastatoare.

    Spre deosebire de alte jocuri de gen lansate recent, Street Fighter IV este 2D. Modelele personajelor si locatiile sunt 3D, dar personajul nu se poate misca in lateral.

    Grafica si sunet

    Personajele arata foarte bine, fiind foarte frumos desenate. In cazul de fata acest stil grafic se potriveste de minune. In background puteti observa localnici care urmaresc lupta. Acestia vor fi destul de activi pe parcursul meciului. Din pacate miscarile lor sunt intotdeauna aceleasi. Un alt minus ar fi cutscenes. Acestea sunt realizate intr-un stil anime, pe care eu nu-l prea plac. In opinia mea puteau sa foloseasca acelasi stil grafic si in cutscenes. La capitolul sunet SFIV sta destul de bine. Muzica e placuta, iar limba jocului poate fi setata in functie de preferinte.

    Street Fighter IV este cu siguranta regele jocurilor fighting din acest an si, de ce nu, cel mai bun joc de fighting de pe platformele generatiei actuale. Un joc pe care orice fan al genului ar trebui sa-l joace.

    Gameplay: 10
    Grafica: 9.2
    Sunet: 9
    Multiplayer: 9

    Nota finala: 9.3
    Attached Images Attached Images 090209044609_street-fighter-iv.jpg street-fighter-4-blast.jpg streetfighteriv.jpg 04.jpg street-fighter-iv-chun-li_02_03_bmp_jpgcopy.jpg

  2. #2 SP
    Member cristian77's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post

    Street Fighter IV este cu siguranta regele jocurilor fighting din acest an si, de ce nu, cel mai bun joc de fighting de pe platformele generatiei actuale. Un joc pe care orice fan al genului ar trebui sa-l joace.




    Nota finala: 9.9
    Multumim pentru review

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Street Fighter V By Dant3 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 122 Last Post: 24-03-2022, 13:47
  2. User review: Super Street Fighter IV 3D Edition (3DS) By Leni in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 02-06-2015, 08:32
  3. Replies: 0 Last Post: 06-03-2012, 11:57
  4. Replies: 0 Last Post: 01-07-2011, 14:36
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts