Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: ModNation Racers Review

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    ModNation Racers Review

    De la Sony avem astazi pentru PlayStation 3 noul joc de tip "fun-racing" denumit nici mai mult nici mai putin ModNation Racers! La o mica privire asupra sa ne vin imediat in minte cuvinte precum "Little Big Planet cu masini" sau "Mario Kart varianta PS3"... ramane de vazut insa daca aceste cuvinte sunt prea mari sau chiar avem un castigator in aceasta formula de tip "Play, Create, Share".

    Daca nu va asteptati la acest gen de jocuri, ei bine ModNation Racers chiar vine cu un story si o cariera in racing asa cum vedem la fratii sai mai mari, auto sim games. Cu ajutorul unei legende in ale car racing-urilor, tu esti un rookie pe nume Tag care trebuie sa lupte in fiecare cursa pentru a urca pe podium. Cariera ta este urmarita si analizata de catre cei 2 comentatori sportivi Biff (the gorgeous) & Gary (the painfull boring)... comentatori care nu contenesc in a se lua unul de celalalt de-a lungul jocului.

    Trebuie apreciat faptul ca story-ul si cutscene-urile nu au fost minimalizate doar pentru ca este un fun-racing game. Ba din contra, fiecare cutscene contine caracterul si masina personalizata... nefiind prerendered asa cum intalnim in alte jocuri.

    Punctul central, cum era si de asteptat dealtfel din numele jocului, este locatia denumita "modspot" unde iti vei petrece cea mai mare parte a timpului. Aici vei gasi Creation Station, Top Carts, Top Mods, Top Tracks, Hot Lap precum si bineinteles Race Station-ul. Poti intercationa aici cu alti players, vizualiza cele mai bune masini, mod-uri, track-uri...

    In Creation Station iti poti creea propriile trasee, caractere sau cart-uri. Atat la crearea caracterelor cat si a cart-urilor posibilitatile sunt extrem de variate, avand la dispozitie sute de modele si accesorii. Mai mult de-atat, e de neasteptat ca pentru un joc "funny" sa vezi ca exista posibilitatea de a-ti adauga layere de paintings si logos asa cum gasesti in jocurile de tip sim. Nu stiu daca va veti putea realiza personajul favorit, insa e super fun sa iti poti conduce masini de carton, masini clasice, locomotive sau alte nebunii la care sa-ti atasezi roti facute din zahar sau antene tv...

    Trecem mai departe la un aspect foarte important, asa cum intalnim si in Little Big Planet, si anume la editorul de trasee. Orice creatie realizata de manutele tale cu steamroller-ul o poti impartasi cu ceilalti online. Exista si o functie inteligenta denumita "Auto-populate" care te ajuta la realizarea environmentului din traseu... un lucru superb care te scuteste de a aseza fiecare copacel in parte de pe traseu imens. Mai frumos este si faptul ca poti lua orice traseu inclus si modifica dupa bunul plac. Sa nu mai vorbim de faptul ca poti adauga alternate routes, ca in Need for Speed. Ce sa mai, editorul de trackuri este excelent realizat si face ca jocul sa aiba parte de o diversitate cu care nu multe alte racer games sa se poata lauda.

    In career mode vei avea de trecut peste 20 de events si vei avea de ales intre a folosi arme sau nu. Comparand cu Mario Kart singurul downside pe care l-am observat este acela ca nu exista Arene... insa ma gandesc ca folosind editorul acest lucru este foarte usor de realizat. In ceea ce priveste multiplayer-ul, poti sari oricand in curse alaturi de 12 players online sau poti imparti ecranul in 4 pentru experiente alaturi de prieteni.

    Ajungem la gameplay si recunoastem ca aici ModNation Racer nu sare departe de tipicul racingurilor fun. Mai exact de-a lungul unei curse vei culege power-ups si poti face diverse tricks in timpul sariturilor in aer (ATV style). Nu sunt foarte multe arme pe care le poti folosi, insa au avantajul ca pot fi upgradate. De exp. poti folosi un lightning bolt de nivel 1 pentru a-ti lovi un inamic, sau trece la nivelul urmator si ii poti lovi pe toti cei de pe traseu. Trebuie spus ca pentru a avansa la urmatoarea cursa din cariera va trebui sa te clasezi intre primii trei. Also, dupa fiecare cursa vei primi diverse payoffs, printre care si noi accesorii pentru masina sau personaj. Diversele challenge-uri pentru curse va vor oferi totodata si bonus-uri.

    O sa radeti, insa ModNation Racer detine si un sistem de boosting si drifting. Fata de alte racing games insa, cu ajutorul boost-ului poti nu doar lovi un adversar, ci iti poti creea si propriul shield. Toate aceste lucruri din pacate fac controlul si handling-ul un picut mai complicat, insa in scurt timp de gameplay toate cele vor deveni "second nature".

    AI-ul se comporta foarte bine si de multe ori e al naibii de greu de invins, in special in cursele mai grele unde isi pastreaza toata artileria grea pentru ultima cursa. Yeah, it's evil, but... we like the hard games, right ?

    Din punct de vedere al graficii, nu putem spune ca ModNation Racers exceleaza... fiind totusi axat pe partea funny a lucrurilor. Fapt care insa nu scuza momentele in care framerate-ul scade drastic, in special in split screen sau in lobby (poate si datorita faptului ca totusi acelasi engine este folosit si in varianta de pe PSP). Despre muzica nu se poate spune mare lucru... fiind acolo in fundal... ca sa fie. Nu e deranjanta, dar nici nu exceleaza cu nimic.

    In final putem spune ca ModNation Racers este un joc altfel. Umple un gol existent pe PlayStation 3 incercand o apropiere diferita de Mario Kart pe Nintendo si totodata continua gama de "Play, Create, Share" pe care Little Big Planet a adus-o fanilor. Prin urmare, oricand ai chef de un joc de "carting" funny, in care sa-ti ataci adversarii cu diverse arme si sa te folosesti de power-ups, ModNation Racers is the game to have !

    Mai multe informatii despre joc puteti gasi pe pagina oficiala: ModNation™ Racers

    Story: 7
    Gameplay: 8
    Sunet: 7
    Grafica: 7
    Multiplayer: 8
    Nota Finala: 7.4
    Attached Images Attached Images modnation_racers_review_01.jpg modnation_racers_review_02.jpg modnation_racers_review_03.jpg modnation_racers_review_04.jpg modnation_racers_review_05.jpg modnation_racers_review_06.jpg modnation_racers_review_07.jpg modnation_racers_review_08.jpg modnation_racers_review_09.jpg modnation_racers_review_10.jpg modnation_racers_review_11.jpg modnation_racers_review_12.jpg

  2. #2 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Destul de simpatic joculetul, dar nu cred ca e un concurent prea serios pentru Mario Kart.

  3. #3 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Destul de simpatic joculetul, dar nu cred ca e un concurent prea serios pentru Mario Kart.
    Nici eu nu cred ca ajunge la nivelul lui Mario Kart, dar este totusi altceva. Mario Kart nu se poate lauda cu o grafica mai buna si nici cu editor de nivel la asemenea nivel. Nici partea de modding nu se compara. In plus, atata timp cat nu exista ceva de genul acesta pe PS3, eu zic ca e un lucru binevenit, nu ? Acum sa vedem daca pe Wii o sa incerce cineva un concurent serios pentru Gran Turismo 5

  4. #4 SP
    Member Kratos's Avatar
    L-am cumparat si eu. Nu pot sa spun decat ca e: Fun fun fun !!!

  5. #5 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Bestial jocul. Mi se pare mai fun decat Mario Kart si mi se pare si mai greu.

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Am jucat initial demo ul (pentru care am primit un cod inainte de lansarea lui pe PSN) si am ramas impresionat, cat de impresionat ? intr'atat incat l-am cumparat. Motivele sunt simple, jocurile din seria Play, Create, Share - trebuiesc "ajutate" deoarece ele reprezinta viitorul. Faptul ca iti pot creea singur trasee intr'un mod extrem de simplu este unul dintre featurile cele mai interesante, practic rejucabilitatea si longevitatea jocului fiind limitate doar de imaginatia utilizatorilor si cel mai important acest feature este GRATUIT. Un mare plus este ca poate fi jucat/customizat/re-creeat/re-inventat de toate categoriile de varsta cu aceeasi usurinta indiferend daca esti nepotelul de 5 ani, surioara de 12 ani, fratele de 15 ani, colegul de facultate sau colegul de la birou, un fapt uimitor, practic bariera de varsta nu mai exista.

    Sfatul meu, dupa cum au zis si cei de la sus, ti-a placut Mario Kart, dar simti nevoia sa te exprimi si sa customizezi ABSOLUT orice apare in joc - joaca Modnation Racers -

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. ModNation Racers By AndRewqp in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 106 Last Post: 22-10-2010, 06:51
  2. ModNation Racers PSP Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 1 Last Post: 29-05-2010, 00:37
  3. ModNation Racers PSP By zinodaur in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 5 Last Post: 25-05-2010, 21:12
  4. ModNation Racers Videos By paul in forum Videos
    Replies: 13 Last Post: 19-05-2010, 09:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts