Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 12 FirstFirst ... 2 10 11 12
Results 221 to 236 of 236

Thread: FIFA 20

  1. #221 SP
    Member ymess's Avatar
    Salut tuturor, cu ocazia izolarii revin la vechiul viciu la fifa 20.

    Nu mai joc Ultimate Team de ani buni, am ramas cu perceptia ca e prea arcade pentru mine asa ca joc doar online seasons.
    De curand am ajuns div 1, doar ca in fiecare sezon oscilez catre mentinere sau retrogradare in div 2.
    Ma intreb daca aveti ceva sfaturi pentru online seasons?
    Ca stil de joc vad ca e foarte eficient cu jucatori pacy pe contra-atac, dar nu imi place stilul asta de joc.
    Ma intreb daca recomandati anumite echipe & formatii & squaduri specifice.
    De exemplu eu mai nou ma axez pe Tottenham 4-2-3-1 narrow, si a doua cea mai buna e Barcelona aceeasi formatie cu Semedo ca right wing, Griezman nu il gasesc deloc eficient.
    Real Madrid e magic de buna la mijloc, dar cumva Hazard mi se pare suspect de ineficient pe langa Bale si Vinicius.
    Piemonte Calcio / Juventus e foarte eficienta dar nu e deloc spectaculos sa joci doar cu mingi lungi la Ronaldo
    Astept sugestii de la voi

    PS gamertagul meu de xbox e: goalexboxer

  2. #222 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Arcade este si in online seasons, in opinia mea, doar ca il observi mai putin acolo. Daca vrei sa castigi cu orice pret, trebuie sa te adaptezi la ce joaca toti ceilalti jucatori si sa intelegi ca exista un singur lucru: PACE. Trebuie sa abuzezi de ce e broken (in fiecare an se schimba lucrurile, dar pace-ul ramane o constanta; fie ca e vorba de 1-2 uri, drag back, roll back, la croquetta, sau alte mizerii d-astea super OP pe care nu le poti contracara). Anul asta nici nu merita sa joci pe centrari, dai un gol cu capul o data la 30 de meciuri.

    Jucatorii fara pace nu sunt folositi pentru ca sunt useless in joc, la fel si cei care au acceleration sau balance mic. Jucatorii META, aia sunt folositi pana si de aia de joaca pe la turnee pe bani pentru ca exploateaza orice glitch al jocului. Daca vrei sa joci frumos, nu o sa iesi castigator la fel de mult pe cat ti-ai dori. De asta o sa si vezi in principiu aceleasi echipe la 5 stele.

    Pe mine m-ar plictisi sa joc mereu cu aceeasi echipa, mai ales ca adversarii joaca cu aceleasi, maxim, 7-8 echipe. Ti-as recomanda sa treci mai bine pe la 2-3 stele. Dai de altfel de adversari, mult mai stapani pe joc unii, care joaca bine si cu echipe average sau below. Este o altfel de experienta, joci un fotbal mai frumos decat sa te aperi super aglomerat, high pressure si pasa in adancime pe contra-atac la un striker cu pace 95+.

  3. #223 SP
    Member ymess's Avatar
    Nu m-am gandit sa scad sub 4 stele, e buna sugestia.

    Asa e, jucatori ca Mbappe sau Adama Traore sunt is stare sa care meciuri.
    Nici vorba sa joc competitiv, ar fi prea multi nervi.

    Intrebam daca in ciuda neajunsurilor exista vreo metoda sa tii linia de fundasi mai in spate incat sa nu fi mereu surprins pe contra-atac? 80% din goluri le iau pe contra-atac cu sprinturi care pleaca de la mijlocul terenului, 20% din greseli de aparare.

    Ideea e ca mi se pare destul de okay nivelul actual in online seasons, exista meciuri de 0-0. Ultima oara cand jucam online in Fifa 16/17 acum cativa ani un scor de 4-4 era normal in prima repriza. Iar in ultimate team era mai rau.

    Mie imi place sa joc la posesie si sa construiesc, sunt echipe destul de bune si fara pace. Atletico Madrid de exemplu nu are multi jucatori foarte rapizi, e buna pana in div 2, dar in div 1 nu prea reusesc sa castig cu ei.

    E destul de rewarding si sa joci la constructie fara sa optimizezi rezultatul, dar repet, daca ar exista o metoda sa oprim contra-atacurile cu pace abuse? Nu neaparat meta-breaker, dar macar sa iau mai putine goluri. Recent singura solutie vad ca ma mai salveaza pozitionarea agresiva a portarilor si pozitionarea cu jucatori in fata portii, vad ca au reflexe ireale

  4. #224 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Scor de 4-4 IN PRIMA REPRIZA era deja SF.

  5. #225 SP
    Member ymess's Avatar
    In fifa 16 & 17 nu am ajuns in div 1, dar in div 2-3 se dadeau incredibil de multe goluri pe meci. Si single player, dar mai ales online. Cred ca abia la 17 defendingul a fost o idee mai okay pentru mine, s-a incetinit un pic pace abuseul grosolan din 16. Cred ca acum media de goluri online in 20 e de aproape 4 goluri pe meci, in 16 stiu sigur ca era mult mai rau.

  6. #226 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Ca sa iti raspund la intrebarea cu apararea si cum ai putea sa faci in asa fel incat sa nu te mai gasesti surprins de contra-atac: aici intervine si "algoritmul" EA, pentru ca uneori desi selectezi tu toate optiunile posible, apararea tot sta sus. Daca ma intrebi pe mine, este facut in asa fel incat sa fie scoruri de ping pong si sa iti dea senzatia aia de "dramatic moments", aka script obosit marca EA.

    Este o discutie mai complexa, conteaza si jucatorii respectivi, ce work rates au, poate sunt fundasi care joaca mai sus de fel, la fel si fundasii laterali, care de obicei au acest trait de a avansa in flanc si a ajuta in atac cu centrari. Tot ce poti sa faci este sa dai din formation settings ca aparea cu totul sa stea mai jos in teren, mai aproape de poarta. Instructiuni pe laterali sa nu urce si apoi sa selctezi defensive la inceputul meciului din D-pad, pentru ca default este pe Balanced. Ah..si mereu sa te aperi cu CDM-ul, asta in caz ca ai unul si nu doar CM. Daca iesi cu fundasul din bloc si a trecut de tine, la revedere, se face derdelus spre poarta ta. Pace abuse-ul nu prea o sa poti sa il opresti atat timp cat este un factor determinant in codul jocului. Ideea este sa nu faci erori nefortate, mai ales in centru, pentru ca apoi apararea este visatoare, zici ca sunt prima data pe un teren de fotbal. Cam la fel cum iti reactioneaza fundasii la kick off, cand nu poti sa te aperi si iei gol imediat dupa ce ai dat tu unul.

    Cam asta este tactica, in teorie. Desigur, in practica este diferit si trebuie sa te adaptezi acolo pe loc. Daca ajungi sa joci destul cu o echipa si sa ii prinzi mecanismele, cred ca poti sa castigi cu ea des, fie si ATM echipa in cauza.

  7. #227 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by ymess View Post
    In fifa 16 & 17 nu am ajuns in div 1, dar in div 2-3 se dadeau incredibil de multe goluri pe meci. Si single player, dar mai ales online. Cred ca abia la 17 defendingul a fost o idee mai okay pentru mine, s-a incetinit un pic pace abuseul grosolan din 16. Cred ca acum media de goluri online in 20 e de aproape 4 goluri pe meci, in 16 stiu sigur ca era mult mai rau.
    Era exagerat dar pe de alta parte au incercat faca jocurile cat mai reale. In fotbalul din viata reala numarul de goluri depinde cat de puternice sunt echipele, deci automat cat de buni/talentati sunt jucatorii.

  8. #228 SP
    Member ymess's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Este o discutie mai complexa, conteaza si jucatorii respectivi, ce work rates au, poate sunt fundasi care joaca mai sus de fel, la fel si fundasii laterali, care de obicei au acest trait de a avansa in flanc si a ajuta in atac cu centrari. Tot ce poti sa faci este sa dai din formation settings ca aparea cu totul sa stea mai jos in teren, mai aproape de poarta. Instructiuni pe laterali sa nu urce si apoi sa selctezi defensive la inceputul meciului din D-pad, pentru ca default este pe Balanced.
    In editiile trecute am observat impactul imens la work rate. Mai recent sincer nu am observat acelasi impact, dar intr-un sens bun.
    Da, din instructiuni o alta idee e ca CAM la crossing sa stea outside of the box, gasesc mult mai usor spatii, daca inscriu cu pase lungi din flanc in general doar strikerii ajung la ele dar rata de succes e mica. Alta chestie am observat ca CDM la interceptii sa fie pe agresiv.

    Quote Originally Posted by Khufu
    Ah..si mereu sa te aperi cu CDM-ul, asta in caz ca ai unul si nu doar CM. Daca iesi cu fundasul din bloc si a trecut de tine, la revedere, se face derdelus spre poarta ta. Pace abuse-ul nu prea o sa poti sa il opresti atat timp cat este un factor determinant in codul jocului. Ideea este sa nu faci erori nefortate, mai ales in centru, pentru ca apoi apararea este visatoare, zici ca sunt prima data pe un teren de fotbal. Cam la fel cum iti reactioneaza fundasi la kick off, cand nu poti sa te aperi si iei gol imediat dupa ce ai dat tu unul.
    Da, sa cobori mereu cu CDM-ul e crucial. Pe langa am mai observat ca schimbarea jucatorului trebuie facuta 90% din right stick, daca folosesti LB/L1 sunt sanse sa te nenoroceasca jocul in aparare. O alta chestie care nu imi place, aparatorii in banda sunt cei care faulteaza cel mai des sa opreasca atacurile / centrarile... asta e fotbalul.

    @Crbl2001
    Da, doar ca in loc de: ligi inferioare -> mai multe goluri, in Fifa in meciuri echipe de 2 stele se dau mai putine.

  9. #229 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Asta era logica celor de la EA pana sa lanseze 17. Complet opus cu viata reala

  10. #230 SP
    Member vladthegamer's Avatar

    FIFA 20

    - omul e prea bun.

    Si eu care ma bucuram ca am scos Gold 1 la ultimul Weekend League cu o echipa full gold si ca astazi am ajuns in Divizia 4 la Rivals tot cu aceeasi echipa full gold din Premier League si ca am jocul doar din ianuarie...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #231 SP
    Member tudort's Avatar
    How one professional soccer player is adapting to life as a FIFA pro

    https://www.theverge.com/21251883/em...ande-interview

    Sent from my Phone 2 using Tapatalk

  12. #232 SP
    Member florent's Avatar
    Ce controllere ati incercat si au fost ok pentru Fifa ? Altele decat cele oficiale . Gen Razer ..etc

  13. #233 SP
    Member ymess's Avatar
    Cu pandemia asta m-am reapucat de U.T. dupa 7 ani de pauza.
    Ma asteptam sa fie jocul mult mai arcade-ish, dar e mult mai okay decat la ce ma asteptam.
    Nu am mai jucat U.T. din Fifa 13.
    In 2 saptamani am facut squadul asta: https://imgur.com/a/hAVLqiX
    Cu season objectives si cu rewardurile saptamanale e destul de buna experienta, chiar daca altii au echipa ca pret x10, experienta nu e asa abusiva precum eram obisnuit. Chiar daca adversarii au squaduri de 90+, parerea mea e ca jocul e mai mult decat playable, sunt oameni cu pace abuse, oameni care trag de timp, care dau disconnect, dar overall e un mare pas in fata comparativ cu ce eram obisnuit.
    Areola de 82 nu apara asa rau, iar Courtois e accesibil. Varane si Ramos nu sunt mult mai slabi decat Maldini, Vidal de 84 e nesperat de versatil, iar daca stii sa pui chemistry styles potrivite jocul "pay-to-win" nu e infiorator.

  14. #234 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar

  15. #235 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Eu nu stiu pe cine mai impresioneaza astfel de clipuri, in unele videouri de genul este clar ca lumina zilei ca toate schemele sunt facute impotriva unui prieten care posteaza in adversar. Nu face tackling, nu se apara cum trebuie, scoate oameni din pozitie, etc. E ca si cum joaca impotriva unuia care abia acum a dat de FIFA. Asa sunt si multe din golurile prezentate in acele compilatii postate de EA pe Twitter sau Insta.

    Dar ma rog, comunitatea FIFA este formata si din multi copii si na, la astia mai prinde. Plus ca viseaza si ei sa faca scheme cu diferite legende sau jucatori OP, si cand reusesc sa puna mana pe un jucator de genul, isi dau seama ca e nu e chiar asa usor

  16. #236 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Mai joaca cineva Pro Club? As avea nevoie de trofeele Unstoppable si At the Top.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 12 FirstFirst ... 2 10 11 12

Similar Threads

  1. FIFA 18 By Melo in forum Console Club
    Replies: 236 Last Post: 02-08-2018, 20:47
  2. Vand Fifa 16 + Fifa 17 - PS4 By mihaixpp in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 0 Last Post: 10-11-2017, 12:02
  3. FIFA 16 By enachesil in forum Console Club
    Replies: 793 Last Post: 27-02-2017, 16:22
  4. Replies: 0 Last Post: 23-12-2014, 19:45
  5. Licitatie: FIFA 05 si FIFA 06 GBA By Khan in forum Licitatii
    Replies: 3 Last Post: 14-06-2009, 20:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts