Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Care joc CREDETI ca va fi TGA GOTY 2020? (10% vot public, 90% vot jurati)

Voters
58. You may not vote on this poll
  • Animal Crossing: New Horizons

    2 3.45%
  • Doom Eternal

    1 1.72%
  • Final Fantasy VII Remake

    0 0%
  • Ghost of Tsushima

    22 37.93%
  • Hades

    3 5.17%
  • The Last of Us Part II

    30 51.72%
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 90

Thread: The Game Awards 2020

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    The Game Awards 2020

    The Game Awards 2020 - 10 decembrie 2020:
    Attached Images Attached Images game-awards-2020.jpg

  2. #2 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Cred ca batalia pentru GOTY 2020 se va da intre The Last of Us 2 si Cyberpunk 2077 (asta daca nu-l amana iar).

  3. #3 SP
    Junior Member Vulpine's Avatar
    Cyberpunk nu cred că se califică anul ăsta, că iese prea târziu. Aș miza pe TLOU2 sau chiar Animal Crossing.

  4. #4 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Pai avand in vedere ca pana si ceremonia asta s-a politizat precum Oscarul la filme, e posibil sa castige Last of Us 2 pentru continutul feminist si LGBT.

    Cyberpunk poate ca o sa castige la alte ceremonii precum DICE, Golden Joystick etc.
    .

    Acum ce sa zic, nu mai cumpar Cyberpunk ca n-are insigna cu "JOCUL ANULUI 2020" pe copera.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Daca va castiga TLOU2 o va face pentru poveste, pentru atmosfera, pentru animatii, pentru control, pentru grafica, pentru gameplay, pentru tot ce este jocul ala - in niciun caz pentru continutul feminist si LGBT. Dar nu ai cum sa intelegi tu lucrurile astea pentru ca esti prea obtuz ca sa te joci un joc de calibru TLOU2.

    Cyberpunk va fi luat in considerare - toate jocurile lansate pana in 01 Decembrie parca a zis Geoff, deci n-ar trebui sa fie nicio problema.

  6. #6 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Daca va castiga TLOU2 o va face pentru poveste, pentru atmosfera, pentru animatii, pentru control, pentru grafica, pentru gameplay, pentru tot ce este jocul ala - in niciun caz pentru continutul feminist si LGBT. Dar nu ai cum sa intelegi tu lucrurile astea pentru ca esti prea obtuz ca sa te joci un joc de calibru TLOU2.
    Da, fac parte din categoria care sustine ca primul joc a fost cel mai bun si considera ca aceasta continuare e o rusine.

    Si da, recunoscutul Game Awards aka fostul Spike Video Game Awards care dadea "goty" la jocuri comerciale numai pentru calitate nu premiaza jocurile, ci dupa notorietate, numarul de fani, vanzari......si mai ales dupa cata "cascaval" dau producatorii.
    Sau credeai ca ceremonia e una corecta si industria gamingului e imaculata? Coruptie si favoritism le gasesti in toate industriile pana la urma, nici industria high-tech nu poate sa scape neatinsa.

    Daca era o ceremonie corecta, anul trecut nu era premiat Sekiro de la Activision (care mi se pare un joc banal, mult sub Nioh sau Ghost of Tsushima ca tematica despre samurai), si in schimb era premiat Control (pentru mecanicile de telekinezie, telepatie si fizica) sau Death Stranding (pentru poveste si concept) care au venit cu ceva nou.
    Nu, hai sa-i ofere premiul de GOTY la Sekiro, un joc banal cu un samurai care se bate cu monstri, un rehash pe care l-am mai vazut intr-o gramada de jocuri....pentru ca in spatele lui e Activision.


    In 2018 hai sa zicem ca God of War a meritat premiul, totusi Red Dead Redemption 2 ofera sute de ore de joc, avea o lume open world imensa, si avea o poveste mai buna decat cliseul "father issues" din GOW pe care l-am tot vazut abordat in ultimii ani, preluat de la BioShock Infinite si Last of Us 1.


    In 2017 , la fel, au premiat Zelda pentru ca.....Nintendo si pentru ca au recurs la nostalgia fanboy-lor, desi erau jocuri mult mai bune de la Cuphead,What Remains of Edith Finch si PUBG la Monster Hunter World sau Horizon Zero Dawn care venisera cu niste inovatii.

    In 2016 a castigat Overwatch (produs de Activision-Blizzard) ...in fata unor jocuri infinit mai bune ca Uncharted 4, DOOM, Inside, XCOM2, Battlefield 1, Titanfall 2. Cred ca ma simteam mai bine si daca ii dadeau GOTY lui Pokemon GO pentru inovatia de a iesi din casa pentru a prinde pokemoni la semafor cu telefonul .....decat la Overrated, inspirat dupa Team Fortress si Unreal Tournament 2004.


    In 2015 au premiat Witcher 3, poate singura data cand au premiat ceva de calitate, dar asta la presiunea fanilor si pentru ca jocul a avut vanzari mari, altfel votau Fallout 4.

    In 2014 au preferat sa premieze Dragon Age Inquisition (pentru ca EA) care mi se pare destul de slab si sub Dragon Age Origins.......decat Dark Souls 2, The Worlf Among Us, Divinity Original Sin sau chiar si Titanfall (produs tot de EA, dar macar era mai fun, insa n-a avut prea multi fani).

    Dupa cum se vede, premiaza jocurile in functie de fanbase sau notorietate, nu dupa calitate.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Problema in cazul de fata este ca efectiv nu ai cum, posibil, sa intelegi ce se intampla si sa vezi ca sunt oameni care au si alte gusturi decat ale tale.

    Overwatch a castigat pe drept - nu e genul meu de joc si nu am jucat nici macar 1s, dar a fost si este un joc excelent, pentru genul lui de joc, jucat de milioane de oameni. Este usor de intrat in el si de inteles, joci de placere si super addictive.
    Zelda a fost si este o capodopera absoluta, un joc atat de bine facut incat alte jocuri de gen par glume proaste. Si pentru mine a fost GOTY in 2017 si jocul pentru care mi-am cumparat Switch.
    In 2018 in schimb, God of War a fost o gluma proasta comparativ cu RDR2, dar a prins mai bine la publicul tinta, adica ala de consumatori normali. Dar again, desi l-am jucat si mi-a placut, a fost un joc putin peste medie care nu a excelat decat la particule. Dar asta nu inseamna ca nu era un pretendent serios la titlul de GOTY pe care l-a si castigat datorita fanilor.
    RDR2 era efectiv in alta liga - parerea mea.

    In caz ca nu realizezi care este tematica - este de casual games, jocuri usor de invatat si de jucat, dar care sunt mai mult decat ce par initial.

    Eu sper sincer sa castige TLOU2. Au nevoie de acest win, dupa cat hate si-au luat din cauza oamenilor ingusti in gandire, asa ca tine. Este un joc excelent, cu o poveste atat de indrazneata incat nu ar putea face film la hollywood dupa ea. Ce simti efectiv cand joci jocu asta si emotiile prin care treci, este de neegalat pana acum, in jocuri.
    Dar again, nu e pentru toata lumea si nu toata lumea poate simti acele lucruri, mai ales dintr-un joc in care joci cu o femeie care are muschi si nu cu un barbat cu muschi, asa cum ne-a invatat Hollywood-ul

    Sa ne intelegem - eu nu te jignesc cand spun asta. Stiu ca unii oameni efectiv nu pot juca cu o femeie cu muschi si refuza sa faca asta. Asa cum exista oameni rasisti care nu suporta sa vada un negru, sau homofobi care nu se pot apropia de o persoana gay. Asa esti tu construit, nu o spun cu rautate si pot intelege ca nu-ti plac anumite lucruri. Doar ca din cauza asta, ai pierdut/pierzi fff mult.

  8. #8 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Nu poti sa spui ca sunt ingust la minte si misogin cand am jucat multe jocuri cu protagoniste feminine precum Tomb Raider, Bayonetta, Portal, Half Life, Horizon Zero Dawn, Assassin's Creed Syndicate/Origins/Liberation, Metroid, Mirror's Edge , Starcraft 2 Heart of Swarm, inclusiv in jocuri ca Far Cry 5 , Dragon Age Inquisition, Black Ops III si Mass Effect Andromeda am ales sa joc cu un personaj de sex feminin fiindca in anumite contexte mi s-au parut mai potrivite decat un personaj masculin, ocazional si prin Skyrim si Assassin's Creed Odyssey chit ca in mare am jucat cu un personaj masculin in mare parte.

    Inclusiv personajul meu din GTA V Online e de sex feminin si chiar e o motociclista "cu muschi" ca sa zic asa, in Red Dead Redemption 2 Online, primul personaj cu care am jucat a fost o cowgirl bad-ass.
    Cu siguranta voi alege sa joc si in Cyberpunk cu un personaj de sex feminin.
    Am jucat o gramada de jocuri cu personaje de culoare de la GTA V si San Andreas pana la Mafia III si Watch Dogs 2 recent si nu m-a deranjat cu nimic.
    Nu ma deranjeaza ca joc cu o femeie dura. Chiar ma asteptam ca Ellie sa devina protagonistul continuarii.



    Ma deranjeaza ca au facut-o lesbianca de la Left Behind intr-un mod abuziv, iar in Last of Us 2 deja evidentia latura asta in mod ostentativ de mi s-a acrit.



    Si-au batut joc de personaj in incercarea de a acapara atentie si de a crea controverse prividn homosexualitatea. A devenit deranjant ca trebuie musai sa avem personaje gay in toate jocurile.

    Cum de prin anii 2000' ne puteam juca un joc lejer fara gay si nu se plangea nimeni ca homosexualii sunt discriminati?

    Cateodata mi-e dor de normalitatea din anii 2000' cand nu era isteria asta progresista, cand nu era nimeni persecutat pentru un banc misogin/homofob/usor rasist.
    Si ne mai miram de ce americanii il vor realege pe Trump si ultanationalistii au inceput sa obtina popularitate in UE.
    Pai pentru ca de aia.....ca mass-media ne toarna progresism pe gat de ne vine sa vomitam. Pentru ca dupa multe "bla-bla-uri la TV", oricum problema rasismului si misoginismului nu se rezolva, pentru ca initiatorii acestui curent sunt niste politicieni si afaceristi mizerabili fara scrupule care fac bani de pe urma categoriilor defavorizate.
    Oricum, eu stiu ca povestea asta nu se va incheia deloc frumos, e posibil chiar sa insemne sfarsitul civilizatiei moderne asa cum o stim si sa ne jucam de-a "Last of Us" in real life.



    Pana una alta, pe lumea asta mai sunt si oameni de culoare, feministe emancipate si homosexuali care nu sunt deloc progresisti, care si-au vazut de treaba si au muncit din greu ca sa se realizeze fara sa-si evidentieze culoarea si sexualitatea.
    Au inghitit foarte multe insulte, au mancat bataie in scoli pentru culoarea pielii si orientare sexuala, au fost tinta mistocarelilor la munca, dar au mers mai departe. Si-au vazut de treaba , i-au ignorat pe oamenii toxici, si-au selectat atent prietenii, au stat alaturi de oamenii care le-au recunoscut meritele si i-au apreciat asa cum sunt, au acceptat si sfaturi si critici cum sa se integreze in societate si au reusit in viata, fara sa adere la miscarea "corectitudinii politice".
    Nu cred ca exista oameni mai jegosi decat aia care isi folosesc culoarea pielii sau orientarea sexuala pentru interese financiare sau pentru a promova intr-o functie inalta, privilegii , fara nicium merit sau un efort depus. Efectiv isi bat joc de memoria celor care au suferit cu adevarat de pe urma opresiunilor rasiale si sexuale.

    Iar mass-media liberala, fara nicio rusine, a inceput sa faca bani din treaba asta.

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Te rog sa nu transformi si thread-ul asta in ceva personal, in care sa discuti despre ce fetishuri bizare ai tu dar si cat le urasti. Nu o sa inteleg niciodata cum de accepti sa joci cu Lara dar nu-ti place sa joci cu Ellie. Faptul ca au facut-o gay e ca si cum ar fi facut-o soferita buna. Nu are nicio treaba cu felul in care joci cu ea ci este o decizie de-a lor in ceea ce priveste personajul pe care l-au realizat.

    Problema ta este de fapt tocmai faptul ca te deranjeaza lucrurile astea, nu ca exista.

    Te rog sa continui sa discuti despre The Game Awards si nu despre inclinatiile tale personale.

  10. #10 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Problema in cazul de fata este ca efectiv nu ai cum, posibil, sa intelegi ce se intampla si sa vezi ca sunt oameni care au si alte gusturi decat ale tale.

    Overwatch a castigat pe drept - nu e genul meu de joc si nu am jucat nici macar 1s, dar a fost si este un joc excelent, pentru genul lui de joc, jucat de milioane de oameni. Este usor de intrat in el si de inteles, joci de placere si super addictive.
    Zelda a fost si este o capodopera absoluta, un joc atat de bine facut incat alte jocuri de gen par glume proaste. Si pentru mine a fost GOTY in 2017 si jocul pentru care mi-am cumparat Switch.
    In 2018 in schimb, God of War a fost o gluma proasta comparativ cu RDR2, dar a prins mai bine la publicul tinta, adica ala de consumatori normali. Dar again, desi l-am jucat si mi-a placut, a fost un joc putin peste medie care nu a excelat decat la particule. Dar asta nu inseamna ca nu era un pretendent serios la titlul de GOTY pe care l-a si castigat datorita fanilor.
    RDR2 era efectiv in alta liga - parerea mea.

    In caz ca nu realizezi care este tematica - este de casual games, jocuri usor de invatat si de jucat, dar care sunt mai mult decat ce par initial.

    Eu sper sincer sa castige TLOU2. Au nevoie de acest win, dupa cat hate si-au luat din cauza oamenilor ingusti in gandire, asa ca tine. Este un joc excelent, cu o poveste atat de indrazneata incat nu ar putea face film la hollywood dupa ea. Ce simti efectiv cand joci jocu asta si emotiile prin care treci, este de neegalat pana acum, in jocuri.
    Dar again, nu e pentru toata lumea si nu toata lumea poate simti acele lucruri, mai ales dintr-un joc in care joci cu o femeie care are muschi si nu cu un barbat cu muschi, asa cum ne-a invatat Hollywood-ul

    Sa ne intelegem - eu nu te jignesc cand spun asta. Stiu ca unii oameni efectiv nu pot juca cu o femeie cu muschi si refuza sa faca asta. Asa cum exista oameni rasisti care nu suporta sa vada un negru, sau homofobi care nu se pot apropia de o persoana gay. Asa esti tu construit, nu o spun cu rautate si pot intelege ca nu-ti plac anumite lucruri. Doar ca din cauza asta, ai pierdut/pierzi fff mult.
    RDR2 a fost a gluma proasta*, cred ca asta ai vrut sa zici. Story si visuals top notch, gameplay din 2005.

    Si cel mai bun joc de anul asta SO FAR a fost Doom Eternal. Niciun alt joc n-a mai inovat cum a facut-o Doom, sa iei o reteta clasica de 20 de ani si sa "twist it on its head" in felul asta, transformand horde killing intr-un puzzle fast paced. TLOU2 n-a adus nimic nou pe tava, decat o poveste cu potential bun spusa prost si lungita, la care se adauga aceleasi mecanici ca la primul cu mici improvements. Nimic nou, nimic fancy, n-a impins industria in niciun fel cu putinta. Sa vedem greul Cyberpunk acuma ca toti ochii sunt pe el, dar pana atunci eu raman la Doom.

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu, am scris foarte bine ce am vrut eu sa spun - aia este parerea mea despre cele 2 jocuri.

    Daca parerea ta difera, este dreptul tau sa o spui, nu sa ma corectezi pe mine sau sa judeci parerea mea.

    Again, referitor la Doom aia este parerea ta, nu este un adevar general valabil. Personal nu m-as juca asa ceva nici daca m-ai plati si cu siguranta nu-l voi instala nici din Game Pass, pentru ca nu este genul meu de joc. Daca joc un FPS, ma joc ceva story driven, nu ceva cu mindless pac pac si secvente penibile de platforming.

  12. #12 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pai e parerea mea ca parerea ta e gresita . Sure, am spus-o intr-un mod mai acid, nu credeam ca te ofensezi, imi pare rau.

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Problema aici (nu ma refer la tine, pentru ca esti o persoana cerebrala) este ca lumea nu intelege ca fiecare are gusturi si ca daca nu se aseamana cu ale noastre, nu inseamna ca persoana respectiva este cretina - doar ca e diferita si are alte gusturi.
    Se face greseala/confuzia asta peste tot, de la thread-ul despre filme, la cel despre jocuri sau chiar la cel despre console.

    Daca mie nu-mi place un film, nu o spun ca sa-mi dovedesti tu ca sunt prost. O spun pentru ca aia este parerea mea. Daca tie ti-a placut, super bine pentru tine. Poti spune ce anume ti-a placut fara sa jignesti pe nimeni.
    La fel si la jocuri.

    Revenind on topic, Goeff zicea prin vara ca ne asteapta cateva surprize interesante la acest Game Awards, chiar daca nu mai este facut ca pana acum.
    Sa vedem ce inseamna asta.

    Personal ma astept la ceva gameplay trailer chiar de la God of War 2, Horizon 2 si altele de genu, tocmai pentru ca anul trecut a fost o surpriza de la Microsoft.

  14. #14 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Gameplay de la GoW e foarte hopeful, nu stiu ce sa zic. Stiu ca iese la anul deci teoretic ar trebui sa aiba ceva, dar nu bag mana in foc.
    Eu vreau sa vad mai multe despre RPG-ul ala cu Harry Potter, sunt mega-hyped. Dupa GoW, ala e cel mai asteptat joc al meu pentru la anul

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu sunt putin dezamagit de Harry Potter dupa ce am citit ca J.K. Rowling nu este implicata deloc in acest joc.

  16. #16 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu sunt putin dezamagit de Harry Potter dupa ce am citit ca J.K. Rowling nu este implicata deloc in acest joc.
    O veste buna pentru mine avand in vedere ca si-a ruinat franciza de la o vreme
    https://www.thethings.com/ways-jk-ro...ter-franchise/
    https://medium.com/pop-off/jk-rowlin...r-d6bb4bbf2ce1

  17. #17 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Niste articole prostesti, primul red flag e ca cica JKR l-a schimbat pe Dumbledore sa fie gay. Daca citeai cartile iti dadeai seama ca era gay de cand aparea Grindelwand in peisaj si cum era descrisa relatia lor. Doar pentru ca nu ti-a fost bagata pe gat informatia asta nu inseamna ca nu era.

    Also, n-o vad nici ca pe un minus nici ca pe un plus faptul ca JKR nu e implicata. Sunt o gramada de informatii out there, e mult lore pe langa carti, mai ales pe platforma pottermore, asa ca nu-mi fac griji ca nu-i ce trebuie. Important e gameplay-ul si sistemul RPG, lucru unde JKR n-ar fi avut cine stie ce aport oricum.

  18. #18 SP
    Manager paul's Avatar
    O parte din nominalizari, pe categorii, in poze.

    Game of the Year 2020:
    - Animal Crossing: New Horizons
    - Doom Eternal
    - Final Fantasy VII Remake
    - Ghost of Tsushima
    - Hades
    - The Last of Us Part II

    Best Art Direction:
    - Final Fantasy VII Remake
    - Ghost of Tsushima
    - Hades
    - Ori and the Will of the Wisps
    - The Last of Us Part II

    Best Score/Music:
    - DOOM Eternal
    - Final Fantasy VII Remake
    - Hades
    - Ori and the Will of the Wisps
    - The Last of Us Part II

    Best Indie:
    - Carrion
    - Fall Guys: Ultimate Knockout
    - Hades
    - Spelunky 2
    - Spiritfarer

    Best Esports Game:
    - Call of Duty: Modern Warfare
    - Counter-Strike: Global Offensive
    - Fortnite
    - League of Legends
    - Valorant

    Lista intreaga + vot public (10%): Nominees | The Game Awards.
    Jurati (90%): Voting Jury | The Game Awards.

    Am facut si poll. Care joc credeti ca o sa castige? Credeti, nu ca vreti sa castige. O sa avem poll separat pentru noi.
    Attached Images Attached Images tga_2020_game_of_the_year.jpg tga_2020_content_creator_of_the_year.jpg tga_2020_best_mobile_game.jpg tga_2020_best_performance.jpg tga_2020_best_ongoing_game.jpg tga_2020_best_narrative.jpg tga_2020_best_multiplayer_game.jpg tga_2020_best_game_direction.jpg tga_2020_best_fighting_game.jpg tga_2020_best_esports_athlete.jpg

  19. #19 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Cine voteaza orice in afara de Hades inseamna ca n-a jucat Hades.

  20. #20 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Sper sa câștige TLOUII, jocul este arta pura in comparatie cu tot ce a iesit anul asta. A dus modul TPS la un alt nivel, daca te întorci la TLOU1 iti dai seama cat de rudimentar este gameplay-ul in comparatie cu TLOUII (nu ca ala ar fi rau). Animatii cum nu exista in toata industria de gaming, sonorizare cum vezi doar in filmele lui Nolan. Unde mai pui ca are si o naratiune ieșită din tipar, si ma bucur ca a fost asa! Un joc impecabil sau care se vrea impecabil trebuie sa puncteze in toate compartimentele la cel mai inalt nivel: sunet, grafica, gameplay si poveste.
    Sunt multe jocuri bune care au iesit anul acesta, insa doar un singur MASTERPIECE! Si acela este TLOUII!

    Opinie proprie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. The Game Awards 2016 By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 59 Last Post: 04-12-2016, 01:45
  2. The Witcher 3 ia premiul cel mare la The Game Awards By paunstefan in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 07-12-2015, 23:22
  3. The Game Awards 2015 By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 9 Last Post: 04-12-2015, 23:07
  4. The Game Awards 2014 au loc pe 6 Decembrie By paunstefan in forum Console News
    Replies: 56 Last Post: 08-12-2014, 22:06
  5. Game of the Year Awards 2010 Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 9 Last Post: 07-01-2011, 21:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts