Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Cloud Gaming/Streaming- de ce multe companii il refuza?

  1. #1 SP
    Banned ignognito's Avatar

    Cloud Gaming/Streaming- de ce multe companii il refuza?

    Ieri am testat pentru prima oara Geforce Now pe PC si nu mi-a venit sa cred cat de fluid puteam sa rulez jocuri de la Ubisoft si Square Enix la 60 fps pe rasnita mea pe setari ultra. Cu toate ca detaliile si texturile sunt pe ultra, e drept ca nu se vede prea colorat si arata cam fad.
    Am avut momente scurte de sacadari din cauza conexiunii, insa in mare sunt multumit. Abonamentul e vreo 5 euro, dar poti sa joci si gratuit, cu toate ca va trebui sa te conectezi la un alt computer/server din ora in ora. Insa as putea sa joc asa 60 de ore un RPG open world.

    Am testat apoi pe un telefon Samsung cu android si nu mi-a venit sa cred : in 2020 am putut sa joc Assassin's Creed, Watch Dogs , Tomb Raider, Hitman, Witcher, Deus Ex, Kingdom Come Deliverance .....pe un telefon mobil!


    Ce mi se pare aiurea e ca multe jocuri de la companii americane ca EA, Activision, Rockstar , 2k si Bethesda lipsesc. Companiile le-au retras de prin februarie 2020 pe motiv ca "drepturi de autor", dar eu cred ca e altceva la mijloc.
    Sunt multe companii asociate cu producatori de hardware: AMD, Intel, fie si Nividia.
    Nvidia si companii ca Ubisoft si Square Enix par sa fie mai "open-mind", dar AMD si Intel refuza sa se adapteze la noile vremuri si sa adere la noul trend pe motiv ca jucatorii nu le vor mai cumpara procesoarele si placile video scumpe.
    Mi se pare trist ca nu pot juca si GTA V, Skyrim, Call of Duty, Battlefield sau FIFA pe telefon.

    SONY am vazut ca are serviciu similar , PlayStation Now, prin care poti juca God of War sau Spider-man pe PC platind abonament lunar.




    Ganditi-va cum ar arata un viitor fara placi video, fara procesoare, fara console, doar device-uri simple precum smartphone-uri sau PC-uri modeste conectate la monitor/TV 4k in care sa poti rula orice joc achizitionat de tine pe setari ULTRA, la 60fps.

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai stai - tu faci un thread general despre Cloud Gaming (care de fapt se numeste Game Streaming) dar vorbesti doar despre GeForce Now?

    Asta este doar o platforma, iar discutii despre motivele din spatele acelor retrageri s-au discutat deja pe thread-ul dedicat.

    In rest, toata lumea se baga in Game Streaming, acum sau mai tarziu. Majoritatea deja au lansat sau lucreaza la platforme proprii, iar dupa cum stim, Microsoft s-a aliat cu Sony in acest razboi, contra gigantii Google si Amazon, deci cel mai probabil in momentul in care va ajunge si Sony la zi, va folosi serverele Microsoft pentru asta.

    Deci...despre ce vorbesti aici?

    Si tot nu inteleg ce anume vrei sa mai testezi si la ce diferente te astepti?
    Toate jocurile vor rula identic - in functie de conexiunea ta de internet. Ele fiind rulate local pe servere, vor merge mereu perfect. Mai departe depinde doar de conexiunea ta de internet.

  3. #3 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai stai - tu faci un thread general despre Cloud Gaming (care de fapt se numeste Game Streaming) dar vorbesti doar despre GeForce Now?
    Vorbim si despre Google Stadia si Amazon Luna (ce nume btw! ) ..........cand vor fi disponibile in Romania.



    As vrea sa aud impresii despre PlayStation Now si Xbox pass.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai pentru asta avem deja threaduri separate. De ce trebuie inca unu in care sa discutam acelasi lucru?

    Ai testat GFN? Scrie pe thread-ul potrivit. That simple.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Totul despre Xbox Cloud gaming (beta) By razvanrazy in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 98 Last Post: 02-03-2024, 15:35
  2. Replies: 1 Last Post: 22-08-2017, 12:03
  3. Vand Casti Gaming PC/PS4/Xbox One HyperX Cloud II Red Edition 7.1 By Chazy90 in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 1 Last Post: 22-08-2017, 12:03
  4. Western Digital anunta My Cloud By MonkY in forum Tech News
    Replies: 1 Last Post: 06-10-2013, 14:57
  5. Replies: 6 Last Post: 03-08-2008, 17:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts