Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Discutii controversate privind jocurile video

  1. #1 SP
    Banned Alex Khan's Avatar

    Discutii controversate privind jocurile video

    Cand se vor produce shootere cu campanii single-player in care sa ne jucam si din perspectiva inamicilor?

    In ultimii 20 ani , in shootere cu tematica WW2 am jucat numai cu americani, englezi si sovietici (banuiesc ca atunci multa lume nu cunostea ce crime au comis sovieticii pe front) in povestile single-player. Rar am putut sa joc o campanie single-player cu nazistii :
    1. in Company of Heroes - expansionul Tales of Valor, dar era joc de strategie
    2. Battlefield V - capitolul 4 cu "Last Tiger" cand germanii
    Dar ambele campanii prezentau germanii cand pierdeau razboiul.
    Ar fi un punct de vedere interesant, fara sa ne lase sa comitem crime asupra civililor. Acum sa nu fim ipocriti, in multe jocuri shootere si de strategii putem sa jucam cu sovieticii si ii prezinta pe sovietici ca pe niste luptatori pentru pace si libertate cum a fost Call of Duty World at War. Doar Company of Heroes 2 a indraznit sa prezinte crimele sovieticilor.
    Inteleg ca un joc in care sa te joci cu nazistii trebuie sa nu includa secvente in care jucatorul sa comita crime impotriva civililor evrei, polonezi sau tigani. Dar din nou, hai sa nu fim ipocriti pentru ca in toate jocurile GTA comiti crime impotriva umanitatii prin impuscat civili de toate rasele si etniile pe strazile din Los Angeles si New York, mai ales daca esti AMERICAN. Adica ai voie sa te joci de-a americanul si sa fii criminal. Pana la urma, istoria e scrisa de invingatori. In jocurile din Total War, de la antichitate pana la 1860 te joci cu romanii, cu englezii, cu francezii , cu arabii si mongolii si masacrezi orase intregi. Adica astea nu se pot pune ca crime de razboi impotriva umanitatii.
    In fine, raportandu-ne strict la razboi, jocurile shootere si de strategie ar putea sa prezinte strict campaniile militare din anii 1939-1941 cand nazistii au cucerit tarile din vestul Europei.




    A doua problema- nu se fac shootere si strategii in care sa te joci cu rusii si chinezii de azi. Inteleg, regimurile lui Putin si Xi sunt autoritare, dictatoriale, cu tendinte spre fascism.
    Dar nici americanii n-au fost mai breji sub Bush jr. sau Trump.

    N-am vazut niciodata o campanie single-player in Modern Warfare sau Battlefield din perspectiva rusilor sau chinezilor.
    Ce ar fi daca am avea finaluri multiple, unul in care sa castige americanii, unul in care sa castige rusii sau chinezii.
    Cum am vazut in Red Alert, e bine ca strategiile sunt mai "open-minded" si iti ofera mai multa libertate de miscare.
    Dar as vrea sa vad shootere in care sa ne jucam cu rusul sau chinezul si sa castige ei.

  2. #2 SP
    Member codpin's Avatar
    Alt thread demn de offtopic...

    Ar trebui facuta o sectiune speciala "Intrebari existentiale" si facut Khan moderator acolo.

  3. #3 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post
    Alt thread demn de offtopic...

    Ar trebui facuta o sectiune speciala "Intrebari existentiale" si facut Khan moderator acolo.

    Daca nu-ti place topicul, ce cauti sa-ti versi ura si veninul pe mine?

    Ori vii cu un raspuns on-topic si inteligent, ori te abtii.

    ---------- Post added 07-03-2021 at 08:39 ----------

    Oh, stai, e 8 martie maine si ai nevasta/iubita probabil.
    Mda....

  4. #4 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    In Metro joci din perspectiva rusilor . In COD Modern warfare, vezi cat de mult iubesc rusii Urzikstan-ul , iar in Wolfenstein ,nemtii au castigat razboiul . Un altul in care joci atat "Good/Bad side" este mult iubitul TLoU2

  5. #5 SP
    Member codpin's Avatar
    Quote Originally Posted by Alex Khan View Post
    Daca nu-ti place topicul, ce cauti sa-ti versi ura si veninul pe mine?

    Ori vii cu un raspuns on-topic si inteligent, ori te abtii.

    ---------- Post added 07-03-2021 at 08:39 ----------

    Oh, stai, e 8 martie maine si ai nevasta/iubita probabil.
    Mda....
    Nu stiu unde vezi ura si veninul. Era o sugestie pentru sectiunea aia. Sigur ti-ar face viata mai placuta si plina de sens o astfel de sectiune doar pt tine.

    Legat de thread, acolo am fost iarasi sincer. Sa deschizi thread pt fiecare intrebare care te macina in timp de noapte si care nu prea poate duce la o conversatie pe termen lung mi se pare overkill. Avem sectiune de offtopic unde poti pune intrebari din astea si primi cele 2-3 raspunsuri pe care le primesti si aici.

    Iar referitor la 8 martie si sotie, ii transmit ca te-ai gandit la ea. O sa se bucure, stii cum sunt femeile si cu bagarea in seama. Oh wait...

  6. #6 SP
    Member morphine's Avatar
    Pai si cum ar suna reclama la un astfel de joc? doar nu fac astia un joc doar pt o mana de oameni cu fantezii dubioase. Cine ar vrea sa stie cum e sa se puna in pielea unui nazist ?!

  7. #7 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Alex Khan View Post
    Oh, stai, e 8 martie maine si ai nevasta/iubita probabil.
    Mda....
    Daca nu ii dati report cand bate campii si va jigneste pe voi sau cand aduce in discutie familiile voastre va continua sa faca asta liber si vor aparea cate 7 threaduri noi si inutile in sectiunea Console Club saptamanal...

    A, si sa ma injure pe mine in privat de morti si de familie dar asta e ok, le colectionez si ii dau cate un voucher de 14 zile

  8. #8 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post

    Iar referitor la 8 martie si sotie, ii transmit ca te-ai gandit la ea. O sa se bucure, stii cum sunt femeile si cu bagarea in seama. Oh wait...
    Pai sfatul meu, daca nu stii ce cadou sa-i cumperi, cumpara-i un un DOOM + Ethernal. Sau un Dark Souls. Cred ca o sa-i placa la nebunie.

    Sau ceva si mai horror - Crusader Kings 3, cu modul Hardcore instalat.
    Sunt doua optiuni: fie o sa-i placa, fie o sa divorteze de tine.

    Eu ma bucur ca n-am iubita/nevasta si nu sufar de stresul asta anual de ajung sa imi descarc toata ura si nervozitatea pe alti useri necunoscuti pe un forum.



    Quote Originally Posted by morphine View Post
    Cine ar vrea sa stie cum e sa se puna in pielea unui nazist ?!


    Cine ar vrea sa stie cum e sa se puna in pielea unui canadian anarhist ca Trevor din GTA V , fost spargator de banci, psihopat, criminal, rasist, misogin,bigot, conservator republican, redneck, care impusca motociclisti, hipsteri, redneci, negri, mexicani, militari americani si asiatici la micul dejun, calca oamenii cu tractorul, terorizeaza soferii, fuge in flagrant de politisti, arunca afaceristi legati la maini peste pod sau in prapastie bagati in borbagasul unei masini, ori mai deturneaza nu stiu ce avion sau jefuieste un submarin ?

    Probabil vreo cateva sute de milioane de jucatori din intreaga lume.

    Crezi ca a rapi, lovi si impusca oameni intamplator pe strada te face diferit fata de NAZISTI ?
    Ce face Trevor se cam numeste "TERORISM URBAN" si nici macar nu ajunge sa fie pedepsit de autoritati, e chiar de neoprit (vorba aia, si in filme cu supereroi toti raufacatorii raspund pentru ce fac, chiar si Thanos este pedepsit).
    Trevor ca personaj , dupa mintea unor politicieni obositi cu pitici pe creier, chiar ar incuraja delictele teroriste si crimele in masa.
    Si totusi, in afara de cativa politicieni americani isterizati de violentele din jocurile video, sute de milioane de jucatori se joaca cu Trevor fara nicio problema.
    Asa ca nu inteleg ce rau ar fi in a te juca cu niste soldati nazisti in jocuri de WW2, cu situatii si evenimente care chiar s-au petrecut?
    Pe langa ca ar servi drept lectie de istorie pentru a nu mai repeta greselile din trecut.

    Nazistii sufera consecintele si ajung pedepsiti in orice joc, chiar si in Wolfenstein unde au castigat razboiul, pana la urma, tot sunt batuti mar de BJ.

    Dar Trevor scapa nevatamat, de fapt, singura pedeapsa pe care o primeste e de la maica'sa care il cearta ca nu o contacteaza la telefon. In rest, o duce pe cai mari.

    Si chiar daca il pui pe Franklin sa-l omoare, sustii victoria altui criminal care scapa nepedepsit, Michael, care se vede si cu familia reintregita, si cu zeci de milioane de dolari dupa jefuirea unor banci si depozite de lingouri de aur.
    In GTA V, orice optiune alegi la final, tot aia RAI castiga! Nu e nimic moral in jocul asta.





    ---------- Post added 07-03-2021 at 11:51 ----------

    Mai si tortureaza arabi

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un alt thread inutil marca Alex Khan
    Thread closed

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 20-02-2011, 20:33
  2. Jocurile Video de-a lungul anilor By zinodaur in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 13-07-2010, 15:56
  3. Replies: 15 Last Post: 07-03-2009, 01:14
  4. Video jocurile anului 2009 By Vladutz20 in forum Console Club
    Replies: 3 Last Post: 30-01-2009, 16:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts