In ce priveste istoria planetei noastre:
Jocul plasat in cel mai indepartat trecut este Ancestors: The Humankind Odyssey - povestea jocului se petrece acum 10 milioane de ani cand stramosii hominizi comuni ai omului si cimpanzeului de azi traiau pe Pamant.


Jocul plasat in cel mai indepartat viitor este Horizon Zero Dawn -povestea jocului se petrece in anul 3000.





---------- Post added 03-05-2021 at 22:20 ----------

Cat despre istoria universului, exista un joc care este plasat chiar inaintea Big Bangului, Genesis Noir, iar povestea sa se petrece acum 14 miliarde de ani. Cred ca mai inainte de atat NU SE POATE!


Iar jocul plasat in cel mai indepartat viitor ar fi oricare joc din franciza Warhammer 40 000-povestea se petrece peste 40 000 ani, cand omenirea e condusa de Zeul-Imparat.







Daca exista jocuri care se petrec intr-un viitor mai indepartat decat ce am mentionat eu, nominalizati-le!

---------- Post added 03-05-2021 at 22:27 ----------

Ma intreb daca exista un joc care sa fie amplasat chiar la sfarsitul universului, sau chiar peste cateva trilioane de ani.










Cate galaxii, cate sisteme solare, cate planete, cate specii, cate civilizatii, cate povesti vor exista numai in urmatorul trilion de ani?



Si ce jocuri cu povesti amplasate in ultimii 13 miliarde de ani s-ar putea face!