Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: In-game advertising

  1. #1 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

    Post In-game advertising

    Hello,

    Realizez un studiu cu privire la importanța fenomenului numit In-game advertising și a impactului acestuia, pozitiv sau negativ, asupra jocurilor și, de ce nu, asupra noastră.

    Am nevoie, din partea voastră, de un feedback �n legătură cu acest subiect (e bun, nu e bun, mă enervează, �mi atrage atenție, �mi distrage atenția, e interesant, mă captivează, mă informează, mă amuză, etc.).

    Răspunsurile pot varia �n funcție de genul de joc.

    Scurt info. In-game advertising:

    Mulțumesc.

    ---
    *c�teva exemple de jocuri recente �n care este folosit In-game advertising-ul (fie el real sau fictiv):
    • Bioshock/Bioshock 2
    • Fallout 3
    • GTA IV
    • Tekken 6
    • Burnout Paradise
    • 2010 FIFA World Cup South Africa
    Attached Images Attached Images nukacola-yum.jpg ads_driving-thumb-550x355-21787.jpg gta-ads-2.jpg korbenad.jpg ps3_2010_fifa_world_cup_screenshot_003.jpg steinman.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    pe mine personal nu ma deranjeaza. daca sunt reclame adevarate (nu ca in Bioshock, unde sunt invetate sau sunt produse care or fi existat, dar de mult, parerea mea) ma face sa ma simt mai "acolo", ajuta foarte mult la imersiune sa vezi ca si pustiulica din joc, bea Cola, ca si tine, sau foloseste imprimanta HP care o ai tu.

  3. #3 SP
    Member EvilG's Avatar
    Personal nu au ajuns sa ma enerveze. Doar am ramas surprins ca mai nou in foarte multe jocuri incep sa apara tot felul de reclame. Dar nop momentan nu m-a deranjat nici una

  4. #4 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Nici pe mine nu m-au deranjat,cum a zis si razvanrazy,te face sa te simti mai "acolo".

  5. #5 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Mie imi place sa vad produsele fictionale, mai ales cele inspirate din realitate ( gen GTA ). Imi place sa vad cat de creativi pot deveni, ce nume mai pot scoate & stuff.

    Sunt amuzante. lol

  6. #6 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Nu ma deranjeaza si nu ma vor deranja, pana in momentul in care vor deveni intreruperi in jocuri. Asa se intampla acum in FirstPlay, navighezi putin, pac inca o reclama. Destul de enervant la un moment dat.

    poate te ajuta
    http://www.mediacontacts.com/images/...dvergaming.pdf

  7. #7 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Tin minte ca si Obama si-a facut reclama in Burnout Paradise

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Am nevoie, din partea voastră, de un feedback �n legătură cu acest subiect (e bun, nu e bun, mă enervează, �mi atrage atenție, �mi distrage atenția, e interesant, mă captivează, mă informează, mă amuză, etc.).
    De ce nu ai pus un Poll daca vroiai sa vezi raspunsurile ?

    Pe mine unul nu ma deranjeaza... atata timp cat aduce fonduri developerului si sau a ajutat jocul one way or another. Important e sa nu devina annoying (de exp. sa-mi pui intr-o cursa auto zece mii de bannere cu aceeasi reclama) sau sa imi taie din viteza jocului (de exp. sa-mi apara reclama sa dau skip).

  9. #9 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Important e sa nu devina annoying (de exp. sa-mi pui intr-o cursa auto zece mii de bannere cu aceeasi reclama) sau sa imi taie din viteza jocului (de exp. sa-mi apara reclama sa dau skip).
    Exact ce a zis si ffocus si sunt perfect de acord

  10. #10 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Eu chiar am ramas placut surprins sa vad reclama in-game la anumite produse reale, mi se pare un mod foarte eficient si subtil de a face reclama unui produs, atit timp cit nu se sacrifica din calitatea jocului si cit nu sint obositor de multe.

    LE: in-game advertising se foloseste de foarte mult timp, cei care au jucat Fallout 1 si 2 stiu la ce ma refer.

  11. #11 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Eu cred ca sunt amuzante si ca ajuta la feeling-ul jocului, iar atata timp cat nu influenteaza gameplay-ul e ok.

  12. #12 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Daca sunt bine gandite si implementate in joc sunt chiar amuzante. Ex. Playboy in Metal Gear Solid 4. Now that's advertising ! :

  13. #13 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Mie imi plac, sunt placute, dau realism. Si cateodata parca ai vrea si tu sa cumperi ceva la care e facuta o reclama in joc.

  14. #14 SP
    Manager paul's Avatar
    Reclame fictive precum in GTA 4 sunt totdeaua binevenite fiind amuzante. In rest e bine si cu cele reale, dar sa nu iti deranjeze jocul in niciun fel.
    Sper doar sa nu prinda in-game advertising-ul soarta DLC-ului, sa fie in absolut orice joc.

  15. #15 SP
    Manager paul's Avatar
    Metal Gear Solid: Peace Walker in-game adverts:
    Attached Images Attached Images 100407axe__t-shirt_gameup.jpg 100407doritos__item_game.jpg 100407pw_bon5_04.jpg 2132412047_view.jpg 2132412050_view.jpg 2132411885_view.jpg

  16. #16 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Reclame fictive precum in GTA 4 sunt totdeaua binevenite fiind amuzante. In rest e bine si cu cele reale, dar sa nu iti deranjeze jocul in niciun fel.
    Sper doar sa nu prinda in-game advertising-ul soarta DLC-ului, sa fie in absolut orice joc.
    De acord cu tine ,imi plac cele fictive din jocuri precum gta ,ma amuza Dar si cele reale sunt binevenite,contribuie putin la imersiune

  17. #17 SP
    Member Radoo's Avatar
    - Tipul banner cum sunt �n jocurile de browser sau iPhone/iPod nu-mi plac.
    - Alea din jocurile cică gratuite, dar umplute de bannere la produse reale nu-mi plac.

    - Alea din jocuri la diverse lucruri fictive sau dintr-o anumită perioadă, puse cu scopul de a face mai autentică �ntreaga poveste sunt OK.

    Eu �s genul care urăşte reclamele �n general, mai ales alea de la TV. C�nd �ţi bagă un calup de 10 minute la fiecare sfert de oră la un film, schimb postul. De aceea, �n ultimul timp, urmăresc numai posturile străine fără reclame. C�nd vine vorba de reclame din browsere, noroc cu AdBlocker Pro. C�nd vine vorba de reclame din alea care nu-mi plac prin jocuri gratuite, mai bine cumpăr jocul dec�t să văd reclamele. Dacă jocul ar avea şi reclame reale şi ar şi costa bani, probabil nu l-aş cumpăra. Aici nu mă refer la Bannere din FIFA care-s stadard, sau reclame gen cele din Dirt 2, ci la alea care �ţi sunt băgate aleator de un sistem de reclame. Să mă trezesc că-s �ntr-un joc şi văd reclamă la Maggi... Doamne! Oricum, acolo o să se ajungă la un moment dat. Prefer să dau bani şi să nu fiu spamat cu aşa ceva.

  18. #18 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Cel mai funny mi s-a parut la 2010 Fifa World Cup, varianta Xbox, reclama la Sony.
    652a0001_0_jpeg_screenshot_kdi.jpg

  19. #19 SP
    Manager paul's Avatar
    Sony fiind FIFA partner e normal sa apara acolo. Macar nu e reclama la PS3 si PSP (cum am vazut ca erau in realitate, in alte campionate).

    Ronan la sfarsit sa ne spui ce ai scris.

  20. #20 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    In opinia mea da un feeling mai realist jocului. Practic, il aduce mai aproape de jucator si da impresia ( scurta, e drept ) ca jocul prezinta o intamplare reala. Adica va simtiti mai aproape de realitate cand faceti o cursa pe o pista din Burnout Paradise si mai vedeti cate o reclama lipita de peisaj, ca in realitate, nu?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Reclame TV si alte forme de advertising By Graft in forum Offtopic
    Replies: 54 Last Post: 29-11-2016, 11:37
  2. Replies: 6 Last Post: 25-02-2013, 00:50
  3. Media Library - PS3 Vs Wii advertising By party_man in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 23-06-2011, 18:48
  4. Retro Signs/Advertising By RonanN1 in forum Offtopic
    Replies: 43 Last Post: 22-11-2010, 22:24

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts