Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: Houston avem o problema

  1. #1 SP
    Member Mykayel's Avatar

    Houston avem o problema

    As dori sa strang un grup de 'activisti' sa gasim o solutie pentru una din marile probleme ale industriei, cititi pana la sfarsit va rog si dati un reply.

    O colega a mamei mele cauta o consola pentru fiul ei si mi-a cerut mie opinia. Eu i-am spus sa se documenteze online ca sa afle toate avantajele si dezavantajele fiecarei console si sa se decida singura. Asa a si facut. Decizia sa: "Nu ii mai cumpar nici o consola."

    A cautat informatii despre cele 3 console primare si iata ce a invatat:
    Xbox360 si PS3: Nu vrea ca fiul sau sa inceapa sa injure oameni pe net si sa se poarte ca ultimul nesimtit injurand celelalte 2 sisteme. Adevarul e ca nu e greu sa dai peste "PS3 is F..ng S..t, C...p graphics, S..t internetz, G..y gameZ MICROSOFT F..KS SONY UP THE *bip*" (sau vice-versa) cand cauti reviewuri pe youtube pentru XBOX/PLAYSTATION.
    Wii: "Vad ca cei care au Wii se poarta ca un fel de cult venerand un Chinez" (era vorba de Miamoto) si injura celelalte 2 sisteme zicand ca distrug industria si ca Nintendo sunt zei etc.

    Dar parintii se intereseaza rar de asa ceva, de obicei cumpara doar ce vrea copilul. Ok, sa zicem. Hai sa vedem de ce nu se apuca mai multi oameni de gaming:

    Manualele de utilizare sunt o gluma proasta, jocuri in Romana (asta se aplica doar la noi) nu prea exista deoarece la noi lumea nu prea cumpara jocuri datorita tovarasului torrent, iar informatii online...read the above. Cum sa se apuce un non-gamer de jocuri? Daca dau search pe google 'what console should I buy' imi gaseste un articol destul de decent...pana cand cobor la comments si in loc sa zica lumea "e accurate"/"this guy is wrong" gasesc "JUST BUY A PC, ITZ ZA BEZTS" sau injuraturile mentionate mai sus.
    Pe net exista tutoriale despre orice (ca sa imi dovedesc punctul de vedere am cautat "How to use a toilet" si evident exista informati pana si despre cum se foloseste hartia igienica dupa ce termini ) mai putin despre "how to become a gamer". Populatia trebuie educata si prostia asta de "ConZole VarZ" trebuie sa inceteze. Who's with me?

  2. #2 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Sunt de acord, un non-gamer nu o sa inteleaga niciodata de ce ne place sa ne jucam pe console. Asociaza jocurile cu violenta si injuraturile.

    P.S. : Vezi ca e Houston nu Huston .

  3. #3 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Da..pai nu inteleg de ce parintii s-ar uita la comment-uri...acolo orice dobitoc isi poate da cu parerea...daca intrii si cauti un articol pe google..un comparativ..te rezumi doar la el..iar articole sunt destule(majoritatea in engleza) ,chiar in Level-ul de luna trecuta se poate gasi un material ..insa ei prezinta mai mult consolele in comparatie cu PC-ul(si ajung la concluzia INCREDIBILA !! ca PC-ul bate consolele )

    Se gasesc chiar si video-uri...pe CNET..IGN..etc...
    La polul opus este un comparativ "propagandist, tip OTV" :http://www.playcom.ro/comparatie.html
    (cititi in josul paginii si va minunati)

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu ai nevoie sa gasesti oameni sa boicoteze, ai nevoie sa gasesti o metoda prin care sa poti lansa o responsabilizare, atat printre parinti cat si printre adulti.

    Pentru multi adulti, internetul inseamna un mail si un google. Nu mai mult. Le pui trei site-uri de review-uri si nu stiu cum sa le diferentieze. Nu va ucideti parintii pentru asta, ca e ceva normal. Nici noi nu stiam la inceput. Eu, in schimb, de fiecare data cand era nevoie de o electronica noua, i-am dat link mamei pe Engadget, la review. Laptop, telefon... chestii mici. Acum stie exact unde sa caute, pentru un review profesionist.

    Pentru cei mici, inca mai avem de asteptat. Tot nu vad Romania ca pe o piata buna pentru jocuri. Prea putine promotii constante, prea putine evenimente si mai ales, prea putine locuri dedicate. La MG/Altex/etc, te duci sa intrebi de un joc si iti aduce total altceva. Ce sa ii faci, daca nu ai pe cineva sa te indrume sa nu cumperi jocul interzis sub 18 ani ci ceva mai bun pentru varsta ta. Jocurile pentru copilasi sunt considerate tabu (jocuri pentru copilasi = $hit), dar nu este asa! Sunt destule optiuni bune, trebuie doar personal instruit.

    Din punctul meu de vedere, daca se rezolva aceste probleme, totul o sa fie super...

  5. #5 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Sunt de acord, un non-gamer nu o sa inteleaga niciodata de ce ne place sa ne jucam pe console. Asociaza jocurile cu violenta si injuraturile.

    P.S. : Vezi ca e Houston nu Huston .
    Totusi, nu orice om cu o consola (sau mai multe) e gamer, asta a gresit si Mykayel in post-ul lui.
    Si nu o sa ai vreun succes sa se scoata tot timpul jocuri ca Kirby's Epic Yarn, Epic Mickey sau alte jocuri de genul asta pentru simplul fapt ca cele cu actiune intensa, cu sisteme complexe, etc au cel mai mare succes la public.

    Si revin, nu orice om cu o consola e GAMER! Poti sa ai consola, sa te joci de 1-2 ori pe saptamana/luna, asta nu inseamna ca esti gamer.
    GAMER != CASUAL GAMER

    Si totusi, sa nu uitam de RATING-uri, care tocmai pentru problema ta sunt puse. Uite un post de pe un alt forum, gasit pe Google

    Stick and Stones MAY break my bones.. but, word can never harm me. I am not easily offended. They can be the foulest mouthed things in the world… It’s just words. I could care less… let them sling bigotry and hatred. What does it really do?

    It doesn't really do much to me. But still, having some snot-nosed little punk whose testicles haven’t even dropped scream obscenities and racial/homophobic slurs at me isn’t exactly my ideal way to spend an evening. I wear headphones when I game because of this because I dont want my family to hear this while I try to enjoy the game working as a team with my teammates. PC gaming tends to draw an older crowd, and what kids are there are mostly more respectful.

    I don't know what it is with M games and kids, but i have a feeling its the parents that let them play rated M games fault they act bad. If the parents let them play games as brutal as gears of war, then they must not do a who lot of other life lessons these kids need to learn also, such as respecting other people.

    As the internet gets bigger and parents get stupider, this problem is only going to get worser. Kids take advantage of the ability to be anonymous on the internet, knowing that the worst they can get is yelled at over the mic. If i were there parents, they would be kicked off the game and grounded for months if i heard half the things I hear in online games coming from their little mouths.

    Kids on E and T games are usually fine, but bring them into an M game, and they become the biggest assholes ever born, and don’t even get my started about Xbox Live…

  6. #6 SP
    Member i.gamer's Avatar
    Nu de la console invata acel pusti injuraturi,ci de la oamenii care injura cand se joaca online.Daca vrea sa ii ia o consola,mama lui ar trebui sa ia ori un xbox 360 ori un ps3(inclin spre xbox deoarece la ps3 internetul e gratis,deci pustiul se conecteaza oricand fara acordul parintilor) sau daca nu e deloc de acord cu jocurile cu violenta atunci sa-i ia un wii si sa-l lase sa se joace Super Mario Galaxy si altele.Wii-ul e cea mai potrivita consola pt un copil.Si oricum,consolele nu au nici o legatura cu nu stiu ce zeu,si intotdeauna vor fi console wars,dar nu vad cu ce il afecteaza pe copil atata timp cat sta si se joaca single player.

  7. #7 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Quote Originally Posted by i.gamer View Post
    Nu de la console invata acel pusti injuraturi,ci de la oamenii care injura cand se joaca online.Daca vrea sa ii ia o consola,mama lui ar trebui sa ia ori un xbox 360 ori un ps3(inclin spre xbox deoarece la ps3 internetul e gratis,deci pustiul se conecteaza oricand fara acordul parintilor) sau daca nu e deloc de acord cu jocurile cu violenta atunci sa-i ia un wii si sa-l lase sa se joace Super Mario Galaxy si altele.Wii-ul e cea mai potrivita consola pt un copil.Si oricum,consolele nu au nici o legatura cu nu stiu ce zeu,si intotdeauna vor fi console wars,dar nu vad cu ce il afecteaza pe copil atata timp cat sta si se joaca single player.
    Chiar nu ma asteptam sa ratezi topicul asta, insa speram pana in ultima clipa , bineinteles, ai o opinie total gresita.



    Si pe Wii sunt jocuri serioase, horror:




    Si alte on-rail shooters.

  8. #8 SP
    Member i.gamer's Avatar
    ^Da stiu ca sunt si jocuri mai violente pe Wii,dar pt un copil Wii-ul este cea mai buna consola.Nu exista consola care sa nu aiba jocuri violente!Dar pt Wii,in Altex si alte magazine cu jocuri predomina jocurile gen Mario,Zelda si Pokemon,care nu sunt nocive pt un copil!

    P.S.:Am si eu Wii si stiu foarte bine ca are si jocurile cu violenta.

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Daca vrea neaparat o consola pentru copil, depinde si de varsta acestuia, este DSul. Nu pentru ca ar avea jocuri simple (sau "pentru copii", "imature" cum le spun unii) ci pentru pret si multimea de jocuri atractive. Ar putea incerca si un PS2, doar daca acel copil are peste 11-12 ani, insa sa-i selecteze jocurile (sa nu-l modeze, iar copilul sa-si ia orice de pe torrent).

    E gresit sa credem ca un copil invata sa injure din jocurile video (chiar daca e vorba de MP), invata destule in scoala (mai ales daca este intr-o scoala in care 1-8 invata in acelasi timp; sau daca este intr-un colegiu, unde copii de clasa a 5a sunt amestecati cu cei de liceu). Va afla destule injuraturi asa, va vedea un comportament usor violent, va afla eventual de tutun/droguri/alcool.

    Manualul unei console mi se pare suficient de stufos pentru a te invata primii pasi in utilizarea ei, iar jocuri in limba romana sunt doar un vis indepartat, cel putin pe console. Si sincer... prefer jocurile in engleza, fara sa vad traduceri dubioase (asa cum se intampla cu multe filme).

    @darkpaul13: De ce ti se pare atat de uimitor ca PC>console? Arunca o privire pe line-up-ul din acest an pentru toate consolele (imo, Wii sta cel mai bine, chiar daca GT au acordat "Best Software Line-up" Microsoftului pentru line-up-ul extraordinar ce la avut X360, care, din nou imo, nu a fost deloc impresionant), iar apoi vezi ce jocuri au aparut pe PC. Va place sau nu... PCul inca sta foarte bine, iar pe langa jocurile bune care apar, apar si diferente grafice din ce in ce mai mari.

  10. #10 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Vad ca multi nu au priceput care e treaba:

    1. Huston was meant as a joke asa pronunta parintii mei si ai altor prieteni de ai mei numele, eu consider ca glumita se potriveste cu ce am scris in topic dar vad ca nu rade nimeni deci aparent am facut bine ca nu am devenit comediant;

    2. Vad ca nu ati prins care e problema defapt: Imaginea unui gamer, nu a jocurilor.

    Mama respectiva (ca si alti parinti de altfel) nu are nimic cu violenta din jocuri, dar cand a vazut ce fel de comenturi dadeau 'copii' de pe youtube cand vine vorba de console a crezut ca e din cauza gamingului (nici eu nu prea vad logica dar asta nu mai conteaza)

    3. Nu e vorba neaparat de gameri hardcore ci de gameri in general. Sa elaborez putin:

    Cel mai mare dezavantaj la noi e ca nu avem un format universal. Sa zicem ca iti cumperi un film pe DVD, il poti viziona la DVD-Player (orice DVD player) sau chiar si la PC daca ai un DVD Drive (majoritatea avem). Dar daca cumperi un joc...bau! Va imaginati cat de nasol ar fi sa existe filme exclusive Eboda sau filme exclusive Samsung? Ar fi un cosmar. Dupa ce ca un joc e deobicei mai scump decat un film, mai dai banii si pe consola si nici nu vei stii ce joc iese pe ce sistem decat daca stai si cauti pe net ore in sir. Dar mai exista o problema si voi explica acum (asta e vina producatorilor de jocuri):

    Apuca orice joc la random din colectia ta si rasfoieste putin paginile manualului. Acum imagineazati ca nu te pricepi la jocuri. Intelegi ceva din ce abereaza aia pe acolo? (sa zicem ca vorbesti limba engleza fluent) Eu unul am facut experimentul asta cu 10 jocuri, toate manualele erau scrise cu picioarele. Ah, dar poate ei presupun ca tu deja stii toate alea. Atunci de ce mai avem manual? Pe gamer nu il ajuta, pe incepator nu il ajuta, e doar asa de forma.

    Cat despre faza cu PC-Gaming o sa ma aleg cu multa ura ca trebuie sa recunosc asta dar...e mai rau decat pe console. Teoretic un PC e superior pentru ca poti sa ii faci un simplu upgrade sau in majoritatea cazurilor doar sa schimbi setarile jocului in loc sa cumperi altul si mai ai si grafica superioara pe deasupra (daca stai cu nasul in ecran si ecranul e de 30 de ori mai mare decat capul tau). In plus, merge orice joc de PC, sau cel putin asa zice propaganda. 3 sferturi din jocurile mele vechi nu functioneaza pe PCul meu modern iar cele care functioneaza ori nu au sunet ori crapa dupa un anumit timp. Genial! Am incercat 3 jocuri noi (cel putin pe atunci erau noi) si am patit urmatoarele chestii:

    1. Bioshock a avut nevoie de 2 patchuri care le-am cautat ORE INTREGI pe net. Cand in sfarsit gaseam un link spre patch aflam ca siteul respectiv nu mai e in picioare sau nu mai are fisierul. Dai si mai cauta. Si toate astea pentru ca placa mea video nu era 'compatibila' cu jocul fara acel patch. Apoi dai si mai cauta pentru ca aparent acel patch nu merge fara alt patch. In sfarsit jocul a mers si mergea chiar bine pe medium settings dar totusi e mult prea multa munca pentru un joc pe care am dat banii.
    2. Devil May Cry 4 avea o problema de sunet oribila: daca mergea muzica, nu mergeau effectele si vocile; daca mergeau vocile, nu mergeau restu; you get the point. Problema asta nu am reusit sa descopar de la ce era dar aparent sunt multi care o au.
    3. Cireasa de pe tort SILENT HILL: HOMECOMING. Il asteptam cu sufletul la gura...apare jocul...il iau...avea un framerate slab dar era jucabil asa ca am indurat. Ajung la un anumit punct in joc, se aude un zgomot enervant, PAC-restart la PC. Mai incerc o data, ajung la acelasi punct PAC-restart la PC. Caut informatii pe net si in sfarsit aflu ce era de vina: placa...de...SUNET! Nici nu inteleg cum e posibil.

    So...cam asta e. Poate pentru cineva cu mult timp si cu multa rabdare aceasta problema nu e asa de mare. Dar eu sunt foarte lenes, eu vreau sa cumpar un joc si sa mearga, nu sa ma rog de el. Deci pentru un inceptor sa treaca prin toate chestiile alea de mai sus, ar fi ingrozitor dar macar toata lumea are PC acasa.

    Bine, industria mai face si unele greseli de marketing dar asta e un alt subiect asa ca nu voi intra in el.

    EDIT: Al doilea patch pentru Bioshock nu era defapt un patch ci un fisier DLL. Sorry.

  11. #11 SP
    Member yoyokid's Avatar
    De ce sa iti protejezi copilul atat de mult incat sa nu ii iei consola deorece iti este teama sa nu se apuce de injurat.Daca iti educi copilul cum trebuie nu ai de ce sa te temi....Tot o sa vorbeasca urat la un moment dat asa ca de ce sa ne mai batem capul.

    P.S: ( inclin spre xbox deoarece la ps3 internetul e gratis,deci pustiul se conecteaza oricand fara acordul parintilor) .

  12. #12 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    @Mykayel: Cele 3 jocuri sunt originale?
    Intreb pentru ca eu am gasit asa:
    1. Patch-urile pentru Bioshock pot fi descarcate de pe site-ul oficial sau de pe Steam (in caz ca ai jocul de aici). Al doilea patch (cel pentru placa video) este, daca am inteles eu corect, un mic hack care sa permita rularea jocului pe un sistem cu placa video slaba (SM 2.0), deci este vina ta ca nu te-ai documentat, macar putin.
    2 si 3. Cred ca solutia este simpla, cel ptuin din ce reiese in urma unui mic search pe cateva forumuri: cumpara jocurile.

    Manualul unui joc te invata destule, ca sa nu mai spunem ca exista tutorial ingame. Inveti controlul si cam tot ce ai nevoie.

  13. #13 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Pana la urma care e problema?

    - Jocurile violente? Vor exista mereu, fie ca e vorba de PC / Xbox / Playstation / Wii / etc..
    - Fanboys care injura celelalte sisteme? Nimeni n-o sa educe lumea, mereu vor fi useri PC care injura consolele, useri de console care injura PC-ul sau celelalte console..
    - Oameni care injura pe Internet? Doh..

    Asta mi se pare un argument stupid ca sa nu cumperi o consola... "Fanii consolei X vorbesc urat pe Internet despre consola Y". Welcome to reality! Am putea la fel de bine sa nu mai lasam copiii la scoala, ca doar jumatate din pustanii de clasa a 3-a folosesc cuvintele cu P, F, etc... Sau sa nu mai navigheze pe net, ca e plin de oameni degenerati..

    Mai degraba ar putea gasi argumente precum "dar daca ii iau consola, o sa se joace toata ziua si n-o sa faca nimic in viata" sau "o sa ma bata tot timpul la cap sa-i iau jocuri, iar jocurile sunt scumpe".

    Si daca nu ii ia consola si copilul se joaca pe PC...e diferit, sau cum? O sa vada pe net cum cei cu PC ii injura pe cei cu console.
    Cat despre gaming-ul efectiv, cred ca mai degraba controlezi aspectul aspectul asta cu o consola. Pentru PC poti oricand sa iei orice fel de joc de pe torrents. Consola nu o modezi, copilul o sa se joace ce ii cumperi tu.

    Nu stiu cum e pe PS3, dar pe Xbox ai setari de Safety:
    - poti sa blochezi text/video messaging (sa nu se trezeasca copilul cu mesaje gen "haha f**k you noob" dupa un meci nereusit de FIFA); chiar si voice chat, sa nu mai auzi toti plangaciosii din Black Ops cum te injura ca i-ai killarit..
    - poti sa blochezi rularea jocurilor care nu au rating-ul necesar (sa nu poata copilul sa joace "Grand Theft DonkeyF#$%er" imprumutat de la prieteni) sau accesul la informatii pe XBL legat de asemenea jocuri
    - poti sa stabilesti cat timp zilnic/saptamanal se pot rula jocuri pe consola
    - poti sa restrictionezi accesul la Live cu totul
    - etc

    O consola e o alegere mai buna pt gaming, pentru "siguranta" copilului.. Altfel il tai si de la jocurile pe computer, eventual si de la net, de la iesitul pe-afara si macar stii ca n-o sa fie expus la limbaj murdar si violenta.. si probabil o sa fie un alienat mai incolo.

    Cat despre industria jocurilor de la noi.. Nu prea vad ce legatura are cu subiectul "gamerii injura". Iar faptul ca jocurile se gasesc in engleza si nu in romana - la nivelul de coperti, manuale - il consider un mare PLUS. Lasa copilul sa citeasca in engleza.. sa invete. Cand eram eu mic, Cartoon Network era in engleza.. incet-incet prindeai limbajul, nu ca la prostia aia dublata de azi. Bine, pe atunci nu prea exista net, azi ai tangente cu engleza si in alte conditii decat desenele la care se uita copiii in fiecare zi. Asa si cu jocurile..

    In plus, cine vrea sa cumpere "Mecanismele Razboiului", "Efect in Masa", "Mare Furt Auto", "Crezul Asasinului: Fratia" si altele?...

  14. #14 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Quote Originally Posted by Mykayel View Post
    1. Bioshock a avut nevoie de 2 patchuri care le-am cautat ORE INTREGI pe net. Cand in sfarsit gaseam un link spre patch aflam ca siteul respectiv nu mai e in picioare sau nu mai are fisierul. Dai si mai cauta. Si toate astea pentru ca placa mea video nu era 'compatibila' cu jocul fara acel patch. Apoi dai si mai cauta pentru ca aparent acel patch nu merge fara alt patch. In sfarsit jocul a mers si mergea chiar bine pe medium settings dar totusi e mult prea multa munca pentru un joc pe care am dat banii.

    Ei bine, in fiecare README, manual sau ce vrei tu al jocului, sunt link-uri catre paginile oficiale ale jocului. Pe pagina oficiala a jocului, gaseai incredibil de usor aceasta pagina: BioShock Support - de altfel, primul rezultat pe Google. Asta daca nu cumva cumperi jocul prin Steam si il ai actualizat automat.

    Si din manualul jocului inveti absolut tot ce este necesar ca sa te poti "lansa" in joc. Sa nu mai zic ca mai toate jocurile au tutoriale, la inceput, unde pui in practica ce ai invatat in manual.

  15. #15 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    @Mykayel: Cele 3 jocuri sunt originale?
    Intreb pentru ca eu am gasit asa:
    1. Patch-urile pentru Bioshock pot fi descarcate de pe site-ul oficial sau de pe Steam (in caz ca ai jocul de aici). Al doilea patch (cel pentru placa video) este, daca am inteles eu corect, un mic hack care sa permita rularea jocului pe un sistem cu placa video slaba (SM 2.0), deci este vina ta ca nu te-ai documentat, macar putin.
    2 si 3. Cred ca solutia este simpla, cel ptuin din ce reiese in urma unui mic search pe cateva forumuri: cumpara jocurile.

    Manualul unui joc te invata destule, ca sa nu mai spunem ca exista tutorial ingame. Inveti controlul si cam tot ce ai nevoie.
    1. Acel patch sau hack nu era pe siteul official pe atunci si nu am cont de steam;
    2 si 3. Ambele erau originale, alta solutie?

    Bun, vreau citatul din manualul Devil May Cry care explica ce sunt alea Upgradeuri si de unde le gasesti. Vreau o explicatie la intrebarea "De ce nu pot sari oriunde in God Of War 3" din manualul jocului, pe ce logica se decide unde pot sa sar si unde nu? De ce apar uneori niste Cercuri deasupra inamicilor din God Of War iar alteori nu? Ce sunt alea atribute si cum le maresc valoarea in Dragon Age? Dar cand imi scrie Level Up in colt ce inseamna? Care este scopul jocului Prototype? Dar Bioshock? De ce imi tot zice sus Trophy Unlocked in anumite momente in unele jocuri? Cum ma joc in 2 jucatori la Devil May Cry 4? Ce fac costumele din Bayonetta? De ce am acele accesorii scumpe in Bayonetta (mai exact cum influenteaza jocul)? Aceste informatii nu sunt in manual, trebuie sa le stii deja sau sa le descoperi pe parcurs fara nici o explicatie.

  16. #16 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Pentru astfel de momente exista Google.

  17. #17 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Quote Originally Posted by Mykayel View Post
    Aceste informatii nu sunt in manual, trebuie sa le stii deja sau sa le descoperi pe parcurs fara nici o explicatie.
    Poate ca producatorii merg pe premisa "pagini in plus in manual = costuri mai mari de productie".
    Am constatat ca manualele jocurilor sunt parca din ce in ce mai subtiri. Nu stiu daca ai vazut manualul la AC:Brotherhood.. o coperta (as in aproape un A4 impaturit in doua) pe care scrie "uita-te in meniul jocului", probabil noua tendinta stupida de a face profit.

  18. #18 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Pentru astfel de momente exista Google.
    Nu trebuie sa caut pe Google! De ce mai exista manual daca nici macar chestiile de baza nu le contine.

    AndyZ o sa repet ce am mai scris o data: Nu jocurile violente sunt problema ci faptul ca noi gamerii suntem vazuti ca pe niste inculti grei de cap care nu au trecut inca mental de varsta de 10 ani. Tu ai vrea ca sa asocieze copilul tau cu niste oameni ca astia? Noi stim ca nu sunt toti gamerii asa, dar de cate ori cineva incearca sa o dovedeasca apar 3 vite care isi iubesc bucatile alea de tabla cu ceva plastic in ele atat de mult incat incep sa se injure pentru ca bucata de plastic numarul 1 e mai buna decat bucata de plastic numarul 2 sau pentru ca telecomanda bucatii de plastic numarul 1 este mai rotunda decat bucata de plastic numarul 2. E normal asa ceva? Ma mir ca nu ne injuram pentru care firma scoate pantaloni mai buni.
    Iar faptul ca jocurile nu au o optiune pentru limba Romana e o problema destul de mare pe aici. De ce? Cativa vecini de ai unui prieten joaca doar FIFA si X-Blades. De ce? FIFA e usor de priceput iar X-Blades are setare in Romana. Tu iti imaginezi cat de multi Romani ar cumpara jocuri daca ar si intelege ceva din ce zice povestea aia? Nu e vorba doar de copii ci si de adulti. O subtitrare in limba Romana ar fi chiar atat de rea? Ar fi chiar asa greu sa setezi jocul pe Engleza daca nu vrei sa vezi traducerea? Chiar credeti ca Gears Of War sau Halo are o poveste asa mare incat nu poate fi subtitrata?

    EDIT: Poate ca producatorii merg pe premisa "pagini in plus in manual = costuri mai mari de productie".
    Am constatat ca manualele jocurilor sunt parca din ce in ce mai subtiri. Nu stiu daca ai vazut manualul la AC:Brotherhood.. o coperta (as in aproape un A4 impaturit in doua) pe care scrie "uita-te in meniul jocului", probabil noua tendinta stupida de a face profit.

    Eu ce am scris acum cateva posturi? Sau e greu sa citesti? Am intrebat CE ROL AU? Noua nu ne trebuie, incepatorii nu inteleg mai nimic din ele, de ce mai exista? E ca si cand ar scrie Manualul versiuni US in Japoneza. Daca sunt Japonez, clar o sa iau versiunea Japoneza iar daca nu sunt Japonez, sunt sanse mari sa nu pricep nimic din ce scrie acolo.

  19. #19 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Manualul are rolul de a te introduce in joc, iar in toate manualele in care m-am uitat sunt informatii despre controale si in unele despre joc si povestea lui. Daca jocul este o continuare, poate sunt informatii despre jocul anterior. Oricum, majoritatea informatiilor le gasesti pe paginile oficiale ale jocului (site sau forum).

  20. #20 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Pai, eu stiu una si buna.Cumpara-i copilului ce consola vrei,jocuri sunt destule.Daca il educi bine, nu se va apuca sa injure asa din senin.Spre exemplu, eu jucam cs 1.6 pe la 10 ani si nu am avut treaba cu injuraturile, deoarece consider ca parintii m-au educat cum trebuie.Jocuri se gasesc pe piata cate vrei.Daca este o fire mai activa, eu zic sa il dea la un sport si sa ii cumpere un wii sa se descarce(wii este cea mai ieftina consola din generatia asta).Daca nu este atat de energic, cumpara-i un xbox360 si ii selectezi optiunile pentru timp de joaca si anumite restrictii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. O sa avem Kingdom Hearts 3... candva By Tudoran in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 16-04-2015, 21:10
  2. Avem DOOM 4! By flavi_us in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 21-07-2014, 14:59
  3. Replies: 6 Last Post: 12-02-2012, 22:50
  4. Ce accesorii avem la PSP ! By Solozaur in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 19 Last Post: 07-12-2010, 18:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts