Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Probleme cu router wireless.

  1. #1 SP
    Member Sosetila's Avatar

    Probleme cu router wireless.

    M-am plictisit sa ma joc singur pe wii (no net si o singura maneta) asa ca mi-am luat ca tot omu' un router wireless.
    Modelul este TP-LINK TL-WR340G.
    Eu am net de la rds,am conexiune de tip PPPOE si ip dinamic.
    Pana acum totul bine,problema e urmatoarea:
    La router ,in manualul de instructiuni,imi zice asa :
    "Conectati portul WAN al routerului la portul LAN al modemului folosind un cablu ethernet"
    Ok,ok,pot sa urmez instructiuni simple,dar,vai,ce se intampla,cand intorc capul spre computer descopar cu stupoare ca cineva a fugit cu modemul meu pe care nu l-am avut niciodata.
    Ce trebuie sa fac in situatia asta?Conectez cablul de net care momentan se afla in PC in router?Daca da,ce fac cu urmatorul pas din manualul lor genial : "Conectati computerul dvs. la unul din porturile 1-4 ale routerului utilizand cablu ethernet".
    Multumesc pentru timpul acordat,sunt cam paralel cu consolele si netul.

  2. #2 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Salut. Pai bagi cablul de la RDS (banuiesc ca ai Fiberlink - mufa este ethernet ) in Router in portul WAN(de obicei e colorat in galben, albastru, sa fie usor de reperat).
    Aprinzi router-ul si il conectezi cu un cablu de retea la computer pt a face setarile initiale.
    Deschizi internet explorer, opera sau ce browser folosesti si tastezi in bara 192.168.1.1 sau alta adresa, depinde care e adresa default a router-ului. (click dreapta pe connection in bara de start in windows, status, te uiti la IP si vezi care e cel al router-ului). O sa iti apara sa te loghezi in browser (de obicei implicit ai user Admin , pas Admin. dar depinde ce ai si in manual. Dupa aceea setezi conexiunea la internet, PPPOE , bagi userul si parola de la RDS, nu completezi nimic la service name sau ISP provider (e important) si dai save. Ar trebui sa iti mearga netul acum. Pt setari de wirelless sau alte chestii, consulta manualul router-ului sau cauta pe google.

  3. #3 SP
    Member Sosetila's Avatar
    Odata ce bag cablul de net in router nu ma mai pot conecta de pe computer,nu conteaza daca bag alt cablu ethernet din router in locul unde era bagat cel de net.

    ---------- Post added 02-08-2011 at 12:53 PM ----------

    Haideti raspundeti-mi si mie ca nu am putut dormii toata noaptea si nu ma culc pana nu ma joc un SSBB pe net XD

  4. #4 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    pai ideea e sa bagi cablul de la RDS in router, el sa se conecteze la internet si tu sa ai internet in toata casa. Pt a te conecta de pe computer la net, trebuie sa il legi la router, sau daca ai placa de retea wireless, trebuie sa te conectezi la reteaua wireless. Dar pt primele setari, e bine sa ai un cablu pt a lega routerul de pc. Si da, il bagi in locul unde aveai inainte cablul de net. Dar nu te mai conectezi la internet de pe PC, sterge conexiunea aia. Pur si simplu cand o sa aprinzi PC-ul si o sa se stabilizeze reteaua, o sa ai internet, routerul fiind aprins non-stop

  5. #5 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Exact asa mi se intampla si mie de fiecare data dupa ce instalez windows-ul ,pe mac nu am absolut nici o problema dar pe windows...vai..De exemplu mie mi se conecteaza calculatorul la router,nu ma pot conecta la RDS .

  6. #6 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Trebuie sa verificati daca router-ul are conexiune internet sau e picata. Fiecare router are un logger si un status. Vedeti acolo daca e vreo problema. Incercati sa dezactivati firewall daca tot blocheaza ceva. Dar mai multi ca sigur e din cauza routerului, nu l-ati configurat bine

    Faceti o poza cu telefonul sau dati cu captati o imagine de pe PC cand aveti deschis routerul in browser la "WAN SETUP" sau asa ceva si dupa aia la wireless, network. Sa vad ce setari aveti. Va corectez in paint daca trebuie sa schimbati ceva.

    Sosetila, incearca sa conectezi wii la router, poate e mai usor. AM uitat ceva important. Sa aveti setat DHCP on in router, sa poata aloca adresa dinamica la PC si consola

  7. #7 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Mie imi merge router-ul acum,l-am setat dar practic eu ma conectez prin router ,nu prin RDS ,ma rog ..pe mine ma intereseaza sa mearga

  8. #8 SP
    Member Sosetila's Avatar
    Pana la urma am reusit sa ma conectez,dar permiteti-mi sa spun ca urinez pe nintendo si lenea lor de a repara un joc ca SSBB sa mearga online.

  9. #9 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Permission granted.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ce router wireless detii? By MonkY in forum Polls
    Replies: 38 Last Post: 18-07-2014, 11:10
  2. Configurare router wireless By boga in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 09-07-2011, 10:44
  3. Problema router router wireless By consol3 in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 14-09-2009, 19:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts