Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 42

Thread: Format digital sau hard copy palpabil?

  1. #1 SP
    Senior Member iPaul's Avatar

    Format digital sau hard copy palpabil?

    Quote Originally Posted by it.addi View Post
    Pe Steam sunt o gramada de oferte bune cu reduceri pana la 75 % sau chiar mai mari .
    Mie preturile dupa steam mi se par exagerate tinand cont ca nu sunt produse fizice ,si sunt doar digitale deci preturile "bune" dupa steam nu sunt chiar atat de bune,la preturile acelea le poti gasi mai peste tot in format fizic(ex zavvi).

  2. #2 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    OK, arata-mi te rog GTA Complete Pack la 7,5 euro, L.A. Noire la 12,5 euro si Fallout: New Vegas la 5 euro pe un site la alegerea ta la aceste preturi sau chiar mai mici in format fizic.

  3. #3 SP
    Member theste99's Avatar
    Si pe Xbox Live si PSN, nu-s preturi mari pentru niste produse digitale ?

  4. #4 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by psypc2 View Post
    OK, arata-mi te rog GTA Complete Pack la 7,5 euro, L.A. Noire la 12,5 euro si Fallout: New Vegas la 5 euro pe un site la alegerea ta la aceste preturi sau chiar mai mici in format fizic.
    http://www.amazon.co.uk/gp/offer-lis...condition=used

    La Noire SH la 12 euro cu transport cu tot (+2 euro comision robertdinu). Si e de XBOX 360.

    Dar nu poti compara jocul fizic cu unul digital. Ala fizic o sa-l poti revinde cu usurinta oricand vrei tu. Plus ca e acolo, nu se compara cu ceva digital, poate peste 5 ani nu mai ai pe serverul steam jocul ala, nu se stie. Si tu-l ai cumparat, dar n-o sa-l poti descarca si juca.

    Si va mai zic o faza care ar trebui sa va puna pe ganduri. In urma cu vreo 2 luni am comandat pt un amic trackmania digital. Am platit cu paypal-ul personal si am trimis jocul ca si gift. Dupa vreo 2 saptamani am primit mail ca ei suspecteaza frauda si sa le dau datele personale: adresa, nr de telefon, etc. M-am enervat, dar ce sa fac, le-am trimis datele. Degeaba, au anulat jocul si mi-au facut refund. Am incercat sa le trimit mail, sa discut cu support-ul pe forum, nimic. Niste retardati. Dar jocul s-a dus.

    Eu oricum n-o sa cumpar in viata mea un joc digital, nici daca e 0.01 euro.

  5. #5 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by psypc2 View Post
    OK, arata-mi te rog GTA Complete Pack la 7,5 euro, L.A. Noire la 12,5 euro si Fallout: New Vegas la 5 euro pe un site la alegerea ta la aceste preturi sau chiar mai mici in format fizic.
    Banuiesc ca acelea sunt oferte de sarbatori ,in orice caz ,jocurile de PC mereu o sa le gasesti la preturi super ok ,si exact ce a zis RaverX ,nu poti compara un joc digital cu unul in format fizic ,pe cel in format fizic il poti revinde ,il vei avea si peste 1,2,3,5 (s.a.m.d) ani ,eu prefer sa-mi umplu rafturile cu jocuri fizice decat "rafturile" virtuale ,asa ca sa nu va mirati daca in 10 ani nu o sa mai existe jocuri in format fizic.

  6. #6 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Dupa vreo 2 saptamani am primit mail ca ei suspecteaza frauda
    Pai si care dreac e frauda daca tu ai scos banu si ai platit ?!
    Ce-i mai intereseaza pe ei adresa ?

  7. #7 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Pai si care dreac e frauda daca tu ai scos banu si ai platit ?!
    Ce-i mai intereseaza pe ei adresa ?
    Nu stiu nici eu. Cred ca s-au mirat cum de un roman isi cumpara jocuri online si au zis ca e un card furat Cine stie... Ideea e ca amicul a ramas fara joc si aia nu se sinchisesc sa rezolve problema. Iar asa ceva nu se intampla in cazul unui joc fizic.

  8. #8 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Jocurile fizice care au si multiplayer nu pot fi revandute fara sa pierzi acces-ul la componenta multiplayer sau mai rau daca jocul are protectie SteamWorks nu-l mai poti vinde deloc odata activat pe contul personal de Steam.

    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Banuiesc ca acelea sunt oferte de sarbatori.
    Logic ca sunt la ofertele de sarbatori. Doar nu sta cineva normal la cap sa dea de 2-4 ori mai mult pentru un joc in afara acestor perioade cu reduceri.

  9. #9 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Nu e greu deloc sa-ti dai seama de ce au preturile mari jocurile pe Steam. Tinand cont de faptul ca ai cumparat un joc odata si-l poti downloada/juca oricat, oriunde, ba chiar si pe Mac (destul de multe titluri). Sa nu mai spun de faptul ca poti avea majoritatea jocurilor intr-o singura aplicatie, la un click distanta. Astea toate puse langa DRM-uri care nu deranjaza utilizatorii, sistem de achievementuri si urmarirea statisticilor, update-uri automate, comunitatea steam pe care poti salva screenshot-uri si poti interactiona cu lumea. Nu mai spun nimic de Steam cloud care ofera 1 GB de spatiu gratuit pentru salvari/screenshot-uri etc.

    Eu va rog frumos sa va cumparati jocurile retail, sa stati cu dvd-ul in unitate pentru a juca un titlu (lucru care duce la deteriorarea lor in timp), cautarea de patch-uri dupa instalare, probleme cu DRM-uri si altele.

    Am Fallout 3 retail si nu il pot juca, pentru ca in momentul in care lansez jocul imi spune ca nu gaseste dvd-ul in unitate. Ce mai lucru, asta ar insemna sa caut crack pe net sa pot juca un titlu pe care l-am cumparat. Bineinteles, mai bine nu-l mai joc si-l tin in biblioteca degeaba.

    PS: de ce la voi totul se rezuma mereu la pret si la posibilitatea de a revinde ceea ce cumparati ? Cat despre peste x ani n-o sa mai poti downloada nu stiu ce joc, e atat de trasa de par incat nici nu vreau s-o discut. Mai degraba v-ati face griji ca versiunile retail nu vor mai merge peste cativa ani din cauza incompatibilitatilor cu sistemele de operare ce vor aparea in viitor, cum a fost cu Vista/7, in timp ce pe Steam vor fi sigur optimizate atata timp cat aplicatia va exista pe acel sistem de operare.

    Inca ceva: Eu am peste 100 de titluri cumparate pe Steam. Nu am avut nici cea mai mica problema cu vreo tranzactie vreodata. Si am cumparat jocuri chiar si cu VPN de US/UK, sa beneficiez de pret mai mic sau de titluri blocate pe regiune. Am folosit chiar si paypal si nu am avut nici cea mai mica problema. Cumpar in continuare jocuri si ma bucur de ele.

  10. #10 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    sa stati cu dvd-ul in unitate pentru a juca un titlu (lucru care duce la deteriorarea lor in timp)
    Cat timp ai grija de disc nu se deteriozeaza, e mediu digital, nu e caseta care se demagnetizeaza sau se uzeaza. Poate tu confunzi discurile matritate cu alea inscriptibile... Am CD matritat din 1994 si e citit perfect si acum. Da, probabil ca in 50 de ani va incepe sa se deterioreze, dar pana atunci e cale lunga si nici noi nu traim vesnic.

    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    Am Fallout 3 retail si nu il pot juca, pentru ca in momentul in care lansez jocul imi spune ca nu gaseste dvd-ul in unitate.
    Probleme sunt cu orice, insa ma indoiesc ca in cazul asta e o problema care tine *doar* de joc, cum naiba altora le merge perfect? Poate e un soft la tine, ceva de genul "daemon tools" sau poate ai o unitate optica mai fitoasa sau poate ceva driver cu probleme, etc.

    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    Cat despre peste x ani n-o sa mai poti downloada nu stiu ce joc, e atat de trasa de par incat nici nu vreau s-o discut.
    Sa-ti dau doar un exemplu de serviciul digital: XBOX Live pt XBOX clasic. Nu mai exista din primavara anului 2010. Cine e inteligent stie ce vreau sa zic...

  11. #11 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Avantaje si dezavantaje... Pana la urma tine de preferinta fiecaruia.
    Eu prefer varianta hard-copy, imi place sa vad colectia in raft. Digital se simte ca un download de pe torrents.. In formatul asta mai cumpar doar daca e vreun pret foarte bun pe Steam.

  12. #12 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyZ View Post
    Avantaje si dezavantaje... Pana la urma tine de preferinta fiecaruia.
    Eu prefer varianta hard-copy, imi place sa vad colectia in raft. Digital se simte ca un download de pe torrents.. In formatul asta mai cumpar doar daca e vreun pret foarte bun pe Steam.
    Corect..cei mai multi procedeaza asa..si cum acum au fost Sarbatoriile..au fost si reduceri..iPaul probabil n-a intrat decat azi pe Steam si a vazut preturiile acelea monstru..insa de pe 19 parca au fost in fiecare zi reduceri..am reusit sa iau cateva jocuri la preturi foarte bune..Dead Space 1,Lara Croft and the GofL si Plants vs Zombies la 3,74E fiecare sau Bastion la 4,75

    in rest si eu prefer hard-copy

  13. #13 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Sa-ti dau doar un exemplu de serviciul digital: XBOX Live pt XBOX clasic. Nu mai exista din primavara anului 2010. Cine e inteligent stie ce vreau sa zic...
    A fost inchis un serviciu online pentru o consola care nu se mai fabrica de vreo 5 ani. Pentru ce sa-l mai tina deschis ? Pentru o mana de oameni ? Serverele alea costa bani, iar daca nu sunt folosite costa bani si nu produc nimic. Hai, fi serios si nu mai exagera fara rost.

    Preferati hard-copy, dar alea multe din ele se activeaza fie pe Steam fie pe Origin sau mai stiu eu ce alta platforma. Daca va place atat de mult sa tineti carcase inutile in biblioteca treaba voastra. Si eu am foarte multe jocuri de PC cumparate retail, dar se pune praful pe ele, nu le folosesc absolut deloc. Multe din ele doar le-am desigilat, am activat key-ul si l-am pus in biblioteca, nu m-am mai atins de el.

    Am cumparat Far Cry pe Steam, pentru ca varianta retail pe care o aveam cumparata deja necesita dvd-ul in drive in timp ce ma jucam. Si asta nu e singurul exemplu de acest gen.

  14. #14 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    A fost inchis un serviciu online pentru o consola care nu se mai fabrica de vreo 5 ani. Pentru ce sa-l mai tina deschis ? Pentru o mana de oameni ? Serverele alea costa bani, iar daca nu sunt folosite costa bani si nu produc nimic. Hai, fi serios si nu mai exagera fara rost.
    Am ras bine la explicatia ta. Sunt convins ca fix asa o sa zici peste 5 ani despre jocurile care n-o sa fie dipsonibile pe steam: Pentru ce sa le mai tina acolo? Pentru o mana de oameni? Oricum sunt jocuri vechi si nu le mai descarca aproape nimeni.

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Putem reveni on-topic? Merci!
    Eh, mai derapan si noi, o sa-mi dau report post si o sa rog un moderator sa mute discutia asta pe threadul digital vs retail

  15. #15 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Frate serios acum, fara nici o gluma. Cum sa nu fie jocurile acolo cand tocmai asta e scopul aplicatiei? Ca un joc sa nu mai fie disponibil pe acea platforma dupa ce tu l-ai cumparat, ar insemna practic ca Steam-ul/Origin-ul/PSN-ul/XBL-ul/iTunes Store etc (orice platforma pe care se pot cumpara jocuri/aplicatii etc in format digital) au dat faliment. Vezi asta intamplandu-se ? Cand majoritatea producatorilor se duc incet-incet spre digital-download only, iar acest business e cel mai rentabil in acest moment dintre toate. Nu stiu cine v-a bagat tampeniile astea in cap, dar va rog eu frumos, terminati cu aceste baliverne, pentru binele acestei comunitati. Nu de alta, dar unii poate chiar cred ce tampenii pot debita unii, asa cum probabil ati facut si voi.

    XBL-ul de pe primul Xbox a fost inchis pentru ca era oricum o simpla retea, nici nu se compara cu XBL-ul acum, iar pe langa asta era dependent de acea consola, care dupa cum am mai zis nu se mai fabrica deja de 5 ani. Sa dispara o platforma precum Steam, ar trebui sa dispara mai intai PC-urile si Mac-urile, poate chiar si PSN/XBL (CS GO va fi cross-platform, iar povestea cu Portal 2 pe PS3 presupun ca o stii).

  16. #16 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Peste 50 de ani hard-copy-urile n-o sa mai poata fi citite, iar digitalurile n-o sa mai mearga pe Windows 2062..... Pana la urma pentru ce va mai contraziceti?

    Revin cu o completare la ce am scris mai devreme: eu nu ma mai joc pe PC, cumpar de pe Steam cand e vreo super reducere, doar pentru a avea jocul ala disponibil oricand. PC-urile n-o sa dispara, iar asa cum exista jocuri de acum 15 de ani pe Steam, probabil asa vor fi disponibile si jocurile actuale in viitor. Asa ca da, pe PC sa zicem ca merita o colectie digitala.

    In schimb pe consola e alta mancare de peste, cine stie ce se va intampla cu XBL-ul / PSN-ul actual, in timpul viitoarelor generatii de console...? Peste x ani poate vor fi inchise, ca vechiul XBL. Cand va veni ziua aia, o colectie digitala = 0 (in afara de jocurile care au ramas instalate pe hdd).

    Si ca sa revin oarecum ontopic, s-a cam terminat perioada de deals pe Steam.

  17. #17 SP
    Teraflops Graft's Avatar

    Format digital sau hard copy palpabil?

    Pentru că threadul cu prețuri bune se cam umpluse de offtopic, mutăm discuțiile aici.

    Argumente pro și contra fără să ne tragem de păr și alte copilării, vă rog.

  18. #18 SP
    Member Mythul's Avatar
    Eu personal, ca si altii de exemplu am o obsesie pentru retail hard-copy, poate din cauza cand eram mic imi doream un joc 'original' cu carcasa etc. who knows. Am ramas cu obsesia asta si atunci cand iau un joc digital, parca e exact ca de pe torrente, doar ca e mai clean si am achievments etc. Dar pretul e extrem de atractiv. Si e normal pe steam sa fie aproape la fel de scump ca retail, pentru ca softwareul conteaza, carcasa + carticica probabil reprezinta 1% din costul produsului.

    Daca ar fi sa analizam la rece, digital e clar viitorul, vezi exemplul AppStore cu miliarde de downloads. Mai ales ca in 2012 Windows 8 va avea propriul Appstore (Marketplace).

    Hard-copy:
    + carcasa dvd colorata + manual + dvd - chiar daca practic nu au nicio valoare la multi, inclusiv mie imi place mult artworkul de pe coperta + alte bonusuri, o harta ceva
    + sentimentul de posesie, ca ai ceva fizic in mana, ai dat ce 40 euro pe 'ceva'
    + posibilitatea de a vinde second hand si a recupera o parte din investitie
    + posibilitatea de a 'colectiona' fizic jocurile si a le pune pe raft

    - ocupa 'spatiu', daca ai o camera/apartament/spatiu restrans
    - nu e 'eco-friendly' , incurajezi taierea de copaci, deseuri etc.
    - discul se poate deteriora/pierde
    - problema cu patches, drivere, compatibilitate in viitor

    Digital:
    + oferte bomba, incredibile
    + nu ocupa spatiu fizic deloc
    + le poti downloada oricand
    + patches, etc.
    + eco-friendly
    + teoretic le vei putea refolosi 'forever' sau pana da compania faliment

    - fara carcasa/carticica artwork, nu ai ce pune pe rafturi in gaming-room
    - nu le poti revinde, daca nu va place jocul, v-ati saturat de el....well thats life
    - nu il poti imprumuta la un prieten
    - riscul de a ramane fara joc cand serverele se inchid

  19. #19 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Mai adauga si urmatoarele in lista ta, si am inchis subiectul. Fiecare alege ce doreste.

    Hard-copy:
    + Le gasesti de obicei la preturi mici prin diverse magazine

    - Cele care se activeaza pe una din platforme (Steam/Origin/battle.net etc), devin practic bibelouri dupa folosirea codului

    Digital:
    + Ai jocul in ziua lansarii, fara intarzieri, cu posibilitate de preload, astfel in minutul in care jocul e lansat oficial poti sa intri in el sa incepi sa te joci (da, unii cumpara jocuri pe Steam si la pretul full).
    + Suport excelent. Nu cred ca exista cineva care se poate plange de suportul Steam. In caz ca esti nemultumit de un produs, poti primi banii inapoi, eu unul am testat asta. Acelasi lucru il pot spune despre Origin.
    + Cloud Storage. Salvari, screenshot-uri.. Orice. Pot fi salvate in cloud, astfel nu mai pierzi niciodata salvarile in caz ca ai vreo problema.
    + Este accesibil oriunde, oricand. Daca vrei sa te joci, desi nu esti acasa, nu trebuie decat sa descarci aplicatia respectiva, te-ai logat, ai luat jocul si ai intrat in lupta.
    + Nu vei avea probleme cu DRM-urile. Nu am intampinat pana acum nici un joc cumparat in format digital care sa-mi dea batai de cap din cauza DRM-urilor.
    + Daca ofertele de pe platforma respectiva nu va multumesc, exista diferite site-uri care vand key-uri activabile, foarte ieftin. Astfel nu esti obligat sa platesti pretul full pe Steam, de exemplu.

    - Manualele si alte "goodies" exista, insa in format digital
    - Restrictiile regionale. Pot fi ocolite, dar pentru utilizatorul normal asta poate fi o bataie de cap.

    Si inca ceva, care eu il consider un mare plus pentru digital. Inovatii se gasesc mereu, update-urile sunt regulate pe cam toate platformele, indiferent ca e Steam sau Origin. Orice idei pot avea programatorii acestor aplicatii pentru a face produsele cat mai accesibile, noi vom avea acces la ele imediat.

  20. #20 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    - Cele care se activeaza pe una din platforme (Steam/Origin/battle.net etc), devin practic bibelouri dupa folosirea codului
    Nu inteleg ce vrei sa spui aici.. Te referi la revanzare sau doar la lipsa chefului de a mai juca in viitor, sau.....?

    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    Digital:
    + Ai jocul in ziua lansarii, fara intarzieri, cu posibilitate de preload, astfel in minutul in care jocul e lansat oficial poti sa intri in el sa incepi sa te joci (da, unii cumpara jocuri pe Steam si la pretul full).
    De obicei ShopTo vine in ajutorul hard-copy-urilor, prin livrarea cu 1-2 zile inainte de lansare. Mi s-a intamplat de 3 sau 4 ori.
    In plus, aici e de mentionat ca se aplica doar pt jocuri PC, pentru ca pe console (cel putin pe Xbox) un joc ajunge la downloads dupa cateva saptamani de la lansare.

    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    + Cloud Storage. Salvari, screenshot-uri.. Orice. Pot fi salvate in cloud, astfel nu mai pierzi niciodata salvarile in caz ca ai vreo problema.
    Again avantaj existent doar in cazul PC-ului.

    -------

    Raman la parerea mea, ai dreptate cand e vorba de Steam/Origin/jocuri PC, insa la console e mai risky cu digitalele.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Crysis 1 va fi doar in format digital By Tudoran in forum Console News
    Replies: 17 Last Post: 05-10-2011, 21:18
  2. Replies: 6 Last Post: 02-02-2011, 10:22
  3. Replies: 1 Last Post: 20-12-2010, 18:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts