Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Ce inseamna un joc platinum edition !?!

  1. #1 SP
    Junior Member cromad007's Avatar

    Cool Ce inseamna un joc platinum edition !?!

    Zilele trecute, stateam de vorba cu un amic de-al meu, consolist si el saracul, pina in maduva oaselor si din vorba in vorba am ajuns sa dezbatem subiectul asta Ce ESTE UN JOC PLATINUM EDITION?
    Nu eram asa de bine informati amindoi, dar la primele argumente am cazut de acord amindoi ca PLATINUM = Best seller!
    Asadar,prieteni muritori,gameri infometati iata ce am descoperit:
    1. Un joc PLATINUM inseamna un joc care s-a vandut foarte bine si care s-a relansat in varianta PLATINUM la un pret mult mai mic; Retineti S-A RELANSAT nu s-a reeditat, asa cum i-am mai auzit pe baietii de pe forum care se feresc "la greu" sa faca schimb sau sa cumpere astfel de variante.
    2. Valuarea jocului, la schimb - ar trebui sa fie mult mai mare, dearece daca veti observa ca jocul care a ajuns PLATINUM are:
    - Note foarte mari pe site-urile de specializare;
    - Mai multe trofee si mai mult UNLOCKABLE CONTENT;
    - Cateodata se adauga si extracontinut (DOWNLOADABLE CONTENT) pentru a mai indulci pachetul;
    - Sant jocuri cu cel putin un an distanta de la data lansarii ;
    Concluzii: Sfatul meu, dragi prieteni este, ca daca nu ati avut ocazia sa jucati un joc la vremea lui, NU fugiti de jocurile PLATINUM;
    -aveti ocazia sa vedeti ca jocuri gen MW1,Resitence1,2,Killzone 2 - sant si acum cu serverele pline pentru multiplayer, sant jocuri foarte bune de care nu va veti plictisi foarte repede.
    Platinum=Gold=Joc foarte bun !

    CroMAD007 a.k.a MadRogue007 ON PSN/SEN network >>>>>>> Logging out.

  2. #2 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Intr-adevar, jocurile care ajung Platinum/Greatest Hits/The best ( in Asia) au vanzari foarte mari. Ca sa ajunga Platinum trebuie sa aiba peste 400.000 de unitati vandute(doar in regiunile PAL). Dar in acelasi timp le scade si pretul, e o editie budget.
    Majoritatea jocurilor Platinum nu contin DLC-uri si unlockable content.
    Lumea se fereste de ele( inclusiv eu) din cauza cutiei, care e argintie si coperta e cu galben si arata urat printre celelalte jocuri.

    Uite aici mai multe: Platinum Range - Wikipedia, the free encyclopedia

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    @cromad:

    Ce nu ai mentionat este faptul ca exista si colectionari iar jocurile Platinum sunt urate si strica o colectie. Un gamer colectionar nu va cumpara niciodata un astfel de joc. Nimeni nu poate contesta cat de urata e editia Platinum. In plus, spre deosebire de jocurile de PS2, cele de PS3 au toata carcasa gri. Classics de la Xbox360 arata ok, doar Platinum de la PS3 sunt cu totul schimbate.

    Nu cred ca era necesar sa deschizi un astfel de thread. Vad ca esti de 2 zile pe forum, dar sa stii ca asta este un subiect care s-a mai discutat de "n" ori pe forum. Fiecare are opinia lui. Ok? Incheiam?
    Attached Images Attached Images a002p_sp290_14_pu0zk.jpg killzone2_tin_se_we_05.jpg

  4. #4 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Domnule profesor, ma scuzati ca intervin pe langa dvs, va rog sa-mi permiteti cateva observatii:

    Cuvantul "valuare" nu este corect folosit in acest context, probabil va refereati la "valoare", cu O nu cu U la mijloc. De asemenea, se pronunta si se scrie "SUNT" nu "SANT".

    Legat despre ce inseamna PLATINUM va invit sa va documentati mai bine. Citez de pe Wikipedia:

    "The Platinum Range is a Sony PlayStation budget range in the PAL regions, notably Europe (including the United Kingdom and Ireland), Australia, New Zealand, India, and Africa. Similar budget ranges from Sony include the Greatest Hits and The Best labels for the North American and Japanese markets, respectively." - retineti "BUDGET RANGE"

    "To become a Platinum release it was required that a game have over 400,000 total worldwide sales after generally one year on the market[1] (PAL region sales in particular; games that sell over 400,000 units in another region alone, such as Japan or the U.S., do not necessarily qualify for a Platinum title)." - retineti deci ca pentru a deveni PLATINUM este nevoie ca titlul respectiv sa fie vandut peste un anumit nr de exemplare si in niciun caz nu depinde de notele obtinute.

    Platinum este versiunea mai ieftina a jocului, carcasa este dintr-un material mai slab calitativ, manualul fie este alb negru, fie in unele cazuri lipsesti si ofera in schimb doar deja celebra schema cu modul de utilizare a consolei. Am incercat sa va explic dle profesor ca valoarea la schimb este data de valoare in bani a jocului respectiv pe piata second hand, asa este si la case, masini sau terenuri. Faptul ca in anumite situatii se cer bani in plus de catre una dintre parti e doar o particularitate a schimbului respectiv.

    Intreg articolul este aici: Platinum Range - Wikipedia, the free encyclopedia si va invit sa-l cititi.

  5. #5 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ce nu ai mentionat este faptul ca exista si colectionari iar jocurile Platinum sunt urate si strica o colectie. Un gamer colectionar nu va cumpara niciodata un astfel de joc. Nimeni nu poate contesta cat de urata e editia Platinum.
    Aici te contrazic. Eu ma consider colectionar si am si jocuri Platinum (pe care le-am cumparat, logic). Deci pica prima ta afirmatie. Si nu mi se par deloc "urate", deci pica si a doua afirmatie, uite - eu contest ca Platinum=urat. Fireste ca prefer jocuri Collector's sau macar normale, dar daca e o diferenta uriasa de pret intre Platinum si normal voi lua Platinum, nu mi se pare o "rusine" sa ai platinum si nici urate nu mi se par.

    Singura problema apare la revanzare, dar oricum nu-mi vand jocurile si daca am luat editia Platinum la pret bun sigur n-o sa pierd la revanzare, cineva tot va cumpara jocul, daca pretul e bun, chiar daca e Platinum.

  6. #6 SP
    Junior Member cromad007's Avatar
    Ma bucur ca discutati acest subiect. Parerea mea personala, este , ca atunci cand imi doresc un joc, fac rost de el cu orice pret, fie ca e platinum fie ca nu, fie ca este cu bani multi sau nu, fie ca dau 3 sau 4 jocuri pe el.
    Cat despre colectionari, nu cred ca sant asa de multi cum ne-am dori noi. Pina la urma ce cautam noi jucand atatea jocuri PL. sau nu???
    - satisfactie,distractie,spargerea timpului liber etc.
    In final, nu conteaza pachetul ci ce se afla in el; recunosc ! e doar parerea mea!
    Cati dintre voi ati da jocuri complete,chiar sigilate pe ultimele jocuri aparute(doar discurile) ????
    Va las sa va ganditi!

  7. #7 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Eu nu as da, pt ca nu exista joc sa coste mai mult de 200 lei si un pic nou, si il bag in consola la lansare.Pt ce sa dau jocuri sigilate pt doar disc???

    Si din nou: se scrie SUNT!

  8. #8 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    Quote Originally Posted by cromad007 View Post
    Cati dintre voi ati da jocuri complete,chiar sigilate pe ultimele jocuri aparute(doar discurile) ????
    Va las sa va ganditi!
    chiar asa.. oare cati?
    de pe forumul asta nu cred ca 10% ar adera la o asemenea idee.

    poate pentru ca 99% isi cumpara originale si isi creaza colectii nu tocmai mici si pentru placerea de a avea un joc original... ceea ce implica o carcasa, manual si eventual placerea de a desface tu acel joc.

    altfel care ar mai fi deosebirea intre 5 discuri cu jocuri originale tinute intre-o cutie si aceleasi jocuri luate de pe torrente?

  9. #9 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Prefer sa am jocul in carcasa. Nu am neaparata nevoie de carticica.
    Sincer pe mine nu ma deranjaza carcasa jocurilor PLATINUM.

  10. #10 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Call me crazy, dar eu n-am in colectie (~40 de titluri) decat jocuri zona 1 sau 2, full English, no platinums/greatest hits

  11. #11 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by boga View Post
    Call me crazy, dar eu n-am in colectie (~40 de titluri) decat jocuri zona 1 sau 2, full English, no platinums/greatest hits
    COOL story, bro!!

  12. #12 SP
    Member Moromete's Avatar
    My Story...jocurile "platinum" SUNT acele jocuri care vin cu trofeul platina inclus direct in carcasa...deschizi si ...DING! (pt.trophy hunters [urasc expresia])

  13. #13 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Quote Originally Posted by Moromete View Post
    My Story...jocurile "platinum" SUNT acele jocuri care vin cu trofeul platina inclus direct in carcasa...deschizi si ...DING! (pt.trophy hunters [urasc expresia])
    Unde dom'le ca nu gasesc?

  14. #14 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by boga View Post
    Call me crazy, dar eu n-am in colectie (~40 de titluri) decat jocuri zona 1 sau 2, full English, no platinums/greatest hits
    You are CRAZY!!!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 28-04-2011, 09:13
  2. Noul joc al Platinum Games este... By erik95 in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 30-01-2010, 15:52
  3. FIFA 09 Clubs : Ce inseamna ? By Bobby in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 13-09-2008, 19:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts