Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Varsta de la care colectionati

  1. #1 SP
    Member klausn's Avatar

    Varsta de la care colectionati

    Nu de cand colectionati,ci varsta de la care v-au pasionat colectionarea jocurilor,filmelor,cd-uri cu muzica,action figurine etc.Daca credeti ca este o ''porcarie'' se poate sterge dar mie mi se pare interesant sa aflu de cand colectionezi si dece.

  2. #2 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Pai incep eu primul!
    Cam de la varsta de 12 ani am inceput sa pretuiesc un joc/film/muzica, pana acum am jucat numai jocuri (stiti voi de care),iar de cand am intrat pe ConsoleGames am realizat ca NU trebuie sa mai joc piratate (pe PC) si am inceput sa cumpar cate un joc fie de PC sau Console.Si asa cred ca se va aduna cate un joc la colectie

  3. #3 SP
    Member klausn's Avatar
    Quote Originally Posted by Snoopz View Post
    Pai incep eu primul!
    Cam de la varsta de 12 ani am inceput sa pretuiesc un joc/film/muzica, pana acum am jucat numai jocuri (stiti voi de care),iar de cand am intrat pe ConsoleGames am realizat ca NU trebuie sa mai joc piratate (pe PC) si am inceput sa cumpar cate un joc fie de PC sau Console.
    Sa stii ca ai dreptate.Trebuie sa ne gandim ca la Jocul/Filmul/albumul respectiv se lucra la el si aici este vorba si de respect.Te felicit!

  4. #4 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Eu colectionez de mic ( 6 - 7 ani), desigur pe atunci nu stiam sa apreciez valoarea jocurilor...in bloc aveam cele mai multe CD-uri vorba lui Snoopz ( sitit voi de care ). A urmat o perioada in care colectionam jocuri, originale de data aceasta, de PSOne...apoi a venit timpul cartilor de joc...Yu-Gi-Oh, Duel Masters...momentan colectionez jocuri de PS3 si carti de Magic the Gathering...

  5. #5 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Eu de cand mi-am luat PS3, adica de un an peste doua zile!

    PS: Postul 2800!

  6. #6 SP
    Member klausn's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Eu de cand mi-am luat PS3, adica de un an peste doua zile!
    La multi ani si iti doresc cat mai multe jocuri!!!!

  7. #7 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Nu stiu daca se pune dar eu pe la 18 ani m-am apucat sa colectionez filme xxx.
    Pe atunci se gaseau mai greu, nu existau torrenti sau dc++.

  8. #8 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    se gaseau mane pe irc

    ontopic: de prea multi ani am avut colectie la ce consola detineam dar nu am pastrat. tin numai ce consola am la momentul respectiv (ca an cam din 1986)

  9. #9 SP
    Senior Member huber's Avatar
    daca tot se deschit threaduri de genul acesta nu era mai bine si un poll ?

  10. #10 SP
    Member klausn's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Nu stiu daca se pune dar eu pe la 18 ani m-am apucat sa colectionez filme xxx.
    Pe atunci se gaseau mai greu, nu existau torrenti sau dc++.
    Originale nu?Sau... oricum good!!

    ---------- Post added at 10:22 PM ---------- Previous post was at 10:21 PM ----------

    Quote Originally Posted by huber View Post
    daca tot se deschit threaduri de genul acesta nu era mai bine si un poll ?
    Era dar...prostia mea...m-am grabit sa il fac si am uitat de pool.Dupa cateva minute mi-am amintit.Sorry.

  11. #11 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Eu am inceput sa colectionez jocuri de la 12 ani , primul meu PC s-a stricat de mult prea multe ori pentru ca bagam in el numai jocuri piratate , cand mi-am luat primul leptop , tatal meu m-a convins sa ma limitez la un joc original/luna.Apoi in 2004 mi-am luat PS2 si am adunat multe jocuri originale pentru el.Prin 2006 mi-am schimbat conectiunea la internet si am inceput sa piratez pana anul trecut cand mi-am luat xbox.

  12. #12 SP
    Member yoyokid's Avatar
    Eu am inceput sa colectionez jocuri de la 5-6 ani(cred).Prima data de Pc-deoarece nu stiam ca exista acele jocuri _____-Porma mi-am luat gameboy si am inceput sa colectionez si din acelea.Porma Ps2 unde am foarte multe originale si ,acum de 1 an, Ps3-ul unde mini-colectia mea incepe sa creascaAm si o colectie de jocuri psp dar e foarte mica(2 jocuri).

  13. #13 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    primul joc pe PC: Call of Duty Modern Warfare decembrie 2007
    primul joc pe PS3: GTA IV iulie 2008 (bundle consola)

  14. #14 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    primul joc pe PC: Phantasmagoria , de cand a aparut ...deci de prin 1996 ...
    - am o gramada de jocuri de pc in colectia mea, printre care titluri clasice precum Warcraft 1/2, Diablo, Quake, Duke Nukem , etc.
    ultimul joc pe PC achizitionat : Red Alert 3 (pentru online) ... Iar acolo m-am oprit, concentrandu-ma pe PS3

    primul joc de PSP : Daxter

    ultimul joc de PSP achizionat : Resistance Retribution

    primul joc de PS3 : Resistance : FOM

    ultimul joc de PS3 achizionat : The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena

  15. #15 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Eu de prin 2003 cand mi-a cumparat matusa mea primul joc de PC,nu am colectonat chiar de atunci dar de prin 2005 am inceput sa cumpar jocuri de PC,pe care le-am mai vandut pana acum.Din vara 2008 am inceput cu colectia de jocuri pt. console!

  16. #16 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Eu colectionez din vara anului 2008 . Am vreo 10 jocuri de Ps2 si 5 de PC . Si daca o sa imi iau si un PSP luna asta (am de gand sa fac asta) atunci o sa mai vina cateva jocuri la colectia mea :X

  17. #17 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    Eu am inceput de prin 1997 cu jocuri de terminator... si de prin 1992-1993 surprize Turbo ,hip-hop romanesc pe casete audio.
    Apoi am avut o pauza pana prin 2003 pana m-am facut din greseala cu un PS2,la care am cumparat 14 jocuri,primul joc cumparat fiind God of War.
    Am continuat cu PSP-ul 29 de jocuri si PS3 cu 30 jocuri.

  18. #18 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Va astept cu poze la coltul colectionarilor

    - eu am colectionat tot timpul cate ceva

    1. cand eram foarte mic - ambalaje de dulciuri - am si acum cred prin carti diverse ambalaje de la ciocolati si dulciuri
    2. cand am mai crescut (eram la scoala generala) - colectionam niste cartonase de la o ciocolata greceasca - cu personaje disney
    3. a urmat in perioada revolutiei / imediat dupa - pachete de tigari (goale) / cutii de bere ...
    4. tot in perioada accea (aveam cam 12 - 13 ani) - surprize turbo / fifa / tipitip / si multe altele - stickere cu garbage pail kids - cartonase de la gume turcesti - cu personaje din filme, piloti de formula 1 ... etc - erau invadata piata romaneasca cu tot felul de chestii din turcia
    5. apoi reviste cu bezi desenate - daca e cineva care isi aduce aminte - imediat dupa revolutie la libraria Mihai Eminescu (si nu numai) au fost colectia DC Comics - editia frantuzeasca - tin minte si acum un numar costa cam 50 lei (enorm la vremea aceea) - pe langa alergaturile prin anticariate dupa Pif uri, Vaillant, Rahane - am prins si niste Fantastic Four (in germana) - niste Digedax - (germana / franceza / italiana) etc
    6. apoi a urmat in devalmasie - surprize kinder -
    7. apoi urmatoarea pasiune au fost cartile de la editura Nemira - (colectia SF)
    8. apoi cand am descoperit 3Dfx mi-am dorit sa am o colectie completa de placi produse de aceasta companie
    9. jocuri nu am colectionat niciodata in mod serios (decat foarte tarziu) - desi am avut consola gameboy aproape din primul an de aparitie 90 (daca nu ma insel a aparut in 1989) ... o perioada am colectionat joculete electronice (portabile) clone de Game & Watch .. stransesem cam 25-30 bucati - insa prin 2005 mi s-a pus pata - din nou pe gameboy - am inceput evident cu clasica consola alb negru, ulterior GBA SP si tot asa ...

    PS: uitasem - dupa revolutie (pentru ca inainte nu prea aveai cum) am incept sa colectionez si monede (nu vechi - ci contemporane) de fiecare data cand pleca taica'meu intr'o tara straina imi aducea monede de fiecare model - eram extraordinar de fericit
    - iar am uitat ceva - inainte de revolutie si putin timp dupa - am colectionati si cutii de chibrituri - unele dintre acestea - adevarate opere de arta - va jur - si evident cartele telefonice - ahahahhaha doamne ce nebun am fost -

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Varsta consolistilor (2014) By MonkY in forum Polls
    Replies: 35 Last Post: 03-11-2014, 21:42
  2. Replies: 43 Last Post: 16-09-2014, 16:07
  3. Varsta consolistilor (2013) By MonkY in forum Polls
    Replies: 36 Last Post: 16-01-2013, 03:03
  4. Varsta consolistilor By AndRewqp in forum Polls
    Replies: 243 Last Post: 01-04-2012, 10:48
  5. Replies: 6 Last Post: 12-02-2012, 22:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts