Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 115 of 283 FirstFirst ... 15 65 105 113 114 115 116 117 125 165 215 ... LastLast
Results 2,281 to 2,300 of 5659

Thread: Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy?

  1. #2281 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Pot duce la garantie in magazin fizic un produs comandat online? Daca da, ce hartii adiacente am nevoie? Din cate stiu am de la ei doar factura si chitanta fiscala pe ce am platit.

    Sau pot face retur in 31 de zile chiar daca produsul e stricat?

  2. #2282 SP
    Member yamiyam's Avatar
    Salut
    Poti face si retur, pentru un produs comandat online se face o cerere de retur din cont, ai si optiune retur produse (daca nu ai, iti completeaza la magazin, vezi numai ca sunt si angajati care nu stiu tot procesul, sa le aduci aminte ca iti trebuie un numar de retur de la ei din sistem)
    Acel numar de retur iti va fi necesar in magazin, sa il ai notat pentru ca dupa ce ajungi la magazin, acolo se va completa o fisa de retur.


    Pentru orice cumparat din online, banii vor fi returnati intr-un cont bancar (nu mai stiu in termen de cate zile exact).
    La mine asa s-a rezolvat cu 2 produse, la unul am invocat motivul (defect de nou si la celalalt am spus ca nu sunt multumit), am primit banii inapoi in cont.

  3. #2283 SP
    Junior Member mariusart78's Avatar
    Din cate stiu eu daca produsul este stricat nu il poti returna ca un produs la care renunti ca nu il mai vrei. Trebuie trecut prin garantie in acest caz. Daca il dai retur o sa comenteze ca nu este in aceeasi stare in care l-ai primit. Cel mai bine vorbesti la ei ca nu este simplu. Daca a fost comandat online doar factura este suficienta in cazul MG/Altex. In rest colegul a fost destul de explicit pe procedura de retur, trebuie completata cererea de retur si o sa iti trimita curier sa il ridice, asa a fost in cazul meu, nu stiu de returul in magazin.

  4. #2284 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Retur pentru produs primit defect, e reglementat in lege daca nu au trecut 14 zile. Daca incearca sa te abureasca cu garantia suna la ANPC.

  5. #2285 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Ei si eu daca nu detin un cont bancar in lei, ce nu mai imi primesc banii inapoi? Chiar nici nu mai am cont bancar in lei, nu am mai avut pentru ce sa-l pastrez!
    Oricum au trecut 31 de zile, nu mai am obtiunea de retur, am sa-i contactez pt garantie online sau am sa merg in magazin fizic sa vad ce si cum.

    Mersi baieti pentru rapsunsuri!

  6. #2286 SP
    Member yamiyam's Avatar
    Ai nevoie de cont bancar pentru a putea ei sa faca ramburs, pt ca ei descarca din gestiunea aferenta online-ului...
    Am avut acelasi pct. de vedere si eu (daca nu am cont bancar), dar asa au putut ei sa gandeasca sistemul.


    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Ei si eu daca nu detin un cont bancar in lei, ce nu mai imi primesc banii inapoi? Chiar nici nu mai am cont bancar in lei, nu am mai avut pentru ce sa-l pastrez!
    Oricum au trecut 31 de zile, nu mai am obtiunea de retur, am sa-i contactez pt garantie online sau am sa merg in magazin fizic sa vad ce si cum.

    Mersi baieti pentru rapsunsuri!

  7. #2287 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    Sistemul e gandit asa pentru ca sa nu permita spalarea banilor.

  8. #2288 SP
    Member yamiyam's Avatar
    Quote Originally Posted by Harkonnen View Post
    Sistemul e gandit asa pentru ca sa nu permita spalarea banilor.

    Daca ai un lant de marimea lor, integrezi contabilitatea in asa fel incat daca cumperi dintr-un magazin sa poti face retur la un alt magazin din lantul respectiv si din alt oras, sau daca cumperi din online si vrei sa faci retur, sa poti face in orice magazin. Cel putin asa vad eu lucrurile.



    Legat de spalare de bani, stii ca se fac acte cand se face retur, copie bon etc, nu?

  9. #2289 SP
    Member Harkonnen's Avatar

    Ce se intampla cu Altex / MediaGalaxy?

    Lucrez intr-un departamen de anti spalare a banilor dintr-o mare banca. Exista in lege texte ce reglementeaza aceste rambursari. Eu cumpar 10000 de lucruri online. Vin le returnez pe toate. Si am spalat banii ca ii iau cash. In online nu se pot pierde tranzactiile si se pot gasi originatorii.

  10. #2290 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^ Mie mi-au dat cash la un retur al unui produs luat fizic din magazin, fara comanda online. Emag iti da mereu cash cand returnezi in showroom. Poate ar trebui sa le faci o vizita baietilor, ca nu prea respecta reglementarile alea despre rambursari.

  11. #2291 SP
    Member felixanu's Avatar
    În cat timp onoreaza Altex o comanda, am primit mesaj azi că e in procesare, dacă produsul e pe stoc am șansa să ajungă maine?
    Comanda a fost plasată ieri după orele 19

  12. #2292 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Poate ar trebui sa le faci o vizita baietilor, ca nu prea respecta reglementarile alea despre rambursari.
    Nu lucrez la emag. Si nu fac parte din vreo organizatie de reglementare. Deci nu dau amenzi nu iau decizii pentru altii.

  13. #2293 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Salut! In medie dureaza 1-2 zile sa ajunga o comanda plasata, dar sunt sanse foarte mari sa fie livrata maine.
    Quote Originally Posted by felixanu View Post
    În cat timp onoreaza Altex o comanda, am primit mesaj azi că e in procesare, dacă produsul e pe stoc am șansa să ajungă maine?
    Comanda a fost plasată ieri după orele 19

  14. #2294 SP
    Member felixanu's Avatar
    Quote Originally Posted by Media Galaxy View Post
    Salut! In medie dureaza 1-2 zile sa ajunga o comanda plasata, dar sunt sanse foarte mari sa fie livrata maine.
    Mulțumesc

  15. #2295 SP
    Junior Member Kralizeh's Avatar
    Quote Originally Posted by Harkonnen View Post
    Lucrez intr-un departamen de anti spalare a banilor dintr-o mare banca. Exista in lege texte ce reglementeaza aceste rambursari. Eu cumpar 10000 de lucruri online. Vin le returnez pe toate. Si am spalat banii ca ii iau cash. In online nu se pot pierde tranzactiile si se pot gasi originatorii.
    E 2017 au ERP nu lucreaza pe ciorne.

  16. #2296 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    @Media Galaxy
    la voi in echipa de IT nu exista si testare?
    Attached Images Attached Images screenshot-2017-07-19-10-50-20.png

  17. #2297 SP
    Member Hider141's Avatar
    Ori s-a reparat, ori e o eroare izolata. Mie nu-mi apar alea in lista.

    L.E.: eu sunt pe Windows 7, si eroarea nu apare pe browserele instalate (Chrome, FF, Opera sau IE).
    Attached Images Attached Images capture_1.jpg

  18. #2298 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    eu sunt pe linux pe firefox

  19. #2299 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Salut! Am verificat si mie nu imi apare. Asa cum a spus Hider, e posibil sa fie o eroare izolata. Totusi, am transmis colegilor de la IT sa faca o verificare. Multumesc frumos pentru notificare.

  20. #2300 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    cu placere

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 115 of 283 FirstFirst ... 15 65 105 113 114 115 116 117 125 165 215 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Concurs "Hai la Altex/Media Galaxy" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 108 Last Post: 30-08-2014, 22:12
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts