Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 53 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 40 ... LastLast
Results 581 to 600 of 1042

Thread: Discutii legate de eMag.ro

  1. #581 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Deci teoretic au mers pe premiza, daca nu stie romanu...mergi pe burta, super, o sa vad ce pot sa fac sa imi dea garantia noua, mersi de ajutor.

  2. #582 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    Vezi ca nu e asa, in momentul in care se schimba un produs se incepe cu o garantie noua, poti cauta in legislatie.


    (4) Produsele de folosinţă îndelungată care înlocuiesc produsele defecte în cadrul termenului de garanţie vor beneficia de un nou termen de garanţie care curge de la data preschimbării produsului.
    Ar trebui sa punem asta sticky undeva.
    Niciodată nu am primit garanție noua cand mi s-a schimbat un produs, nici nu stiam ca ar trebui.

  3. #583 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by kpy_here View Post
    Cu gândirea asta nu se schimba nimic iar vânzătorul profita. În momentul în care sunt mai multe persoane care se plâng de produsele respective, ma gândesc ca nu stau ei indiferenți.
    ca sa iti dau un exemplu care ii da perfecta dreptate lui PumaS. In vara am fost in concediu prin Franta, Germania. La intoarcere, cum era si de asteptat si normal, am ramas cu niste EUR, atat dintre cei schimbati inainte de plecare cat si primiti rest din diverse locuri, in special supermarketuri si benzinarii (nu tarabe, vanzatori ambulanti etc.). Ne spunem, hai sa platim o rata pe care o avem in EURO cu banii astia, sa nu ne mai jumuleasca BCR cu cursul lor nesimtit de mare. Mergem la ghiseu, surpriza, banii nu ni poate accepta fiindca au urme "inacceptabile" de uzura. Specific, banii chiar aratau bine, in afara de uzura normala si unele bancnote cu niste urme de degete (a pus cineva cu mana nespalata degetele pe ei) nu aveau nimic. Ma cert ca la usa cortului cu doamna de la ghiseu, cu managerul de agentie etc...imi explica ca procedura lor interna zice ca nu pot accepta bancnote distruse (ma mai cert o tura, ca bancnotele nu sunt rupte, nu au elemente de securitate distruse, text indescifrabil, scris pe ele etc., sunt bancnote in stare foarte buna, folosite) pana nu mai rezist. Merg instant la OPC, le prezint la doamne cele intamplate, inclusiv bancnotele, se uita si ele mirate ca doar nu au nimic etc...dupa 2 saptamani primesc raspuns prin posta. "Solicitarea a fost nefondata. Procedura interna a BCR prevede ca acestia nu pot accepta blabla...". Ma enervez, din nou, si ma duc iar la ele. Mi se explica cam ce a zis si PumaS. Ca ei nu au posibilitatea se evalueze daca o bancnota este distrusa, inacceptabil de uzata sau nu. Ma duc la filiala BNR, usa incuiata, nici un program pe usa, dead end. Iti vine sa mori de nervi...zi-mi tu daca merita sa ma chinui mai departe? Ce sa fac? Sa-i dau in judecata (pe BCR, pe OPC, pe cine?)? Sa trimit bancnotele la experti din afara tarii?
    Ah, si cireasa de pe tort...ma duc urmatoarea luna la BCR sa platesc rata. Prima data fac schimbul valutar si o rog sa-mi dea bancnotele de EURO (nu sa incaseze doar direct in lei), evident erau uzate, cam asemanator cu cele de la noi (chiar i-am aratat). O intreb pe doamna, astea mi le accepta? Raspuns: da, fiindca ea mi le-a dat Concluzie: daca nu faci schimbul valutar cu rata lor nesimtit de mare, nu iti accepta banii. OPC nu are capacitatea de a evalua nimic, in afara de date de expirare de pe alimente si nerespectarea unor conditii din contracte de garantie etc (chestii de genul mi le-au "rezolvat")

    PS. scuze de offtopic.
    PS2. da, si eu pana acu cateva luni cand mi-am distrus articulatiile (si acum la 29 ani ma dor toate mai tare decat pe ai mei) in frig protestand la -10 grade gandeam la fel, dar...omul isi mai schimba prioritatile.

  4. #584 SP
    Member lilmonkey's Avatar
    Am patit si eu o data chestia asta cu bancnote euro, am iesit pe usa la banca si le-am schimbat la acelasi curs in automatele lor ATM care au suport ptr exchange ...deci le-am varat pe gat tot lor cum ar veni, pacat ca nu m-am dus si le-am zis . Nu stiu ce banci au astfel de ATM (in cazul meu era vorba tot de BCR), dar cred ca sunt destul de common prin Bucuresti, deci pe viitor daca aveti probleme de genul asta, poate luati in calcul si optiunea asta ^^

    payback's a bitch

  5. #585 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    @Leni
    Trebuia sa nu primesti bancnotele si sa ceri altele, pana iti dau bancnote noi. Politica ta de familie nu accepta bancnote uzate.

  6. #586 SP
    Junior Member Laurentiu88's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Ar trebui sa punem asta sticky undeva.
    Niciodată nu am primit garanție noua cand mi s-a schimbat un produs, nici nu stiam ca ar trebui.
    intotdeaua am primit garantie noua.
    luna trecuta s-a stricat ps4-ul dupa 1 an si jumatate. cei de la Altex mi-au zis ca va fi inlocuit. am ales un xbox one S in locul lui pentru care am primit garantie noua.

  7. #587 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai normal, era consola noua, diferita. Daca-ti dadeau tot un PS4 cum aveai, nu-ti dadeau. Am schiimbat diverse pe garantie, atat la eMag cat si la Altex, de la monitoare, la routere, console, samd si mereu am ramas cu garantia in curs. Ca deh, eu nu stiam legea si ei nu s-au obosit.

  8. #588 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Care-i faza cu transportul la astia? Comand Little Nightmares Six Edition la 129 de lei, dau pe cos, apare 15 lei taxa transport (de asta stiam). Dau continua, aleg adresa de livrare si apare "pt aceasta livrare se percepe o taxa suplimentara de transport" sau asa ceva. Inca 6 lei. Nu-i mult, da' wtf?

  9. #589 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Care-i faza cu transportul la astia? Comand Little Nightmares Six Edition la 129 de lei, dau pe cos, apare 15 lei taxa transport (de asta stiam). Dau continua, aleg adresa de livrare si apare "pt aceasta livrare se percepe o taxa suplimentara de transport" sau asa ceva. Inca 6 lei. Nu-i mult, da' wtf?
    Banuiesc ca e 15 lei in Bucuresti si inca 6 in cazul in care esti in afara Bucurestiului. Din punctu meu de vedere e cam mult pt un joc de 129 ron sa mai dai inca 21 ron.

  10. #590 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    E mult, dar e ok cand stai la tara si nu ai alta varianta mai buna/ieftina

  11. #591 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandru View Post
    Short story about eMag: Comandat parfum Dior Sauvage de la ei, pe care am dat aproape 400 lei, constat ca parfumul livrat este o copie ordinara, se vede de la o posta ca exista diferente enorme intre sticluta parfumului de la eMag si cea prezenta in parfumeriile autorizate. Caut pe net si toate semnele imi spun ca este fake, parfumul se simte (la miros ma refer) intr-o buna masura ca și cel original, insa nu persista nici 30 de minute. Sun sa raportez acest aspect si implicit sa solicit returul, insa mi se refuza pe motiv ca produsul este desigilat.

    Felicitari eMag, trebuia sa imi dau seama ca parfumul nu este autentic, fara sa il scot din cutie!

    Mai bine dadeam 150 lei in plus si il luam din Douglas sau Sephora!


    PS: Nu am avut pana acum probleme cu ei, in afara de faptul ca mi-au livrat doua ceasuri de perete care nu aveau nici o treaba cu ce comandasem, insa mi se pare penibil raspunsul lor. Nu e vina lor ca a ajuns in depozitul lor un produs fake, insa presupun ca puteau sa accepte returul macar sa verifice acest aspect. Sa nu mai zic ca nu mi-au acceptat review-ul la produs pe site, pe motiv ca nu respecta nu stiu ce reguli.
    După o sesizare făcută și un retur efectuat fără acordul lor telefonic, astăzi am primit mail cum că în următoarele 14 zile lucrătoare îmi voi primi contravaloarea produsului returnat.

    Până la urmă au dat dovadă bun simț, deși presupun că nu era necesar să îi presez eu atâta timp.

  12. #592 SP
    Admin MonkY's Avatar
    M-am cam plictisit de problemele de logistica marca eMag. Ultimele 3 comenzi, toate venite cu intarziere de minim 10 zile. Si asta pentru comanda achitata cu cardul in avans, la produse "In stoc". Pana si curierii sunt debusolati... la comanda actuala, de vre-o 9 zile am colete la ei in livrare, dar nu mi le pot livra pentru ca "lipseste un colet". Si aici iar vine dezastrul marca eMag, unde baietii au inceput sa impacheteze fiecare produs separat. Cateodata asta poate parea un lucru bun, dar atunci cand cumperi 20 pungulite de mancare pt. catei (yeah, i do that) si te trezesti cu 20 de colete... e... mindf#@k. Chiar stateam si ma intrebam daca nu cumva costa mai mult acele cutii decat mancarea comandata, si ce pierdere de timp si de resurse e in toata treaba asta. Nu mai spun ca poti sa ai comanda de mii de lei, daca cumva ai doar 19 colete din 20 (al 20-lea fiind chiar si un produs de 1 leu), nu primesti NIMIC, pentru ca nu are voie curierul sa livreze partial...

    Imi pare rau sa o spun... dar s-a prostit rau eMag-ul pe partea de logistica/livrari!

    P.S. Si mai trist este urmatorul fapt: la ultima comanda (din 27 aprilie), am avut si 2 produse luate de la marketplaceri eMag. Cele 2 produse de la marketplaceri le-am primit a doua zi prin curier... cele de la eMag nu au venit nici in ziua de azi (6 Mai). Daca au ajuns aia mici sa livreze de 10 ori mai repede decat eMag-ul... no comment!

  13. #593 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Eu nu va înțeleg, de ce tot comandați de la ei?

  14. #594 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E ca si cand ai intreba "de ce cumparati de pe Amazon?". E simplu: pentru ca la ei gasesti o gama destul de variata de produse si e ceva mai simplu cand faci cumparaturi - nu stai sa cauti pe n site-uri. Eu de exp. nu stiu un alt magazin online la noi din care pot sa iau (in acelasi timp) atat produse pentru catei, chestii utile pentru casa, produse alimentare, produse IT, and so on...

    In al doilea rand, sunt printre putinii care ofera acel retur in 30 de zile "no matter what"... sunt decenti cu garantiile (in general) mai ales ca au acel pick-up & return...

    Mai conteaza si faptul ca fata de multi altii, chiar se agita sa-ti ofere detalii despre produse (poze facute de ei, eventual 3d), iti dau codul produsului (nu ca altii care dau codul intern, de nu-l gasesti pe net decat la ei)...

    Mai au si profitshare-ul (care nu e mare branza, dar macar e ceva)... au sistemul de plati si comanda bine pus la punct, nu le pica site-ul de x ori pe zi, and so on.

    Probabil la ei sunt de reprosat doua lucruri: preturile (dar nu tot timpul - cam trebuie sa stai sa vanezi ofertele) si livrarea. Cu preturile mai te descurci, mai folosesti un voucher, mai vanezi un black friday de Mai-Iunie... dar cu livrarea, e super ****ed up!

  15. #595 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^ +1
    Pe langa toate astea, eu ajung la showroom-ul lor in 5 minute de acasa, imi e mai comod sa le ridic personal de acolo si comenzile sunt gata in maxim 24 de ore, dar de obicei au produsul deja acolo.

  16. #596 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Voucher Emag de 20% extra-reducere la carti + livrare gratuita prin curierat – 10 mai 2017
    • Promotia va expira la ora 23:59.
    2010-3449-0907-9874

  17. #597 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    eMAG menține și în acest an ritmul investițiilor la peste 50 milioane de euro

    eMAG introduce un nou serviciu de livrare a comenzilor, pentru anumite zile și intervale orare. De când va fi introdus și care va fi prețul

    După RCA, eMAG intră și pe segmentul CASCO
    "Vânzările pe RCA sunt în creștere de la an la an și, din vară, vom intra și pe CASCO”, a spus Stanciu.

  18. #598 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Voucher Emag de 10% extra-reducere la carti + livrare gratuita prin curierat
    • Voucherul este valabil pana pe 28 mai 2017, ora 23:59.
    8985-6313-1488-1482
    Voucher Emag de 10% extra-reducere la electrocasnice si la produsele de ingrijire personala
    • Voucherul este valabil in perioada 26-29 mai 2017
    4373-6861-4879-0450
    Pont. Pentru livrarea electrocasnicelor se percepe o taxa de 24.99 lei, insa daca adaugati si o carte vanduta de Emag in cosul de cumparaturi (cat mai ieftina – de ex. 1.84 lei – veti economisi 23.15 lei, asta pe langa cei 10% extra-reducere, oferiti de voucher)


  19. #599 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Voucher Emag de 5% reducere la Samsung S8 si S8 Plus
    • Voucherul este valabil pana pe 9 iunie 2017, ora 23:59.
    7673-7692-8158-8820

  20. #600 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    eMag strikes again!

    Cumparat un acumulator extern Samsung ieri, ridicat din showroom. Nu am avut timp de el si am deschis pachetul abia azi dimineata. Andreea Marin, Andreea Marin...are zgarieturi si uzura evidenta pe margini. Vandut ca nou, cum altfel. O domnisoara amabila de la call center mi-a raspuns ca pot face schimbul la un alt showroom care il are fizic in stoc, ea plasandu-mi si comanda de schimb.

    Ce pot sa zic, e bine ca nu doar ei sunt pe piata, ca era jale. Daca nu s-ar tine de magarii d-astea cu resgilatele/depanero ca service, etc, ar putea chiar sa fie un retailer foarte foarte bun. Asa, sunt niste romani ca toti romanii "antreprenori". Nu pot sa stea fara sa dea o teapa.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 53 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 40 ... LastLast

Similar Threads

  1. Articole interesante legate de gaming By Tudoran in forum Console Club
    Replies: 548 Last Post: 22-04-2024, 04:27
  2. PCGarage cumparat de eMag By MonkY in forum Offtopic
    Replies: 9 Last Post: 17-04-2016, 21:13
  3. Licitatie: Voucher Emag.ro By TocSyk in forum Licitatii
    Replies: 0 Last Post: 15-11-2013, 21:28
  4. Noutati legate de OnLive By Zombozo in forum Stories & Other News
    Replies: 19 Last Post: 01-02-2011, 19:45
  5. Concurs eMAG By cryystyy in forum Offtopic
    Replies: 61 Last Post: 18-10-2010, 16:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts