Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Romani in game development

  1. #1 SP
    Junior Member danielb's Avatar

    Romani in game development

    Salutare!

    Tocmai am terminat Dead Space 2 (si mi-am luat o mare teapa vazand ca nu e un trofeu pentru play-through doar cu plasma cutter) si am observat 2 nume de romani pe genericul de sfarsit.

    Cred ca ar fi o idee buna sa recunoastem realizarile si munca dezvoltatorilor si testerilor romani in industria jocurilor.
    Consider ca ar fi interesant sa compilam o lista cu numele lor asa cum apar in genericele de sfarsit si eventual, si eventual titlul jobului sau o idee despre contributia adusa la momentul dezvoltarii jobului, acolo unde e posibil.

    Poate unii dintre noi vor fi inspirati de acestia si vor considera game developmentul ca si o posibila directie pentru cariera proprie.

    Asadar, am sa incep eu. Sper ca nu mai erau si alte persoane pe care le-am omis.

    Dead Space 2:
    Mihai Pohontu - VP/GM (Mosaic)
    Bogdan Ioan Corciova

    Daca moderatorii considera ca nu e ok sa postam numele sau linkurile catre paginile lor de twitter, linkedin etc, ii rog sa le inlature sau sa inchida threadul.

  2. #2 SP
    Member ymess's Avatar
    Si in credits la Assasin's Creed o sa gasiti la fel o multime de nume de romani. Game developmentul a fost pentru mine o posibila directie de cariera acum doi-trei ani, intre timp am dobandit alte aspiratii. A inceput iarasi sa ma intereseze de cand a devenit popular Virtual Reality, abia astept sa intru in posesia unei astfel de jucarii, fie si bazata pe un telefon sa pot dezvolta un joc pe asa ceva Dezvolt jocuri ca hobby, dar in principiu doar jocuri mobile deocamdata.

    PS: Va fi o lista lunga, primul studio in afara Frantei a celor de la Ubisoft a fost cel din Bucuresti. Tot in Bucuresti, ar fi si un studio EA dar care dezvolta pentru mobile din cate am inteles.

  3. #3 SP
    Junior Member danielb's Avatar
    Cumva impersonal mai cunosc un tip care a lucrat o vreme la Crytek. Numele ii apare pe credits la Crysis 2 si 3. Am facut niste tranzactii pe okazii si am intrat in vorba.

    Blogul lui - Tachyon Game Engine DevBlog | game engine development

    ---------- Post added 08-03-2015 at 23:06 ----------

    Personal, as vrea sa vad studiouri pur romanesti deschizandu-se in tara. Cred ca ar aduce o valoare adaugata mai mare pentru Romania decat companiile straine(Ubi, EA) care angajeaza talentul romanesc.

  4. #4 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Primul care mi-a venit in minte e Horia Dociu, art director la Infamous Second Son.
    Si cautandu-l pe Google, am gasit ca si tatal sau, Daniel Dociu e concept artist.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Joc Android Facut de Romani By dimmu123 in forum Android
    Replies: 0 Last Post: 06-05-2014, 00:47
  2. Clan numai de romani COD Ghosts By vaduva in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 0 Last Post: 02-01-2014, 15:47
  3. Replies: 0 Last Post: 01-07-2011, 17:14
  4. Sorcery inca in development By Chris in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 27-06-2011, 22:00
  5. Dead Space 2 development reconfirmed By eXist in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 13-05-2009, 00:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts