Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 38 of 38

Thread: Filme Romanesti!

  1. #21 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  2. #22 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Aferim! e cel mai bun film romanesc pe care l-am vazut.


  3. #23 SP
    Member Mousey's Avatar
    Am fost la Bacalaureat cu ai mei, mai era un moș în sală doar. Într-un fel m-am bucurat că am văzut filmul cu sala goală, și m-am întristat când am văzut lipsa de interes când vine vorba de așa ceva. E un film ce trebuie văzut de toată lumea, indiferent de vârstă. Evident, majoritatea românilor o să-l critice cum știu ei mai bine, cum au făcut-o și cu 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile (care după părerea mea e cel mai bun film românesc din noul val), spunând că denigrează imaginea țării, că vezi Doamne, cum să faci filme despre așa ceva. E șocant să te uiți pe site-urile românești de filme și să vezi ce comentarii dau oamenii, ce puțin înțeleg și ce mentalitate au.
    După ce că regizorii români abia sunt finanțați, se „bucură” și de hate-uială maximă în țara de baștină. Măcar dincolo să primească premii și să-și găsească distribuitori internaționali care să le răspândească opera.

    Filmul lui Assayas nu l-am văzut, probabil va mai dura ceva până își găsește drum la noi. Am văzut Clouds of Sils Maria de la el, care mi-a plăcut foarte mult din orice punct de vedere și, alături de Still Alice, mi-a schimbat părerea despre Kristen Stewart.

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Stai linistit, asa e in majoritatea tarilor din lume, doar in tarile cu mai multi cinefili se mai bucura filmele de genul de ceva succes. Oamenii prefera de regula prostioarele alea cu super-eroi si aceleasi comedii expirate de ani buni. Filmul romanesc este insa de valoare si apreciat acolo unde de regula se premiaza filmele cu adevarat bune din toata lumea: la Cannes. Eu ma bucur mult de succesele astea si abia astept sa ajung in Romania sa il vad si eu.

  5. #25 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Cateva filme romanesti, mai putin cunoscute (banuiesc ca BD, Filantropica, Terminus Paradis etc le stiti majoritatea), care mi-au placut:

    Closer to the moon - destul de recent, drama/comedie
    Margo - drama, despre o prostituata
    Cea mai fericita fata din lume - drama/comedie
    Legiunea straina - nu este extraordinar dar este amuzant

  6. #26 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Confirm si eu ca filmul Bacalaureat este superb.

  7. #27 SP
    Member Striker09's Avatar
    Stie cineva cum as putea afla cand un film romanesc apare pe HBO GO? Sau unde pot gasi un soi de lista updatabila, ceva...

    Sent from my SM-G928F using Tapatalk

  8. #28 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    A vazut cineva Doua lozuri? Tot incerc sa il prind pe undeva, dar de regula, fiind un film romanesc, e rulat o singura data pe zi la cinematografele din zona mea.

  9. #29 SP
    Member Striker09's Avatar
    Mie mi-a placut, dar nici nu aveam prea mari asteptari de la el. Cum am avut de la Caini si nu a fost ceea ce ma gândeam.

    Sent from my SM-G928F using Tapatalk

  10. #30 SP
    Member Mousey's Avatar
    Câini a fost mișto, un western minimalist cum nu credeam că se poate face în România.

    Toni Erdmann a fost cea mai plăcută surpriză pentru mine (coproducție germană-română), l-a prezentat Irina Margareta Nistor în cadrul festivalului Les Films Des Cannes din Timișoara. Toată sala a fost pe jos de râs timp de 2 ore jumate. Auzisem că a fost favorit la Cannes, dar nu știam că România a avut un rol așa important în poveste.
    Două lozuri aș fi vrut și eu să-l văd, dar am ratat toate ocaziile la mine în oraș.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

  11. #31 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    New York Times a plasat "Moartea domnului Lazarescu", in topul 25 al celor mai bune filme ale secolului 21 pana acum, pe un onorabil loc 5 :

    https://www.nytimes.com/interactive/...t-century.html
    1. There Will Be Blood
    2. Spirited Away
    3. Million Dollar Baby
    4. A Touch of Sin
    5. The Death of Mr. Lazarescu
    6. Yi Yi
    7. Inside Out
    8. Boyhood
    9. Summer Hours
    10. The Hurt Locker
    11. Inside Llewyn Davis
    12. Timbuktu
    13. In Jackson Heights
    14. L'Enfant
    15. White Material
    16. Munich
    17. Three Times
    18. The Gleaners and I
    19. Mad Max: Fury Road
    20. Moonlight
    21. Wendy and Lucy
    22. I'm Not There
    23. Silent Light
    24. Eternal Sunshine of the Spotless Mind
    25. The 40 Year Old Virgin

  12. #32 SP
    Member legokid220's Avatar
    wow . asta da veste buna si incurajatoare !

  13. #33 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Tocmai am terminat de vizionat serialul: #ComradeDetective. Exceptional! <3 Nota ZC! A meritat toti banii #Romania #Bucuresti1983 #FlorinPiersicJr si #CorneliuUlici in doua roluri de exceptie! (bonus: Adrian Paduraru) Asa da! Vi-l recomand!

    Si pe langa asta am descoperit doua piese ROMANESTI super faine:



    Attached Images Attached Images desktop-04.aug.2017-17.15.58.08.png maxresdefault.jpg

  14. #34 SP
    Member maudrunk5's Avatar
    l-ai vazut dublat, nu? si eu as vrea sa-l vad, dar ma retine faptul ca e dublat in engleza

  15. #35 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai doar asa exista. Asta este tot farmecul si singura sansa sa prinda si peste hotare.

  16. #36 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Au zis ca l-au dublat asa pt ca nimeni nu citeste subtitrari zice asta intr-un extra.

    Si cam asa ii eu niciodata nu ma uit la filme cu subtitrari (super rar doar...cand chiar gasesc unu super vechi in care nu se intelege nimic).

  17. #37 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Tacaneala, mi-ar placea sa il vad, dar dublarile sunt in 90% din timp penibile. Ce naiba, cum adica nu citesti subtitrari? Nu vezi atunci decat filme in 2-3 limbi si atat? Ai pierdut zeci/sute de filme exceptionale atunci. Daca serialul asta primeste o lansare retail, cred ca pot include si varianta in romana.

  18. #38 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pai ala e farmecul, penibilul dublarii, cum a zis si Razvan. Fara dublaj, e doar un serial oarecare

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Echipe eSports romanesti By lukecelmare in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 08-11-2017, 10:22
  2. Filme 3D By Teo in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 4 Last Post: 15-06-2016, 12:48
  3. Replies: 5 Last Post: 07-12-2014, 01:57
  4. Console - Magazine Romanesti :) By AXL2686 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 14 Last Post: 05-02-2014, 15:59
  5. Walkthrough-uri Romanesti By darkr3surrecter in forum Console Club
    Replies: 41 Last Post: 28-11-2010, 23:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts