Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Nedumerire instrument(chestie/boxa)

  1. #1 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar

    Nedumerire instrument(chestie/boxa)

    Ce vreau sa intreb...cum anume se numeste boxa aceea la care poti conecta un microfon doar printr-un cablu, nimic altceva, fara alte conexiuni. Aplificator? Desi dupa mai multe searchuri, imi apareau alte obiecte decat ceea ce stiam eu. Daca ma poate ajuta cineva, multumesc anticipat! Se poate modifica bassul la ea?

  2. #2 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Cred ca te referi la amplificator . Il bagi in priza si la Input bagi un cablu clasic pentru amplificator (nu stiu daca are vreo denumire speciala ) . Eu asa imi leg bass-u . Works like a charm . Si ar trebui sa se poata modifica bassu , volumu , trembel-ul si alte chestii (depinde cate butone are amplificatorul, da unu clasic are 4 : volume , bass , middle , tremble ).

  3. #3 SP
    Junior Member gica's Avatar
    eu zic ca inainte de boxa e un amplificator. bassu poate il bagi intr-un combo(amplif cu boxa incorporata). si u bagi micru in amplif la input, iar boxa o bagi la output in amplif

  4. #4 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    Cred ca te referi la amplificator . Il bagi in priza si la Input bagi un cablu clasic pentru amplificator (nu stiu daca are vreo denumire speciala ) . Eu asa imi leg bass-u . Works like a charm . Si ar trebui sa se poata modifica bassu , volumu , trembel-ul si alte chestii (depinde cate butone are amplificatorul, da unu clasic are 4 : volume , bass , middle , tremble ).
    da, amplificator..am vazut ca am mancat "m"-ul
    uite cam cum ar arata..prima imagine care apare in clip..e o boxa.. se poate gasi una mai mica ce poate fi cuplata la un microfon, fara sa am nevoie si de celalalt obiect? care cred ca e amplificatorul

  5. #5 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Microfonul este sursa ce capteaza sunetele, prin miscarea diafragmei (inainte si inapoi) din interiorul lui. Odata captate, acestea sunt transformate in semnal electric. Semnalul electric insa este foarte slab pentru a impinge conul unei boxe de exemplu. Aici intervine amplificatorul.

    Rolul amplificatorului este, asa cum ii spune si numele, sa amplifice acest semnal electric pentru a putea fi redat la un nivel de auditie mai mare. Acesta produce o versiune mai puternica a semnalului audio.

    Pe scurt nu poti lega un microfon direct la o boxa, ai nevoie de un amplificator.

  6. #6 SP
    Member Painkiller's Avatar
    in clipul ala la inceput e un head si un cabinet 4x12 probabil, am vazut ca mai incolo apare si un combo. practic diferenta dintre ele e urmatoarea: head-ul (cel din imagine) merge pe lampi si nu are difuzor, de aceea iti trebuie si acel cabinet care are 4 difuzoare in el. amp-ul combo (cel din clip) este tot pe lampi, dar are doua difuzoare incorporate si nu prea am vazut pe nimeni sa puna si cabinet la el. head-urile sunt mai bune in opinia mea, dar costa si ceva mai mult.

    de microfon nu ai nevoie decat pentru live-uri ca sa treaca sunetul in sistemul lor de PA.

    tudoran, e treble, nu tremble sau trembel lol

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. PlayStation Plus nedumerire By ionut12345611 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 54 Last Post: 01-06-2017, 15:27
  2. Nedumerire Store By DjBaros in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 16-05-2015, 02:57
  3. Instrument Nou In Rock Band 3 By Zombozo in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 30-05-2010, 19:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts