Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Disney cumpara Marvel

  1. #1 SP
    Member dogdan's Avatar

    Disney cumpara Marvel

    Poate nu stiati dar Walt Disney Co. a cumparat Marvel Entertainment Inc, o afacere ce i-a costat pe cei de la Disney 4 miliarde de dolari, obtinand drepturile de autor asupra a 5000 de eroi creati de Marvel, aceasta achizite este ce-a mai mare facuta de Disney din 2006 cand a cumparat Pixar pentru 7.4 miliarde de dolari. Stan Lee, creatorul lui Spider-Man si a unora dintre cei mai faimosi eroi de la Marvel a spus "I love both companies,From every point of view, this is a great match." Cu aceasta afacere Disney urmareste ca parcurile lor de distractii sa fie mai atractive avand eroi. Atragerea baietiilor catre Disney, pentru ca au un fanbase de fete mai mare datorita unor show-uri precum High School Musical, Hannah Montana, Jonas Brothers, Disney sau gandit ca aceasta afacere le va mari appealul catre publicul masculin dar nu numai. Publicul larg este si el tinta celor de la Disney prin jocuri video si filme chiar daca mai are mult pana isi va crea proprile filme cu cei mai faimosi eroi de la Marvel datorita unor contracte deja semnate de cei de la Marvel cu Sony Pictures, 20th Century Fox. Chiar daca aceasta afacere pare profitabila pentru Marvel pentru ca nu va mai trebui sa lucreze cu 3rd party publisheri si studiouri, multi dintre fanii acestei companii cred ca Disney va ruina Marvel.

    YouTube - Disney CEO on Marvel Deal
    Attached Images Attached Images disney-cumpara-marvel.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...păcat. I hate Disney.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cu un ochi rad si cu unul plang... Pe deoparte ma bucur pentru pustii care in loc de printese si pitici vor da mana cu Wolverine sau Spiderman prin parcurile Disney... pe de alta parte ma gandec cu tristete cat de comercial poate deveni totul... N-am nimic cu Disney, insa Marvel se ocupau de partea "serioasa" a lucrurilor pe cand Disney parca sunt prea childish... Parca si vad carti de povesti de adormit copiii cu X-Men

  4. #4 SP
    Member zaice's Avatar
    In orice caz aceasta achizite da dovada faptului ca pe timp de criza cei care au lichiditati pot face achizitii smart.Felicit Disney pentru achizita facuta si sper ca sa mentina treaba serioasa a creatiilor Marvel si sa mentina din acel flavour de action a majoritati personajelor Marvel.

    OFFtopic.P.S.Din ce am auzit si citit cei de la Yahoo iregretafaptul ca nu au acceptat super oferta celor de la Microsoft.Is it true?

  5. #5 SP
    Banned Mario's Avatar
    Quote Originally Posted by zaice View Post
    In orice caz aceasta achizite da dovada faptului ca pe timp de criza cei care au lichiditati pot face achizitii smart.Felicit Disney pentru achizita facuta si sper ca sa mentina treaba serioasa a creatiilor Marvel si sa mentina din acel flavour de action a majoritati personajelor Marvel.

    OFFtopic.P.S.Din ce am auzit si citit cei de la Yahoo iregretafaptul ca nu au acceptat super oferta celor de la Microsoft.Is it true?
    Nu ,nu e real ei deja sunt in colaborare

  6. #6 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    cand am citit aseara vestea asta pe Gamespot am crezut ca nu am tradus bine din cauza oboselii . F ciudat ca au cumparat Marvel-ul . acuma la ce sa ne astepam ? un kingdom of hearts : origines ?) sau o sa fie deacuma capcom vs disney ? . interesant in orice caz . o sa vedem ce benzi desenate , filme si jocuri o sa se faca deacuma cu x-men si restu . si MonkY eu cred ca personajele si desenele mai serioase is cele DC nu MArvel . si alea is mai violente da nu ca cele cu Batman , Green LAntern , Watchmen , etc . oricum ambele imi plac . P.S. de s-ar face un DC vs Marvel x

  7. #7 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by zaice View Post
    OFFtopic.P.S.Din ce am auzit si citit cei de la Yahoo iregretafaptul ca nu au acceptat super oferta celor de la Microsoft.Is it true?
    Microsoft sa cumpere Marvel , thank God it didn't happen.
    Disney e ok compania, dar prea comerciala, fac cam multe prostii.

  8. #8 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Microsoft sa cumpere Marvel , thank God it didn't happen.
    Disney e ok compania, dar prea comerciala, fac cam multe prostii.
    Ma refeream la Microsoft sa cumpere Yahoo.Cand a fost fabuloasa oferta de 40 miliarde ,cei de la Yahoo nu au vrut sa vanda,dar in zilele noastre datorita crizei cei de la Yahoo (unii dintre)regreta ca nu au vandut atunci.Sunt curios in spatele afacerii , Marvel ,de ce au vandut(din ce am inteles oferta facuta de Disney a fost prea buna sa fie refuzata),dat fiind faptul ca ,prin iconurile Marvel, firma era bine pozitionata pe piata.

  9. #9 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by zaice View Post
    Ma refeream la Microsoft sa cumpere Yahoo.Cand a fost fabuloasa oferta de 40 miliarde ,cei de la Yahoo nu au vrut sa vanda,dar in zilele noastre datorita crizei cei de la Yahoo (unii dintre)regreta ca nu au vandut atunci.Sunt curios in spatele afacerii , Marvel ,de ce au vandut(din ce am inteles oferta facuta de Disney a fost prea buna sa fie refuzata),dat fiind faptul ca ,prin iconurile Marvel, firma era bine pozitionata pe piata.
    Pai la fel de rau sa cumpere Microsoft Yahoo.
    Sigur o sa faca ceva Disney, gen sa imbarlice personajele, sa fac spin-off-uri de tot felu. Mickey Mouse & Wolverine: Ultimate Team. lol

  10. #10 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Credeti voi, eventual ceva theme park-uri marvel si atat, pot paria oricat ca nu vor amesteca personajele.

  11. #11 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    E si bine si rau , rau e ca Disney Land-urile cred ca o sa isi schimbe look-ul nu o ss mai aiba look-ul " Disney" o sa fie mai "intunecate" ( cred) . Si e bine pentru copii pentru ca , cred ca prefera mai mult personajele Marvel decat Mickey Mouse si Donald Duck si mai e bine pentru Marvel pentru ca a luat cateva miliarde de euro ( 4 miliarde)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Disney inchide LucasArts By Dant3 in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 07-05-2013, 00:00
  2. Disney impreuna cu Smilegate lucreaza la un MOBA Marvel By Tudoran in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 10-11-2012, 20:10
  3. Disney ajunge la SingStar By MonkY in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 21-08-2008, 21:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts