Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Nintendo si pirateria

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Nintendo si pirateria

    Dupa cate stim, pirateria este in floare, mai ales in perioade de criza. O companie foarte afectata este Nintendo, cu gama DS (DS, DSL, DSi). Un website japonez, Gpara, a trimis un spion prin trenul local din Tokyo. Acesta a trebuit sa stranga cat mai multe informatii despre cei pe care ii intalnea jucandu-se pe un Nintendo DS, informatii precum varsta, statutul social aparent, slujba aparenta si, desigur, daca ei folosesc alte metode decat cele oficiale Nintendo pentru a se juca.

    Pe parcursul primei zile, cei de la Gpara au observat 106 persoane care foloseau un Nintendo DS. Dintre acestia, 5 (4 barbati si o femeie) foloseau un card R4. In a doua zi, ei au observat 109 persoane cu Nintendo DS dar de data asta 15 foloseau un card R4. Persoanele descoperite variau de la oameni de afaceri pana la studenti, atat fete/femei cat si baieti/barbati.

    Ce a facut Nintendo pentru a combate acest lucru? Ei bine, in primul rand modificari software. Update-ul 1.4 pentru DSi aparent a impiedicat aceste carduri sa mai functioneze. Nu stiu daca acest lucru mai este valabil acum, vad ca pe net inca se vand carduri care, teoretic, sunt functionale pe DSi.

    Urmatorul pas a fost scoaterea lor in afara legii, desi, momentan, doar in Japonia. Nintendo, impreuna cu cele 54 de companii care produc soft (jocuri) pentru aceasta platforma, au intentat proces Curtii orasului Tokyo, citand ca motiv concurenta neloiala. Mai exact, datorita acestor produse, ei nu pot sa isi vanda marfa linistiti si intreaga piata este data peste cap datorita lipsei vanzarilor. Nintendo cer ca device-urile gen R4 sa nu mai fie nici vandute, nici fabricate.

    Ca o manevra media, Nintendo a lansat un site unde poti raporta magazinele care vand carduri R4 si site-urile de unde se poate descarca softul (jocurile). "Este din ce in ce mai greu sa descoperi unde se vand aceste carduri, vanzatorii apeland zilnic la noi tactici inteligente prin care sa complice treaba. De aceea ne bazam pe puterea maselor sa eradicam acest fenomen." a declarat purtatorul de cuvant al firmei Nintendo.

    Sincer vorbind, nu cred ca vor avea prea multe sanse cu cauza aceasta. Pirateria exista si o sa existe mult timp inainte, aceste device-uri aparand pentru ca exista cerere, nu cererea aparand pentru ca exista ele.
    Attached Images Attached Images dsi.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    R4 e un card de memorie produs de o alta firma? Atunci cum isi permit sa solicite incetarea producerii lui.

    Daca eu vand BMW-uri si vad ca se vand mai slab decat Daciile, nu dau in judecata pe nu stiu cine si ma plang ca se vand mai bine ca masina mea si cer stoparea producerii lor.

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Daca eu, BMW, fac piesa x cu firma Bosch si o mare parte din bani vin de acolo, am incheiat contracte pe bani, etc si apare firma y care face componente care atat fizic cat si software emuleaza o piesa Bosch si Nici tu, BMW, nici Bosch nu mai vindeti la fel din cauza asta...

    Again, nu este vorba doar de o piesa care face legatura intre cardul de memorie si DS, este vorba si de un soft care emuleaza un card original de DS.

  4. #4 SP
    Member octav's Avatar
    foarte bine. trebuie luata o masura

  5. #5 SP
    Member rZvFTW's Avatar
    pirati ftw

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts