Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4
Results 61 to 71 of 71

Thread: Cele mai piratate jocuri ale anului 2009

  1. #61 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by SYZYGY View Post
    Cand x-ulescu de pe forum vine si iti spune tie baiatu cu xbox modat ca vezi tu ..nu e frumos sa piratezi ( iei ceva ilegal care in mod normal se plateste ) si el rupe torrent-urile in 2 cu filme si muzica ( piratat / ilegal ). Cand zici ca x-ulescu pirateaza jocuri si tu rupi in 2 utorrentu cu muzica...esti cam in aceiasi oala cu el ...chit ca postezi pe un forum de jocuri care intamplator are si topic de muzica + filme + sectiuni de ce ti-ai cumparat azi movie edition.Same shi% different angle.
    Ideea ar fi sa se aplice regulile forumului fara prea multe polemici, jigniri si alte cele: nu se incurajeaza pirateria si punct, dar nu sa vina unii sa spuna a ce fraieri sunt cei ce cumpara originale si altii ca ei sunt curati ca lacrima si restul sunt niste hoti. Pentru ca de fapt aceste doua categorii de oameni nu exista.

  2. #62 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Chestia cu cinematografe si muzica....sa fim seriosi,apeleaza lumea la Robert si Webpredator pentru jocuri din afara si incarcari electronice...acelasi lucru s-ar putea face si la muzica / filme.Daca se vrea se poate,o melodie pe dance-tunes e 50 de centi de exemplu...daca vrei neaparat o melodie / album si esti fan inrait ...se poate.Un exemplu ar fi un baiat din lista care omu nu a cumparat nici macar 1 joc original...dar are birou full de albume Metallica / Slipknot / Iron Maiden / Ac/Dc ...concerte live pe dvd-uri originale.Daca o luam pe drumu asta...acelasi lucru pot spune si eu despre unu din lista care sta la tara si omu a zis ca vrea xbox ca se poate moda si acolo la tara nu prea sunt magazine de unde sa cumpere jocuri...banuiesc ca daca ar veni pe forum cu povestea asta si ar spune ca joaca x-ulescu joc piratat ar lua ban instant.Ceea ce vreau sa spun este ca daca poti cumpara un joc original prin webpredator / robert / magazin ...acelasi lucru poti face si cu o melodie sau cu un film.Si sper sa nu generalizati...eu in mod strict vorbesc de oamenii care acuza de piraterie dar folosesc utorrentu in draci.

    @kane - nu trebuie aplicata nici o regula...e chestie de obraz

  3. #63 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Cine respecta producatorii jocurilor (haideti, macar cele bune) ar trebui sa le cumpere produsele originale.

  4. #64 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    de curiozitate am citit si eu acest topic...sa vad cum se transforma in flame...
    imi ziceam ca nu voi raspunde ...dar nu m-am putu abtine
    comparatiile cu furtul cartofilor din piata si downloadul unui joc total eronate...cei care se lovesc in piept ca fura tot sau nu au nimic piratat
    traim intr-o tara unde dintr-un salariul mediu pe economie iti cumperi 2 jocuri noi aparute in magazin [nu vb de alte surse ..noi care stim de thehut/webpredator etc]. cand foloseam numai pc-ul pentur jocuri...singurele jocuri originale erau cele venite cadou la placa video
    incetul cu incetul aparand alte oportunitati...am trecut si pe consola..ps3 de altfel..pirat = 0
    ma bucur altfel de un joc cand am dat 100-150 de ron pe el...oricum dupa ce il termin il vand si o parte din bani ii recuperez
    insa pirateria este o chestie stiuta si acceptata de developeri..publisheri etc...pentru ca astfel jocul ajunge la utilizatorul final [pe o cale sau alta] si de isi permite il cumpara...este promovat
    la muzica..artistii favoriti ii am in cd-uri originale /dvd-uri audio
    la jocuri de pc [bioshock si heroes complete]..pe urma am trecut la ps3
    ce vreau eu sa zic...99,9% dintre romani au macar un lucru piratat...
    in acest moment am win7 cu licenta....antivirus free [avira] ...office piratat..photoshop piratat...acdsee piratat...multe filme *.mkv iar la cinema merg la fiecare film de renume ..neaparat 3d [avatar, 2012 etc]
    jocuri am numai pe consola..si toate sunt originale bineinteles
    peste vreo 2 saptamani o sa imi ajunga si xboxul pe care NU o sa il modez...si voi mentine linia de originale..
    cumpar un joc..doua..il termin...schimb cu altul si tot asa [investesti odata si cheltuieli minime ulterior]
    toate astea merg mana in mana..si trebuiesc acceptate
    daca si producatorii ar face oferte nerefuzat [cum sunt cele de la steam] si ar fi bine promovate altfel ar sta lucrurile..
    sunt sigur ca multi ar da 5-10 euro pe jocuri de acum 1-2 ani dar must-buy-uri
    microsoft a castigat fff mult la win 7 cu promovarea respectivului beta...1 an free la toti..pe urma promotie la preorder [pe amazon la vreo 300 si ceva de ron] nu degeaba multi l-au cumparat
    o vina au si cei care promoveaza...nu vii cu preturi pe un joc de juma din salarul mediu..anumite avantaje..taxe modice lunare de 1-2 euro pe luna de ex pentru licenta de windows ar avea si mai multi castigatori
    iar idei de promovare tot sunt...trebuiesc doar aplicate..de asta exista marketing si o campanie buna aduce multe castiguri..chiar daca il vinzi la un pret mic
    de ex: daca un joc ar costa 50 de ron in magazin..la lansare...l-ar cumpara 80% din fanii acelui joc [daca inainte l-ar fi cumparat cu 200 de ron doar 10-15%]..insa pentru avantaje precum suport tehnic..update...multiplayer...stat fara griji ..pret super aceasta marja ar creste. deci la un mic calcul ar rezulta venituri mai mari [50 * 80% * x > 200 * 10% * x]
    si nu sariti cu chestii de genu daca nu iti permiti nu iti lua...e precum chestia aia: ii arati unui copil o inghetata mare mare...i-o promovezi..uite ce culori..uite ce arome..uite etc ...dar pe urma ii zici ca nu ii dai ca e prea scump.
    sunt sigur ca marea majoritate a acestei comunitati de gameri [din lume ma refer] ar renunta la piraterie daca si restul ar fi pe masura...conform cu posibilitatilor...un pret pentru nivelul lor de trai..o campanie de promovare cum trebuie [sa stie si ghita din coltul carierului ca isi poate lua fifa 2010 pentru pc cu 30 de ron si are avantajul update-urilor/multiplayerului etc]...iar castigurile cu siguranta vor fi mai mari
    asa ca nu am pretentia ca ghita sa isi cumpere un joc de 300 de ron cand masa are salar de 800 ron din care ii plateste 150 de ron rata la calculator+masina de spalat. Insa 30 de ron sigur i-ar strange ..o alocatie ceva si si-ar achiziona. Sau 5-10 lei lunar[ca abonamente] ar plati pe el. Sau Ghita nu are voie sa joace pentru ca nu isi permite. Asta e realitatea...aici ne-am nascut..ne descurcam cum putem daca ceilalti nu ne ajuta si nu isi promoveaza cum trebuie marfa
    Hai sariti'mi in cap..dar sunt sincer si cred ca 95% din cei de pe aici cred in ce spun eu [chiar daca nu o zic]

    si un mic istoric a ce detin in acest moment:
    Hyp:
    jocuri : doar originale
    muzica: artisti preferati originale + multi giga de muzica piratata
    filme: fiecare film bun are locul lui de cinste la cinema + cateva sute de gigi de mkv-uri [de ex: battlestar galactica complet - 130 de giga + inca vreo doua de giga formati din 20/30 filme ]
    software: windows original + antivirus free + office/acdsee/photoshop - piratat

    Za end

  5. #65 SP
    Member Tom_Cat's Avatar
    Gresit, iar sutele de giga de filme arata faptul cat esti de...comercial (!?). Daca iti palce un film, il inchiriezi, il cumperi, hai sa zicem, nu mai poti, esti mega fan si il iei de pe torrente (ca tot exista posibilitatea, deocamdata) dar sa ai SUTE de GB de filme piratate mi se pare prea mult. La fel si zecile de giga de melodii, sper ca esti convins ca nu iti ajunge viata asta sa le asculti pe toate macar o data! Si atunci care este rostul? Genul acesta de comportament a condus la ceea ce acum numim Criza Mondiala. Exact acelasi lucru, se ajunsese la manie a consumului fara rost, orgii romane ale secolului XXI. Am o casa? Dar de ce sa nu am 2? Dar de ce sa nu am 3, 4, 5, etc cat imi pot permite sa imprumut. Am un pamant? Nu conteaza ca nu cresc nimic pe el, mai cumpar 1, 2 ,3 , etc. Acelasi lucru se intampla si in piraterie, ajungi sa downloadezi tot pentru ca poti. Nu conteaza daca iti trebuie , sau nu, daca iti foloseste la ceva, iei giga, sau de ce nu terra de informatii.
    Partea cu banii mi se pare prost pusa, inteleg ca sunt si pustani care nu isi permit foarte multe, dar asta nu este o scuza pentru piratarea jocurilor! Majoritatea au telefoane scumpe, haine scumpe, bijuterii scumpe, totul in general trebuie sa fie scump (nu bun), dar cand vine vorba de un joc (care iti palce, sincer eu ma joc anumite genuri de jocuri si le cumpar numai dupa ce analizez multe reviewuri, eventual o demo) toti sar in sus ca nu sunt bani. Ma uit la ultimele aparitii care le vad pe net la preturi de 160-180RON, ceea ce mi se pare mai mult de accesibil.

    Esti mega pasionat? cine te tine sa nu iti iei un job part-time sa iti poti permite ce vrei? Credeti ca in afara umbla canii cu covrigi in coada? Calatoresc mult in afara si nu m-am intalniti niciodata cu un gamer ca sa nu fie angajat. Chit ca are 15 ani, 16 ani sau 40, toata lumea munceste ca sa isi intretina hobby-ul si nu le este rusine sa o faca, am vazut baieti de trageau de lazi prin depozite sa isi stranga bani de cheltuiala.

    La noi, toata lumea nu face nimic, rancezeste in casa, pirateaza la sange si al sfarsit ne spune ca nu are bani sa isi cumpere si asta este motivul pentru care pirateaza. Bravos!

    Mai noi vad ca exista si o tendinta generalizata, dai in piraterie ii ranesti personal, deja sunt o comunitate care are identitate. Deja ma astept si la o comunitate a violatorilor, pana la urma orice femeie isi doreste sa faca sex, asa ca defapt ei ii implinesc o dorinta, chiar daca ea nu isi da seama. Mai mult ii da ceva, nu ii ia, practic femeia respectiva iese in plus....

    Mana pe munca si cumpara jocurile care iti plac, asa este normal si firesc!

  6. #66 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Tu te auzi ce zici? Ti se pare ca in tara asta un om cu un loc de serviciu are banii necesari sa isi cumpere tot ce vrea? Din pacate in tara asta poti sa bagi bani doar intr-un hobby si majoritatea de pe forum cum sunt gameri ....nu trebuie sa desenez ca sa iti dai seama unde intra banii.Hyp de exemplu lucreaza..isi cumpara jocuri,dar dupa ideea ta omu trebuie sa isi ia un job part time ca sa isi permita jocuri / muzica / filme....ca de partea cu prietena / familie / iesit in oras banuiesc ca nu mai pui la calcul.In loc sa caracterizezi un om si sa il judeci fara sa il cunosti...mai bine abtine-te.

  7. #67 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    daca ai observat acele sute gigi inseamna 20-30 de filme [sunt mkv-uri ..claritate hd] si nu stiu daca asta inseamna grandomanie..inseamna diversitate..ma uit si le sterg
    iar in afara...cei care lucreaa sunt platiti cu cel putin 500-600 de euro pana si la mc donalds...inseamna 20-30 de jocuri noi. nu 2-3
    giga de muzica...din acelasi motiv de diversitate...multe flacuri....compilatii etc...
    ideea mea despre jocuri o ai mai sus...iar romanul chiar de munceste nu o sa isi poata permite pretentiile pentru un joc precum isi permite unul din alta natie
    nici asta nu e corect/moral etc
    vina este clar a promovarii in PRIMUL rand, un pret ok pentru o astfel de piata la noi in tara ar aduce cu siguranta mai multe venituri producatorilor..mai multi oameni fericiti...si o rata de piraterie mai mica

  8. #68 SP
    Member Tom_Cat's Avatar
    Amice SYZYGY, imi vine acum o replica de la Caragiale, dar ma abtin, cum zici tu acolo...Tu chiar crezi ca exista un loc pe lumea asta unde ai tot ce vrei? Nu stiu cati ani ai, dar te asigur, dupa ce o sa treci macar de 24 ani o sa intelegi lumea in care traiesti mai bine. Iti cumperi ce iti permiti, iar restul reprezinta motivul pentru care te dai jos dimineata. In tara asta poti sa faci cat te duce mintea, la fel ca in orice alta tara, limita o reprezinta capacitatea. Da este adevarat, exista multi oameni saraci material dar si foarte multi saraci cu duhul, insa generatia asta tanara trebuie sa inteleaga mai bine lumea in care se invarte. Dupa ideea mea un pustan trebuie sa isi ia un job part time daca este asa mare hobbist cu jocurile, daca trebuie (ca asta e pasiunea lui) sa aiba luna de luna toate aparitiile, atunci trebuie sa faca un efort suplimentar.
    Eu nu caracterizez un om pentru ca nu intereseaza sa fac asta, eu caracterizez o tipologie de individ, in care poti sa te incadrezi sau nu. Tu crezi ca exista ceva pe lumea asta pe gratis? Te inseli. Vrei ceva? esti fan, ai hobby, iubesti ceva? Atunci pune mana pe munca si cumpara-l! Restul sunt gemetele neputintiei.

    Toata lumea isi doreste mai mult, asta este esenta evolutiei, poate unuia i se pare un mare vis ce am eu, dar eu la randul meu ce vad la altul mi se pare un vis si ma scol dimineata ca sa fac cel vis realizabil. Da, sunt egosit pana in maduva oaselor, tot ce fac o fac pentru mine, chiar si cercetarea care o fac pentru "binele" comunitatii o fac tot pentru ego-ul meu.

    @HYP, sunt platiti cu cel putin 500 de euro, dar nu cred ca vrei sa sti restul preturilor pe acolo. Nu iti convine emigrezi unde ti se pare bine, pana acum, in nevoile omului, in piramida, nu sunt incadrate jocurile.

  9. #69 SP
    Senior Member tray's Avatar
    continua degeaba flameul,am inteles morala suntem niste nerorociti care ne putem permite sa avem totul 100% original ,dar nu vrem noi ,rusine sa ne fie

  10. #70 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    va rog frumos sa nu mai faceti flame, o sa ma puneti in neplacuta situatie sa anunt un moderator sa inchida threadul. am scapat de "eternul razboi" ps3 vs xbox360 si acum incepem altul? si imi cer scuze daca prin posturile mele am jignit pe cineva. bafta!

  11. #71 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    ce pasca ma-sii e asa de greu de inteles? piraterie=FURT! macar pentru chestia asta sa nu va mai plangeti atata cand se ia cineva de cei ce pirateaza.
    ok, piratezi, nu mai da din gura cand ti se reproseaza asta.
    e ca si cum te-ai duce in magazin, iei un joc de pe raft si lasi si tu acolo 8 lei la casierie.
    si eu le luam de pe net, dar am reusit sa nu mai fac treaba asta de ceva vreme. daca ma intereseaza cu adevarat un joc, strang din dinti, pastrez toti banii pe care ii primesc, nu imi mai iau porcarii de la magazinul de la liceu si uite asa se fac banii si de ce imi doresc, fara sa cer cu adevarat parintilor sau oricui altcuiva bani pentru asta.
    cum a spus si MonkY, daca vrei, se poate!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4

Similar Threads

  1. Cele mai anticipate jocuri ale anului 2015 By paunstefan in forum Hot Story
    Replies: 34 Last Post: 05-04-2015, 19:53
  2. Cele mai asteptate jocuri Wii U ale anului 2013 By GreyhounD in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 2 Last Post: 05-07-2013, 18:50
  3. Replies: 0 Last Post: 21-01-2013, 23:41
  4. Cele mai asteptate jocuri ale anului 2012 By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 36 Last Post: 07-03-2012, 13:47
  5. Replies: 0 Last Post: 08-01-2012, 16:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts