Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 32 of 32

Thread: Ce semnificatie au butoanele de pe controllerul Playstation?

  1. #21 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Eu am alta conceptie : "Cum Sony este o firma japoneza , cei din tarile asiatice , cum ar fi china , japonia , koreea etc. nu intelegeau A,B,X,Y de asta Sony a ales sa faca butoanele respective."

  2. #22 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by =Flavius= View Post
    Eu am alta conceptie : "Cum Sony este o firma japoneza , cei din tarile asiatice , cum ar fi china , japonia , koreea etc. nu intelegeau A,B,X,Y de asta Sony a ales sa faca butoanele respective."
    aha poate voiai sa zici "aveai alta conceptie" avand in vedere ca explicatia oficiala este in OP .

  3. #23 SP
    Member MultiAmSaPopesc's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dap. Sper ca la PS4 controllerul sa aiba urmatoarele simboluri semnatura: Prisma, Theta, Paralelogram, Epsilon
    Si la X BOX sa fie: R R O D. Ce viata ar fi atunci?

  4. #24 SP
    Member leggollas11's Avatar
    Quote Originally Posted by Wickyz View Post
    Si la X BOX sa fie: R R O D. Ce viata ar fi atunci?
    troll/fanboy alert.

  5. #25 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    tphase are dreptate, forma are avantaj in fata informatiei text.

    Stiam ca forma este observata prima, apoi culoarea, apoi orice alta informatie. Vad totusi studii care spun ca pe primul loc e culoarea.
    Oricare ar fi pe primul loc, Playstation-ul le foloseste bine, iar Microsoft a trebuit sa se multumeasca cu litere, din motive de copyright.

    Traiasca quicktime eventurile de pe PS


    Quote Originally Posted by DeeJay-RainY View Post
    Eu am alta conceptie : "Cum Sony este o firma japoneza , cei din tarile asiatice , cum ar fi china , japonia , koreea etc. nu intelegeau A,B,X,Y de asta Sony a ales sa faca butoanele respective."
    Formele ajuta tare mult si la asta, mai ales ca sunt si prescolari care folosesc consolele, dar nu cred ca e motivul cel mai important pentru care Sony nu a ales litere.

  6. #26 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    tphase are dreptate, forma are avantaj in fata informatiei text.

    Stiam ca forma este observata prima, apoi culoarea, apoi orice alta informatie. Vad totusi studii care spun ca pe primul loc e culoarea.
    Oricare ar fi pe primul loc, Playstation-ul le foloseste bine, iar Microsoft a trebuit sa se multumeasca cu litere, din motive de copyright.

    Traiasca quicktime eventurile de pe PS




    Formele ajuta tare mult si la asta, mai ales ca sunt si prescolari care folosesc consolele, dar nu cred ca e motivul cel mai important pentru care Sony nu a ales litere.
    Probabil ca nu e principalul motiv pentru care nu a ales literele, pentru ca trebuie sa fii usor retardat, prescolar fiind, sa nu recunosti literele cu usurinta.

  7. #27 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    In primul rand LOLTHREADNECRO!

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dap. Sper ca la PS4 controllerul sa aiba urmatoarele simboluri semnatura: Prisma, Theta, Paralelogram, Epsilon
    In al doilea rand:

    2,71828183
    , ln(x), 3,14159265 si ultimul sa fie sin(2,71828183 x 3,14159265)=ln(x)

  8. #28 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    Probabil ca nu e principalul motiv pentru care nu a ales literele, pentru ca trebuie sa fii usor retardat, prescolar fiind, sa nu recunosti literele cu usurinta.
    De aia s-a inventat scrisul si cititul la scoala Dupa cum spuneam, vad in asta un motiv secundar, ala principal fiind procesarea mult mai rapida pe care o face creierul la forme, fata de litere si orice alt tip de informatie scrisa.

  9. #29 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    atunci sa puna la fiecare tara alfabetul pe care il are pe controler

    ---------- Post added 20-04-2011 at 08:34 PM ----------

    sa le lucreze creierul

  10. #30 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    De aia s-a inventat scrisul si cititul la scoala Dupa cum spuneam, vad in asta un motiv secundar, ala principal fiind procesarea mult mai rapida pe care o face creierul la forme, fata de litere si orice alt tip de informatie scrisa.
    Probabil de aceea au si culori diferite butoanele (xbox), pentru cei care sunt analfabeti (din cate am inteles sunt foarte multi) si totusi se joaca.. Parca la playstation intr-adevar e mai usor "limbajul" .. si povestea cu necunoscatorii controllerului de xbox mi s-a intamplat si mie, adica a trebuit sa arat cu exactitate butoanele persoanelor respective, deoarece nu le recunosteau si le incurcau destul de grav.. Sunt unii care incurca si d-padul cu analogul (left side) la xbox..

  11. #31 SP
    Member iUser's Avatar
    Vad ca nimeni nu a spus nimic despre WiiMote (1,2,+,-,A,B,"Home"), cand spui "Apasa pe B." ,primesti un super-raspuns "Unde mai e si asta?"

  12. #32 SP
    Member rogele 1's Avatar
    Onai cand esti in timpul unui joc si iti amintesti mai repede o forma si o culoare decat o litera si o culoare.Iar culorile simple sunt prea simple si ar fi mai greu sa le diferentiezi.(nu zic ca e greu sa diferentiezi culorile,dar e mai usor sa diferentiezi in capul tau ce face un patrat roz in general de ce face un x albastru)Ganditi-va ca in timpul jocului creierul trebuie sa atribuie o actiune unui buton si sa il apese in timp destul de scurt.

    OFF: inseamna play.daca va amintiti la butonul play de pe o telecomanda de dvd sau pe you tube este un triunghi ce seamana cu o sageata ce arata in dreapta
    inseamna X
    inseamna cutie ,sau box,pe engleza,deoarece cand te gandesti la ceva de forma patrata te gandesti la o cutie.
    inseamna 360 de grade,deoarece atatea are un cerc

    deci = play xbox 360

    E doar o gluma,sa nu va alarmati.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Ce semnificatie are nickname-ul tau? By SAY in forum Offtopic
    Replies: 92 Last Post: 06-07-2014, 15:12
  2. Ce semnificatie au codurile de pe cartrige urile Nintendo? By rodarkone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 0 Last Post: 17-09-2009, 13:52
  3. nu mai vibreaza controllerul By adistnsc in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 2 Last Post: 13-01-2009, 14:39
  4. Urasc controllerul de la PS3 By blaster_gsm in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 55 Last Post: 29-12-2008, 13:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts