Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 51

Thread: Ceasuri - bijuterii ale sexului masculin

  1. #21 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    are aceeasi serie , pe site-uri gaseste ambele modele...m-a convins un ceasornicar sa il opresc .


    PS Ceasul l-am ridicat din magazin (adus din magazinul din Bucuresti in Buzau)

  2. #22 SP
    Member cosmins's Avatar
    Mi-am facut un cadou de Craciun. Urmatoarea achizitie sper sa fie un Tag Heuer Monaco sau un Omega, sa vad cum ii explic sotiei ca vreau sa imi cumpar un ceas care costa ceva bani... .
    Attached Images Attached Images img-20161221-wa0006.jpg img-20161221-wa0004.jpg

  3. #23 SP
    Member renatoman's Avatar
    de la Tissotul ala pana la Omega sau Tag este cale lunga..oricum fain ceasul..

  4. #24 SP
    Member cosmins's Avatar
    Multumesc, mai am un Tissot Couturier Automatic si un Raimond Weil, Tisot-ul nu a fost asa scump dar Raimond Weil-ul a costat ceva. Mai am un Citizen WR 200 Eco Drive si un Seiko.
    Ideea e ca ar trebui sa ii zic sotiei ca am dat 2000 + de euro pe un ceas, sa vezi atunci scandal .
    Am atasat niste poze cu celalat Tissot si cu Raimond Weil, Citizenul si Seiko nu sunt cine stie ce.
    Attached Images Attached Images 3.jpg 14322177_1823822944527625_1121595098088649529_n.jpg

  5. #25 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E Raymond Well, nu Raimond. Iar ca firma daca te documentezi putin, nu isi merita banul.

  6. #26 SP
    Member cosmins's Avatar
    Da e Raymond, sunt la birou si mai fac cate ceva pe aici scuze greseala. Am cumparat ceasul asta din impuls pentru ca mi-a placut, stiu ca la banii aia poate gaseam un Longines dar asta a fost. Ceasul il folosesc mai mult pentru poze de produs acum, ceasul e "construit" cu atentie, e placat cu aur, cureaua e din piele de crocodil, mecanismul automatic este "al casei", nu dai banii chiar pe nimic. Am sa ii fac niste poze mai detaliate.
    Oricum sunt gelos pe colegul apbaciu pentru ceasul din primul post

  7. #27 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Multe brand-uri de ceasuri arata bine si cand te uiti in "maruntaiele" lor au un quartz obosit facut nici macar pe vapor, ci pe o usa plutitoare. Sunt doar de show si nimic mai mult, daca vrei o adevarata "timepiece", te orientezi catre alte brand-uri. Dar cum multi vor doar de show, e bine si asa pentru ei. Traiasca Fossil.

  8. #28 SP
    Member cosmins's Avatar
    Man Raymond Weil e un ceas elvetian, ca nu e la fel de cunoscut ca Longines, Tag, asta e alta treaba, nu e nici pe departe un ceas facut pe vapor si apropo nu e quartz.
    Mai multe info ai aici. http://www.raymond-weil.com/en/
    Nu postam aici sa ne masuram sculele si care are un ceas mai scump, credeam ca e un thread in care putem invata despre ceasuri si ce inseamna sa porti un ceas. Degeaba iti asortezi un Hublot sau un Patek la treningul cel nou si mergi cu metroul, e clar ca ceasul de la mana e un fake.
    Eu apreciez un ceas indiferent ca e Fossil, Atlantic sau Patek Philippe.
    Daca am achizitionat acest ceas inseamna ca pentru mine a meritat, altul probabil si-ar fi luat smartwatch sau Iphone sau altceva cu banii astia.

  9. #29 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Stai linistit ca eu nu am zis ca e prost sau facut pe vapor, doar ca se afla la un pret total nejustificat pentru o firma de ceasuri fara vechime sau prestigiu. Iar daca tie ti-a placut si iti place in continuare, asta este tot ce conteaza la un ceas.

  10. #30 SP
    Member cosmins's Avatar
    Nu ziceam de tine, Khufu a zis ca sunt unele firme necunoscute .... Da e o firma de ceasuri relativ noua.
    Ziceai ca iti plac ceasurile de la Victorinox, am vazut cateva care chiar arata bine uite asa: Victorinox Swiss Army Maverick Chronograph, au un model pe albastru ala mi se pare cel mai interesant.

  11. #31 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Am vazut pe undeva un documentar despre ceasuri cu mecanisme automate si culmea, majoritatea acestor mecanisme sunt chinezesti (nu elvetiene) deci mare atentie cand cumparati.

  12. #32 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu toate ceasurile au mecanisme facute in-house, asta e clar, iar multe ceasuri "fashion" sunt chinezarii si nimic mai mult. Insa poti fi sigur ca ceasurile serioase au mecanisme proprii, atat quartz-uri cat si automate, desi in mare parte cele quartz sunt mecanisme chinezesti.

  13. #33 SP
    Member Sepy's Avatar
    Eu ma multumesc si cu un Fossil la 550 de lei doar problema e ca am luat o cutiuta pentru ceasuri din lidl si acuma trebe sa il umplu
    din pacate are loc pentru 6 ceasuri

  14. #34 SP
    Member renatoman's Avatar
    scuzati ca intervin dar in 2000 euro cat a dat colegul pe Raymond gasea un Omega man on the moon mecanic de prin 98 in stare impecabila.si da ala e un must have pentru orice iubitor de ceasuri din lumea asta. se cumpara de pe chrono bineinteles.

  15. #35 SP
    Member cosmins's Avatar
    Hai sa lasam discutia despre ceasul respectiv. Ceasul nu a costat 2000 ci aproape 1000, l-am luat pentru ca mi-a placut si am prins si un discount. Eu personal nu as lua un Omega din 98 cu 2000, cand poti lua un Omega din 2016 cu 3000 ( cine are de dat 2000 pe un ceas mai gaseste 1000). Omega nu este un brand a carui valoare creste sau macar ramane constanta cu trecerea tipului, nu e in aceiasi liga cu Audemars, Patek, Rolex, Vacheron, Blancpain, Hublot pe care le poti considera investitii.
    Omega a avut parte de foarte multa publicitate de-a lungul anilor in special din partea lui 007 si prin faptul ca a fost folosit in spatiu. Au avut si inovatii, in anii 70, au construit unul din cele mai precise mecanisme cu quartz la acea data si construit "in house", cu toate astea in anii 80 Swatch Group luat hotararea ca toate ceasurile Omega sa aiba mecanisme ETA, abia prin 2007-2008 sau in perioada aia cei de la Omega au reinceput sa produca mecanisme "in house". Si ca sa folosesc cuvintele tale un "iubitor de ceasuri" din lumea asta ar prefera un Omega mai nou pentru ca are un mecanism Omega facut "in house" decat unul de prin anii 90 cu mecanism ETA.
    Sunt multe ceasuri care nu sunt asa de cunoscute si sunt niste ceasuri foarte bune, spre exemplu Oris, ca si finisaje este la fel ca si Omega, dar Omega este mult mai cunoscut.
    Eu imi doresc un Seamaster Planet Ocean, dar deocamdata visez la el.

  16. #36 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu mi-as luat Omega la mana a doua din 98, nu as cumpara niciun ceas la mana a doua. E ca si cum mi-as cumpara chiloti la mana a doua, doar ca de la Calvin Klein si nu de la Zara.

  17. #37 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    e lasa ca daca vine unu si iti zice, ia un Vacheron Constantin la 10 % din pret (asta ca sa se incadreze in aia 2000 EU) la SH .. ii zici, vai dar eu sunt elitist cu chilotzi CK nu pot sa port ceasurI SH ... ce de fitze frate, e ceas in puii mei nu sunt chilotzi de unde va vin ideile astea, cu cat e mai vechi, cu atat e mai cool, mai ales ca pe vremuri se faceau ceasurile manual, in nici un caz cum se fac in ziua de azi "la banda".

    eu am un ceas de la tata, care il avea de la tasu, care l-a primit de la unchi's care a lucrat la uzinele din Detroid... si l-as purta fara fitze daca n-ar fi ceas de buzunar (bine inca astept un moment propice sa-l scot de la naftalina si sa-l asortez la o vesta jmecherita)

    PS: scuze tudy' fara intentie dar ai ridicat'o la fileu - ideea e ca depinde de ceas, depinde de istoria ceasului, depinde de model si de cat de misto e ceasul, ca sa fie acceptat modelul SH. nici eu n-as purta acum 90 % din modelele Swatch SH, dar sunt unele, produse inainte de vremea mea ... care arata al dracu de bine si din pacate le gasesti doar la SH

  18. #38 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Fiecare cu ale lui, nu as cumpara haine, telefoane, tastaturi sau nimic SH cu care as avea contact in mod direct. Mai ales daca imi permit si un produs nou, nu am niciun motiv sa ma uit la cele SH. Apoi, sunt ceasuri extraordinare de-a lungul timpului, sunt complet de acord, dar multe dintre ele au fost refacute. Pana si originalul Omega Moonwatch a fost relansat cu componente noi, design identic si garantie pe viata. De ce sa dau 2000EUR pe unul de acum 40 de ani cand cu aceasi suma il iau pe cel nou? Ma rog, unii colectioneaza vechituri iar altii nu vor nicio vechitura. Fiecare cu ale lui, imi expuneam doar punctul de vedere legat cu ceasurile la mana a doua. Ceas care a stat pe mana altuia, a transpirat cu ceasul ala la mana, a stat pe veceu cu ceasul ala si cine stie ce altele s-au mai intamplat. Astea sunt chestii care pe mine ma opresc in a ma uita la un ceas folosit. Daca pe tine nu te deranjeaza, more power to you. Dar nu inseamna ca tu ai dreptate si eu nu, inseamna doar ca avem gusturi si principii diferite.

  19. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In Romania, daca auzi cumva vorbele astea: "Cumetre, ai un ceas?", cam asa trebuie sa-i arati... sa se vada ca ai si brisca la tine!

    P.S. E doar o chinezarie de ceas, don't mind it! Eu sunt fan d-astea ciudate, la care nu ma intereseaza firma. Am de exp. mai multe ceasuri de vesta (pt. ca-mi plac cele in stil steampunk)... dar n-am vesta! So, you know...
    Attached Images Attached Images cumetre_ai_un_ceas.jpg

  20. #40 SP
    Member cosmins's Avatar
    Interesant ceasul, daca iti plac ceasurile mai "freaky" uita-te la Urwerk sau la MB&F, ambele marci au ceasuri cu o nota de steampunk dar preturile sunt astronomice
    Ai cateva poze, mie cele de la Urwerk nu prea imi plac, in schimb ceasurile de la MB&F sunt niste opere de arta , au si niste ceasuri de birou care sunt speachless, cauta MB&F Melchior sau Balthazar , sau daca esti meloman si iti place Star Wars vezi MB&F Music Machine 3.
    Attached Images Attached Images 120311_img_4883.jpg urwerk-ur-210-full-metal-jacket-5-1140x450.jpg mp_ur110rg.jpg limited-edition-mbf-hm3-rebel-watch-2.jpg img_0119.jpg img_0118.jpg img_0117.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts