Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Epic a dezvaluit bugetul pentru Gear of War 2

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Epic a dezvaluit bugetul pentru Gear of War 2

    In timpul unei conferinte la evenimentul High-Performance Graphics 2009, Tim Sweeney, CEO si fondatorul companiei Epic Games, a dezvaluit costurile pentru dezvoltarea jocului Gear of War 2, 12 milioane de dolari. Pentru a termina jocul a fost nevoie de 15 progamatori, 12 artisi si 2 ani de munca. Gears of War 2 a fost lansat pe 7 noiembrie 2008 exclusiv pe xbox 360 si a vandut peste 5 milioane de exemplare in intreaga lume.
    Attached Images Attached Images 200807081142061.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    O fi inclusa si hartia igienica de la toaleta in pretul asta? lol
    Cam multicel avand in vedere ca folosesc engine propriu... dar si celelalte softuri costa o caruta de bani

  3. #3 SP
    Manager paul's Avatar
    Cam putin parca totusi pentru un joc asa bun.

  4. #4 SP
    Member collector's Avatar
    e chiar putin , gta 4 a costat 100 mil .

  5. #5 SP
    Member zaice's Avatar
    Oricum si-au amortizat investitia.Era clar ca se merita investitia intr-o continuare a seriei Gears of War, datorita succesului dat de 1 varianta a jocului.Interesenta stire si pe viitor daca editorii sau userii care scriu stiri au acces la aceste cifre (legate de investitii,de numarul de oameni care au lucrat la proiect,la nr de vanzari a jocului,la suma obtinuta din vanzari-orice cifre care sublineaza aspectul economic a game-lui) rog a fi postate pe site.Multumesc anticipat si Game On!

  6. #6 SP
    Member The Antagonist's Avatar
    asa putin? wow...

  7. #7 SP
    Junior Member 360fan's Avatar
    gear of war?nu era gears?

  8. #8 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by 360fan View Post
    gear of war?nu era gears?
    da ai dreptate, my bad

  9. #9 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Si nici 10% nu au fost investiti in servere...pacat...

  10. #10 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Puteau sa anunte pe undeva ca fac cheta pentru niste servere dedicate si cred ca se mai adunau niste banuti si rezolvau si problema asta

  11. #11 SP
    Member reltih_floda's Avatar
    De ce costa asa mult sa faci un joc????????????????????????????Sa zicem ca salariile au fost mari pentru 27 de oameni,dar totusi,nu cred ca au dat mai mult de 1 mil de dolari.Restul pe ce s-au cheltuit????Sunt curios.daca ma poate lamuri cineva,ar fi excelent.

  12. #12 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Sunt foarte multe costuri adiacente, gandeste-te de exemplu la MoCap-ul facut intr-un studio dedicat.

  13. #13 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Quote Originally Posted by reltih_floda View Post
    De ce costa asa mult sa faci un joc????????????????????????????Sa zicem ca salariile au fost mari pentru 27 de oameni,dar totusi,nu cred ca au dat mai mult de 1 mil de dolari.Restul pe ce s-au cheltuit????Sunt curios.daca ma poate lamuri cineva,ar fi excelent.
    Cum sa nu dea mai mult de un 1 mil de dolari pe salarii? tu unde crezi ca a fost facut jocul ? in Romania, la ei salariul nu e 850 de ron ca la noi.
    Doar pe reclama s-a cheltuit cam 1.5 - 2 mil de dolari, programatorii vreo 6-7 mil iar restul sunt chirii taxe si alte cheltuieli.

  14. #14 SP
    Member reltih_floda's Avatar
    Am calculat asa;5000$/luna pentru 15 programatori +12 artisti.Sa zicem ca cei care si-au imprumutat vocile au avut pretentii mari.Si da,recunosc si ma caiesc,am gresit,da mai mult de 1 mil/salarii la sumele de mai sus.Chirii???Pai la ditamai firma,nu au ei cladirea (cladirile) lor???Sa zicem ca publicitatea ar fi mult,dar eu tot sunt curios sa vad un stat de plata,sa vedem exact pe ce se duc banii in crearea unui joc.Raman la parerea ca tot e mult.

  15. #15 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    Doamne,parca ai dat din buzunarul tau banii astia atata grija mai ai de cat au cheltuit ei..

  16. #16 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by reltih_floda View Post
    Am calculat asa;5000$/luna pentru 15 programatori +12 artisti.Sa zicem ca cei care si-au imprumutat vocile au avut pretentii mari.Si da,recunosc si ma caiesc,am gresit,da mai mult de 1 mil/salarii la sumele de mai sus.Chirii???Pai la ditamai firma,nu au ei cladirea (cladirile) lor???Sa zicem ca publicitatea ar fi mult,dar eu tot sunt curios sa vad un stat de plata,sa vedem exact pe ce se duc banii in crearea unui joc.Raman la parerea ca tot e mult.
    E mai mult de 5000$ pe luna

    Compensation

    Salaries for game programmers vary from company to company and country to country. In general, however, pay for game programming is generally about the same for comparable jobs in the business sector. This is despite the fact that game programming is some of the most difficult of any type and usually requires longer hours than mainstream programming. However, most game programmers feel it is worth the sacrifice for the fun and casual working environments. Results of a 2007 survey indicate that the average salary for a game programmer is USD$83,383 annually. The least experienced programmers (with less than 3 years experience) generally earn about $57,665, while developers with over six years experience on average earn $94,525.[2]
    Generally, lead programmers are the most well compensated, though some 3D graphics programmers may challenge or surpass their salaries. According to the same survey above, lead programmers on average earn $103,409 annually.[2]
    A controversial subject in the game industry recently has been the issue of unpaid overtime, particularly as highlighted in a blog entry by EA Spouse,[3] who described some of the darker aspects of working in the industry. At some companies (the blog entry targeted Electronic Arts specifically), "crunch time" (a period where programmers will often work around the clock to finish a project) has become the expected norm through the whole development cycle.
    De pe Wikipedia

  17. #17 SP
    Member cobain's Avatar
    Quote Originally Posted by reltih_floda View Post
    Am calculat asa;5000$/luna pentru 15 programatori +12 artisti.Sa zicem ca cei care si-au imprumutat vocile au avut pretentii mari.Si da,recunosc si ma caiesc,am gresit,da mai mult de 1 mil/salarii la sumele de mai sus.Chirii???Pai la ditamai firma,nu au ei cladirea (cladirile) lor???Sa zicem ca publicitatea ar fi mult,dar eu tot sunt curios sa vad un stat de plata,sa vedem exact pe ce se duc banii in crearea unui joc.Raman la parerea ca tot e mult.
    Eu unu oricum nu prea inteleg unde vrei defapt sa ajungi cu discutia asta. Ma intereseaza prea putin cat a costat productia in comparatie cu faptul ca jocul nu are servere dedicate asa cum ar fi trebuit si trebuie sa jucam pe un lag infernal cand nu avem hostul.
    Indiferent de costurile de productie ei si-au acoperit oricum de mult timp investitia, dar din pacate nu fac nimic sa imbunatateasca experienta de joc in multiplayer. Probabil deja se axeaza pe GOW3 si nu mai dau 2 bani pe ceea ce doreste comunitatea de la GOW2.

  18. #18 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Quote Originally Posted by reltih_floda View Post
    Am calculat asa;5000$/luna pentru 15 programatori +12 artisti.Sa zicem ca cei care si-au imprumutat vocile au avut pretentii mari.Si da,recunosc si ma caiesc,am gresit,da mai mult de 1 mil/salarii la sumele de mai sus.Chirii???Pai la ditamai firma,nu au ei cladirea (cladirile) lor???Sa zicem ca publicitatea ar fi mult,dar eu tot sunt curios sa vad un stat de plata,sa vedem exact pe ce se duc banii in crearea unui joc.Raman la parerea ca tot e mult.
    Chiar daca ar fi castigat doar 5000 $ pe luna ar fi vreo 3 250 000 $ in 2 ani, dar sper ca nu crezi ca Belzinsky a lucrat pentru 5000 $ pe lune, nu? Iar in firmele astea se dau tot felu de sporuri si *****uri. Tu stii cat costa gear-ul folosit prin studiourile astea? computere, monitoare, mo-cap crap si multe altele, sunt foarte scumpe. Si sunt aproape convins ca cladirea in care lucrau e inchiriata caci asa se intampla cu majoritatea firmelor din USA.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Bugetul pentru Death Star nu a fost aprobat! By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 11 Last Post: 18-05-2013, 09:08
  2. Epic Games si asteptarile pentru Gears of War 3 By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 17-06-2011, 18:50
  3. Gears of War Ultimate dezvaluit By erik95 in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2011, 20:45
  4. Bugetul StarCraft II dezvaluit By Walkman in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 02-08-2010, 21:20
  5. E3 2010: Epic Mickey dezvaluit By naz in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 15-06-2010, 22:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts