Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Final Fantasy XIII: diferentele intre versiunile de PS3 si Xbox 360

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Final Fantasy XIII: diferentele intre versiunile de PS3 si Xbox 360

    Square Enix a dezvaluit cateva diferente intre versiunile de PS3 si Xbox 360 a jocului Final Fantasy XIII, intr-un articol din celebra revista "Famitsu". Potrivit acestui articol fisierele video si audio vor fi comprimate pentru versiunea de Xbox 360 si jocul va fi lansat pe mai multe DVD-uri DL. Pentru versiunea de PS3 aceste fisiere nu vor fi comprimate, iar FF XIII va fi lansat pe un dual-layer blu-ray disc. Asta inseamna ca jocul necomprimat va avea cel putin 25 GB. FF XIII se va lansa pe 17 decembrie 2009 in Japonia, iar in restul lumii va ajunge pe data de 9 martie 2010.
    Attached Images Attached Images finalfantasyxiii.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Deja se vede ca DVD-ul DL e inferior Blu-Ray-ului din cauza ca e de aproape 3 ori mai mic .

    (Sper ca si la MGS: Rising sa faca la fel , pe X360 mai multe discuri si pe PS3 un singur disc . )

  3. #3 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Deja se vede ca DVD-ul DL e inferior Blu-Ray-ului din cauza ca e de aproape 3 ori mai mic .

    (Sper ca si la MGS: Rising sa faca la fel , pe X360 mai multe discuri si pe PS3 un singur disc . )
    cred ca mai important e ca ms a "furat" aceste exclusivitati de la sony

  4. #4 SP
    Member Devergo's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    cred ca mai important e ca ms a "furat" aceste exclusivitati de la sony
    De cand sunt MGS si FF exclusivitati Sony?

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Asa e , MS a furat o gramada de exclusivitati de succes de la Sony si chiar Nintendo .

  6. #6 SP
    Senior Member tray's Avatar
    eu nu tin minte alt joc decat mgs 2 si ala pe xbox 1,iar ff stiam ca doar 12 pe xbox ,care a luat o nota nu prea buna pe gamespot

  7. #7 SP
    Member Devergo's Avatar
    E bine,daca tu din 28 de jocuri Final Fantasy il stii doar pe 12,atunci mi se pare normal sa faci afirmatii asupra lui-not.N-a furat nimeni nimic stati linistiti,sunt sume mari de bani in joc.

  8. #8 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by Devergo View Post
    De cand sunt MGS si FF exclusivitati Sony?
    toate FF-urile de la 7 la 12 au fost sony exclusive , si o mare parte din jocurile MGS . Eu ma bucur ca au ambele console FF 13 acum . Se poate bucura si mai multa lume de capodopera celor de la Square Enix .

  9. #9 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    toate FF-urile de la 7 la 12 au fost sony exclusive , si o mare parte din jocurile MGS . Eu ma bucur ca au ambele console FF 13 acum . Se poate bucura si mai multa lume de capodopera celor de la Square Enix .
    Inca nu poti spune ca e o capodopera. Mai asteapta putin ... cine stie. Eu le-am jucat aproape pe toate dar numai unul l-am rejucat cu drag. FF VII

  10. #10 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Asa e, Microsoft sunt niste hoti, au consola cu DVD, care este prost, deci jocurile sunt proaste. Sony are consola cea mai tare !!11one

  11. #11 SP
    Senior Member tray's Avatar
    si ff 13 cand a fost anuntat,producatori au spus-"for xbox 360-we have a blank page,no plans in the future"

    maybe you get the point now

  12. #12 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    haideti sa lamurim odata pentru totdeauna. MS nu "a furat" aceste exclusivitati, ei au oferit o suma de bani producatorilor pentru a porta/a lansa jocul si pe consola lor. daca acestia (Konami, Square Enix etc) au acceptat, asta nu-i fac pe cei de la MS hoti. pana la urma e vorba despre business, right? oricum aparitia unor exclusivitati si pe alte console e un lucru bun, in acest fel mai multa lume se poate bucura de jocul respectiv. inainte de toate suntem gameri nu fanboys, nu uitati acest lucru .

  13. #13 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Totul e permis in dragoste si razboi .. si console . si Krusht eu sincer am incredere in cei de la square enix ca au facut o treaba grozava . Chiar cred ca o sa fie o capodopera in domeniul gaming-ului . . Am jucat 4 FF-uri pana acuma si nici unul nu m-a dezamagit .

  14. #14 SP
    Member no_m3rcy's Avatar
    jocul va fi superb .... un FF de 25 Gb ?! ...ce poate fi rau in asta ?....... iar majoritatea dintre voi, in loc sa va bucurati ca apare un next-gen FF voi va plangeti ca MS a "furat" seria de la Playstation ..... Tudoran poate ma insel dar FF7 nu a aparut si pe PC ? respectiv Microsoft Windows...

  15. #15 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Quote Originally Posted by no_m3rcy View Post
    jocul va fi superb .... un FF de 25 Gb ?! ...ce poate fi rau in asta ?....... iar majoritatea dintre voi, in loc sa va bucurati ca apare un next-gen FF voi va plangeti ca MS a "furat" seria de la Playstation ..... Tudoran poate ma insel dar FF7 nu a aparut si pe PC ? respectiv Microsoft Windows...
    7, 8 si 11 au fost si pe PC. Si intr-adevar un FF de 25 de Gb va fi ceva extraordinar. Asta nu e valabil pentru toata lumea dar cu siguranta amatorii genului il asteapta cu sufletul la gura fie ca apare pe PS3 sau XBOX.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Grey, degeaba te "superi"... sunt sigur ca ti-ai dori un joc pe un disk de 50GB decat pe 5 DL-uri sau mai stiu eu ce. Daca M$ ar renunta la limitare si ar trece la BluRay, n-ar mai avea nimeni nimic de comentat... Insa ei o tin una si buna pe-a lor, cum ca DVD e enough (si ca dovada din ce in ce mai multe jocuri ies multi-disk). Noroc ca se pot instala pe HDD

    Eu o sa-l iau pe PS3 pt. ca Final Fantasy = PlayStation. Dintotdeauna. Asta nu inseamna ca nu ma bucur de faptul ca si cei care au doar Xbox 360 vor putea sa il joace. Insa daca ma uit la targetul Xbox 360, cred ca peste 80% = FPS... deci nu stiu cat de mult succes va avea.

  17. #17 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Grey, degeaba te "superi"... sunt sigur ca ti-ai dori un joc pe un disk de 50GB decat pe 5 DL-uri sau mai stiu eu ce. Daca M$ ar renunta la limitare si ar trece la BluRay, n-ar mai avea nimeni nimic de comentat... Insa ei o tin una si buna pe-a lor, cum ca DVD e enough (si ca dovada din ce in ce mai multe jocuri ies multi-disk). Noroc ca se pot instala pe HDD

    Eu o sa-l iau pe PS3 pt. ca Final Fantasy = PlayStation. Dintotdeauna. Asta nu inseamna ca nu ma bucur de faptul ca si cei care au doar Xbox 360 vor putea sa il joace. Insa daca ma uit la targetul Xbox 360, cred ca peste 80% = FPS... deci nu stiu cat de mult succes va avea.
    Am cumparat 6 jocuri Final Fantasy de GBA si DS. Sunt un trist. Acum o sa le vand, astept sa le scoata Sony pentru ca se pare ca DINTOTDEAUNA asa trebuiau jucate.


    L.E. Numeste-mi mai mult de 5 jocuri care au iesit in 2009 si sunt multi-disk. I dare you

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khan, de ce sa vinzi jocurile FF de GBA si DS ? Hell no ! Eu ma refeream la istoria mea cu Final Fantasy... stai linistit. Mai exact, la mine a "explodat" totul cu FF VII (Cloud rulez !). Deh, poate a tinut de poveste, poate de combinatia de 3d cu pre-rendered backgrounds. Si muzica ! A fost unul din jocurile de PSx (prin 97) care m-au fascinat de la A la Z. Restul, in special cele 2d, nu prea m-au atras atat de tare. Daca tie iti plac la nebunie, why give up on them ?

    Cat multidisk, eu m-am referit la ce se anunta pt. viitor, nu la anul care deja se considera trecut... Si problema nu e neaparat ca vor iesi multidisk... ar trebui sa ne intrebam de fapt cat de mult sunt deja taiate jocurile actuale. Imi si imaginez cum MW2 ar fi avut inca 20 de harti incluse, dar n-au fost puse pentru ca nu mai era loc pe DVD... si ca sa nu se supere vreo tabara, au taiat la toti. Imi imaginez cum Assassin's Creed 2 avea inca 3-4 ore de gameplay, dar s-a taiat pentru ca la fel, a atins limita impusa de DVD DL, iar 2 disk-uri nu erau ok de la departamentul comercial. Si tot asa... So, in final... Why limit the developers ?

    P.S. Daca ar fi dupa mine, as adopta cat mai repede BluRay 2.x si as trece rapid la productia discurilor alora de 200GB. In felul asta, fiecare joc ar deveni "Special Edition". Ar putea pune linistiti pe un disk si making off, si extras, filmulete, trailere, demo-uri, etc... Cine spune ca spatiul mai mare nu e necesar, se minte pe sine...

  19. #19 SP
    Member winkus's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Insa daca ma uit la targetul Xbox 360, cred ca peste 80% = FPS... deci nu stiu cat de mult succes va avea.
    Nu cred ca va avea un succes redus pentru ca afirmatia ca target-ul Xbox 360 e 80% FPS e neadevarata. Iar ca simplu exemplu poti sa te uiti la cate JRPG au aparut pana acum pemtru 360: Lost Odyssey, Blue Dragon. Eternal Sonata, Tales of Vesperia, Infinite Undiscovery multe dintre ele exclusive.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    winkus: cand vorbim de succes, vorbim si de vanzari. Fara suparare, Lost Odyssey a fost un RPG superb (de exp.). Dar s-a vandut undeva pe la 800.000 de exemplare. Iar afirmatia cu targetul de Xbox 360 care e 80% FPS e foarte adevarata. Arunca o privire pe Worldwide Total Sales on VGChartz.com si o sa vezi ca primele 7 jocuri s-au vandut aproape cat toate celelalte la un loc. Si da, toate sunt shootere (Halo 3, COD MW, GTA IV, COD MW2, COD WaW, Gears of War, Gears of War 2). Mai adauga la ele si Halo3 ODST, Left 4 Dead, Call of Duty 2, Bioshock and the rest of the pack... si s-ar putea sa iasa chiar mai mult de 80% la vanzari. Noroc cu jocurile auto si sport (Forza Motorsport, NBA, NFL, Fifa) si al unor "ciudatenii" precum Guitar Hero, ca altfel ar fi fost topul numai de shootere

    P.S. Ca idee, Final Fantasy VII s-a vandut in peste 9 milioane de exemplare, adica aproape cat Halo 3. That's what i call sucess !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Final Fantasy XIII @ Xbox 360 By DJ_Andrei in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 1 Last Post: 12-04-2010, 10:19
  2. Replies: 15 Last Post: 08-08-2008, 02:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts