Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Marketing sau dorinta nebuna

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Marketing sau dorinta nebuna

    Nu stiu daca scaderile de pret pentru consolele Microsoft Xbox 360 au in spate un foarte bine facut plan economic (incat chiar sa aibe profit) sau este dorinta nebuna de a fi pe primul loc, inaintea lui Sony. Stiti de ce am inceput sa ma gandesc la acest lucru? Am fost la Diverta din Mall Vitan azi in cautarea unor cabluri audio/video ( si sa uit la jocuri pe acolo) si am observat 2 lucruri incredibile. Unu la mana, niste jocuri de Xbox 360 vechi cum ar fi Forza 2 sau jocuri nereusite precum Viking sau Fantastic Four au niste preturi mai mari decat Collector's Edition la jocurile ce inca nu au aparut. Forza 2 costa 299RON, Viking 289 sau 299ron iar Fantastic Four 249 sau 259RON. Nu stiu despre voi dar preturile mi se par nesimtite.

    Doi la mana, la console trona Xbox cu noul pret pentru arcade de 699RON. Ceea ce este extraordinar. Apoi observ langa PSP-ul la 699 ron si Nintendo DS la un pret de 649 ron. Deci un Xbox 360 este la aceelasi pret cu consolele portabile care sunt clar sub Xbox ca putere. De ce? Asadar va propun sa deschidem o discutie pe acest subiect. Va invit sa va postati aici parerile despre acest subiect. De ce un Xbox a ajuns sa coste cat un PSP sau cu 50ron mai mult ca un Nintendo DS? Daca nu ati avea o consola, pe care dintre cele 3 le-ati alege?


    PS: PSP era bundle-ul cu GoW dar daca nu ma insel un PSP normal este tot in jur de 500-550 ron.
    Attached Images Attached Images psp_ds_arcade_super_oferta_diverta.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Prostie romaneasca. Ma mir ca inca mai gasesc fraieri care sa le cumpere produsele. 700RON pentru 360 e super tare.

  3. #3 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Xbox a scazut foarte mult la pret. Iar faptul ca e la un pret egal cu PSP-ul nu mi se pare mare lucru. La ora actuala cred ca e mai mare pretul de productie la PSP si DS decat la un Xbox 360. Parerea mea.

  4. #4 SP
    Manager paul's Avatar
    M-am uitat pe amazon UK si FR. PSP si Xbox 360 sunt la acelasi preturi sau aproape acelasi pret.

  5. #5 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    o prostie in general legata de preturile jocurilor. Cand am vazut acum vreo 6 luni Viking la 300 RON m-am linistit. Ma gandeam atunci... cum ar fi sa-mi cumpar si eu primul joc din RO... dar dupa ce am vazut preturile din Diverta m-am linistit.

    Insa cand vine vorba de consola... preturile sunt aproximativ la fel... ai putea considera si ca un PSP are pretul unui PS2 (pretul DS-ului de acolo este exagerat de mare).
    Sunt pe segmente de piata diferite, greu de spus ca vor concura intre ele.

    Xbox

  6. #6 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    intradevar in romania preturile pentru jocuri sunt nesimtite,de asta lumea modeaza consolele sau prefera sa cumpere jocuri de pe situri straine...sincer pararea mea este ca cei de la microsoft deja au un buget suficient de mare incat sa nu se mai uite la pretul cu care vinde un produs(in cazul asta xbox) ci mai degraba pozitia pe care o are pe piata cu vanzariile,cu atat mai mult ca daca te decizi sa ai un cont pe live si vrei sa experimentezi live-ul cum trebuie,costa...eu cred ca microsoft nu se bazeaza pe profitul din vanzarea consolei ci din marketplace,sony inca nu-si permit sa se sacrifice la pret,probabil ca ps3-ul o sa fie mai ieftin inainte de lansarea ps4-ului.

  7. #7 SP
    Banned M0R0I's Avatar
    parerea mea e ca vor sa scoata alt model de xbox.

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by M0R0I View Post
    parerea mea e ca vor sa scoata alt model de xbox.
    Gresita concluzie... din cate zvonuri circula nu se lasa de inteles asta ci mai degraba o revizie a consolei xbox360. In nici un caz una noua, nu de alta dar ca sa-l citez pe John Carmack producatorii de jocuri fac mai usor jocuri de xbox decat de ps3, hardware-ul din xbox inca face fata la jocurile care vor aparea 2-3 ani de acum inainte, cred ca Microsoft se pregateste sa iasa pe plus cu aceste reduceri de pret care din punctul meu de vedere au ajuns la limita maxima de jos a pretului.
    Greu de ales intre cele 3, nimeni dintre noi nu pleaca cu xbox-ul sa se joace in autobuz sau metrou si iarasi nu sunt multi care acasa se joaca numai pe psp .

  9. #9 SP
    Member collector's Avatar
    eu zic ca e un plan foarte bine facut al lui microsoft , deaia se numesc si microSOFT , ei vand hardwareul poate chiar iesind in pierdere , dar castiga mult pe viitor din soft ..

  10. #10 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Quote Originally Posted by collector View Post
    eu zic ca e un plan foarte bine facut al lui microsoft , deaia se numesc si microSOFT , ei vand hardwareul poate chiar iesind in pierdere , dar castiga mult pe viitor din soft ..
    Ei nu se numesc microsoft ca vand hardware in pierdere, se numesc Microsoft pentru ca la baza a fost o firma care producea doar software si care de la o vreme din dorinta de monopol si de bani a inceput sa se dezvolte si la capitolul hardware. Ce ai scris tu acolo e o aberatie totala.

  11. #11 SP
    Member collector's Avatar
    Quote Originally Posted by Uziwood View Post
    Ei nu se numesc microsoft ca vand hardware in pierdere, se numesc Microsoft pentru ca la baza a fost o firma care producea doar software si care de la o vreme din dorinta de monopol si de bani a inceput sa se dezvolte si la capitolul hardware. Ce ai scris tu acolo e o aberatie totala.
    '' ei vand hardwareul poate chiar iesind in pierdere , dar castiga mult pe viitor din soft'' asta ti se pare o aberatie ? , daca da nu mai avem ce discuta .

  12. #12 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Nu, mi se pare aberatie ce am bolduit

  13. #13 SP
    Member zempty's Avatar
    la fel am patit si io cu acele jocuri Vikings si Fantastic four peste 250 de ron un joc la diverta tot la diverta era Need For Speed carbon 279 ron iar la 30 m de acel magazin in Plaza la Altex Need For Speed Carbon 99.99 ron O___o , Diverta au niste preturi extrem de nesimtite !!!!

  14. #14 SP
    Member leggollas11's Avatar
    lasatii sa puna preturi la jocuri de care or vrea ca de jocuri ne mai descurcam.... mai o comanda de afara... mai un coleg de forum cu preturi bune si ceva oferte ... unii poate apelam chiar la o modare si luam de pe net (nu bat fieru` pe tema asta aici). E fantastic ca avem consola la pret european si putem beneficia de garantie.... ca daca o luam din Germania mai ieftin si crapa o tineam in brate, poat eo duceam si pe la biserica... acum e momentul sa cumpere toti cei care s`au speriat de fostele preturi; si ca sa revin la pretul jocurilor din raft, nici mie nu`mi plac... dar nici nu le cumpar de aici... cine credeti ca pierde? eu? nu! EI!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Noiembrie, inca o luna nebuna, nebuna... By trickz in forum Hot Story
    Replies: 5 Last Post: 16-12-2008, 23:28

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts